• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Έρπης

Katerina-Maria

Νεοφερμένος

Η Katerina-Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Καλησπέρα!δεν θυμαμαι ποτε ηταν η πρωτη φορα που εβγαλα ερπη στα χειλη αλλα ειδικα τα 2 τελευταια χρονια με εχει ταλαιπωρησει πολυ :( εβγαζα σχεδον καθε μηνα (και μια φορα 2 ταυτοχρονα-δραμα-) αφου αγανακτησα πηγα σε δερματολογο να μου γραψει θεραπεια..εμαθα οτι ειναι ιος που τον κουβαλας παντα πανω σου απο την στιγμη που τον κολλας κ απλα εκδηλωνεται οταν βρει αδυναμο τον οργανισμο σου και δεν εχει βγει εμβολιο ακομα...μου εδωσε μια θεραπεια με χαπια για 3 μηνες...μου ειπε οτι δεν ειναι σιγουρο οτι δεν θα ξαναβγαλεις απλα ισως αργησει καπως...τελικα ξαναεβγαλα μετα απο 6 μηνες αφου αρχισα την θεραπεια...υπαρχουν ομως κ αλλες 2 μορφες του ερπη..η μια ειναι ο ερπης ζωστηρας που δεν εχω βγαλει αλλα εχω ακουσει οτι εισαι σε καραντινα και ο ερπης στα γεννητικα οργανα.ουτε απ'τ τελευταιο εχω βγαλει...αλλα θελω να μαθω πως τα καταλαβαινεις..ειναι σπυρακια ή κατι άλλο...με συμβουλευαν να πλενω καλα τ χερια μου ωστε απο τον ερπη στα χειλια να μην μεταφερω κ αλλου το μικροβιο...(α και μια διευκρυνηση..δεν βγαινει μονο στα χειλη αλλα και γυρω απο το στόμα και τη μύτη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Το οτι έχεις τόσο συχνές επανεμφανίσεις φέρνει στο νου οτι έχεις HSV-2 και όχι HSV-1, αλλά μάλλον αυτό το ξέρεις εσύ και ο γιατρός σου καλύτερα.

Στον έρπη γεννητικών οργάνων, χαρακτηριστικά αραιές αμφίπλευρες αλλοιώσεις των εξωτερικών γεννητικών οργάνων είναι ορατές. Οι αλλοιώσεις αυτές μπορεί να βρίσκονται σε ποικίλα στάδια, όπως φλύκταινες, πυώδεις φλύκταινες ή επώδυνα ερυθηματώδη (κόκκινα) έλκη.

Σε ένα ποσοστό της τάξης του 80% στις γυναίκες με πρωτοπαθείς μολύνσεις, εμπλέκεται και ο τράχηλος και η ουρήθρα. Διαφανής βλενώδης έκκριση και δυσουρία είναι χαρακτηριστικά της ουριθρίτιδας που οφείλεται σε HSV.

Το πώς φαίνονται, μπορείς να το δεις εδώ ή απλώς να βάλεις "herpes" στο google images.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Το οτι έχεις τόσο συχνές επανεμφανίσεις φέρνει στο νου οτι έχεις HSV-2 και όχι HSV-1, αλλά μάλλον αυτό το ξέρεις εσύ και ο γιατρός σου καλύτερα.

Ο τύπος του έρπη (αν είναι τύπου Ι ή τύπου ΙΙ) καθορίζεται από την περιοχή της έκθεσης κι όχι από τη συχνότητα. Δηλ ο τύπου ΙΙ είναι ο έρπης του γεννητικού, ο τύπου Ι ο επιχείλιος.

Από τη βιβλιογραφία, πάντως αναφέρεται ότι από επιχείλιο μπορεί να κολλήσεις στα γεννητικά σου όργανα (τον τύπο Ι) και το αντίστροφο.
Η έντονη συχνότητα εμφάνισης, μάλλον, έχει να κάνει με εξασθένηση του ανοσοποιητικού ή άγχος.

Ένα αιματολογικό τεστ πάντως, ανιχνεύει και τους δύο τύπους προς διερεύνηση του μυστηρίου.

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις (συμπτώματα/σημεία) είναι ακριβή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Ο τύπος του έρπη (αν είναι τύπου Ι ή τύπου ΙΙ) καθορίζεται από την περιοχή της έκθεσης κι όχι από τη συχνότητα. Δηλ ο τύπου ΙΙ είναι ο έρπης του γεννητικού, ο τύπου Ι ο επιχείλιος.
Έχουν παρατηρηθεί σε μεγαλύτερο ποσοστό δεύτερες εμφανίσεις μετά από πρώτη μόλυνση με τύπου 2, γι'αυτό το ανέφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
δηλαδη...αν εχω ερπη στα χειλια μπορει να τον μεταφερω στο νινι μου?????
αυτο πρωτη φορα το ακουω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Καλησπέρα!δεν θυμαμαι ποτε ηταν η πρωτη φορα που εβγαλα ερπη στα χειλη αλλα ειδικα τα 2 τελευταια χρονια με εχει ταλαιπωρησει πολυ :( εβγαζα σχεδον καθε μηνα (και μια φορα 2 ταυτοχρονα-δραμα-) αφου αγανακτησα πηγα σε δερματολογο να μου γραψει θεραπεια..εμαθα οτι ειναι ιος που τον κουβαλας παντα πανω σου απο την στιγμη που τον κολλας κ απλα εκδηλωνεται οταν βρει αδυναμο τον οργανισμο σου και δεν εχει βγει εμβολιο ακομα...μου εδωσε μια θεραπεια με χαπια για 3 μηνες...μου ειπε οτι δεν ειναι σιγουρο οτι δεν θα ξαναβγαλεις απλα ισως αργησει καπως...τελικα ξαναεβγαλα μετα απο 6 μηνες αφου αρχισα την θεραπεια...υπαρχουν ομως κ αλλες 2 μορφες του ερπη..η μια ειναι ο ερπης ζωστηρας που δεν εχω βγαλει αλλα εχω ακουσει οτι εισαι σε καραντινα και ο ερπης στα γεννητικα οργανα.ουτε απ'τ τελευταιο εχω βγαλει...αλλα θελω να μαθω πως τα καταλαβαινεις..ειναι σπυρακια ή κατι άλλο...με συμβουλευαν να πλενω καλα τ χερια μου ωστε απο τον ερπη στα χειλια να μην μεταφερω κ αλλου το μικροβιο...(α και μια διευκρυνηση..δεν βγαινει μονο στα χειλη αλλα και γυρω απο το στόμα και τη μύτη)

δυστυχως ο ιος ενσωματωνει το DNA του στο δικο σου και δεν εξαφανιζεται. Λογω αυτης της ιδιοτητας κανει συχνες επανεμφανισεις και σε ταλαιπωρει. Υπαρχουν ορισμενα φαρμακα, αλλα μη περιμενεις να θεραπευτεις εντελως. Προσπαθησε να μην αγχωνεσαι πολυ ωστε να μειωνονται τα περιστατικα επανεμφανισης.

Ο ερπης ζωστηρας ειναι ουσιαστικα η ανεμοβλογια (VZV) (οταν επανεμφανιζεται). Αν την εχεις περασει υπαρχει πιθανοτητα να εμφανισεις ερπη ζωστηρα καποια στιγμη κατα την διαρκεια της ζωης σου. Αν σε ανησυχει, υπαρχει εμβολιο που μπορεις να κανεις.

δηλαδη...αν εχω ερπη στα χειλια μπορει να τον μεταφερω στο νινι μου?????
αυτο πρωτη φορα το ακουω!

ναι και το αντιστροφο. Επισης μπορεις να τον μεταφερεις και στο ματι και σε πολυ σπανιες περιπτωσεις στον εγκεφαλο οπου μπορει να προκληθει εγκεφαλιτιδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Και εγώ τα τελευταία 3 χρόνια βγάζω παρα πολυ συχνά επιχελιο ερπη, 1-2 το μήνα :( Απο όλα τα φάρμακα που εχω δοκιμάσει, γιατί εχω δοκιμάσει πάνω απο 5 διαφορετικούςς τρόπους θεραπείας, ή αλοιφή Zovirax εχει αποδεικτή η καλύτερη !!!
Κριμα πάντως που θα εχω τον υιο για μια ζωή !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina-Maria

Νεοφερμένος

Η Katerina-Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Και εγώ τα τελευταία 3 χρόνια βγάζω παρα πολυ συχνά επιχελιο ερπη, 1-2 το μήνα :( Απο όλα τα φάρμακα που εχω δοκιμάσει, γιατί εχω δοκιμάσει πάνω απο 5 διαφορετικούςς τρόπους θεραπείας, ή αλοιφή Zovirax εχει αποδεικτή η καλύτερη !!!
Κριμα πάντως που θα εχω τον υιο για μια ζωή !

η αλοιφη zovirax ειναι όντως πολυ καλή απλά πρεπει να την βαλεις οταν καταλαβεις οτι βγαζεις το σπυρακι...αν την βαλεις αφου εχει εμφανιστει τελειως δεν κανει τπτ...θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει...παντως εχω καιρο να βγαλω(ευχομαι να μην το γρουσουζεψω)..παντως ειχα ρωτησει μια ωρλ αν γινεται με το σαλιο να μεταφερθει ο ιος στο λαρυγγα κτλ αλλα μου ειπε οτι ειναι αλλος τυπος αυτου που βγανει γυρω απο τα χειλη κ αλλο ο αλλος...α επισης πιο παλια πηρα κ κατι χαπια...δεν θυμαμαι πως τα λενε...δεν ειναι επικυνδυνα απλα κρατανε το ανοσοποιητικο σε αναστολη(κατι τετοιο)ωστε να μην το βρισκει αδυναμο ο ιος κ εμφανιζεται...αλλα κ παλι δεν σου βεβαιωνουν οτι δεν θα ξαναβγαλεις...εγω π.χ αν θυμαμαι καλα 6 μηνες αφου τα σταματησα εβγαλα παλι..αλλος μου ειπε οτι εβγαλε μετα απο 3 χρονια...τωρα εχω 2 χρονια να τα ξαναπαρω...

Ο τύπος του έρπη (αν είναι τύπου Ι ή τύπου ΙΙ) καθορίζεται από την περιοχή της έκθεσης κι όχι από τη συχνότητα. Δηλ ο τύπου ΙΙ είναι ο έρπης του γεννητικού, ο τύπου Ι ο επιχείλιος.

Από τη βιβλιογραφία, πάντως αναφέρεται ότι από επιχείλιο μπορεί να κολλήσεις στα γεννητικά σου όργανα (τον τύπο Ι) και το αντίστροφο.
αυτό όμως είναι πολύ σοβαρό γιατι μπορει να κολλησω και το αγορι μου...αυτος δεν εχει βγαλει ποτέ επιχείλιο ξερει κανείς αν μπορεί να βγάλει στα γεννητικά όργανα;μόνο αμα μου εχει εμφανιστεί εκεινες τις μέρες ε;γιατι τον ιο τον εχω συνεχεια αφου δεν φευγει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Katerina-Maria

Νεοφερμένος

Η Katerina-Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Πλεον βαζω το compeed, αυτα τα διαφανη αυτοκολλητακια που διαφημιζει και η τηλεοραση....αν εχω τετοιο κ φιλησω το αγορι μου ή του κανω σταματικο ξερετε αν μπορεί να κολλησει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Δυστυχώς, απέκτησα και εγώ έρπη. Έχω μια μικρή πληγή πάνω στο κάτω χείλος και περισσότερες φουσκάλες κάτω απο το χείλος. Είναι τελείως αντιαισθητικό και φυσικά μεταδοτικό.
Προσωπικά, στην αρχή έβαζα καθαρό οινόπνευμα και Fucidin (αντιβιοτική κρέμα τοπικής χρήσεως), αλλά παθολόγος μου είπε να παρατήσω το οινόπνευμα γιατί οταν ανοίξει θα υποφέρω απο τον πόνο και να βάλω Betadine. Επίσης, σταμάτησα τη Fucidin και βάζω μια κρέμα που λέγεται Apaisyl. Φαίνεται ότι κάτι κανει...
Ειχα δοκιμάσει να παρω την Zovirax αλλά η φαρμακοποιός με ενημέρωσε ότι η Zovirax πρέπει να τοποθετηθεί τοπικά μόνο στην αρχή του έρπη για να κανει δουλειά. Αν προστεθεί κατα τη διάρκεια του κύκλου, τότε δεν έχει κάποια χρησιμότητα.

Μάλλον απέκτησα έρπη από την κοπέλα μου. Βλέπεται το έπαιζα μάγκας οτι δεν κολλάω (γιατι είχε βγάλει και άλλες φορές και δεν ειχα πάθει κατι), αλλά καλά να πάθω! Ενδέχεται όμως να τον απέκτησα λόγω και των ιώσεων που ειχα/εχω. Ειχα γαστρεντερίτιδα και μετα καπάκι αμυγδαλίτιδα.

Εύχομαι να περασει όσο πιο γρήγορα γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top