Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Εντάξει τώρα δεν τον εννοούσα κυριολεκτικά τον Μεσαίωνα, ήθελα να τονίσω την αλλαγή εποχής.
Ναι το καταλαβα, απλα μου κανει εντυπωση πως και στο Μεσαιωνα δεν τις εκαιγαν ας πουμε αυτες που τερματιζαν ηθελημμενα την εγκυμονηση.
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Εντάξει τώρα δεν τον εννοούσα κυριολεκτικά τον Μεσαίωνα, ήθελα να τονίσω την αλλαγή εποχής.
Εμένα παραδόξως μου φαίνεται πιο μεσαιωνικό να τραβάμε μέλος μέλος τα άκρα ενός έμβρυου με μία λαβίδα, να του σπάμε το κεφάλι και να του ρουφάμε τα κομμάτια εγκεφάλου με έναν σωλήνα και να τα πετάμε πάνω σε ένα τραπέζι. Τι να πώ, I'm probably crazy :wacko:
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,564 μηνύματα.
Εμένα παραδόξως μου φαίνεται πιο μεσαιωνικό να τραβάμε μέλος μέλος τα άκρα ενός έμβρυου με μία λαβίδα, να του σπάμε το κεφάλι και να του ρουφάμε τα κομμάτια εγκεφάλου με έναν σωλήνα και να τα πετάμε πάνω σε ένα τραπέζι. Τι να πώ, I'm probably crazy :wacko:
Δεν είναι μεσαιωνικό δηλαδή να υποχρεώνουμε μια γυναίκα να κουβαλάει επί εννιά μήνες ένα έμβρυο χωρίς τη θέλησή της; Αν δεν είναι έτοιμη να αναθρέψει αυτό το παιδί στη συνέχεια, θα είναι σωστή μητέρα ή θα το εγκαταλείψει γιατί ποτέ δεν ήθελε αυτό το παιδί; Αν δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να το μεγαλώσει, αν είναι μόνη της; Θα την υποχρεώσουμε να φροντίζει ένα παιδί εφ' όρου ζωής;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά μην αμαυρώνετε τον Μεσαίωνα. Τότε είχαμε πολύ σημαντικότερα πράγματα να ασχοληθούμε όπως Deus Vult.
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Δεν είναι μεσαιωνικό δηλαδή να υποχρεώνουμε μια γυναίκα να κουβαλάει επί εννιά μήνες ένα έμβρυο χωρίς τη θέλησή της; Αν δεν είναι έτοιμη να αναθρέψει αυτό το παιδί στη συνέχεια, θα είναι σωστή μητέρα ή θα το εγκαταλείψει γιατί ποτέ δεν ήθελε αυτό το παιδί; Αν δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να το μεγαλώσει, αν είναι μόνη της; Θα την υποχρεώσουμε να φροντίζει ένα παιδί εφ' όρου ζωής;
Να μήν έκανε σέξ αν δεν ήταν έτοιμη. Ας χρησιμοποιούσε προφύλαξη ή ας ανάγκαζε τον άντρα να πάρει. Ας κάναν δύο μεθόδους ταυτόχρονα.

Για ειδικές περιπτώσεις βιασμού/κινδύνου υγείας έχω αναφέρει πριν την γνώμη μου.

Προτείνω σε όσους έχουν τόσο ισχυρή πεποίθηση προς το υπέρ, χωρίς να νομίζουν ότι υπάρχει καν debate να πάνε να δούνε ένα ωραιότατο βίντεο έκτρωσης να δούν πόσο όμορφη είναι η δύναμη της επιλογής

Παιδιά μην αμαυρώνετε τον Μεσαίωνα. Τότε είχαμε πολύ σημαντικότερα πράγματα να ασχοληθούμε όλως Deus Vult.
Deus spes nostra!
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Παιδιά μην αμαυρώνετε τον Μεσαίωνα. Τότε είχαμε πολύ σημαντικότερα πράγματα να ασχοληθούμε όπως Deus Vult.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να το μεγαλώσει
Αν μια γυναικα δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα να μεγαλωσει ενα παιδι και δε της δοθει η δυνατοτητα να κανει εκτρωση τοτε το παιδι θα παει στο παιδικο σταθμο που απο μικρο παιδι θα του πιπιλανε το μυαλο με τη κρατικη προπαγανδα, ενω παραλληλη η γυναικα θα τσεπωνει επιδοματα συμβαλλοντας ετσι στη δημιουργια εξαρτησης απο το κρατος. Ετσι δημιουργειται το κρατος Λεβιαθαν
 

Συνημμένα

  • knights unite.png
    knights unite.png
    27.6 KB · Εμφανίσεις: 79

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Να μήν έκανε σέξ αν δεν ήταν έτοιμη. Ας χρησιμοποιούσε προφύλαξη ή ας ανάγκαζε τον άντρα να πάρει. Ας κάναν δύο μεθόδους ταυτόχρονα.

Για ειδικές περιπτώσεις βιασμού/κινδύνου υγείας έχω αναφέρει πριν την γνώμη μου.

Προτείνω σε όσους έχουν τόσο ισχυρή πεποίθηση προς το υπέρ, χωρίς να νομίζουν ότι υπάρχει καν debate να πάνε να δούνε ένα ωραιότατο βίντεο έκτρωσης να δούν πόσο όμορφη είναι η δύναμη της επιλογής


Deus spes nostra!

Κατά τη γνώμη σου, σε ποια χρονική στιγμή το κυοφορούμενο αποκτά την απόλυτη προστασία της ζωής που εγγυάται σε κάθε άτομο το νομικό μας σύστημα; Και γιατί εκείνη τη στιγμή;
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η έκτρωση, όπως ειπώθηκε, δεν είναι μια βίαιη διαδικασία.
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Να μήν έκανε σέξ αν δεν ήταν έτοιμη. Ας χρησιμοποιούσε προφύλαξη ή ας ανάγκαζε τον άντρα να πάρει. Ας κάναν δύο μεθόδους ταυτόχρονα.

Για ειδικές περιπτώσεις βιασμού/κινδύνου υγείας έχω αναφέρει πριν την γνώμη μου.

Προτείνω σε όσους έχουν τόσο ισχυρή πεποίθηση προς το υπέρ, χωρίς να νομίζουν ότι υπάρχει καν debate να πάνε να δούνε ένα ωραιότατο βίντεο έκτρωσης να δούν πόσο όμορφη είναι η δύναμη της επιλογής


Deus spes nostra!
Συγγνώμη, ΣΥΓΓΝΏΜΗ, όντως τώρα αναφέρεις ως λύση να μην κάνει σεξ η γυναίκα αν δεν είναι έτοιμη; Όντως;
Και επίσης ποιος είπε ότι έχει αναπτυχθεί τόσο πολύ το έμβρυο ώστε να έχει χέρια πόδια εγκέφαλο τσουτσουνι μάτια μύτη στόμα νεφρά και όλα τα σχετικά; Συν το ότι ακόμα κι αν έχει, θα ήταν καλύτερο να το πετούσε η γυναίκα αναγκαστικά μετά να μεγαλώσει μονο του, εφόσον δεν έχει την δυνατότητα να του προσφέρει όσα πρέπει; Θα ήταν καλύτερο να μεγαλώνει σε ορφανοτροφείο, χωρίς να γνωρίσει ποτέ οικογένεια και όλα τα συναφή;
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Η έκτρωση, όπως ειπώθηκε, δεν είναι μια βίαιη διαδικασία.
Για να μην στέλνω εγώ βιντεάκι και φάω μπαν, να πας να δεις μόνος σου και να επιστρέψεις να μας περιγράψεις την μη-βίαιη διαδικασία
Κατά τη γνώμη σου, σε ποια χρονική στιγμή το κυοφορούμενο αποκτά την απόλυτη προστασία της ζωής που εγγυάται σε κάθε άτομο το νομικό μας σύστημα; Και γιατί εκείνη τη στιγμή;
Απο την σύλληψη καθώς είναι το μόνο σημείο που υπάρχει λογική αλληλουχεία των επιχειρημάτων
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατά τη γνώμη σου, σε ποια χρονική στιγμή το κυοφορούμενο αποκτά την απόλυτη προστασία της ζωής που εγγυάται σε κάθε άτομο το νομικό μας σύστημα; Και γιατί εκείνη τη στιγμή;

Από την στιγμή που γονιμοποιήθηκε τύπε. Κάθε έμβρυο έχει το δικαίωμα να πεθάνει ένδοξα στο πεδίο της μάχης και να πάει στη Βαλχάλα.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να μην στέλνω εγώ βιντεάκι και φάω μπαν, να πας να δεις μόνος σου και να επιστρέψεις να μας περιγράψεις την μη-βίαιη διαδικασία
Δεν παρακολουθείς. Επαναλαμβάνω ποστ #2039:
A foetus in the early stages of development lacks the developed nervous system and brain to feel pain or even be aware of their surroundings. The neuroanatomical apparatus required for pain and sensation is not complete until about 26 weeks into pregnancy. As the upper limit worldwide for termination is 24 weeks, and the vast majority of pregnancies are terminated well before this (most in the first 9 weeks in the UK), the question of foetal pain is a complete red herring. This is reflected in the Royal College of Obstetricians and Gynaecologists’s report on foetal pain, which concludes “... existing data suggests that cortical processing and therefore foetal perception of pain cannot occur before 24 weeks of gestation”
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Θα ήταν καλύτερο να μεγαλώνει σε ορφανοτροφείο
Ναι θα ήταν γιατί τουλάχιστον θα είχε ευκαιρία στην ζωή, πολλά άτομα που είχαν αυτήν την μοίρα είναι σήμερα ευτυχισμένα.

Συγγνώμη, ΣΥΓΓΝΏΜΗ, όντως τώρα αναφέρεις ως λύση να μην κάνει σεξ η γυναίκα αν δεν είναι έτοιμη; Όντως;
Γιατί σου φαίνεται τόσο φανταστικό? Για εκατονταετίες αυτό κάλυπτε ο θεσμός του γάμου.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,564 μηνύματα.
Να μήν έκανε σέξ αν δεν ήταν έτοιμη. Ας χρησιμοποιούσε προφύλαξη ή ας ανάγκαζε τον άντρα να πάρει. Ας κάναν δύο μεθόδους ταυτόχρονα.

Για ειδικές περιπτώσεις βιασμού/κινδύνου υγείας έχω αναφέρει πριν την γνώμη μου.

Προτείνω σε όσους έχουν τόσο ισχυρή πεποίθηση προς το υπέρ, χωρίς να νομίζουν ότι υπάρχει καν debate να πάνε να δούνε ένα ωραιότατο βίντεο έκτρωσης να δούν πόσο όμορφη είναι η δύναμη της επιλογής
Επομένως επιστρέφουμε στην αντίληψη ότι οι άνθρωποι κάνουν σεξ μόνο για την τεκνοποίηση; Και οι προφυλάξεις δεν μπορούν να αποτύχουν ποτέ;
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Δεν παρακολουθείς. Επαναλαμβάνω ποστ #2039:
Παρακολουθώ αλλα δεν έχει νόημα το quote. Το μόνο που λέει είναι πως δεν νιώθει πόνο. Όχι πόνος = Όχι βία?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και οι προφυλάξεις δεν μπορούν να αποτύχουν ποτέ;
Οι πιθανότητες όταν χρησιμοποιούνται σωστά είναι ιδιαίτερα χαμηλές. Σχεδόν απίθανο αν συνδυαστούν 2+ μεθόδοι π.χ. προφυλακτικά + Pull out / Calendar method
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ναι θα ήταν γιατί τουλάχιστον θα είχε ευκαιρία στην ζωή, πολλά άτομα που είχαν αυτήν την μοίρα είναι σήμερα ευτυχισμένα.


Γιατί σου φαίνεται τόσο φανταστικό? Για εκατονταετίες αυτό κάλυπτε ο θεσμός του γάμου.

ισχύει και το αντίστροφο; Δηλαδή και οι άνδρες πχ θα κάνουν σεξ μόνο για να τεκνοποιήσουν;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρα αν σε παλουκώσω ενώ αφού σε έχω ποτίσει χλωφορμιο δεν είναι πράξη βίας ε? Χμμμ.
Είναι, αν λάβω χλωφόρμιο παρά τη θέλησή μου.
Παρακολουθώ αλλα δεν έχει νόημα το quote. Το μόνο που λέει είναι πως δεν νιώθει πόνο. Όχι πόνος = Όχι βία?
Υπάρχει διαφορά μεταξύ του "αναισθητοποιώ με τη βία" και του "δεν έχει αναπτύξει ακόμα συνείδηση και την αίσθηση του πόνου".
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top