Ένορκος

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Με καλεσαν ως ενορκο σε μια δικη και αναρωτιεμαι πως ειναι. Το δικαστηριο ειναι αστικου δικαιου και η δικη ειναι για 15 ημερες. Εχει κανεις παρομοια εμπειρια; Ξερω οτι θα περασω απο αλλη μια διαδικασια επιλογης. Θελω πολυ να με επιλεξουν για να ζησω την εμπειρια. Τι μπορω να κανω για να αυξησω τις πιθανοτητες; Ή μηπως ειναι βαρετα και με συμφερει να βρω δικαιολογια για να μη με επιλεξουν;
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν δικαστήρια που να δικάζουν αστικές υποθέσεις και να έχουν ενόρκους αυτά είναι τα πρωτοδικεία σε μονομελή και τριμελή σύνθεση. Τα δικαστήρια που έχουν ενόρκους στην χώρα μας είναι τα μικτα ορκωτά δικαστήρια και εφετεία τα οποία είναι ποινικά δικαστήρια που εκδικάζουν κακουργήματα σε πρώτο και δεύτερο βαθμό αντίστοιχα. Κατά τις ημέρες που είσαι στην δίκη είναι υποχρεωτικό να πάρεις άδεια απο την δουλειά σου φυσικά πληρώνεσαι απο το κράτος ώς ''ανειδίκευτος εργάτης''.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ή μηπως ειναι βαρετα και με συμφερει να βρω δικαιολογια για να μη με επιλεξουν;


Θυμήθηκα τώρα μια ατάκα από μια ταινία, δυστυχώς δεν θυμάμαι ποια, που έλεγε "Ο ένορκος είναι ένα άτομο τόσο ηλίθιο που δεν μπορεί να βρει ούτε μια δικαιολογία για να μην πάει" :P

Νομίζω αυτό απαντά στο αν θα είναι βαρετά ή όχι.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Θυμήθηκα τώρα μια ατάκα από μια ταινία, δυστυχώς δεν θυμάμαι ποια, που έλεγε "Ο ένορκος είναι ένα άτομο τόσο ηλίθιο που δεν μπορεί να βρει ούτε μια δικαιολογία για να μην πάει" :P

Νομίζω αυτό απαντά στο αν θα είναι βαρετά ή όχι.


Δεν μπορείς να ξεφύγεις εκτός αν έχεις χαρτί δημόσιου νοσοκομείου μπορεί αλλιώς να ζητήσει ο Εισαγγελέας να σε μαζέψουν απο το σπίτι και να σε φέρουν εκεί.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν δικαστήρια που να δικάζουν αστικές υποθέσεις και να έχουν ενόρκους αυτά είναι τα πρωτοδικεία σε μονομελή και τριμελή σύνθεση. Τα δικαστήρια που έχουν ενόρκους στην χώρα μας είναι τα μικτα ορκωτά δικαστήρια και εφετεία τα οποία είναι ποινικά δικαστήρια που εκδικάζουν κακουργήματα σε πρώτο και δεύτερο βαθμό αντίστοιχα. Κατά τις ημέρες που είσαι στην δίκη είναι υποχρεωτικό να πάρεις άδεια απο την δουλειά σου φυσικά πληρώνεσαι απο το κράτος ώς ''ανειδίκευτος εργάτης''.

Νομιζω οτι ενορκα δικαστηρια πια αφορουν μονο πολιτικα εγγληματα και ανθροπωκτονιες. Ολα τα υπολοιπα πανε σε τριμελη
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δεν μπορείς να ξεφύγεις εκτός αν έχεις χαρτί δημόσιου νοσοκομείου μπορεί αλλιώς να ζητήσει ο Εισαγγελέας να σε μαζέψουν απο το σπίτι και να σε φέρουν εκεί.

Ναι, έτσι υποτιθεται ότι είναι και στην εφορευτική, για αυτό βγάλαμε εκλογές 26 ώρες 3 ατομα xD

Στην Ελλάδα, μπορείς και να μην πας και δε θα γίνει τίποτα, αυτή είναι η πραγματικότητα. Εγώ λέω, πήγαινε. Είναι υποχρέωση σου, οφείλεις να συμμετεχεις :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ναι, έτσι υποτιθεται ότι είναι και στην εφορευτική, για αυτό βγάλαμε εκλογές 26 ώρες 3 ατομα xD

Στην Ελλάδα, μπορείς και να μην πας και δε θα γίνει τίποτα, αυτή είναι η πραγματικότητα. Εγώ λέω, πήγαινε. Είναι υποχρέωση σου, οφείλεις να συμμετεχεις :)


Κοίταξε η τήρηση της νομιμότητας στην εφορευτική είναι αρμοδιότητα του δικηγόρου που ειναι επιμελητής.Εδώ αρμόδιος είναι ο Εισαγγελέας ο οποίος μπορεί να σε μαζέψει εφόσον το θέλει. Αν εχεις τα χρήματα της δουλειάς σου ανάγκη βρές χαρτί να μην πάς αλλιώς ναι είναι δυστυχώς υποχρέωση σου (γιατί το κράτος μόνο να επιβάλλει ξέρει)
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
1. Ζω εξωτερικο και η δικη ειναι αστικου δικαιου
2. Μπορω να το αποφυγω αν θελω (πχ να παρω χαρτι απο τον εργοδοτη που θα λεει οτι ειμαι απολυτως απαραιτητη, ή απλα να αργησω να παω ή να πω καμια βλακεια οτι ειμαι υπερ της θανατικης ποινης)

Απλα θελω να μαθω αν οι δικες ειναι βαρετες για τους απλους πολιτες. Δεν εχω βρεθει σε καμια και δεν γνωριζω. Απο την μια με τρωει η περιεργεια να δω πως λειτουργει ενα δικαστηριο αλλα απο την αλλη σκεφτομαι ποσο βαρετα μπορει να ειναι να καθεσαι σε μια καρεκλα και να ακους για ωρες για μια παρανομια αστικου δικαιου.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
1. Ζω εξωτερικο και η δικη ειναι αστικου δικαιου
2. Μπορω να το αποφυγω αν θελω (πχ να παρω χαρτι απο τον εργοδοτη που θα λεει οτι ειμαι απολυτως απαραιτητη, ή απλα να αργησω να παω ή να πω καμια βλακεια οτι ειμαι υπερ της θανατικης ποινης)

Απλα θελω να μαθω αν οι δικες ειναι βαρετες για τους απλους πολιτες. Δεν εχω βρεθει σε καμια και δεν γνωριζω. Απο την μια με τρωει η περιεργεια να δω πως λειτουργει ενα δικαστηριο αλλα απο την αλλη σκεφτομαι ποσο βαρετα μπορει να ειναι να καθεσαι σε μια καρεκλα και να ακους για ωρες για μια παρανομια αστικου δικαιου.


Στο εξωτερικό είναι πιο διαδεδομένη η χρήση ενόρκων τόσο στις ποινικές όσο και στις αστικές υποθέσεις (κατά κύριο λόγω ΗΠΑ&Καναδά) απο εκεί και πέρα τι νόμους έχετε εκεί δεν είναι γνωστό εδώ για να σε συμβουλέψουμε αν είναι σωστό να το αποφύγεις. Να έχεις υπόψην ότι μπορεί να μην βγάλουν οι ένορκοι απόφαση και να χρειαστεί επανεκδίκαση της υπόθεσης με νέους ενόρκους πολύ βαρετό.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Απλα θελω να μαθω αν οι δικες ειναι βαρετες για τους απλους πολιτες. Δεν εχω βρεθει σε καμια και δεν γνωριζω. Απο την μια με τρωει η περιεργεια να δω πως λειτουργει ενα δικαστηριο αλλα απο την αλλη σκεφτομαι ποσο βαρετα μπορει να ειναι να καθεσαι σε μια καρεκλα και να ακους για ωρες για μια παρανομια αστικου δικαιου.

Αναλόγως την υπόθεση. Για παράδειγμα, μια υπόθεση οικογενειακού ή κληρονομικού δικαίου μπορεί να σου φανεί πολύ ενδιαφέρουσα, ενώ αντίθετα, μια υπόθεση για πλημμελή εκτέλεση έργου όχι τόσο. Σε κάθε περίπτωση, τα δεδομένα της δίκης γίνονται κατανοητά από τους ενόρκους και δεν νομίζω ότι θα καταλήξει να είναι πληκτικό για εσένα. Πιστεύω ότι αξίζει ως εμπειρία, οπότε θα έλεγα go for it!
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
E πες ντε, τι αφορά η δίκη?
Δεν ξερω, δεν γραφει το σημειωμα. Θα μαθω οταν παω. Γι' αυτο αναρωτιεμαι αν οι δικες ειναι βαρετες.

Αναλόγως την υπόθεση. Για παράδειγμα, μια υπόθεση οικογενειακού ή κληρονομικού δικαίου μπορεί να σου φανεί πολύ ενδιαφέρουσα, ενώ αντίθετα, μια υπόθεση για πλημμελή εκτέλεση έργου όχι τόσο. Σε κάθε περίπτωση, τα δεδομένα της δίκης γίνονται κατανοητά από τους ενόρκους και δεν νομίζω ότι θα καταλήξει να είναι πληκτικό για εσένα. Πιστεύω ότι αξίζει ως εμπειρία, οπότε θα έλεγα go for it!
Να τσακωνονται οι οικογενειες θα εχει ενδιαφερον. Θα με ενδιεφερε και η περιπτωση αυτοκινητιστικου ατυχηματος ή ιατρικου λαθους. Θα παω και οτι γινει. 10 μερες ειναι, δεν ειναι πολλες, θα ειναι και σαν διακοπες αφου δεν θα παταω στην δουλεια μου.

Μια φιλη μου ειπε οτι μια γνωστη της την καλεσαν για δικη 3 μηνων. Μαλλον για φονο θα ειναι. Για 10 μερες θα πληρωνομαι κανονικα απο την δουλεια μου, αλλα αν με καλουσαν για 3 μηνες σιγουρα θα μου εκοβαν τον μισθο. Δυσκολα θα δεχοταν το αφεντικο μου να μην πατησω στην δουλεια για 3 μηνες. Σε πληρωνει βεβαια το δικαστηριο αλλα ειναι πολυ λιγα, νομιζω ενα 20αρικο την ημερα. Για συνταξιουχους και ανεργους συμφερει, αλλα για μισθωτους με τιποτα. Αληθεια τι κανουν αυτοι που επιλεγονται για τοσες μερες και τους κοβεται ο μισθος; Ειναι αισχρο γιατι αν δεν μπορεσεις να το αποφυγεις και δεν εχεις αλλα εισοδηματα, δεν θα εχεις να πληρωσεις ενοικιο και λογαριασμους.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Καλά υποθέτω ότι στο εξωτερικό οι δίκες διαφέρουν, ως προς το καλύτερο, σε σχέση με ό,τι γίνεται στην Ελλάδα. Με εξαίρεση κάποιες πολύ σοβαρές υποθέσεις, τις περισσότερες δίκες εδώ τις ξεπετάμε σε μερικά λεπτά ή ώρες.. Αλλά το θέμα είναι ότι δυστυχώς στις περισσότερες δικαστικές αίθουσες επικρατεί μια χάβρα.. Είναι τόσος ο θόρυβος που ακόμα και οι ακροατές στην πρώτη σειρά πολλές φορές δεν ακούν τι λένε οι μάρτυρες, οι δικηγόροι όλων των υποθέσεων, ακόμα και αυτών που αναμένεται να δικαστούν στοιβάζονται σε μια πλευρά, τα μικρόφωνα βρίσκονται για διακοσμητικούς λόγους. Υπάρχουν κι εξαιρέσεις φυσικά, αλλά οι περισσότεροι που θα πάνε να παρακολουθήσουν μια δίκη, το κάνουν κάποιοι για να περνάει η ώρα τους, θα απογοητευτούν από τις συνθήκες διεξαγωγής της.
Μερικές δίκες πάντως, έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον!
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν γνωριζα οτι γινεται τοση φασαρια στην αιθουσα. Ελπιζω εδω να ειναι λιγο πιο ησυχα. Δεν ξερω τι θα κανω ακομα, εχω μια βδομαδα να αποφασισω. Θα παρουσιαστω και αναλογα με το τι θα δω εκει θα προσπαθησω ειτε να το αποφυγω ειτε να παω για την εμπειρια.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Καλά υποθέτω ότι στο εξωτερικό οι δίκες διαφέρουν, ως προς το καλύτερο, σε σχέση με ό,τι γίνεται στην Ελλάδα. Με εξαίρεση κάποιες πολύ σοβαρές υποθέσεις, τις περισσότερες δίκες εδώ τις ξεπετάμε σε μερικά λεπτά ή ώρες.. Αλλά το θέμα είναι ότι δυστυχώς στις περισσότερες δικαστικές αίθουσες επικρατεί μια χάβρα.. Είναι τόσος ο θόρυβος που ακόμα και οι ακροατές στην πρώτη σειρά πολλές φορές δεν ακούν τι λένε οι μάρτυρες, οι δικηγόροι όλων των υποθέσεων, ακόμα και αυτών που αναμένεται να δικαστούν στοιβάζονται σε μια πλευρά, τα μικρόφωνα βρίσκονται για διακοσμητικούς λόγους. Υπάρχουν κι εξαιρέσεις φυσικά, αλλά οι περισσότεροι που θα πάνε να παρακολουθήσουν μια δίκη, το κάνουν κάποιοι για να περνάει η ώρα τους, θα απογοητευτούν από τις συνθήκες διεξαγωγής της.
Μερικές δίκες πάντως, έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον!

Σε μια μέρα βάζουν 50 δίκες και γίνονται οι 10, οι υπόλοιπες αναβολές σε 1 χρόνο κοκ.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Τουλάχιστον άμα πας, είτε σ' αρέσει ως εμπειρία είτε όχι, από εδώ και στο εξής θα το γνωρίζεις εκ πείρας. Οι ημέρες δεν είναι τραγικά πολλές και ακόμη και βαρετά να είναι, σίγουρα θα αποκομίσεις κάτι.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δυστυχως ουτε στην διαδικασια επιλογης δεν προλαβα να φτασω. Ακυρωθηκε η δικη πριν καν αρχισει. Κριμα γιατι ηθελα να δω πως ειναι. Ελπιζω να με καλεσουν ξανα, αν και χλωμο το βρισκω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top