Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ούτε καν η άποψη του πατέρα δε θα' πρεπε να την ενδιαφέρει. Δικό της σώμα, δικιά της ζωή, δικιά της απόφαση. Η εγκυμοσύνη μόνο τη γυναίκα επηρεάζει άμεσα, οι άλλοι είναι επισκέπτες απλά.

λιγο υπερβολικη αποψη... οταν λες οτι εισαι ζευγαρι με καποιον δεν μπορεις να μην λαμβανεις υποψιν και τη δικη του γνωμη :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Ούτε καν η άποψη του πατέρα δε θα' πρεπε να την ενδιαφέρει. Δικό της σώμα, δικιά της ζωή, δικιά της απόφαση. Η εγκυμοσύνη μόνο τη γυναίκα επηρεάζει άμεσα, οι άλλοι είναι επισκέπτες απλά.
Οκ..εκεινη φέρει το παιδι αλλα δεν το εκανε μονη της...Βοηθησε και καποιος αλλος! Πρεπει να την ενδιαφερει! Η αποφαση για την εκτρωση πρεπει να γινει απο κοινου..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
λιγο υπερβολικη αποψη... οταν λες οτι εισαι ζευγαρι με καποιον δεν μπορεις να μην λαμβανεις υποψιν και τη δικη του γνωμη :/:

Νταξ δε λέω να μην πει ο άλλος την άποψή του, αλλά προσωπικά αν έμενα έγκυος και αποφάσιζα ότι θα το κρατήσω, ή δε θα το κρατήσω, δε θα με ένοιαζε αν ο άλλος το θέλει ή οχι. Θα' πρεπε να είναι δίπλα μου σε όποια μου απόφαση- αυτή θεωρώ σωστή στάση του άντρα- αυτός στη τελική σε χωρίζει κι εσύ είσαι αυτή που μένει μόνη με τα τραύματα της έκτρωσης ή το παιδί στην αγκαλιά.
Ίσως πολύ ωμό ακούγεται, αλλά αυτά δε σηκώνουν επηρεασμούς, ή θες κάτι πραγματικά, ή δε το θες.
idk ίσως αλλάξω κάποτε άποψη whoknows
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι-κη

Νεοφερμένος

Η φρι-κη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
γενικα ειμαι κατα.
αλλα ειμαι υπερ σε ορισμενες και ΠΟΛΥ σοβαρες περιπτώσεις. (βιασμο απο συγγενικο προσωπο-αιμομιξια, ναρκωμανεις και αλκοολικοι γονεις κ.α)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
[...] ΠΟΛΥ σοβαρες περιπτώσεις. (βιασμο απο συγγενικο προσωπο-αιμομιξια, ναρκωμανεις και αλκοολικοι γονεις κ.α)

Για βιασμό από μακρινό συγγενή/μη συγγενή, τι λες; Το κρατάει;

Επίσης συγγνώμη κιόλας αλλά όσοι άντρες είστε κατά, όταν μείνετε έγκυοι να το κρατήσετε.

Ε μα πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
Απο ποτε γιναμε ολοι κριτες? Η κοπελα ειπε οτι ηταν 35 χρονων, εμεις ειμαστε 18-20 και μπορουμε να ξερουμε τι περασε? Δεν εχουμε ευθυνες, ειμαστε ξεγνοιαστοι, μπορουμε να γνωριζουμε τι πιεσεις δεχοταν? Ειμαι κι εγω κατα της εκτρωσης αλλα η γυναικα μπηκε εδω και εγραψε το προβλημα της αναζητωντας ανακουφιση. Το ειπε και η ιδια εξαλλου πως το εκανε με βαρια καρδια. Ειναι ωραιο να χυνουμε το φαρμακι μας σε περιπτωσεις που μονο ως τριτοι μπορουμε να αντιμετωπισουμε αλλα δεν ειναι και πρεπον αυτο.

Δε νομίζω ότι ούτε εγώ, ούτε ο notis_19 προσβάλαμε την κοπέλα. Φυσικά και η επιλογή είναι δική της. Από τη στιγμή που το γράφει σε ένα φόρουμ μεταξύ αγνώστων όμως θα ακούσει και διαφορετικές απόψεις από τη δική της και φυσικά μπορεί να τις αγνοήσει αν δεν της αρέσουν. Σαφώς και δεν ξέρουμε τι πέρασε όπως δεν ξέρουμε και τι περνά ο καθένας που καταθέτει κάτι εδώ. Η κριτική έγινε με αφορμή την ιστορία της βέβαια, αλλά ως προβληματισμός σε γενικά πλαίσια χωρίς να έχει στόχο προσωπικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaBu

Νεοφερμένος

Η MariaBu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Ειμαι κατα γιατι το να κάνεις έκτρωση και ενα παιδί να χάνει την ζωή του ειναι για εμενα αμαρτία ..
ποτέ μου δεν θα το έκανα εστω και αν η γονείς μου ή καποιος θα μου ελεγε να το ρίξω ... ενα παιδί για εμενα ενα ειναι ενας σωτήρας ... για τους 2-4 που θα καταλάβουν
Ωστόσο μπορεί να ειναι μια κοπελα που να θέλει να μη ρίξει το παιδι εξαιτίας οικογεν. ή οικονομ. θεμάτων :/
λυπαμαι αυτους τους ανθρώπους ..
αλλα δεν λυπάμαι αυτους τους ανθρώπους που απο μονοι τους τα ρίχνουν !:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
αλλα δεν λυπάμαι αυτους τους ανθρώπους που απο μονοι τους τα ρίχνουν !:hmm:

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να λυπηθείς κανέναν, δε ζήτησε κανείς τον οίκτο σου ούτε τον χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Γιατι καποιος πρεπει να ειναι ''υπερ'' ή ''κατα'' των εκτρωσεων. Πολυ false dilemma μου μυριζει. Δηλαδη τι παει να πει ειναι κανεις''υπερ'' των εκτρωσεων; Οτι υποστηριζει πως οι εκτρωσεις ειναι ουαου σουπερ φοβερες και ολες οι γυναικες πρεπει να δοκιμασουν μια φορα στη ζωη τους; Η τεχνητη διακοπη της κυησης επιβαρυνει και καταπονει ολες τις γυναικες σωματικα και ψυχολογικα, και καποια εγγυος που εχει καταληξει στην αποφαση αυτη σιγουρα δεν κατεληξε στην αποφαση αυτη ελαφρα τη καρδια.


Και δεν ειπαμε οτι μια εγγυος μπορει να κανει εκτρωση οτι ωρα θελει, και τον 5 και τον 6 και τον 7 μηνα, επειδη ετσι της καπνισε και δεν γουσταρει να κανει παιδι. Η ελληνικη ρυθμιση ειναι απο τις καλλιτερες στο θεμα, μεχρι καποιο χρονικο διαστημα που δεν εχει αναπτυχθει πολυ το εμβρυο τις επιτρεπει γενικα ΠΑΝΤΑ με τη συνδρομη γιατρο σε αρτιως εξοπλισμενο ιατρειο, και μετα το διαστημα αυτο υπο καποιος προυποθεσεις πχ βιασμος/αιμομιξια/κληρονομικες ασθενειες/ κινδυνος ζωης της μητερας. Κραταει ισορροπιες νομιζω πολυ καλες γιατι και περιθωρια επιλογης αφηνει, αλλα και θετει και καποιες σοβαρες προυποθεσεις.

Οι υπολοιποι που θελουν απολυτοι και καθολικη απογορευση των εκτρωσεων γιατι κοπτονται τοσο. Οκ δικαιωμα του καθενος να εκφραζει τις αποψεις και δικαιωμα του να επιλεγει τι θελει να κανει, και αν ηταν σε αντιστοιχη θεση ισως να επελεγε κατι διαφορετικο. Δικαιωματα του ολα αυτα. Αλλα το να θελεις να επιβαλλεις τις θρησκοληπτες αντιληψεις στον καθενα για το τι θα κανει, να ρυθμιζει την συμπεριφορα του κατα τις δικες σου αντιληψεις, οχι. Εκτος και αν προσφερονται να τα μεγαλωσουν οι ιδιοι εμβρυα οταν γεννηθουν, συνιστα ολοτελα υποκρισια το να επιβαλλω σε μια γυναικατι θα πραξει.

Ειναι στην τελικη ζητημα επιλογης. Καθε γυναικα πρεπει να εχει την επιλογη και αφου τις εξηγουνται αναλυτικα οι επιπτωσεις των επιλογων να διαλεγει, οσο φυσικα ο χρονος της το επιτρεπει. Δεν μπορει να ειναι κανεις ουτε γενικα ''υπερ'' ουτε γενικα ''κατα'' της τεχνητης διακοπης της κυησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Σαφώς και υπαρχουν γυναικες που ειναι ειτε υπέρ ειτε κατα της εκτρωσης και καλα κανουν. Ο καθενας ειναι υπεύθυνος για τις επιλογες του και γι αυτες κρίνεται. Υπαρχουν γυναικες που ειναι κατα της εκτρωσης και δεν θα έκαναν ποτε και σε καμια περιπτωση έκτρωση. Άκου ´δεν μπορει να ειναι κανεις ουτε γενικα υπέρ ουτε γενικα κατα...´ Αυτα ειναι γενικοτητες και προσωπική σου αποψη οχι κατι αντικειμενικό. Η απόφαση του καθενος οποια και να ειναι ειναι κατι που θα ειναι υποχρεωμένος να υποστεί μετα. Ειτε αυτο ειναι το να νιωθει τύψεις ειτε να μετανιώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Σαφώς και υπαρχουν γυναικες που ειναι ειτε υπέρ ειτε κατα της εκτρωσης και καλα κανουν. Ο καθενας ειναι υπεύθυνος για τις επιλογες του και γι αυτες κρίνεται. Υπαρχουν γυναικες που ειναι κατα της εκτρωσης και δεν θα έκαναν ποτε και σε καμια περιπτωση έκτρωση. Άκου ´δεν μπορει να ειναι κανεις ουτε γενικα υπέρ ουτε γενικα κατα...´



Ειμαι γενικα υπερ της εκτρωσης σημαινει οτι υποστηριζω τις εκτρωσεις. Αλλα το υποστηριζω τις εκτρωσεις, αλλο το υποστηριζω την ΕΠΙΛΟΓΗ της καθε γυναικας να μπορει να απαλλαγει απο μια ανεπιθυμιτη εγκυμοσυνη, υπο καποιες προυποθεσεις παντα οπως εγραψα.

Σε πιο απλα ελληνικα δεν μπορω να το διατυπωσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ειμαι κατα γιατι το να κάνεις έκτρωση και ενα παιδί να χάνει την ζωή του ειναι για εμενα αμαρτία ..
ποτέ μου δεν θα το έκανα εστω και αν η γονείς μου ή καποιος θα μου ελεγε να το ρίξω ... ενα παιδί για εμενα ενα ειναι ενας σωτήρας ... για τους 2-4 που θα καταλάβουν
Ωστόσο μπορεί να ειναι μια κοπελα που να θέλει να μη ρίξει το παιδι εξαιτίας οικογεν. ή οικονομ. θεμάτων :/
λυπαμαι αυτους τους ανθρώπους ..
αλλα δεν λυπάμαι αυτους τους ανθρώπους που απο μονοι τους τα ρίχνουν !:hmm:

Εισαι 14 χρονων και στην αποφαση μιας γυναικας ή ενος ζευγαριου να ριξουν το παιδι παιζουν ρολο παραγοντες που σε αυτη την ηλικια δεν μπορεις να καταλαβεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sevkys

Νεοφερμένος

Ο Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Θεωρώ πολύ πιο εγκληματικό το να φέρεις στον κόσμο έναν άνθρωπο χωρίς να έχεις τη θέληση ή την ικανότητα να τον αναθρέψεις σωστά, παρά το να σταματήσεις την ανάπτυξη ενός εμβρύου όταν βρίσκεται στην κοιλιά της μητέρας του.
Ακόμη, είμαι πραγματικά έκπληκτος πώς ένα θεοκρατικό κράτος όπως το δικό μας, έχει τόσο προοδευτικό νόμο περί των εκτρώσεων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μύριαμ4

Νεοφερμένος

Η Μύριαμ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Θεωρώ ότι το θέμα της έκτρωσης είναι ένα αρκετά λεπτό ζήτημα.Προσωπικά δεν μπορώ να αφαιρέσω μία αθώα ζωή.Θεωρώ ότι η έκτρωση πρέπει να γίνεται όταν συντρέχει σοβαρός λόγος υγείας.Καλό είναι όμως πάντα να παίρνουμε προφυλάξεις.Για παράδειγμα δεν μπορώ να δικαιολογήσω μία κοπέλα η οποία δεν προσέχει γενικότερα και έχει κάνει μέχρι και 2 εκτρώσεις επειδή και τις δύο ήταν απρόσεκτη.Θεωρώ πολύ σημαντικό να λαμβάνουμε τα μέτρα μας πάντα και να προσέχουμε,δεν μπορούμε να παίρνουμε στο λαιμό μας μία αθώα ζωή από μία απροσεξία δικιά μας.Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunflower_

Νεοφερμένος

Η sunflower_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Στο θέμα με τις προφυλάξεις έχουν δίκιο όσοι είναι κατά, κι εγώ είμαι σε αυτή την περίπτωση γιατί όταν δεν παίρνεις προφύλαξη και κάποιες φορές το ρισκάρεις κιόλας ε τα θες και τα παθαίνεις, από εκεί και πέρα αναλαμβάνεις ευθύνες
Τώρα αν κάτσει στραβή με προφυλακτικό και το ζευγάρι δεν είναι έτοιμο, ή είναι σε ακατάλληλη ηλικία, ή δε μπορεί να το μεγαλώσει σαφώς και είμαι υπέρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι-κη

Νεοφερμένος

Η φρι-κη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Για βιασμό από μακρινό συγγενή/μη συγγενή, τι λες; Το κρατάει;

Επίσης συγγνώμη κιόλας αλλά όσοι άντρες είστε κατά, όταν μείνετε έγκυοι να το κρατήσετε.

Ε μα πια.

εννοειται και γι αυτο απλα εφερα ενα πιο ακραιο παραδειγμα τς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Surt7

Νεοφερμένος

Ο Kelevra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Ας πω κι εγώ δυο λόγια! Κατ' αρχάς έχω να πω ένα πράγμα...όταν παίρνεις αποφάσεις για τη ζωή σου και αυτές υπόκεινται σε ένα μοτίβο (βλέπε θρησκεία) είσαι άξιος της μοίρας σου και κατ' επέκταση έχεις χάσει τον έλεγχο της ζωής σου! Από εκεί και πέρα είμαι υπερ της έκτρωσης σε περίπτωση ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης, γιατί; Γιατί όταν ένα παιδί γεννηθεί χωρίς τις απαραίτητες προϋποθέσεις, δε θα ζήσει μια καλή ζωή. Από εκεί και πέρα ας σταματήσετε όλοι εσείς οι "φιλεύσπλαχνοι" και "άγιοι" άνθρωποι να λέτε συνέχεια την ίδια καραμέλα "φόνος" και "φόνος". Ο καθείς ορίζει τη ζωή του όπως αυτός νομίζει, αν δε σ' αρέσει απλά κρατήστε το για τον εαυτό σου. Κι εγώ σε θεωρώ βλάκα και ηλίθιο που πιστεύεις αυτά που πιστεύεις αλλά δεν έρχομαι στην εκκλησία να το φωνάζω σε όλο τον κόσμο. ;)

Υ.Γ. : Α, και κάτι ακόμα, με πολλή αγάπη για όλους εσάς της εκκλησίας που είστε κατά της έκτρωσης, να θυμάστε η εγκυμοσύνη δεν έρχεται με τον κρίνο, συμβαίνουν και ατυχήματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Κορίτσια, κακά τα ψέμματα όλες λέμε ότι είμαστε κατά αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε πως θα αντιδράσουμε αν μας τύχει μια εγκυμοσύνη την οποία δεν είχαμε προγραμματίσει.Μπορούμε να μιλάμε εκ τους ασφαλούς όταν βλέπουμε μία κατάσταση σαν θεατές.Όταν όμως παίρνουμε κι εμείς μέρος σε αυτό, τα πράγματα θα μας φαίνονται τελείως διαφορετικά.

Κι εγώ δηλώνω "κατά".Πιστεύω ότι θα με έτρωγαν οι τύψεις αν έμπαινε στη διαδικασία να "σκοτώσω" ένα πλάσμα που μεγαλώνει μέσα μου.Αλλά αν μου συνέβαινε τώρα στα 18-19, ποιος ξέρει;Ίσως να το σκεφτόμουν σοβαρά!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Υ.Γ. : Α, και κάτι ακόμα, με πολλή αγάπη για όλους εσάς της εκκλησίας που είστε κατά της έκτρωσης, να θυμάστε η εγκυμοσύνη δεν έρχεται με τον κρίνο, συμβαίνουν και ατυχήματα!

Δεν συμβαινουν ατυχηματα αγαπητε. Αλλωστε οι καλοι χριστιανοι δεν κανουν σεξ πριν τον γαμο παρα μονο μετα και μονο με σκοπο την αναπαραγωγη. Για αυτες που δεν ακολουθουν τις συμβουλες των αγιων πατερων και ειναι αμαρτωλες κανοντας σεξ για ευχαριστηση (!!!!) πριν τον γαμο, εχει κλειστει πρωτο τραπεζι σητν κολαση οποτε η θανατωση ενος αγεννητου παιδιου δεν θα επιβαρυνει περαιτερω την θεση τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εχω νομιζω στο παρελθον ξαναγραψει ως ειμαι κατα της αμβλωσης γενικοτερα. Καποτε θα ελεγα πως σε περιπτωση ασθενειας θα προεβαινα, αλλα ωριμαζοντας κι εχοντας πιστη, δε θα το εκανα ουτε αυτο. Εχετε δει βιντεο? Το μωρο αποτραβιεται, φοβαται. Ειναι φοβερο κι εγκληματικο θα ελεγα. Οχι, ακομα και λαθος να εκανα θα το πληρωνα το τιμημα, αν χρησιμοποιω σωστα την εκφραση αυτη. Το να φερεις στον κοσμο ενα παιδακι ειναι ευλογια! Αληθινη ευλογια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top