Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Ερχεσαι σε αντιθεση με αυτο που λες εδω.
Απο τη μια λες οτι η εκτρωση ειναι δεκτη μονο αν η ζωη του θα ειναι δυσκολη,απο την αλλη αυτο
Μα ακριβως αυτο λεω και εγω.Αν οι γονεις του δεν ειναι σε θεση να το μεγαλωσουν σωστα με οτι αυτο συνεπαγεται,και σαφως το ζητημα δεν ειναι μονο να αναπνεουμε,αλλα να μην ειμαστε και δυστυχισμενοι,το παιδι θα την πληρωσει..αν γεννηθει σε ενα περιβαλλον που δεν το ηθελαν.Εσυ η ιδια το λες
Αρα τι;;παραγουμε δυστυχισμενους ανθρωπους;Αυτο σε ικανοποιει;Θα ησουν ευτυχισμενη αν ηξερες οτι θα βγαλεις ενα παιδι που θα εχει προβληματα ,αι θα ειναι δυστυχισμενο;
Ανθρωπος που δεν θελει παιδι,δεν μπορει να εξαναγκαστει να το κανει και ειναι αδυνατον να το μεγαλωσει σωστα.

Ποτε ειναι μεγαλυτερη η ζημια;Οταν δυστυχει ενα παιδι που ερχεται στον κοσμο;Ή οταν απλα δεν ερχεται στον κοσμο;Εφοσον δεν εχει συνηδειτοτητα,δεν υπαρχει δυστυχια.

Δυστυχως νομιζουμε οτι η μεγαλυτερη δυστυχια ειναι να μην αναπνεουμε.Σοβαρα;;Αυτη ειναι η μεγαλυτερη δυστυχια;Ή μηπως οταν υποφερουμε;

Για μενα...αν και εφοσον η εκτρωση μεχρι καποιων συγκεκριμενων ημερων βεβαια,δεν προκαλει πονο(αυτο ειναι το ζητουμενο για μενα τελικα,και η συνειδητοτητα βεβαια,αλλα κυριως ο πονος,σωματικος ή ο ψυχικος),σαφως και ειναι θεμιτη...οταν η γεννηση του,εννοωντας την μετεπειτα πορεια του, θα προκαλεσει πονο.
Στην μια περιπτωση δεν υπαρχει πόνος,στην αλλη υπαρχει.Και σε ερωτω.Τι θα διαλλεγες;Τον πονο ή την μη υπαρξη πονου;
Ολα τα υπολοιπα ειναι απλως στη σφαιρα της φιλοσοφιας και της θεωριας.Οχι ομως στην πραξη.
Εφοσον με την εκτρωση δεν υπαρχει συνηδειτοποιηση της πραξης,του θανατου και της ζωης και κυριως του πονου,ψυχικου ή σωματικου..ειναι προτιμοτερη απο την γεννηση που θα προκαλεσει πόνο..ειτε ψυχικο ειτε σωματικο ειτε και τα δυο.Η ουσια με νοιαζει και οχι οι θεωριες να εχουμε να λεμε, και μπουρμπουτσαλα.

Μα δεν εκφράζω καμία αντίθεση σε αυτά που λες ούτε και μεταξύ αυτών που λέω!!..Το ίδιο πράγμα λέμε άλλωστε! Το παιδί θα την πληρώσει με μια δυστυχισμένη ζωή οπότε γιατί να καταδικαστεί σε κάτι τέτοιο τη στιγμή μάλιστα που δεν θα φταίει και σε τίποτε! Δεν εκφράζω καμιά θεωρία έτσι για να την εκφράσω την άποψή μου παραθέτω η οποία συμφωνεί με τη δική σου!;)

Από την άλλη όμως κοιτώντας τα πράγματα από μια άλλη οπτική!!

Αν ήξερες ότι μια γυναίκα που ήταν έγκυος, η οποία είχε ήδη 8 παιδιά, τρία που ήταν κουφά, δύο που ήταν τυφλά, ένα διανοητικά καθυστερημένο, και είχε σύφιλη, θα της συνιστούσατε μια έκτρωση;

Η απάντησή σας στην ερώτηση της άμβλωσης: Εάν είπατε ναι, μόλις σκοτώσατε τον Beethoven
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πάντα υπάρχει και το ενδεχόμενο υιοθεσίας όμως. Ντάξυ μπορεί το έμβρυο να μην έχει συνείδηση αλλά με τι δικαίωμα του αφαιρούμε τη ζωή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Ποια ζωή μωρέ; Τι ζωή και συνείδηση να έχουν 1000 κύτταρα; Τα αφαιρώ από το σώμα μου,ακριβώς επειδή είναι δικό μου και εγώ αποφασίζω περί αυτού.
Τόσους έχουμε ήδη στα ορφανοτροφεία,δεν βλέπω κανέναν να τρέχει να τους υιοθετήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ντάξυ οι απροσεξίες στις περισσότερες περιπτώσεις τουλάχιστον αυτά τα αποτελέσματα έχουν. Διαφωνώ τελείως σε αυτό που λες δεν είναι απλώς χίλια κύτταρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

Αυτός για μένα δεν είναι (σοβαρός) λόγος έκτρωσης.

Δηλαδή ή έχουμε μια γυναίκα που τα φοράει στον άντρα της και ξεφορτώνεται τις αποδείξεις (βλέπε έκτρωση εδώ- εμετικό :mpliaks: ), ή έχουμε έναν άντρα που τα φοράει στην γυναίκα και λέει στην τρίτη της υπόθεσης να ρίξει το παιδί γιατί "έχει οικογένεια". Εμ, ανωριμότητα να το πω? Απροσεξία να το πω? (Μην αρχίσουμε τώρα με το πόσο % ασφαλή είναι τα προφυλακτικά, και 99% να είναι, σκεφτείτε αυτό το 1% σε πόσες περιπτώσεις μπορεί να αντιστοιχεί και μετά πιάστε και τον αριθμό εκτρώσεων να δείτε, όλοι αυτοί ήταν σ' εκείνο το γκαντέμικο 1%? Δε νομίζω Τάκη).

Δεν είμαι τελείως κατά. Αλλά εξαρτάται κάθε φορά την περίπτωση, και κυρίως άλλο να τα λέμε έξω από τον χορό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Μα δεν εκφράζω καμία αντίθεση σε αυτά που λες ούτε και μεταξύ αυτών που λέω!!..Το ίδιο πράγμα λέμε άλλωστε! Το παιδί θα την πληρώσει με μια δυστυχισμένη ζωή οπότε γιατί να καταδικαστεί σε κάτι τέτοιο τη στιγμή μάλιστα που δεν θα φταίει και σε τίποτε! Δεν εκφράζω καμιά θεωρία έτσι για να την εκφράσω την άποψή μου παραθέτω η οποία συμφωνεί με τη δική σου!;)

Από την άλλη όμως κοιτώντας τα πράγματα από μια άλλη οπτική!!

Αν ήξερες ότι μια γυναίκα που ήταν έγκυος, η οποία είχε ήδη 8 παιδιά, τρία που ήταν κουφά, δύο που ήταν τυφλά, ένα διανοητικά καθυστερημένο, και είχε σύφιλη, θα της συνιστούσατε μια έκτρωση;

Η απάντησή σας στην ερώτηση της άμβλωσης: Εάν είπατε ναι, μόλις σκοτώσατε τον Beethoven
Οποτε εγω καταλαβα λαθος.:redface: Νομισα πως ελεγες οτι οταν δεν θελει το παιδι η γυναικα πρεπει να το κρατησει.
Αν ήξερες ότι μια γυναίκα που ήταν έγκυος, η οποία είχε ήδη 8 παιδιά, τρία που ήταν κουφά, δύο που ήταν τυφλά, ένα διανοητικά καθυστερημένο, και είχε σύφιλη, θα της συνιστούσατε μια έκτρωση;
Αν δεν το ηθελε,και αν συνετρεχαν λογοι υγειας(φαρμακα,ακτινοβολιες,κληρονομικοτητα κλπ)σαφως και θα της το συνιστουσα.Ειναι ακρως εγωιστικο να θελουμε να κανουμε παιδι για τον εαυτο μας.Για να ειμαστε εμεις καλα.Ειμαι εντελως κατα αυτης της λογικης,διοτι ειναι καθαρα εγωιστικη.
Οσον αφορα τον....μπετοβεν...οχι..δεν συμφωνω ουτε μπαινω σε αυτην την διαδικασια.Διοτι με αυτο το σκεπτικο,μπορει να σκοτωναμε επισης και τον χιτλερ.;) .Ο μεν μπετοβεν προσφερε απιστευτα πραγματα στον χωρο της μουσικης,ο αλλος ομως σκοτωσε χιλιαδες ανθρωπους..Οποτε για μενα αυτο δεν ειναι επιχειρημα.
Και ναι,οσο και αν η ρομαντικη αντιληψη μας ,μας κανει να νομιζουμε οτι η πρωτες στιγμες της ενωσης ωαριου και σπερματοζωαριου ειναι ανθρωπος...ε..δεν ειναι.Ειναι κυτταρα που πολλαπλασιαζονται,μεχρι καποια στιγμη,να εξελιχθουν σε ανθρωπο.Ομως μεχρι τοτε δεν ειναι.Κυτταρα ειναι.

Και θετω παλι το ερωτημα μου σε αυτους που ειναι εναντια στην εκτρωση.

Αν ξερατε οτι θα γεννηθει ενα παιδι και θα υποφερει,ειτε σωματικα ειτε ψυχικα,ενω εχετε την δυνατοτητα πριν σχηματιστει εγκεφαλος,νευρικα κυτταρα,νευρωνες..τουτεστιν πριν να νιωθει το οτιδηποτε,ουτε συνηδειτοτητα ουτε κυριως πονος,τι θα κανατε;Θα διαλλεγατε μια ζωη γεματη πονο ή το σταματημα μιας εξελιξης που δεν ειναι ακομα ανθρωπος και σαφως δεν νιωθει πονο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Αν ήξερες ότι μια γυναίκα που ήταν έγκυος, η οποία είχε ήδη 8 παιδιά, τρία που ήταν κουφά, δύο που ήταν τυφλά, ένα διανοητικά καθυστερημένο, και είχε σύφιλη, θα της συνιστούσατε μια έκτρωση;

Η απάντησή σας στην ερώτηση της άμβλωσης: Εάν είπατε ναι, μόλις σκοτώσατε τον Beethoven

... το οποίο δεν ισχύει, καθώς ο Μπετόβεν ήταν το δεύτερο παιδί της οικογένειάς του.

Και να ίσχυε βέβαια δεν θα ήταν σοβαρό επιχείρημα, για το λόγο που είπε και η Πουπουλίνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Κάθε άνθρωπος έχει το θεμελιώδες δικαίωμα να κάνει Ο,ΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ με το σώμα του. Αλίμονο αν δεν είχαμε το δικαίωμα να χρησιμοποιούμε το σώμα μας όπως θέλουμε. Ως εκ τούτου, κάθε γυναίκα είναι ελεύθερη να αποφασίζει αν θα φέρει ή οχι ένα παιδί στον κόσμο (για λόγους που η ίδια κρίνει σημαντικούς). Ολα τα υπόλοιπα είναι ηθικισμοί και συναισθηματικά κλισέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Πάντα υπάρχει και το ενδεχόμενο υιοθεσίας όμως. Ντάξυ μπορεί το έμβρυο να μην έχει συνείδηση αλλά με τι δικαίωμα του αφαιρούμε τη ζωή;

δηλαδη μου λες οτι να μεγαλωσει ενα εμβρυο 9 μηνες μεσα στο σωμα της και μετα αφου το δει να γεννιεται να παει να το αφησει σε ιδρυμαα...πολυ ανετο σχεδιο...να σαι σιγουρη θα το δωσει χωρις πονο ψυχης...και θα ζησει τη ζωη της σαν να μη τρεχει τπτ...τρελα πουλαμε; και πιο ακριβως διακαιωμα του στερεις με την εκτρωση; τη ζωη του ορφανοτροφειου χωρις τη μητρικη αγαπη;

ξες το οτι παει ενα παιδι στο ορφανοτροφειου δε σημαινει οτι θα υιοθετηθει και σιγουρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
δηλαδη μου λες οτι να μεγαλωσει ενα εμβρυο 9 μηνες μεσα στο σωμα της και μετα αφου το δει να γεννιεται να παει να το αφησει σε ιδρυμαα...πολυ ανετο σχεδιο...να σαι σιγουρη θα το δωσει χωρις πονο ψυχης...και θα ζησει τη ζωη της σαν να μη τρεχει τπτ...τρελα πουλαμε; και πιο ακριβως διακαιωμα του στερεις με την εκτρωση; τη ζωη του ορφανοτροφειου χωρις τη μητρικη αγαπη;

ξες το οτι παει ενα παιδι στο ορφανοτροφειου δε σημαινει οτι θα υιοθετηθει και σιγουρα...
Αααααα ναι σόρρυ το ξέχασα αν ξέρεις ότι το σκότωσες πριν γεννηθεί σε ενοχλεί λιγότερο :D
Ντάξυ θεωρώ ότι σε ηλίθιες περιπτώσεις απροσεξίας δεν πρέπει να την πληρώσει μια ζωή που δεν έχει προλάβει ακόμα να γεννηθεί. Και ναι οκ δεν είναι σίγουρο ότι αν το δώσεις σε ορφανοτροφείο θα το υιοθετήσουν αλλά δεν θα του έχεις στερήσει την ευκαιρία να ζήσει τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Αααααα ναι σόρρυ το ξέχασα αν ξέρεις ότι το σκότωσες πριν γεννηθεί σε ενοχλεί λιγότερο :D
Ντάξυ θεωρώ ότι σε ηλίθιες περιπτώσεις απροσεξίας δεν πρέπει να την πληρώσει μια ζωή που δεν έχει προλάβει ακόμα να γεννηθεί. Και ναι οκ δεν είναι σίγουρο ότι αν το δώσεις σε ορφανοτροφείο θα το υιοθετήσουν αλλά δεν θα του έχεις στερήσει την ευκαιρία να ζήσει τουλάχιστον.
Βρε αγαπουλα μου γλυκια,εσυ αυτη τη στιγμη μιλας για ανθρωπο.Εγω και ολοι οι επιστημονες μιλαμε για κυτταρα.Εχει τεραστια διαφορα αυτο και τεραστια σημασια.Βασικα,εκει ειναι ολη η ουσια για μενα.
Μεχρι την 25 εβδομαδα,αν θυμαμαι καλα,συγχωρεστε μου αν κανω λαθος,αλλα καπου τοσο το οριζουν οι επιστημονες,ουτε εγκεφαλος υπαρχει,ουτε νευρωνες ,ουτε τιποτα που θα το κανει ανθρωπο.
Κυτταρα ειναι που πολλαπλασιαζονται με την προοπτικη να γινουν ανθρωπος.Ας του δουμε επιτελους λιγο επιστημονικα και οχι ρομαντικα,συναισθηματικα και θρησκευτικα.Ειναι γεγονος αυτο,δεν το λεω εγω,αλλα ετσι ειναι.Κυτταρα ειναι,πως να το κανουμε;Δεν εχει τιποτα απολυτως απο αυτα που εχει ενας ανθρωπος.Δεν εχει συνειδηση,δεν εχει εγκεφαλο,δεν εχει αισθησεις,δενε χει συνηδειτοτητα.Ειναι εν δυναμει ανθρωπος..θα εξελιχτει δηλαδη σε ανθρωπο αλλα δεν ειναι ανθρωπος.
Αυτοι και μονο,εχει τεραστια σημασια,οταν οι συνθηκες που θα γεννηθει δεν ειναι οι καταλληλες.,Δηλαδη τι μας νοιαζει;Απλα να γεννησουμε;η να γεννησουμε σωστους και ευτυχισμενους ανθρωπους;Και βεβαια το ευτυχισμενους δεν μπορουμε να το προδικασουμε,το καταννοω απολυτα αυτο.Οταν ομως ειναι οι συνθηκες τετοιες που ειναι απαγορευτικες,ποια ηθικη ειναι αυτη που καθοριζει οτι ειναι σωστη;
Φερνω στον κοσμο ενα παιδι επειδη το βλεπω ρομαντικα,θρησκευτικα,ιδεολογικα γμτ..και υποφερει,ενω μπορω να το διακοψω αυτο πριν γινει ανιθρωπος και αρχισει να υποφερει;
Και ξαναλεω.Εσυ μιλας για ανθρωπο,ομως η πραγματικοτητα ειναι οτι εδω μεχρι καποιες εβδομαδες δεν ειναι ανθρωπος αλλα κυτταρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Βρε αγαπουλα μου γλυκια,εσυ αυτη τη στιγμη μιλας για ανθρωπο.Εγω και ολοι οι επιστημονες μιλαμε για κυτταρα.Εχει τεραστια διαφορα αυτο και τεραστια σημασια.Βασικα,εκει ειναι ολη η ουσια για μενα.
Μεχρι την 25 εβδομαδα,αν θυμαμαι καλα,συγχωρεστε μου αν κανω λαθος,αλλα καπου τοσο το οριζουν οι επιστημονες,ουτε εγκεφαλος υπαρχει,ουτε νευρωνες ,ουτε τιποτα που θα το κανει ανθρωπο.
Κυτταρα ειναι που πολλαπλασιαζονται με την προοπτικη να γινουν ανθρωπος.Ας του δουμε επιτελους λιγο επιστημονικα και οχι ρομαντικα,συναισθηματικα και θρησκευτικα.Ειναι γεγονος αυτο,δεν το λεω εγω,αλλα ετσι ειναι.Κυτταρα ειναι,πως να το κανουμε;Δεν εχει τιποτα απολυτως απο αυτα που εχει ενας ανθρωπος.Δεν εχει συνειδηση,δεν εχει εγκεφαλο,δεν εχει αισθησεις,δενε χει συνηδειτοτητα.Ειναι εν δυναμει ανθρωπος..θα εξελιχτει δηλαδη σε ανθρωπο αλλα δεν ειναι ανθρωπος.
Αυτοι και μονο,εχει τεραστια σημασια,οταν οι συνθηκες που θα γεννηθει δεν ειναι οι καταλληλες.,Δηλαδη τι μας νοιαζει;Απλα να γεννησουμε;η να γεννησουμε σωστους και ευτυχισμενους ανθρωπους;Και βεβαια το ευτυχισμενους δεν μπορουμε να το προδικασουμε,το καταννοω απολυτα αυτο.Οταν ομως ειναι οι συνθηκες τετοιες που ειναι απαγορευτικες,ποια ηθικη ειναι αυτη που καθοριζει οτι ειναι σωστη;
Φερνω στον κοσμο ενα παιδι επειδη το βλεπω ρομαντικα,θρησκευτικα,ιδεολογικα γμτ..και υποφερει,ενω μπορω να το διακοψω αυτο πριν γινει ανιθρωπος και αρχισει να υποφερει;
Και ξαναλεω.Εσυ μιλας για ανθρωπο,ομως η πραγματικοτητα ειναι οτι εδω μεχρι καποιες εβδομαδες δεν ειναι ανθρωπος αλλα κυτταρα.
Βασικά λες για έμβρυο που είναι στην 25η βδομάδα δηλαδή στον 6ο μήνα συμπληρωμένο οπότε κομματάκι δύσκολο να είναι μόνο ένα μάτσο κύτταρα. Οπότε άκυρο είναι πλέον ανθρωπάκι. Πάμε παρακάτω.
Η αλήθεια είναι ότι στον πρώτο μήνα είναι απλώς κύτταρα αλλά δεν ξέρω καμιά γυναίκα που να ανακάλυψε καμιά εγκυμοσύνη τόσο νωρίς συνήθως το καταλαβαίνουν γύρω στον δεύτερο με τρίτο μήνα όπου η ανάπτυξη του εμβρύου έχει αρχίσει (σχηματίζονται τα χαρακτηριστικά, τα όργανά του κτλ). Άλλωστε μέχρι τον τρίτο μήνα επιτρέπεται η έκτρωση δηλαδή το πολύ 12 βδομάδες.
Δεν στέκομαι στο κατά πόσο είναι ηθικό το ζήτημα της έκτρωσης με τα κριτήρια που λες απλά θεωρώ ότι δεν είναι μέτρο αντισύλληψης! Δηλαδή πιστεύω ότι είναι πολύ άδικο για αυτό το πλασματάκι (είτε θες να το πεις άνθρωπο ή κύτταρα) να το σκοτώσουν επειδή κάποιοι θεοί στον 21ο αιώνα βαρέθηκαν να αγοράσουν ένα προφυλακτικό. Όπως είπε η Ειρινύς πριν δεν γίνεται πια όλα τα "ατυχήματα" που λίγα δεν είναι να ανήκουν σε αυτό το 1%, έλεος πια.
Ντάξυ δεν λέω ότι είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες αν είναι δυνατόν πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά λίγη προσοχή δεν θα έβλαπτε μπας και γίνουν λιγότερες οι εκτρώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Παιδαγωγός και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
https://www.google.gr/url?sa=i&rct=...EWqGYFCFfHjp2xfcwTLWxrgw&ust=1386411710999012 αυτο πως λεγεται ας μου πει καποιος??? ειναι δικαιωμα και αυτο????

Δηλαδή συμφωνείς με την άποψη που εκφράζει η σελίδα; Πως η ζωή ξεκινά απο το γονιμοποιημένο ωάριο;
Δηλαδή ζωή=2 κύτταρα; Και η πάυση λειτουργίας αυτού συνεπάγεται φόνο;
Τότε συγχαρητήρια,κάθε μέρα διαπράτεις μερικές χιλιάδες δολοφονίες,και σε όλοι σου τη ζωή έχεις θανατώσει δις οργανισμών.
Have fun in your hell...
Πές μου κάτι...Άν μία γυναίκα βιαστεί και μείνει έγκυος απο το σπέρμα του καταβλαμμένου βιαστή της,έχει το δικαίωμα(άραγε τί θα πεί δικαίωμα; ) να το ρίξει ή θα καεί στα καζάνια της κολάσεως για αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
https://www.google.gr/url?sa=i&rct=...EWqGYFCFfHjp2xfcwTLWxrgw&ust=1386411710999012 αυτο πως λεγεται ας μου πει καποιος??? ειναι δικαιωμα και αυτο????

Ενω το να το κανεις και να το σερνεις στους δρομους και απο δω και απο κει χωρις να μπορεις να του προσφερεις ευτυχια ειναι δικαιωμα ή να το αφησεις σε ενα ιδρυμα ; αυτα τα λεει η θρησκεία; Με τη λογικη της θρησκειας και η αντισυλληψη ειναι αμαρτια, τι θα γινει δηλαδη θα γινουμε υπερπληθυσμιακη χωρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Όταν τίθεται το θέμα της έκτρωσης, αυτομάτως παύει να υπάρχει καλή επιλογή. Υπάρχει μόνο η λιγότερο κακή, και λιγότερο οδυνηρή, επιλογή. Είμαι της άποψης ότι η απάντηση είναι, εξαρτάται από την συγκεκριμένη περίπτωση και όλες τις ιδιαιτερότητες της. Και αυτό γιατί πιστεύω ότι στο εν λόγω ζήτημα δεν υπάρχουν απόλυτοι κανόνες, ούτε επιστημονικοί, ούτε ηθικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Παιδαγωγός και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
Ενω το να το κανεις και να το σερνεις στους δρομους και απο δω και απο κει χωρις να μπορεις να του προσφερεις ευτυχια ειναι δικαιωμα ή να το αφησεις σε ενα ιδρυμα ; αυτα τα λεει η θρησκεία; Με τη λογικη της θρησκειας και η αντισυλληψη ειναι αμαρτια, τι θα γινει δηλαδη θα γινουμε υπερπληθυσμιακη χωρα;

Δεν τοποθετουμε με βαση την θρησκεια απλα με σοκαρε η εικονα της εκτρωσεως.Κανενας δεν εχει το δικαιωμα να αφαιρει μια ανθρωπινη ζωη χωρις να ρωτησει αν το επιθυμει καποιος.Μιλαμε παντα για εκτρωσηπου το εμβρυο ειναι σχηματισμενο και παει να γινει ανθρωπος με συναισθηματα και καρδια.Οσον αφορα την αντισυλληψη σε αυτο δεν ειμαι κατα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Βασικά λες για έμβρυο που είναι στην 25η βδομάδα δηλαδή στον 6ο μήνα συμπληρωμένο οπότε κομματάκι δύσκολο να είναι μόνο ένα μάτσο κύτταρα. Οπότε άκυρο είναι πλέον ανθρωπάκι. Πάμε παρακάτω.
Οντως,προφανως μιλαγε το ντοκιμαντερ για καποιου ειδους συνηδειτοτητας ,και οχι για σχηματισμο του σωματος,του εγκεφαλου κλπ.Το ειπα εξαρχης.Συχγωρεστε καποια λαθη οσον αφορα τις ημερομηνιες,καθως δεν βλεπω καποιο λινκ απο ενα σαιτ,αλλα απο ντοκιμαντερ που ειδα.
Παρολα αυτα,ανετρεξα στο ντοκιμαντερ και ειδα οτι : Το βαζω σε κοπυ ακριβως με τα λογια που το γραφει.
Αυτες οι θαλαμοφλοιικες συνδεσεις ειναι θεμελιωδης για τη συνειδηση,διοτι η συνειδηση,τουλαχιστον η υψηλη συνειδηση συνδεεται με τον φλοιο,και ότι βλέπετε,ότι ακουτε και ότι αισθανεστε , αν δεν φτασει στον φλοιο,τοτε δεν εχετε συνειδηση περι αυτων.Πότε ο εγκεφαλος δημιουργει αυτες τις συνδεσεις;
Πότε αναβει η πρωτη σπιθα της συνειδησης;
Εγιναν μελετες σε βρεφη που γεννηθηκαν προωρα,μεχρι και 22 εβδομαδων.
Θα ελεγα οτι μετα απο 25-26 εβδομαδες,υπαρχει εως ενα βαθμο,συνειδηση,αλλα στα μικροτερα,εχουμε πολυ λιγες ενδειξης υπαρξης συνειδησης.
Απο την ερευνα του ο Χιουγκο(επιστημονας),πιστευει οτι ενα εμβρυο,δεν μπορει να εχει συνειδηση,μεχρι να γινει 25 εβδομαδων.
Πιστευω,οτι πριν αναπτυχθει η συνειδηση,δεν ειμαστε ατομα στην πραγματικοτητα.Πιστευω,οτι αυτη ειναι η στιγμη που ξεκιναει η ζωη.
Για μενα,αυτο ειναι το σημαντικο.Η συνειδητοτητα.Και βεβαια ο πόνος.
Πριν την 25 εβδομαδα συνειδητοτητα δεν υπαρχει.Δεν ειμαι βεβαιη για τον πονο,δεν το ξεκαθαριζε αυτο,το ντοκιμαντερ.Εγω ομως το βαζω και αυτο ως σημαντικη παραμετρο.
Και σκεφτομαι.Εχω την Α επιλογη.Να γεννησω ενα παιδι που για τον αλφα ή βητα λογο θα ειναι δυστυχισμενο.Θα αντιμετωπισει πονο στη ζωη του.Ειτε σωματικο,ειτε ψυχικο.Και εχω την Β επιλογη,που δεν εχει συνειδητοτητα,δεν εχει πονο..δεν εχει τιποτα.Τι θα επιλεξω;Τον διαρκη πόνο ή το σταματημα του, οταν βεβαια δεν εχει την συνειδητοτητα και τον πονο;
Μα ποιος λογικος ανθρωπος και οχι μονο λογικος,αλλα ακομα και συναισθηματικος θα διαλεγε το πρωτο;Πραγματικα εκπλησομαι και αναρωτιεμαι.Τελικα..μηπως η πρωτη επιλογη ειναι μια καθαρα εγωιστικη επιλογη ,ή εστω ανοητη και ανευθυνη επιλογη;Που βασιζεται απλα σε θεωριες ρομαντικες,θρησκευτικες ή φιλοσοφικες,που ομως δενε χουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
https://www.google.gr/url?sa=i&rct=...EWqGYFCFfHjp2xfcwTLWxrgw&ust=1386411710999012 αυτο πως λεγεται ας μου πει καποιος??? ειναι δικαιωμα και αυτο????

Eνώ μια τέτοια κατάληξη που θα ήταν πιθανή για κάποιο παιδί που μεγάλωσε σε ένα κακό ορφανοτροφείο και δεν πήρε αγάπη κλπ είναι καλύτερη θες να μου πεις.



Βασικά λες για έμβρυο που είναι στην 25η βδομάδα δηλαδή στον 6ο μήνα συμπληρωμένο οπότε κομματάκι δύσκολο να είναι μόνο ένα μάτσο κύτταρα. Οπότε άκυρο είναι πλέον ανθρωπάκι. Πάμε παρακάτω.
Η αλήθεια είναι ότι στον πρώτο μήνα είναι απλώς κύτταρα αλλά δεν ξέρω καμιά γυναίκα που να ανακάλυψε καμιά εγκυμοσύνη τόσο νωρίς συνήθως το καταλαβαίνουν γύρω στον δεύτερο με τρίτο μήνα όπου η ανάπτυξη του εμβρύου έχει αρχίσει (σχηματίζονται τα χαρακτηριστικά, τα όργανά του κτλ). Άλλωστε μέχρι τον τρίτο μήνα επιτρέπεται η έκτρωση δηλαδή το πολύ 12 βδομάδες.
Δεν στέκομαι στο κατά πόσο είναι ηθικό το ζήτημα της έκτρωσης με τα κριτήρια που λες απλά θεωρώ ότι δεν είναι μέτρο αντισύλληψης! Δηλαδή πιστεύω ότι είναι πολύ άδικο για αυτό το πλασματάκι (είτε θες να το πεις άνθρωπο ή κύτταρα) να το σκοτώσουν επειδή κάποιοι θεοί στον 21ο αιώνα βαρέθηκαν να αγοράσουν ένα προφυλακτικό. Όπως είπε η Ειρινύς πριν δεν γίνεται πια όλα τα "ατυχήματα" που λίγα δεν είναι να ανήκουν σε αυτό το 1%, έλεος πια.
Ντάξυ δεν λέω ότι είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες αν είναι δυνατόν πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά λίγη προσοχή δεν θα έβλαπτε μπας και γίνουν λιγότερες οι εκτρώσεις.

Άλλο το μόρφωμα σε μορφή ανθρώπου, το οποίο δεν έχει παραμικρκό ίχνος κρίσης, συναισθημάτων, συνειδητού, υποσεινήδητου κλπ και άλλο ο άνθρωπος. Δεν νομίζω ότι τέθηκε ζήτημα του αν "θεωρείτε οτι η έκτρωση είναι αποτελεσματική μέθοδος αντισύλληψης", κάτι τέτοιο είναι εντελώς ηλίθιο, αλλά εξετάζουμε την περίπτωση του τι γίνεται μετά από μια απροσεξία ή ένα ατύχημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

μαρινακι96

Νεοφερμένος

Η μαρινακι96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
για μενα αυτο αποτελει εγκλημα... ειναι ο,τι χειροτερο μπορεις να κανεις σε ενα αθωο πλασματακι που δεν φταιει σε τιποτα... καποιοι θα πειτε οτι ορισμενες κοπελες που ειναι 16, 17 και τους τυχαινει αυτο ενα εχω να πω.... δεν πρεπει να βιαζεσαι για τιποτα γιατι στην περιπτωση αυτη το γοργον δεν εχει χαριν....και συνηθως σκονταφτεις... δυστυχως ετσι ειναι. απο την αλλη εαν εισαι σε ηλικια που μπορεις να αυτοσυντηρηθεις αλλα δεν ηταν κατι που πτογραμματιζες καλυτερα να το κρατησεις γτ τα πραγματα αυτα ειναι απροσδοκητα και δεν ξερεις ποτε και ΑΝ θα μπορεσεις να κανεις παιδι μετα απο μια εκτρωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top