Έπεσα θύμα απάτης διαφήμισης που υποστήριζε ότι δίνει αζήτητα δέματα σε χαμηλή τιμή

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Μην με κοροϊδέψετε αλλά αυτό έγινε :P

Είδα μια διαφήμιση στο facebook η οποία και καλά αναφερόταν στο skroutz και έλεγε ότι τα αζήτητα δέματα, τα δίνουν για 2 EUR και ότι και καλά μπορεί να σου τύχει ο,τιδήποτε καθώς τα δίνουν τυχαία.

Είχα και σχόλια στα ελληνικά με φωτογραφίες.

Ήμουν από το tablet και δεν φαινόταν url, και όλο το περιβάλλον ήταν στα ελληνικά.

Έτσι με το που πλήρωσα τα 2 EUR μου ήρθαν τα κουλά e-mails κι εκεί κατάλαβα την πατατιά που έκανα.

Συνδέθηκα στο λογαριασμό και μίλησα με εκπρόσωπο στο chat.

Μου σβήσανε την κάρτα από το account details, με διαβεβαίωσαν ότι δε θα με χρεώσουν κάτι μελλοντικά και μου είπαν να επικοινωνήσω με το support για ολοκληρωτική διαγραφή λογαριασμού όπως και έκανα και περιμένω.
Μου είπαν ότι αποδέχτηκα τους όρους όσον αφορά τα 2 EUR και δεν γίνεται refund.

Θέλω να ρωτήσω: που βλέπω τις "συνδρομές" μου στο Alpha Bank app ώστε να μην με ξανά χρεώσουν;

Για τα 2 EUR μου ήρθε push notification στο tablet, όπως πάντα όταν πληρώνω.
Το θέμα είναι ότι γνωρίζω ότι παίζουν και συνδρομές που τραβάει αυτόματα. Όπως πχ κάνει το Spotify κτλ.

Τι κάνω τώρα για να αποκλείσω το ενδεχόμενο αυτόματου charge της κάρτας μου; Πως βλέπω τις συνδρομές;

Να τα βάλουν στο γκωλο τους τα 2 EUR μου, στους γιατρούς να τα φάνε.
 

Fernando_A

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Μην με κοροϊδέψετε αλλά αυτό έγινε :P

Είδα μια διαφήμιση στο facebook η οποία και καλά αναφερόταν στο skroutz και έλεγε ότι τα αζήτητα δέματα, τα δίνουν για 2 EUR και ότι και καλά μπορεί να σου τύχει ο,τιδήποτε καθώς τα δίνουν τυχαία.

Είχα και σχόλια στα ελληνικά με φωτογραφίες.

Ήμουν από το tablet και δεν φαινόταν url, και όλο το περιβάλλον ήταν στα ελληνικά.

Έτσι με το που πλήρωσα τα 2 EUR μου ήρθαν τα κουλά e-mails κι εκεί κατάλαβα την πατατιά που έκανα.

Συνδέθηκα στο λογαριασμό και μίλησα με εκπρόσωπο στο chat.
Το site είναι το tvmarket.club (όπου μου ήρθαν τα e-mails, πριν δεν αναφερόταν στο περιβάλλον).

Μου σβήσανε την κάρτα από το account details, με διαβεβαίωσαν ότι δε θα με χρεώσουν κάτι μελλοντικά και μου είπαν να επικοινωνήσω με το support για ολοκληρωτική διαγραφή λογαριασμού όπως και έκανα και περιμένω.
Μου είπαν ότι αποδέχτηκα τους όρους όσον αφορά τα 2 EUR και δεν γίνεται refund.

Θέλω να ρωτήσω: που βλέπω τις "συνδρομές" μου στο Alpha Bank app ώστε να μην με ξανά χρεώσουν;

Για τα 2 EUR μου ήρθε push notification στο tablet, όπως πάντα όταν πληρώνω.
Το θέμα είναι ότι γνωρίζω ότι παίζουν και συνδρομές που τραβάει αυτόματα. Όπως πχ κάνει το Spotify κτλ.

Τι κάνω τώρα για να αποκλείσω το ενδεχόμενο αυτόματου charge της κάρτας μου; Πως βλέπω τις συνδρομές;

Να τα βάλουν στο γκωλο τους τα 2 EUR μου, στους γιατρούς να τα φάνε.
Κάτσε αυτά τα 2 ευρώ είναι συνδρομή ή ήταν χρέωση μιας φοράς;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Κάτσε αυτά τα 2 ευρώ είναι συνδρομή ή ήταν χρέωση μιας φοράς;
Αυτό ρωτάω, από τι εξαρτάται αυτό;
Έχω γυρίσει όλο το alpha bank app και τον πίνακα ελέγχου στο alpha.gr αλλά δε βλέπω πουθενά συνδρομές.
Τώρα το κοιτάω να κάνω και αμφισβήτηση συναλλαγής.
 

Fernando_A

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Λογικά θα ήταν μόνο μια χρέωση και όχι συνδρομή. Θα έπαιρνες μόνο ένα πακέτο ή περισσότερα;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής στην alpha.
Δε βρίσκω πλέον τη διαφήμιση, αλλά με μια αναζήτηση βρήκα αυτό (εμένα ήταν παραλλαγή αυτό που είδα):
απατη.png



Το θέμα είναι να τους μπλοκάρω να μην τραβήξουν άλλα, δεν με νοιάζει για τα 2 EUR.
 

Fernando_A

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής στην alpha.
Δε βρίσκω πλέον τη διαφήμιση, αλλά με μια αναζήτηση βρήκα αυτό (εμένα ήταν παραλλαγή αυτό που είδα):
View attachment 127241


Το θέμα είναι να τους μπλοκάρω να μην τραβήξουν άλλα, δεν με νοιάζει για τα 2 EUR.
Skroutz express μάλιστα. Και χρησιμοποιούν το ίδιο λογότυπο με διαφορετικά χρώματα. Άμα τους πιάσουν αυτούς, έχετε γειά βρυσόυλες θα πούν.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Τι περίμενες να βρεις σε παραμελημένα πακέτα των 2 euro? Ρούχα? Κανα διαμάντι? :) Πάρε κανά δυο αυγά Kinder καλύτερα. :hello:
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
@Scandal Για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο, απενεργοποιησε/ακύρωσε/πάγωσε την κάρτα σου αυτή και βγάλε καινούργια. Μελλοντικά θα σου πρότεινα πάντα να χρησιμοποιείς PayPal και όχι τα στοιχεία της κάρτας σου
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην με κοροϊδέψετε αλλά αυτό έγινε :P

Είδα μια διαφήμιση στο facebook η οποία και καλά αναφερόταν στο skroutz και έλεγε ότι τα αζήτητα δέματα, τα δίνουν για 2 EUR και ότι και καλά μπορεί να σου τύχει ο,τιδήποτε καθώς τα δίνουν τυχαία.

Είχα και σχόλια στα ελληνικά με φωτογραφίες.

Ήμουν από το tablet και δεν φαινόταν url, και όλο το περιβάλλον ήταν στα ελληνικά.

Έτσι με το που πλήρωσα τα 2 EUR μου ήρθαν τα κουλά e-mails κι εκεί κατάλαβα την πατατιά που έκανα.

Συνδέθηκα στο λογαριασμό και μίλησα με εκπρόσωπο στο chat.

Μου σβήσανε την κάρτα από το account details, με διαβεβαίωσαν ότι δε θα με χρεώσουν κάτι μελλοντικά και μου είπαν να επικοινωνήσω με το support για ολοκληρωτική διαγραφή λογαριασμού όπως και έκανα και περιμένω.
Μου είπαν ότι αποδέχτηκα τους όρους όσον αφορά τα 2 EUR και δεν γίνεται refund.

Θέλω να ρωτήσω: που βλέπω τις "συνδρομές" μου στο Alpha Bank app ώστε να μην με ξανά χρεώσουν;

Για τα 2 EUR μου ήρθε push notification στο tablet, όπως πάντα όταν πληρώνω.
Το θέμα είναι ότι γνωρίζω ότι παίζουν και συνδρομές που τραβάει αυτόματα. Όπως πχ κάνει το Spotify κτλ.

Τι κάνω τώρα για να αποκλείσω το ενδεχόμενο αυτόματου charge της κάρτας μου; Πως βλέπω τις συνδρομές;

Να τα βάλουν στο γκωλο τους τα 2 EUR μου, στους γιατρούς να τα φάνε.
Πάρε τηλέφωνο και ακυρωσε την κάρτα ειδικά αν η συναλλαγή γίνετε από εξωτερικό η καταλήγει εκεί..

Ένα μήνα έχει που τη πατήσαμε και η τράπεζα eurobank όμως ακυρώνει κατευθείαν τις κάρτες σε τέτοιες περιπτώσεις καθώς δεν σου δίνει δικλείδες ασφαλείας..

Αλλιώς φρόντισε πλέον σε αυτή την κάρτα να μην έχεις χρήματα και γενικά καλό είναι να έχεις μια που να χρησιμοποιείς μόνο για τέτοιες περιπτώσεις χωρίς παραπάνω χρήματα μέσα.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Σήμερα έλαβα πίσω τα 2 EUR από το dispute που είχα ανοίξει στην Alpha Bank :)
Το θέμα ήταν πως είχα ακυρώσει εξαιτίας τους την κάρτα και έπαιξαν τρελές καθυστερήσεις με το ταχυδρομείο να μου έρθει η νέα. Κακό χρόνο να χουν κι εγω να είμαι λιγότερο βλαμμένο. :mpinelik:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
και έπαιξαν τρελές καθυστερήσεις με το ταχυδρομείο
Ποιο ταχυδρομιο εννοεις; Τα ελτα ελληνικα ταχυδρομια; Αν ναι...νταξει οι ανθρωποι εχουν βαρεσει την απολυτη μαλακια.Μου εκοψε το ιντερνετ και σταθερο η κοσμοτε....επειδη δεν μου εστειλαν ποτε τον τελευταιο λογαριασμο απο τα ταχυδρομεια ελτα.....και ο προηγουμενος ειχε ερθει αφου ειχε ληξει...
Θα μου εστελνε κατι η τραπεζα..δεν ηρθε ΠΟΤΕ.

Εβαλα πλεον να μου ερχινται ολα e-bill.
ΚΑΙ ΟΥΔΕΜΙΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ..ΤΙΠΟΤΑ ΛΕΜΕ.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Ποιο ταχυδρομιο εννοεις; Τα ελτα ελληνικα ταχυδρομια; Αν ναι...νταξει οι ανθρωποι εχουν βαρεσει την απολυτη μαλακια.Μου εκοψε το ιντερνετ και σταθερο η κοσμοτε....επειδη δεν μου εστειλαν ποτε τον τελευταιο λογαριασμο απο τα ταχυδρομεια ελτα.....και ο προηγουμενος ειχε ερθει αφου ειχε ληξει...
Θα μου εστελνε κατι η τραπεζα..δεν ηρθε ΠΟΤΕ.

Εβαλα πλεον να μου ερχινται ολα e-bill.
ΚΑΙ ΟΥΔΕΜΙΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ..ΤΙΠΟΤΑ ΛΕΜΕ.
Ναι απλά ΕΛΤΑ τη στέλνουν την κάρτα. Ούτε καν συστημένο.
Υποτίθεται σε 7 μέρες θα την είχα, δεν ήρθε, ξανά πήρα τηλ μου στείλανε από την alpha 2η κάρτα και παλι άργησε και σε κάνα μήνα μου ήρθαν καπάκι και οι δύο φάκελοι. Κυφηνες των ΕΛΤΑ.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Ναι απλά ΕΛΤΑ τη στέλνουν την κάρτα. Ούτε καν συστημένο.
Υποτίθεται σε 7 μέρες θα την είχα, δεν ήρθε, ξανά πήρα τηλ μου στείλανε από την alpha 2η κάρτα και παλι άργησε και σε κάνα μήνα μου ήρθαν καπάκι και οι δύο φάκελοι. Κυφηνες των ΕΛΤΑ.
Μα σου λεω.Εδω η εθνικη τραπεζα τα στελνει με ΕΛΤΑ ταχδρομια.ΟΛΟΙ με αυτα τα στελνουν...ΔΕΝ ΤΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ και γινεται της πουτανας λεμε.Δεν υπαρχουν απλα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top