Έλληνες τραγουδιστές

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ποιοι είναι οι αγαπημένοι σας Έλληνες τραγουδιστές;
 

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχουν γεράσει πια αλλά κρατάνε λίγη απ' τη λάμψη τους. πχ

.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,688 μηνύματα.
Βγάλαμε πολύ καλούς στην παλιά γενιά όπως Δάκης (ο καλύτερος για μένα), Μπίγαλης, Βιολάρης, Σταμάτης Κόκκοτας, Γιάννης Πάριος, Χατζόπουλος και πολλοί άλλοι.
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,525 μηνύματα.
Δεν θα έλεγα ότι ξεχωρίζω κάποιον/κάποιαν όσο άφορα την ελληνική μουσική.
Όλοι καλοί στο είδος τους
Θα ακούσω τα πάντα και στις προσωπικές μου στιγμές θα βάλω αυτό που με εκφράζει χωρίς να
εστιάσω στον καλλιτέχνη
για αυτό και δεν θα καταχωρήσω ονόματα ελλήνων τραγουδιστών.
Οι τραγουδιστές/συνθέτες/στιχουργοί είναι ψυχή..
ποίηση γραμμένη σε νότες που τραντάζει ότι έχεις μέσα σου γίνεσαι ένα με την ερμηνεία τους
Θυμώνεις αγαπάς ερωτεύεσαι ταξιδεύεις
νοσταλγείς αναπολείς .


 

Roulaki

Νεοφερμένος

Η Roulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ο Μάλαμας μου αρέσουν πολύ τα τραγούδια του η χροιά του και η ερμηνεία του
 

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως σχετίζεται αυτό το κλιπ με τις αρχές των 90's; Είχε βγει τότε το warhammer 40.000? Και...έπαιζε η Μαντώ; :hehe:
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,935 μηνύματα.
Από ζώσες Έλληνες τραγουδιστές μόνο τους Κατσιμιχαίους εκτιμώ και τον Ορφέα Περίδη.

Οι υπόλοιποι μου είναι βαρετοί μέχρι αηδίας. Δεν τα ξέρω όλα βέβαια γιατί δεν ασχολούμαι, ίσως υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις. Αλλά για τους γνωστούς τι να πεις;
Μάλαμας, Παπαθανασίου, ο Καζούλης ο Φανής, Αγγελάκας, Μικρούτσικοι (ο άλλος ζει μέσω του αδερφού του :P ), Νταλάρηδες, Παπακωνσταντίνου, Δεληβοριάδες, πωπω, σαν κασέτα που τη βάζεις να παίζει στο repeat, τα ίδια και τα γίδια.

Μόνο στη ροκ σκηνή βγαίνουν ωραίες φωνές (όπως στους VοΙ και στους GravitySays_I) που φυσικά δεν στηρίζονται στα χρυσά λαρύγγια τους αλλά τους αναδεικνύει το σύνολο.

Στις πιο παλιές καραβάνες βρίσκεις και έντιμους. Όπως ο Τουρνάς π.χ., βγήκε σε σύνταξη και τα παράτησε. :hehe:
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,735 μηνύματα.
Αν μπορουσα να ξεχωρίσω κάποιες φωνές για το ηχόχρωμα τους, θα έλεγα τη Σαββινα Γιαννατου, τη Μαρία Δημητριάδη , το Νίκο Ξυδάκη και φυσικά την αξεπέραστη Φλερυ Νταντωνάκη
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,287 μηνύματα.
Στράτος Διονυσίου, Τζένη Βάνου, Ρένα Κουμιώτη αξεπέραστες φωνές και ερμηνείες.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,144 μηνύματα.
Μάρκος Βαμβακάρης, Ανέστος Δελιάς, Κώστας Ρούκουνας, Στράτος Παγιουμτζής, Βασίλης Τσιτσάνης, Γρηγόρης Μπιθικώτσης, Μανώλης Χιώτης, Στέλιος Περπιανίδης, Γιάννης Παπαϊωάννου....

Ο Γιάννης αν δεν ακούσει τις πενιές του δεν μπορεί...
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ποιοι είναι οι αγαπημένοι σας Έλληνες τραγουδιστές;
Από νέους τραγουδιστές μη με φάτε αλλά μου αρέσει ο Μαζωνάκης. Οκ έχει μπλέξει με τη πρέζα αλλά μου αρέσει τι να κάνω :lol:
Από παλιούς μου αρέσει ο Μητροπάνος πολύ, η Χάρις Αλεξίου κτλ
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,119 μηνύματα.
πάρα πολλοί έλληνες μ αρεσουν, με πρώτη συνειδητή μου επιλογή τον Μπιθικώτση, κάπου στα 5 μου, που τον έβαζα και έπαιζε στο κασσετόφωνο:

 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Ποιοι είναι οι αγαπημένοι σας Έλληνες τραγουδιστές;
Αγαπημενοι μου εμενα ειναι ο Νότης Σφακιανάκης, ο Παντελίδης, ο Πλούταρχος και ο Οικονομόπουλος. Οι 3 τελευταιοι ειναι απο τους καλυτερους της εποχης τους αν οχι οι καλυτεροι. Τον Νότη από την αλλη τον θεωρω τον τελευταιο των μεγαλων. Δηλαδή οπως εχουν καταντησει τη μουσικη και το λαϊκο τραγουδι (και μετα τον θανατο του Παντελιδη) δεν θεωρω οτι θα βγει αλλος σαν τα ιερα τερατα που υπηρχαν που ηταν γνησιοι εκπροσωποι του λαϊκου τραγουδιου. Τον Νοτη τον βάζω μαζί με Στράτο, Μητροπάνο κτλ. Κατα τη γνώμη μου ο Σφακιανάκης ειναι ο κορυφαιος όλων των εποχών.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top