Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Μερικες σεκτες προτεσταντων ειναι 20 φορες πιο φανατικοι απο τους ορθοδοξους
 

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,627 μηνύματα.

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,627 μηνύματα.
Που βρίσκεται η ανομοιότητα; Είπες ότι μια μάζα κυττάρων δεν έχει ψυχή. Είσαι μια μάζα κυττάρων, άρα δεν έχεις ψυχή. Απλή συνεπαγωγή.
Εφόσον ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας δεν καταδικάζει κάτι τέτοιο εμείς ακολουθούμε το τι λέει η επιστήμη. Δεν πρόκειται ο ΠΟΥ να νομιμοποιούσε έναν τρόπο δολοφονίας. Τώρα εσύ εξακολουθείς να συγκρίνεις μία μάζα κυττάρων που δεν αισθάνεται τίποτα ( μιλάμε πάντα για το χρονικό πλαίσιο που επιτρέπεται η άμβλωση ) με έναν ολοκληρωμένο άνθρωπο και δεν κατανοείς μόνος σου την σαθρότητα των όσων λες.
 

soul

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Να σε ρωτησω κατι, αφου δεν εχεις διαβασει ποτε τη βιβλιο, γιατι τσαμπουνας ανοησιες?
Ξεκινάμε με ένα εύκολο συμπέρασμα ως παντογνωστες..... Σεβαστό και αυτό. (επειδή με ρώτησες)
Το τι καταδικαζεται και το τι όχι είναι στην κρίση του Θεού, εμείς δεν έχουμε το δικαίωμα να λέμε ποιος είναι άγιος και ποιος αμαρτωλός. Όλοι μέσα από την μετάνοια και την εγκράτεια και την σωστή συμμετοχή στα μυστήρια έχουν δικαίωμα στη σωτηρία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εφόσον ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας δεν καταδικάζει κάτι τέτοιο εμείς ακολουθούμε το τι λέει η επιστήμη. Δεν πρόκειται ο ΠΟΥ να νομιμοποιούσε έναν τρόπο δολοφονίας. Τώρα εσύ εξακολουθείς να συγκρίνεις μία μάζα κυττάρων που δεν αισθάνεται τίποτα ( μιλάμε πάντα για το χρονικό πλαίσιο που επιτρέπεται η άμβλωση ) με έναν ολοκληρωμένο άνθρωπο και δεν κατανοείς μόνος σου την σαθρότητα των όσων λες.
? Είμαι υπέρ της έκτρωσης. Η συζήτηση που κάνω αφορά τον ορισμό και την ύπαρξη της ψυχής. Αυτό που αποκαλείς αίσθηση είναι η διέγερση νευρικών κυττάρων, κάτι που μπορούμε να επιτύχουμε και in vitro σε ένα εργαστήριο. Συνεπώς τι είναι η ψυχή; Αν δεν αναφέρεσαι σε κάτι μεταφυσικό τότε μην χρησιμοποιείς τη λέξη ψυχή, πες επαρκώς ανεπτυγμένο νευρικό σύστημα, σε αυτό οφείλεται η αίσθηση του πόνου.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,627 μηνύματα.
? Είμαι υπέρ της έκτρωσης. Η συζήτηση που κάνω αφορά τον ορισμό και την ύπαρξη της ψυχής. Αυτό που αποκαλείς αίσθηση είναι η διέγερση νευρικών κυττάρων, κάτι που μπορούμε να επιτύχουμε και in vitro σε ένα εργαστήριο. Συνεπώς τι είναι η ψυχή; Αν δεν αναφέρεσαι σε κάτι μεταφυσικό τότε μην χρησιμοποιείς τη λέξη ψυχή, πες επαρκώς ανεπτυγμένο νευρικό σύστημα, σε αυτό οφείλεται η αίσθηση του πόνου.
Για μία στιγμή το πίστεψα ότι εσύ που είσαι προοδευτικός είσαι κατά της έκτρωσης και σοκαρίστηκα :P

Συμφωνώ για τον ορισμό της ψυχής και θα ήταν μία καλή φιλοσοφική κουβέντα και αυτό.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ξεκινάμε με ένα εύκολο συμπέρασμα ως παντογνωστες..... Σεβαστό και αυτό. (επειδή με ρώτησες)
Το τι καταδικαζεται και το τι όχι είναι στην κρίση του Θεού, εμείς δεν έχουμε το δικαίωμα να λέμε ποιος είναι άγιος και ποιος αμαρτωλός. Όλοι μέσα από την μετάνοια και την εγκράτεια και την σωστή συμμετοχή στα μυστήρια έχουν δικαίωμα στη σωτηρία.

Ειπες, αυτο ειναι δικα σου λογια: η ομοφυλοφιλια δεν ειναι κατακριτεα στον χριστιανισμο. Σου παρεθεσα τα αποσπασματα τη βιβλου που λενε οτι τους γκει πρεπει να του σκοτωνουμε, και απαντας οτι δεν εχουμε το δικαιωμα να λεμε ποιος ειναι αμαρτωλος και ποιος οχι? Εγω λεω οτι εχουμε δικαιωμα βασισμενοι στη βιβλο.

Ειχε γραψει ο Χαλιλ Γκιμπραν στα Ρουμπαγιατ του καμια χιλιαρα χρονια πριν:

Κι ομως πιστευεις πως εσεις
Ενα συναφι μιερων, πειναλεων και ειδεχθεις
Πηρε απο το θεο ενα μυστικο που αρνηθηκε σε εμενα?
Λοιπον, λοιπον, αδιαφορω, πιστευε κι αυτο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συμφωνώ για τον ορισμό της ψυχής και θα ήταν μία καλή φιλοσοφική κουβέντα και αυτό.

Α ειναι εξαιρετικα απλο, το 2021, το συνολο των ανθρωπων που που εχουν τη δυνατοτητα να χρησιμοποιουν το προσθιο λοβο τους γνωριζουν περα απο καθε λογικη αμφιβολια οτι η ψυχη ειναι ενα απομειναρι των παραφυσικων ερμηνιων που οι ανθρωποι εδιναν πριν χιλιαδες χρονια σε πραγματα ενος κοσμου για τον οποιο δεν ηξεραν τιποτε περισοτερο απο τη αμμεση απτη εμπειρια τους
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,627 μηνύματα.
Α ειναι εξαιρετικα απλο, το 2021, το συνολο των ανθρωπων που που εχουν τη δυνατοτητα να χρησιμοποιουν το προσθιο λοβο τους γνωριζουν περα απο καθε λογικη αμφιβολια οτι η ψυχη ειναι ενα απομειναρι των παραφυσικων ερμηνιων που οι ανθρωποι εδιναν πριν χιλιαδες χρονια σε πραγματα ενος κοσμου για τον οποιο δεν ηξεραν τιποτε περισοτερο απο τη αμμεση απτη εμπειρια τους
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top