Έρωτες εξ' αποστάσεως

Πιστεύετε ότι μια σχέση από απόσταση μπορεί να κρατήσει;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 69)

Γιαννης Κοβ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιαννης Κοβ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Αξιζει γιατι δοκιμαζεται και γινεται πιο δυνατη, αλλα τις περισσοτερες φορες ειναι αδυνατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ειναι πικρα γενικα... Αλλα ειναι μια τεραστια δοκιμασια για μια σχεση. Μια απο τις πολλες δηλαδη.. Δεν υπαρχει αξιζει δεν αξιζει. Κανεις δεν μπορει να στο πει αυτο. Εσυ πως νιωθεις εχει σημασια κι ολες οι αλλες αποψεις περισσευουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Αν υπάρχει ήδη κάποια σχέση με τις σωστές βάσεις της τότε η απόσταση παλεύεται και μη πω συνηθίζεται κιόλας στις μέρες μας. Το πιο μπροστά είναι αυτή η περίπτωση που αυτή δουλεύει Θεσσαλονίκη κι αυτός Ιταλία (για να μην πω κάτι πιο τρελό γνωστού που δουλεύει στην Αίγυπτο). Δεν κάθονται πάντα όλα όπως επιθυμούμαι. Βέβαια πάνω από 2 χρόνια απόστασης για τέτοιους λόγους δεν ξέρω αν μπαίνει κάποια κούραση ανάμεσα.

Όσον αφορά την αρχή μιας γνωριμίας/σχέσης νομίζω τπτ καλό δεν ξεκινά με την απόσταση. Πρέπει να είναι Η περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
(Spoiler: Subject to change, Pure_Seduction, Chemwizard)

Όλγα και Γιάννη, η Λία έχει δίκιο. Πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό και παρουσιάζετε τα πράγματα μακράν τραγικότερα απ' ό,τι είναι.

Έτυχε και είχα μία παρόμοια συζήτηση πριν καμιά ώρα με μια φίλη μου από Ελλάδα που έχει έρθει εδώ και ο (Άγγλος) boyfriend της είναι στην Αγγλία. Θυμήθηκα την ιστορία σας, μάλιστα, οπότε για κοιτάξτε το παρακάτω.

Με το που έφτασε η κοπέλα εδώ, ήρθε μετά από μια εβδομάδα ο φίλος της για λίγες μέρες. Ήρθε πάλι αυτό το Σαββατοκύριακο για 2 μέρες. Σε δύο εβδομάδες θα ανέβει η κοπέλα στην Αγγλία. Τα Χριστούγεννα πάλι θα πάνε πρώτα Αγγλία, μετά Ελλάδα, μετά Ελβετία...

Απόρησα για το πώς γίνεται να ταξιδεύει τόσο συχνά, μιας και τα οικονομικά της δεν είναι και στα καλύτερα. Και παίρνω την εξής αποστομωτική, αλλά προφανή απάντηση: δεν ξοδεύεις αλλού, κάνεις λίγη παραπάνω οικονομία έτσι ώστε αντί να περάσεις ένα ήσυχο Σαββατοκύριακο με τον άνθρωπό σου. Γιατί πολύ απλά όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων. Αν είσαι αφοσιωμένος σε μία σχέση, θα κάνεις τις απαραίτητες θυσίες.

Και ναι, έχουν ΠΟΛΥ βαρύ πρόγραμμα και οι δύο τους. Και ναι, money doesn't grow on trees, δεν είναι κι ό,τι πιο εύκολο να πληρώνουν αεροπλάνα. Επίσης αγαπούν πολύ την δουλειά τους και αυτό που κάνουν. Αλλά, η βασική τους προτεραιότητα είναι ο άνθρωπος που αγαπούν κι έχουν αισθήματα. Δεν αμελούν την δουλειά τους, απλά στριμώχνουν το πρόγραμμά τους για να βγει.

Bottom line: Όλγα και Γιάννη, όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων. Εάν η ουσιαστική προτεραιότητα του ενός είναι ο άλλος, δεν υπάρχουν χαζές δικαιολογίες τύπου "έχω πολύ βαρύ πρόγραμμα και δεν έχω χρόνο για ταξιδάκια" ή "δεν έχω αρκετά λεφτά".
Έχω δει πολύ πιο σοβαρές περιπτώσεις που τα βγάζουν πέρα. Θα κάνετε λίγη σκληρότερη οικονομία, θα κάνετε την Easyjet τον καλύτερό σας φίλο και voila.

Όπως λέει, άλλωστε, και ένα ρητό:
Respect people who find time for you in their busy schedule. But LOVE people who never look at their schedule when you need them.
Και για να δώσω μια φορά δίκαιο στην αγαπημένη μου Σύλβια :loltooth:, στην αντίθετη περίπτωση όπου εάν ένας εκ των δύο έχει άλλες προτεραιότητες, πολύ απλά ο άλλος θα καταλήξει να αισθάνεται μαλάκας σκεπτόμενος ότι ...


Γι' αυτό φροντίστε να θέσετε από νωρίς τις προτεραιότητές σας, για να αποφύγετε τις παρεξηγήσεις. :)
τι όμορφη ιστορία^^
Και γω θέλω φίλο Άγγλο που θα μαι στις προτεραιότητές του.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miltos1819

Νεοφερμένος

Ο miltos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Απο προσωπικη εμπειρια και λογω δουλειας(συχνες μετακινησεις) πιστευω οτι δεν κρατιεται σχεση απο αποσταση!οι πειρασμοι της εποχης μας δυστηχως η ευτηχως για καποιους ειναι δεκαδες και βρισκονται παντου!σε καφετεριες,κλαμπ ακομα και στην ιδια την παρεα σου πολλες φορες!Ετσι κατεληξα στο συμπερασμα οτι για να μεινεις πιστος σε μια μακροχρονια σχεση απο αποσταση θα πρεπει η να εισαι μορμονος η να μην βγαινεις καθολου εξω!Αν ζουσαμε στο 1960 που υπηρχε πραγματικη αγαπη και ηθικες αξιες ισως αναθεωρουσα την αποψη μου,αλλα επειδη ζουμε στο 2013 και δεν πιστευω σε παραμυθια τυπου ρωμαιου και ιουλιετας το να κρατησεις σχεση απο αποσταση για κανα 2 χρονακια και να μεινεις πιστος η πιστη μου ακουγεται ως ανεκδοτο!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Για μένα και την κοπέλα μου δεν μπορώ (ή μάλλον δε θέλω) ακόμα να το σκεφτώ. Σκέφτομαι όμως τους γονείς μου που για πολλά χρόνια έζησαν από νέοι (και ζουν ακόμα) σε σχέση από απόσταση, καθώς ο πατέρας μου επαγγελματικά είναι μοιρασμένος μεταξύ Ελλάδας και U.K. Από μικρό παιδί θυμάμαι που έφευγε και έλειπε πολλούς μήνες. Κι όμως (από όσα έχω ακούσει) η σχέση τους ποτέ δε χάλασε και ακόμα και τώρα (αυτό το βλέπω και μόνος μου) είναι πολύ αγαπημένο ζευγάρι. Να σημειώσω ακόμα ότι οι γονείς μου έζησαν τα πέτρινα χρόνια τους σε εποχές που δεν υπήρχε skype και internet, το τηλέφωνο ήταν δύσκολο και πανάκριβο και έγραφαν γράμματα (έχω δει κάποια) ο ένας στον άλλο...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,057 μηνύματα.
Εξαρτάται από το τι χαρακτήρας είσαι και τι ζητάς στη ζωή σου. Αν έχεις άλλες προτεραιότητες όπως σπουδές ή καριέρα, μάλλον θα καταφέρεις να επιζήσεις όντας μακριά από το ταίρι σου, αφού έτσι κι αλλιώς μόνο κάνα ΣΚ θα είχες καιρό να τον βλέπεις. Στη δική μου ηλικία και έχοντας σαν σκοπό να κάνω οικογένεια, όχι, δε θα διανοούμουν καν να ξεκινήσω μια σχέση από απόσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι μπορεί να κρατήσει. Με δύο προϋποθέσεις όμως: να υπάρχει η προοπτική κάποια στιγμή να βρεθούν στο ίδιο μέρος και κυρίως να το θέλουν και οι δύο το ίδιο. Αν δεν υπάρχει αμοιβαία θέληση, θα τελειώσει όπως θα τέλειωνε κι αν δεν υπήρχε η απόσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just a sweetie!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Πιστεύω ότι μπορεί να κρατήσει, ναι, αν και, σίγουρα, ειναι ΠΟΛΥ πιο ψυχοφθορο και δύσκολο, από μία σχέση από κοντά. Αλλά εφόσον υπάρχει αγάπη, κατανόηση, σεβασμός στα θέλω του άλλου, αμοιβαία εμπιστοσύνη και θέληση για προσπάθεια και υπομονή, τότε ναι, αξίζει. Όπως είπε και η από πάνω βέβαια, θεωρώ αναγκαία προυπόθεση να υπάρχει τουλάχιστον η προοπτικη στο μέλλον (όσο γίνεται πιο κοντινό) η απόσταση να εξαφανιστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαντάμ_Σουσού

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαντάμ_Σουσού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
όταν αγαπάς αληθινά, δεν βλέπεις μαυρό ΠΟΥΘΕΝΑ ;)

Εχω δει ζευγάρια να αγαπιούνται και ας ειναι μακρυά ο ένας απο τον αλλό με πιο πολύ θέρμη και σεβασμό απ' οτι αλλά που δεν έχουν το πρόβλημα της αποστασης και είναι καθε μέρα μαζι. Μπορει η καθημερινή απουσία να είναι μεγάλος πόνος όμως η απώλεια του χωρισμού για κάποιους άλλους είναι ακόμα μεγαλύτερος. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Μ'αρέσει πάντως που βλέπω πολλά άτομα αρνητικά στο να ξεκινήσουν μια τέτοια σχέση, ιδίως από κάποια ηλικία και μετά, για τα οποία μοιάζει να αποκτά μεγαλύτερη βαρύτητα και δυσκολία αντιμετώπισης η φυσική απόσταση μεταξύ ανθρώπων συγκριτικά με την απόσταση απόψεων και συναισθημάτων. Σαν να λέμε ωχ αδερφέ που να τρέχω τώρα Αθήνα Θεσσαλονίκη, βενζίνες και διόδια ή μεταφορικά θα ρίξω μια χυλόπιτα προκαταβολικά, άσε θα τα φτιάξω με την κόρη της κυρά Μαριγούλας της γειτόνισσας που όταν φτιάχνει παστίτσο ξεσηκώνεται η γειτονιά στο πόδι. Ντάξει μωρέ δεν πολυταιριάζουμε αλλά είναι κορίτσι από σπίτι με προίκα, ανατροφή, πτυχία μιλάμε για σίγουρη ευτυχία (του δικηγόρου που θα αναλάβει τις διαδικασίες διαζυγίου έπειτα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

10η Εντολή

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι ναι μπορεί να κρατήσει ένας έρωτας από απόσταση... Βέβαια πρέπει να βρεις ένα άτομο το οποίο λέει την αλήθεια....και να είναι πιστό....Πράγμα το οποίο είναι σχεδόν ακατόρθωτο...Αξίζει όμως να το δοκιμάσεις.....Εγώ το δοκίμασα αλλά δυστυχώς έπεσα και αγάπησα λάθος άτομα...Υπάρχει όμως και ο κίνδυνος του 'Δεν είμαι αυτός που γράφω' και να το μετανιώσεις πικρά...Μπορεί να είμαι υπέρ αυτού του θέματος αλλά δεν ξέρω αν είμαι έτοιμη να το ξαναδοκιμάσω...:P:P:P;););):whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,057 μηνύματα.
Μ'αρέσει πάντως που βλέπω πολλά άτομα αρνητικά στο να ξεκινήσουν μια τέτοια σχέση, ιδίως από κάποια ηλικία και μετά, για τα οποία μοιάζει να αποκτά μεγαλύτερη βαρύτητα και δυσκολία αντιμετώπισης η φυσική απόσταση μεταξύ ανθρώπων συγκριτικά με την απόσταση απόψεων και συναισθημάτων. Σαν να λέμε ωχ αδερφέ που να τρέχω τώρα Αθήνα Θεσσαλονίκη, βενζίνες και διόδια ή μεταφορικά θα ρίξω μια χυλόπιτα προκαταβολικά, άσε θα τα φτιάξω με την κόρη της κυρά Μαριγούλας της γειτόνισσας που όταν φτιάχνει παστίτσο ξεσηκώνεται η γειτονιά στο πόδι. Ντάξει μωρέ δεν πολυταιριάζουμε αλλά είναι κορίτσι από σπίτι με προίκα, ανατροφή, πτυχία μιλάμε για σίγουρη ευτυχία (του δικηγόρου που θα αναλάβει τις διαδικασίες διαζυγίου έπειτα).

Αυτό το επιχείρημα που χρησιμοποιείς μού δείχνει οτι δεν έχεις άλλο καλύτερο. Συγκρίνεις μια τέλεια σχέση από απόσταση με μια χάλια σχέση από κοντά. Υπό αυτές τις συνθήκες, ναι, κι εγώ θα προτιμούσα το λίγο και καλό. Αλλά αυτό το επιχείρημα το έχω ήδη απαντήσει:

Γιατί πρέπει οι δύο περιπτώσεις να είναι των άκρων; (η μακρινή τέλεια, η κοντινή χάλια); Δεν μπορεί και μια κοντινή να είναι μέτρια και να μπορεί και να διορθωθεί;

Εγώ λοιπόν λέω οτι μια πιθανή σχέση μπορεί να έχει Χ εμπόδια ή έστω προβλήματα, πχ. ηλικία, διαφορά μορφωτικού επιπέδου, διαφορά επαγγελματικού χώρου, ασυμφωνία χαρακτήρων κλπ. Γιατί να τπροσθέσεις εκ των προτέρων και ένα ακόμα, την απόσταση; Μιλάω πάντα για σχέσεις που ξεκινούν έτσι από την αρχή κι όχι αν προκύψει η απόσταση στην πορεία. Μπορεί ο άνθρωπος της απόστασης να είναι ο άνθρωπος της ζωής σου, συμφωνώ. Αν είναι, go for it. Αλλά αν γνωρίσεις κάποιον ο οποίος φαίνεται ενδιαφέρων αλλά μένει μακριά, το να μην συνυπολογίσεις και την παράμετρο απόσταση (εφόσον θες οικογένεια και παιδιά λέω) θα είναι ανωριμότητα για μένα. Το λέω αυτό γιατί έχω δει καταστάσεις στις οποίες ο ένας αναγκάζεται να αφήσει το μέρος που μένει για να μεγαλώσει το παιδί αλλού και αυτό να είναι καθημερινό σημείο τριβής. Κακά τα ψέματα, όσο κι αν αγαπάς κάποιον, το να αφήσεις την οικογένεια και τους φίλους σου πίσω και να τους βλέπεις 10 μέρες το καλοκαίρι είναι βαρύ πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Συγκρίνεις μια τέλεια σχέση από απόσταση με μια χάλια σχέση από κοντά.
...
Εγώ λοιπόν λέω οτι μια πιθανή σχέση μπορεί να έχει Χ εμπόδια ή έστω προβλήματα, πχ. ηλικία, διαφορά μορφωτικού επιπέδου, διαφορά επαγγελματικού χώρου, ασυμφωνία χαρακτήρων κλπ. Γιατί να τπροσθέσεις εκ των προτέρων και ένα ακόμα, την απόσταση;
...
Το λέω αυτό γιατί έχω δει καταστάσεις στις οποίες ο ένας αναγκάζεται να αφήσει το μέρος που μένει για να μεγαλώσει το παιδί αλλού και αυτό να είναι καθημερινό σημείο τριβής. Κακά τα ψέματα, όσο κι αν αγαπάς κάποιον, το να αφήσεις την οικογένεια και τους φίλους σου πίσω και να τους βλέπεις 10 μέρες το καλοκαίρι είναι βαρύ πράγμα.

Δεν πρόκειται περί τέλειας και χάλια σχέσης, αλλά περί διαφορετικής βαρύτητας που δίνω στην απόσταση. Η απόσταση είναι, κατ'εμένα, ένα αρνητικό στοιχείο ήσσονος σημασίας. Η ασυμφωνία χαρακτήρων μείζονος σημασίας. Το να απορρίπτεις μια σχέση με προοπτικές, εξ'αρχής, επειδή υπάρχει απόσταση, δίχως καν να εξαντλήσεις τις προσπάθειες για να την αντιμετωπίσεις, είναι, αν όχι εσφαλμένο, μεγάλο κρίμα.

Από εκεί και πέρα οι όποιες επιλογές παρθούν στον βωμό της απόστασης, αν δεν είναι συνειδητές καλύτερα να μην παρθούν καθόλου. Προφανώς και δεν μπορούν να ικανοποιηθούν όλες οι ανάγκες, θα πρέπει να υπάρχουν προτεραιότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
άμα θέλουν και οι δύο όλα γίνονται αρκεί να βρεις αυτόν που θα είναι διατεθειμένος να το δοκιμάσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Κι εγώ πιστεύω ότι μπορεί να κρατήσει ένας έρωτας εξ'αποστάσεως! Πρέπει να υπάρχει σαφώς μεγάλη εμπιστοσύνη μεταξύ του ζευγαριού, ισχυρή θέληση, αφοσίωση και να επικρατούν δυνατά αισθήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Είναι ανάλογα το ζευγάρι, μπορεί να αγαπάει ο ένας το άλλον και αν φύγει κάποιος από τους 2 να συνεχίσουν την σχέση τους,αλλά είναι πολύ δύσκολο γιατί μετά από καιρό η αγάπη φθείρεται, και κακά τα ψέματα πολλές φόρες νιώθεις μόνος σου και θες να είσαι μαζί με κάποια για να εξυπηρετήσεις τις ανάγκες σου, αν δεν βλέπεις κάθε μέρα την κοπέλα σου ή έστω μια φορά την εβδομάδα το πολύ,μετά αρχίζεις να βαριέσαι αυτήν την σχέση.Πάντως αν αγαπάει ο ένας τον άλλο πραγματικά μπορεί να κρατήσει η σχέση,αλλά αυτές τις μέρες λίγοι αγαπιούνται πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Κόντεψε να μου φύγει το σαγόνι μ'αυτά που διαβάζω εδώ μέσα και μάλιστα από ώριμα (ηλικιακά) άτομα...
Πραγματικά που ζείτε;Σε μεξικάνικη σαπουνόπερα;
Γιατί πρέπει οι δύο περιπτώσεις να είναι των άκρων; (η μακρινή τέλεια, η κοντινή χάλια); Δεν μπορεί και μια κοντινή να είναι μέτρια και να μπορεί και να διορθωθεί;
Έχεις πιάσει απόλυτα το νόημα...δε μπορώ να καταλάβω πως σοβαροί άνθρωποι 30+ ετών με δουλειές και υποχρεώσεις θα "κυνηγούσαν" μια σχέση εξ'αποστάσεως!
Αυτά τα "εξ'αποστάσεως" είναι για τα ανήλικα παιδιά που γνωρίζουν γκόμενες στο internet και τον παίζουν βλέποντας τες γυμνές στο skype μια που δεν τις έχουν εκεί κοντά,άντε βαριά βαριά και για τα πρωτοετάκια που περνάει η λυκειακή τους καψούρα σε άλλη πόλη και πηγαινοέρχονται μέχρι να το πάρουν απόφαση ότι τελικά η ζωή είναι αλλιώς...
Δεν πρόκειται περί τέλειας και χάλια σχέσης, αλλά περί διαφορετικής βαρύτητας που δίνω στην απόσταση. Η απόσταση είναι, κατ'εμένα, ένα αρνητικό στοιχείο ήσσονος σημασίας. Η ασυμφωνία χαρακτήρων μείζονος σημασίας. Το να απορρίπτεις μια σχέση με προοπτικές, εξ'αρχής, επειδή υπάρχει απόσταση, δίχως καν να εξαντλήσεις τις προσπάθειες για να την αντιμετωπίσεις, είναι, αν όχι εσφαλμένο, μεγάλο κρίμα.
ΚΑΙ τα δύο είναι μείζονος σημασίας καθώς και τα δύο φθείρουν τη σχέση,με διαφορετικό τρόπο το καθένα!
Το να απορρίπτεις λοιπόν (ή για να το πούμε πιο σωστά,το "να έχεις αρνητική προδιάθεση") κάποιον/α λόγω αποστάσεως είναι λογικό και θεμιτό στις μέρες μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Κόντεψε να μου φύγει το σαγόνι μ'αυτά που διαβάζω εδώ μέσα και μάλιστα από ώριμα (ηλικιακά) άτομα...
Πραγματικά που ζείτε;Σε μεξικάνικη σαπουνόπερα;

Έχεις πιάσει απόλυτα το νόημα...δε μπορώ να καταλάβω πως σοβαροί άνθρωποι 30+ ετών με δουλειές και υποχρεώσεις θα "κυνηγούσαν" μια σχέση εξ'αποστάσεως!
Αυτά τα "εξ'αποστάσεως" είναι για τα ανήλικα παιδιά που γνωρίζουν γκόμενες στο internet και τον παίζουν βλέποντας τες γυμνές στο skype μια που δεν τις έχουν εκεί κοντά,άντε βαριά βαριά και για τα πρωτοετάκια που περνάει η λυκειακή τους καψούρα σε άλλη πόλη και πηγαινοέρχονται μέχρι να το πάρουν απόφαση ότι τελικά η ζωή είναι αλλιώς...

ΚΑΙ τα δύο είναι μείζονος σημασίας καθώς και τα δύο φθείρουν τη σχέση,με διαφορετικό τρόπο το καθένα!
Το να απορρίπτεις λοιπόν (ή για να το πούμε πιο σωστά,το "να έχεις αρνητική προδιάθεση") κάποιον/α λόγω αποστάσεως είναι λογικό και θεμιτό στις μέρες μας...


δεν έχεις αγαπήσει μεγάλε,
όταν αγαπήσεις, θα καταλάβεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Η σχεση εξ αποστασεως επιβιωνει υπο προυποθεσεις:

1) Σοβαρο συναισθημα
2) Κοντινη αποσταση, μπορεις να εχεις κοπελα στη Θεσσαλονικη θεωρητικα αλλα οχι στο Σικαγο ωστε να βλεπεστε συχνα
3) Η κατασταση να ειναι σχετικα προσωρινη, να υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να βρεθουν και παλι στην ιδια πολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top