Ένας αλήτης πέθανε...

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ο Τζακ Ο' Χάρα ήταν φτωχός και τόνε ξέραν όλοι...


Εγώ όμως δεν είχα ιδέα, όταν σήμερα, Κυριακή πρωί, κατεβαίνοντας να πάρω γάλα, είδα αστυνομία κάτω απ' το σπίτι μου, δεκαπέντε μέτρα παρακάτω. Ένα κόκκινο αυτοκίνητο, παλιό αλλά περιποιημένο, όχι ερειπωμένο. Μέσα ένας άντρας, περίπου εξηντάρης, με παλιά ρούχα, που δεν είχαν ακόμη αρχίσει να κουρελιάζονται. Νεκρός, από το κρύο. Κόκκαλο, όπως βρήκαν και τον Τζακ Ο' Χάρα του πικρού τραγουδιού του Ζαμπέτα, με το μαύρο χιούμορ του.

Κάποιοι γείτονες τον είχαν ξαναδεί· νεόπτωχος, είχε χάσει το σπίτι του, είχε μείνει μόνο με το αυτοκίνητό του εδώ και λίγο καιρό και δεν ήταν προσαρμοσμένος κατά πως φαίνεται στο βαρύ χειμώνα. Ίσως και να μην ήθελε σκέφτηκα χαμηλώνοντας τα μάτια. Όλη του τη ζωή δούλευε και λίγο πριν βγει στη σύνταξη τα έχασε όλα. Για ποιον λόγο να καίγεται τόσο πολύ να συνεχίσει να ζει; Κι όλα αυτά για να βγάλουν μερικά δις ακόμη οι τοκογλυφαραίοι, μου γύρισε το μυαλό ανάποδα κι άρχισε να ουρλιάζει.

Γύρισα απ' την άλλη. Δεν είχα πάρει χαμπάρι τόσον καιρό, είχα αποστρέψει και πάλι το βλέμμα, ζούσα την προσωπική μου περιπέτεια επιβίωσης, κι εγώ στην κοσμάρα μου. Να με πάρει ο Πλούτωνας όμως, μάζευα επί μέρες τρόφιμα για τους άστεγους και τους απεργούς της ΕΛΛΕΝΙΤ κι ο άνθρωπος πέθανε κάτω απ' την πόρτα μου, ενώ εγώ δεν μπόρεσα να τον βοηθήσω. Αισθάνθηκα ντροπή. Οι αστυνομικοί φόρεσαν τα γάντια κι άρχισαν να επαναλαμβάνουν τα 150 επεισόδια CSI που έχω δει στη ζωή μου. Ακόμη κι εκείνοι έδειχναν κάπως παγωμένοι. "Όλο και περισσότερους βρίσκουμε", έλεγαν μεταξύ τους. Έφυγα για το σπίτι κρατώντας το γάλα στο χέρι. Στο ασανσέρ, μπήκε μαζί μου και η από κάτω η γειτόνισσα. Είχε πάρει εκείνο το περίλυπο κατά συνθήκην ύφος που παίρνουν όσοι πρέπει οπωσδήποτε να λυπηθούν χωρίς να δίνουν δεκάρα. "Τι να κάνουμε, έτσι είναι η ζωή" έκανε με φιλοσοφική διάθεση. "Όχι κυρία Αστίδου μου (ονόματα δεν λέμε) εμείς είμαστε έτσι, άκαρδοι, αχάριστοι, σκληροί και άπληστοι κι έτσι έχουμε κάνει τον κόσμο και τις ζωές όλων", της απάντησα εγώ που σαν γνήσιος Χάουλας δεν κρατήθηκα. Κατέβασε το κεφάλι, δεν μίλησε, ελπίζω να ντράπηκε ειλικρινά, αν και οι αστοί ντρέπονται μονάχα όταν τους πιάνουν σε απρεπείς στάσεις, με τα βρακιά κατεβασμένα...:whistle:

Το μήνυμα που περνά όλες αυτές τις ημέρες σύσσωμη η πολιτική ηγεσία και τα παπαγαλάκια τους, είναι είτε ακολουθείτε το μνημόνιο, ή θα σας βάλουμε στις ουρές να ζητιανεύετε για φαγητό. Κι εκείνοι που πεθαίνουν ήδη από το κρύο και την πείνα; Ε, τι να κάνουμε, κάποιοι πρέπει να πεθάνουν, κοίτα μην είσαι εσύ ο επόμενος...:(


Το γεγονός ότι αυτό το θέμα υπάρχει σε λαϊκά τραγούδια, δείχνει ότι υπήρξε συνηθισμένο φαινόμενο κατά τις μεταπολέμικές δεκαετίες. Εκεί οδηγούμαστε τελικά; Θα ξαναντηχήσει ο καημός του Καζαντζίδη και το μέταλλο της Μπέλλου; Ξανάρχεται ο θανατερός χειμώνας του '41; Εκεί μας πήγε η Ενωμένη Ευρώπη, το καταραμένο της νόμισμα και οι κυβερνήσεις της "ισχυρής Ελλάδας" που είχε το θράσος να διοργανώσει και Ολυμπιακούς αγώνες, υπό τις ευλογίες ολάκερου του κατεστημένου, ντόπιου και ξένου;

Θέλω να κάνω ένα πολιτικό μνημόσυνο, για έναν συνανθρωπό μας, που πέθανε κάτω απ' τη μύτη μας, άγνωστος μεταξύ αγνώστων. Ας ασχοληθούμε λίγο μαζί του, έστω και αργά...

Που να με πάρει η οργή, νιώθω μια βαριά θλίψη απόψε κι ήθελα να χαλάσω λίγο και τη δική σας διάθεση για να ευχαριστηθώ ο πούστης...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Post in respect!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Μακάρι να υπήρχαν λόγια για τέτοιες περιπτώσεις. Όλοι μας φέρουμε μερίδιο ευθύνης που αγνοούμε αυτούς τους ανθρώπους και δεν βοηθάμε. Πολλοί έχουν την αξιοπρέπεια τους και κατά την γνώμη μου πεθαίνουν "ηρωικά". Ας ανοίξουμε τα μάτια μας επιτέλους! Λυπάμαι πάρα πολύ που το άκουσα αυτό.Μακάρι έστω και μετά θάνατον,να υπάρχουν άτομα να κλάψουν για την ψυχούλα του και να παρευρεθούν στην κηδεία του.

Επειδή τα λόγια είναι φτώχια και πρέπει να δραστηροποιηθούμε γρήγορα και άμεσα...

Ενέργειες για αστέγους από το δήμο Αθηναίων. Ανάλογες ενέργειες έχουν γίνει από όλους τους δήμους της χώρας.
1. διατίθενται χώροι του δήμου για τη φιλοξενία αστέγων
2. ενεργοποιείται τηλεφωνική γραμμή για έκτακτες περιπτώσεις
3. κινητοποιούνται ομάδες εργασίας στους δρόμους, για την ενημέρωση των αστέγων και την παροχή βοήθειας
4. θα υπάρχει ανοιχτή γραμμή του δήμου με τις ΜΚΟ και φορείς, προκειμένου να υπάρξει συντονισμός στις δράσεις τους και συνεργασία σε θέματα διανομής (κουβέρτες, υπνόσακοι, ιματισμός, φάρμακα, τρόφιμα)
- στην προσπάθεια συμμετέχουν από θέσεις αυξημένης ετοιμότητας οι εργαζόμενοι στη Δημοτική Αστυνομία και την Υπηρεσία Καθαριότητας
ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
Οι πολίτες μπορούν να επικοινωνούν με το τηλεφωνικό κέντρο του Κέντρου Υποδοχής και Αλληλεγγύης του Δήμου Αθηναίων, στους αριθμούς 2105246515 και 210 5239465.
Επίσης, καθ’ όλη τη διάρκεια του 24ώρου, στον τετραψήφιο τηλεφωνικό αριθμό 1960.
Θα παραμείνουν ανοιχτοί οι ακόλουθοι χώροι:
1. Πολιτιστικός Χώρος 4ης Δημοτικής Κοινότητας, Λένορμαν και Αλεξανδρείας
2. Λέσχη Φιλίας Αγίου Μελετίου και Ξεναγόρα 6
3. Λέσχη Φιλίας Κίου 5, Κυψέλη
4. Κλειστό Γυμναστήριο Ρουφ, Πειραιώς και Εχελιδών 69


Πηγή : https://goodstory.gr/tilefona-boithe...kai-ston-tetrapsifio-tilefoniko-arithmo-1960/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Μακάρι έστω και μετά θάνατον,να υπάρχουν άτομα να κλάψουν για την ψυχούλα του και να παρευρεθούν στην κηδεία του.
Yay, πέθανα παγωμένη, αλλά ήρθαν στην κηδεία μου να κλάψουν, νομίζω πως τώρα μπορώ ν' αναπαυθώ εν ειρήνη. Μα τι λέμε τώρα... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
"Τι να κάνουμε, έτσι είναι η ζωή" έκανε με φιλοσοφική διάθεση.
Όχι βέβαια, δεν είναι η ζωή έτσι. Έτσι είναι ο θάνατος που επιβάλουν τα συμφέροντα η πλεονεξία και η απληστία του 1%. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Όχι βέβαια, δεν είναι η ζωή έτσι. Έτσι είναι ο θάνατος που επιβάλουν τα συμφέροντα η πλεονεξία και η απληστία του 1%. :mad:

Το 1% που αναφερεις νομιζω ειναι μεγαλο ποσοστο σε σχεση με την πραγματικοτιτα.

ΥΓ. Να προσθεσω οτι πριν καποια χρονια ακουγαμε στις ειδησης για πολικο ψηχος στην Ρωσσια, και τους αστεγους να προσπαθουν να κοιμιθουν στο μετρο, να κανουν μικρο-εγκληματα για να πανε αυτοφορο κλπ, και εγω τουλαχιστων τα εβλεπα με απιστευτη εκπληξη, που να φανταστω οτι γινονται τετια πραγματα.... Και να που ηρθαν και σε μας...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το 1% που αναφερεις νομιζω ειναι μεγαλο ποσοστο σε σχεση με την πραγματικοτιτα.
Μπορεί, αλλά αν είναι ακόμη μικρότερο, τόσο το χειρότερο, όπως καταλαβαίνεις. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Το 1% που αναφερεις νομιζω ειναι μεγαλο ποσοστο σε σχεση με την πραγματικοτιτα.

ΥΓ. Να προσθεσω οτι πριν καποια χρονια ακουγαμε στις ειδησης για πολικο ψηχος στην Ρωσσια, και τους αστεγους να προσπαθουν να κοιμιθουν στο μετρο, να κανουν μικρο-εγκληματα για να πανε αυτοφορο κλπ, και εγω τουλαχιστων τα εβλεπα με απιστευτη εκπληξη, που να φανταστω οτι γινονται τετια πραγματα.... Και να που ηρθαν και σε μας...!

Οπως ελεγα σε μια συζητηση,σε λιγο θα αρχισουμε να κανουμε εγκληματα για να μπουμε φυλακη να εχουμε ενα κρεβατι και ενα πιατο φαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Σήμερα το πρωί μου μετέφερε ο πατέρας μου την είδηση ότι οι αποθήκες της εκκλησίας έχουν τιγκάρει από ρούχα και τρόφιμα που δωρίζουν οι συνάνθρωποί μας. Υπάρχει δηλαδή περίσσευμα να θρέψει στρατιές αστέγων κι όμως κάποιοι τις κλέβουν.

Μήπως γιατί νιώθουν κοινωνικά περιθωριοποιημένοι και δεν ανέχονται κανενούς είδους ελεημοσύνη; :whistle:

Έχουμε γίνει απρόσωποι, καταστρέψαμε την κοινότητα, τη γειτονιά, τις ανθρώπινες σχέσεις και τώρα - καθαρά από τύψεις - τρέχουμε να βοηθήσουμε. Είναι αν μη τι άλλο υποκριτικό. Τους δίνουμε ψωμάκι μην μας πεθάνουν (ή καλύτερα μην μπουν στον πειρασμό να κλέψουν το δικό μας) αλλά να τους αγκαλιάσουμε, να τους δώσουμε προοπτική και αξιοπρέπεια ούτε λόγος.

Όταν δίνεις απρόσωπη βοήθεια, διευκολύνεις τους δανειστές σου να σου βάλουν κι άλλους φόρους. Έχεις; Δώσε! Δεν έχεις; Κάποιος άλλος θα σου δώσει. Άρα....ότι σου ζητάω θα το παίρνω. Δεν είναι τυχαίο ότι η "φιλανθρωπία" είναι το βασικότερο μοτό των κορποκρατών. Ο φιλάνθρωπος Bill Gates, o φιλάνθρωπος Soros, ο φιλάνθρωπος Rockfeller και πάει λέγοντας.

Αν θέλεις να συμμετέχεις στη βοήθεια, ο μόνος αληθινός τρόπος είναι μέσα απ' την Κοινωνία Πολιτών. Πρώτα θα κοιτάξεις λίγο τον εαυτό σου. Να τον φορτίσεις ψυχολογικά ώστε να μπορεί να προσφέρει και κάτι στους άλλους και όχι να αναπαράγει την ίδια μιζέρια. Μετά θα κοιτάξεις τι υπάρχει στη γειτονιά σου. Ποιος αγωνίζεται; Ποιος διεκδικεί; Χώνεσαι εκεί, πας στις συγκεντρώσεις, στις δράσεις, στις συνελεύσεις, γνωρίζεσαι, ακούς, μαθαίνεις. Όλες αυτές οι ομάδες έχουν και επιτροπές αλληλεγγύης και βοηθάνε, το κυριότερο όμως είναι ότι αναγνωρίζουν τον άνεργο, τον άστεγο, τον μεροκαματιάρη ως πολίτη, ίσο προς ίσο.

Κι ο άνεργος θα κατεβεί να φωνάξει για τον άστεγο, κι ο άστεγος θα συμμετέχει στην οργάνωση της βοήθειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.

:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Yay, πέθανα παγωμένη, αλλά ήρθαν στην κηδεία μου να κλάψουν, νομίζω πως τώρα μπορώ ν' αναπαυθώ εν ειρήνη. Μα τι λέμε τώρα... :/:


Εφόσον κανείς δεν υποχρεώθηκε να κάνει κάτι για αυτόν τον άνθρωπο, τουλάχιστον τώρα ας παρευρεθούν εκεί και ας αλλάξουν αντιμετώπιση σε αυτούς τους ανθρώπους. Τίποτα δεν μπορεί να αλλάξει τώρα άρα καλύτερα να προσευχηθεί κανείς για την ψυχή του γιατί τώρα αρχίζει η...ζωή. Δική μου άποψη πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εφόσον κανείς δεν υποχρεώθηκε να κάνει κάτι για αυτόν τον άνθρωπο, ...
Κάποιοι προσπάθησαν να κάνουν κάτι, αλλά...
(προσοχή στην ημερομηνία...ο άνθρωπος πέθανε χθες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Που να με πάρει η οργή, νιώθω μια βαριά θλίψη απόψε κι ήθελα να χαλάσω λίγο και τη δική σας διάθεση για να ευχαριστηθώ ο πούστης...:/:

:redface::redface::redface:: Αχ, πόσο σ΄ευχαριστώ, Χάουλα μου, που μου υπενθυμίζεις... την πουστιά μου!:(:(:(:(:(:(:(....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Σήμερα το πρωί μου μετέφερε ο πατέρας μου την είδηση
ότι οι αποθήκες της εκκλησίας έχουν τιγκάρει από ρούχα και τρόφιμα που δωρίζουν οι συνάνθρωποί μας. Υπάρχει δηλαδή περίσσευμα να θρέψει στρατιές αστέγων κι όμως κάποιοι τις κλέβουν.

Μήπως γιατί νιώθουν κοινωνικά περιθωριοποιημένοι και δεν ανέχονται κανενούς είδους ελεημοσύνη; :whistle:

Έχουμε γίνει απρόσωποι, καταστρέψαμε την κοινότητα, τη γειτονιά, τις ανθρώπινες σχέσεις και τώρα - καθαρά από τύψεις - τρέχουμε να βοηθήσουμε. Είναι αν μη τι άλλο υποκριτικό. Τους δίνουμε ψωμάκι μην μας πεθάνουν (ή καλύτερα μην μπουν στον πειρασμό να κλέψουν το δικό μας) αλλά να τους αγκαλιάσουμε, να τους δώσουμε προοπτική και αξιοπρέπεια ούτε λόγος.

Όταν δίνεις απρόσωπη βοήθεια, διευκολύνεις τους δανειστές σου να σου βάλουν κι άλλους φόρους. Έχεις; Δώσε! Δεν έχεις; Κάποιος άλλος θα σου δώσει. Άρα....ότι σου ζητάω θα το παίρνω. Δεν είναι τυχαίο ότι η "φιλανθρωπία" είναι το βασικότερο μοτό των κορποκρατών. Ο φιλάνθρωπος Bill Gates, o φιλάνθρωπος Soros, ο φιλάνθρωπος Rockfeller και πάει λέγοντας.

Αν θέλεις να συμμετέχεις στη βοήθεια, ο μόνος αληθινός τρόπος είναι μέσα απ' την Κοινωνία Πολιτών. Πρώτα θα κοιτάξεις λίγο τον εαυτό σου. Να τον φορτίσεις ψυχολογικά ώστε να μπορεί να προσφέρει και κάτι στους άλλους και όχι να αναπαράγει την ίδια μιζέρια. Μετά θα κοιτάξεις τι υπάρχει στη γειτονιά σου. Ποιος αγωνίζεται; Ποιος διεκδικεί; Χώνεσαι εκεί, πας στις συγκεντρώσεις, στις δράσεις, στις συνελεύσεις, γνωρίζεσαι, ακούς, μαθαίνεις. Όλες αυτές οι ομάδες έχουν και επιτροπές αλληλεγγύης και βοηθάνε, το κυριότερο όμως είναι ότι αναγνωρίζουν τον άνεργο, τον άστεγο, τον μεροκαματιάρη ως πολίτη, ίσο προς ίσο.

Κι ο άνεργος θα κατεβεί να φωνάξει για τον άστεγο, κι ο άστεγος θα συμμετέχει στην οργάνωση της βοήθειας.
Πολύ δίκιο έχει εδώ ο Νίκος. Σ' ευχαριστώ που το διευκρινίζεις!!

Σιχαίνομαι τη φιλανθρωπία και δεν έχω δώσει ποτέ στη ζωή μου λεφτά σε αναξιοπαθούντες, αν και μοιράστηκα το τοστ μου με πρεζόνι στη Ναυαρίνου. Ο Νίτσε στο Ζαρατούστρα του έγραψε: "Δεν δίνω ποτέ ελεημοσύνη, δεν είμαι αρκετά φτωχός για κάτι τέτοιο". Εμείς μιλάμε για αλληλεγγύη, μέσα στη μαύρη κατοχή που μας ετοιμάζουν, να μας θάψουν ζωντανούς και να μας αρμέγουν. Εάν αφήσουμε τους πλέον αδύναμους να εξαθλιωθούν, τότε οι επόμενοι στη σειρά θα είμαστε εμείς, ή αν μη τι άλλο τα παιδιά μας.

Πολύ περισσότερο, που οι άθλια συμπεριφορά των διάφορων "φορέων", δημάρχων κλπ, όπως μπορείτε να δείτε κι εδώ δείχνει ξεκάθαρα ότι το ενδιαφέρον των αρχών είναι απλά προσχηματικό και υποκριτικό, πράγμα που αφενός φανερώνει ότι ο πραγματικός τους στόχος είναι η "πάταξη" κάθε εκδήλωσης αλληλεγγύης από πλευράς μας (τους πήραν τις κουβέρτες που τους είχαν δώσει πολίτες!!), αφετέρου εξηγεί θαυμάσια την απροθυμία των αστέγων να υποβληθούν σ' αυτόν τον εξευτελισμό που τους επιφυλάσσεται. Θα πρέπει να βρούμε λύσεις για τους άστεγους εκ των ενόντων. Τέρμα το παραμύθι με τους "φιλεύσπλαχνους" Παπαδήμιους και τους φιλάνθρωπους παπάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Βλεπω την κακοκαιρια που εχει σημερα και πραγματικα με πιανει η καρδια μου...! Δεν ξερω για αστεγους, δεν εχω δει, ελπιζω να μην υπαρχουν! Δεν ειμαστε και καμια μεγαλουπολη αλλωστε....
Ολοκληρα τετραγωνα εχουν μεινει χωρις ρευμα... Ανθρωποι δηλαδη που μπορει να ειναι και ευκαταστατοι ισως να μην εχουν τροπο να ζεστανουν το σπιτι τους σημερα... Ποσο μαλλον καποιος που ζει στο αυτοκινιτο του...! Ευτιχος που η κακοκαιρια ειναι κυριος λογο ανεμου και βροχης, δεν εχει κρυο σε σχεση με περασμενες μερες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
[/spoiler]
.... Θα πρέπει να βρούμε λύσεις για τους άστεγους εκ των ενόντων. Τέρμα το παραμύθι με τους "φιλεύσπλαχνους" Παπαδήμιους και τους φιλάνθρωπους παπάδες.

:mad::mad::mad:: Τέτοιες λύσεις θα υπάρξουν, μόνον όταν ο υποκειμενικός παράγοντας( πχ "κίνημα αγνακτησμένων") αρθεί στο ύψος των περιστάσεων και προβεί σε καταλήψεις άχρηστων για τη χειμάζουσα κοινωνία μας δημόσιων χώρων, όπως πχ η "Διεθνή Έκθεση" εδώ στη Θεσσαλονίκη και η αναμόρφωση τους σε τόπους καταφυγής (πχ για στέγη, λαϊκή σίτηση, λαϊκές συναλλαγές κ.π.), δλδ, για λειτουργική αυτοοργάνωση των μη εκπροσωπούμενων θεσμικά λαϊκών δυνάμεων(άνεργοι, άστεγοι και λοιποί καταδιωκώμενοι από τις πολιτικές των θεσμικών και την ανοχή των βολεμένων προβάτων τους!):whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Να ρωτισω κατι νομικο;
Εστω περιουσια του δημου η του κρατους, η οποια ειναι παρατημενη. Ουσιαστικα ανοικει σε ολους τους δημοτες η ολους τους πολιτες αντιστοιχα, λαθος; Αν λοιπον την χρησιμοποιησουν σαν καταφυγειο αστεγοι μπορει καπιοιος να τους διωξει απο μεσα; Η αν το ζητησει μια ομαδα ανθρωπων για να το εκμεταλευτει στα πλαισια φιλανθρωπικης ενεργειας μπορει καποιος να τους το αρνηθει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... μπορει καποιος να τους το αρνηθει;

Ναι, ο νόμος των "παπαδημίων" και των ελάχιστων πια προβάτων τους! Αλλά οι περιστάσεις πλέον απαιτούν τον "νόμο των αδικημένων"(άνεργων, άστεγων και άσιτων), που ήμαστε πάρα πολλοί, αλλά παντελώς σκόρπιοι, σχεδόν σαν κοπάδι προβάτων, που δέχεται απανωτές επιθέσεις από αγέλη λύκων!:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
δεν θελω να σας τσατισω....αλλα το υπουργειο υγειας δειχνει το φιλανθρωπικο του προσωπο....
επειδη τα κονδυλια δεν φτανουν.....(εχουν πολλες μασελες)
στεγη στους αστεγους με 3 ευρα την ημερα.....ολοκληρη η ανθρωπινη υποσταση προς εκμεταλευση....
βρε ποτε;;;:xtipao:

https://www.on-news.gr/2012/02/3_07....:+on-news/ZLSY+(On-News)&utm_content=FaceBook
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top