Έκτρωση μετά από βιασμό

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Σωστά, παρόλαυτα είναι μια απόφαση που οφείλει πάντα να είναι σεβαστή και όχι μόνο σε περίπτωση βιασμού/υγείας.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,409 μηνύματα.
Οπως είπε και η Ιωαννίδου από πάνω είμαι υπέρ της έκτρωσης γενικότερα, είναι ανθρώπινο δικαίωμα.
Μόνο που ναι στην προκειμένη περίπτωση φαντάζει εφιαλτικό όχι μόνο να βιαστείς, αλλά να είσαι και υποχρεωμένη να κυοφορήσεις αυτό το έμβρυο αν τυχόν μείνεις έγκυος.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μιας που μου το έβγαλε η αρχική σελίδα...
Μου φαίνεται ανατριχιαστικο να είσαι γυναίκα να μένεις έγκυος από τον βιαστή σου και να καλεισαι να μεγαλώσεις μετά το παιδί καρπού των δύο σας. Υπέρ της έκτρωση και κρίμα για την αδικημένη εν δυνάμιν ψυχή :(
Απο ποιον καλείσαι ?
Υπαρχει στην κοινωνια μας τέτοιος νομος που ν απαγορεύει τις εκτρώσεις ? :hmm:

Επειτα τι ειναι πιο φρικτο ο βιασμος ή ενα παιδι ?
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι υπέρ της έκτρωσης για οποιονδήποτε λόγο μια εγκυμοσύνη είναι ανεπιθύμητη.
Είμαι επίσης υπέρ της ενημέρωσης των εφήβων σχετικά με την αντισύλληψη αλλά και με τη σύλληψη (προφανώς δεν εννοώ να δίνουμε οδηγίες για σεξ. Αλλά μερικοί έφηβοι μάλλον δεν έχουν καταλάβει ακριβώς πώς μια γυναίκα μπορεί να μείνει έγκυος - έχω διαβάσει μερικά κουφά)
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Απο ποιον καλείσαι ?
Υπαρχει στην κοινωνια μας τέτοιος νομος που ν απαγορεύει τις εκτρώσεις ? :hmm:

Επειτα τι ειναι πιο φρικτο ο βιασμος ή ενα παιδι ?
Μα δεν είναι καμία υποχρεωμένη να μεγαλώσει το παιδί ενός βιαστή. Δεν υπήρξε συναίνεση γιατί να αλλάξει έτσι η ζωή της εφόσον δεν φέρει καμία ευθύνη η ίδια ?????????
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα δεν είναι καμία υποχρεωμένη να μεγαλώσει το παιδί ενός βιαστή. Δεν υπήρξε συναίνεση γιατί να αλλάξει έτσι η ζωή της εφόσον δεν φέρει καμία ευθύνη η ίδια ?????????
Δεν ειπα αυτό αγάπη μου γλυκιά, φυσικά και δεν είναι κανένας υποχρεωμένος εξου και είπα ότι δεν υπάρχει νόμος που να σου απαγορεύει κάτι τέτοιο ;)

Άλλο όμως έχω υποστεί ένα βιασμό και άλλο η απόφαση να γεννήσω ένα κομμάτι αυτού αλλά και ένα κομμάτι δικό σου ,το μεγαλύτερο θα έλεγα...

Αυτά δυστηχως δεν μπορούν ν απαντηθούν από κανέναν μας ..
Ναι μεν έχω γέννηση και δεν μπορώ να φανταστώ να κάνω κάτι τέτοιο ξέροντας πολύ καλά ότι ένα παιδί είναι και δικό μου κομμάτι, το μεγαλύτερο θα έλεγα ,αλλά δεν μπορώ να φανταστώ πως είναι στα μάτια αυτού να ζεις και να ξαναζεις τον χειρότερο σου εφιάλτη...

Οπότε δεν υπάρχει απάντηση, για εμένα προσωπικά ,για κάποιον άλλον ίσως ναι ....
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top