Έτσι είναι καλύτερα...

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Desdemona

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει μια αλλαγή νοοτροπίας στο σύνολο του φόρουμ που με χαροποιεί. Περάσαμε το σύνδρομο της άγονης εμμονής στη στείρωση (κι εγώ βρέθηκα κάποιες φορές να υποδέχομαι ένα νέο μέλος λέγοντας "Γεια. Στείρωσέ το και μετά τα λέμε"), ξεπεράσαμε τους δογματισμούς του τύπου "κάτω τα καθαρόαιμα" και τώρα βρισκόμαστε σε μια πραγματικά γόνιμη περίοδο και χαίρομαι να συμμετέχω στις συζητήσεις μας χωρίς να έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι θα πρέπει, τρόπον τινά, να μεθοδεύσω τη σκέψη μου έτσι ώστε να γίνει αποδεκτή από τους περισσότερους. Δεν ξέρω τι συνετέλεσε στην αλλαγή αυτή, αλλά είναι πολύ ευχάριστη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yasmin1gr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Αντιθετα αυτο που εσυ εχεις σαν ελευθερια εγω το εχω σα περιορισμο ξερεις .. δεδομενου οτι δεν εχει μπει ενα οριο σε ορισμενα θεματα εχω καταπιεσει τις αποψεις μου περι στειρωσεων ζευγαρωματων και πουληματος γατιων...και ξερω κι αλλους που το κανουν...δεν μπορω να πω οτι αισθανομαι ανετα πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Desdemona

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
yasmin μου, εγώ δεν θεωρώ ότι οι απόψεις του καθενός μας είναι κατακριτέες. Ειδικά εσύ που αποδεδειγμένα συμβάλλεις στη διάσωση πολλών γατών καθημερινά δικαιούσαι να έχεις την άποψή σου και να την υπερασπίζεσαι. Μιλώ για τις περιπτώσεις που συλλήβδην καταδικάζαμε (και μερικές φορές με αγένεια) κάποιον που δεν είχε στειρώσει (ακόμα; ) το γατί του. Πιστεύω ότι οι θέσεις του φόρουμ για τη στείρωση είναι γνωστές και δεν αλλάζει τίποτα με το να κυνηγάμε κάθε γατογονιό μέχρι τον κτηνίατρο για να δούμε αν τελικά θα στειρώσει (ακραίο παράδειγμα βέβαια).
Και, σε τελική ανάλυση, μίλησα για κάτι που βιώνω προσωπικά. Αν είστε αντίθετοι με την αλλαγή αυτή, οι απόψεις ευπρόσδεκτες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anima

Νεοφερμένος

Η Anima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 77 ετών, επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει μια αλλαγή νοοτροπίας στο σύνολο του φόρουμ που με χαροποιεί. Περάσαμε το σύνδρομο της άγονης εμμονής στη στείρωση (κι εγώ βρέθηκα κάποιες φορές να υποδέχομαι ένα νέο μέλος λέγοντας "Γεια. Στείρωσέ το και μετά τα λέμε"), ............... Δεν ξέρω τι συνετέλεσε στην αλλαγή αυτή, αλλά είναι πολύ ευχάριστη:)

Αντιθετα αυτο που εσυ εχεις σαν ελευθερια εγω το εχω σα περιορισμο ξερεις .. δεδομενου οτι δεν εχει μπει ενα οριο σε ορισμενα θεματα εχω καταπιεσει τις αποψεις μου περι στειρωσεων ζευγαρωματων και πουληματος γατιων...και ξερω κι αλλους που το κανουν...δεν μπορω να πω οτι αισθανομαι ανετα πια...

Αυτό που νομίζω πως έγινε μετά την αποχώρηση μελών που έβγαζαν κορώνες ή έθιγαν άλλα μέλη τεχνηέντως ή απροκάλυπτα είναι ότι επήλθε μια ηρεμία. Ε, δεν είναι και ότι πιο εύκολο να αισθάνεσαι ότι σε βρίζουν ή ότι σε προκαλούν και να ωθείσαι να απαντήσεις.
Από την άλλη, όλο και πρέπει κάτι να καταπιέσεις για να εκθέσεις τις απόψεις σου ψύχραιμα όταν είσαι σε βρασμό ψυχής πράγμα που βέβαια περιορίζει την ελευθερία. Εμένα μου αρέσει το σάιτ. Επώθηκαν δύσκολα πράγματα κατά καιρούς και ο καθένας συνήγαγε τα συμπεράσματά του για τον εαυτό του και για τους άλλους. Άλλαξαν προσεγγίσεις, υπήρξε σκέψη, έγιναν άλλες επιλογές, άλλες δραστηριότητες, δόθηκε ένα στίγμα που κάθε μέρα σχεδόν φέρνει νέα μέλη που δίνουν συγχαρητήρια στην ομάδα για διάφορους λόγους. Το ζήτημα της ελευθερίας και των συμβάσεων όπως και άλλα μπορεί να ξανασυζητηθεί. Τίποτε δεν είναι εξάλλου δεδομένο και απόλυτο.
---------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sof

Νεοφερμένος

Η Sof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είμαι πολύ φρέσκια εδώ...και δεν έχω και χρόνο να παρακολουθώ όσο θα ήθελα. Οπότε δεν ξέρω αν συνέπεσα με αυτή την "αλλαγή" κλίματος. Αλλά δεν είχα σκεφθεί καμία στιγμή πως θα έπρεπε να ντρέπομαι ή να διστάζω που 1. Έχω καθαρόαιμο γιατί και 2. Δεν σκοπεύω να το στειρώσω παρά μόνο αν δω πως συντρέχει λόγος.

Ευτυχώς πάντως...γιατί αν είχα καταλάβει πως υπήρχε τέτοιο κλίμα θα δίσταζα να γράψω (και θα στερούσα την "ομορφιά" του Φριξου από το forum :lol::lol::lol::lol:.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
(και θα στερούσα την "ομορφιά" του Φριξου από το forum :lol::lol::lol::lol:.)

Κι αυτό θα ήταν έγκλημα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

savillerow7

Νεοφερμένος

Ο savillerow7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
συγνώμη κιόλας αλλα οκ η ενημέρωση ευπρόσδεκτη, χρήσιμη και απαραίτητη, άλλα αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα υπάρχουν διαφωνίες, ή διαφορετικές απόψεις, αν πάλι κάνω λάθος θα έπρεπε στους κανονισμους του forum να δηλώνεται ευθης εξ αρχης "απαγορευεται να διατυπώνονται γνώμες αντιθετες στην "φιλοσοφία" του παρόντος δικτυακου τόπου".

χωρίς να έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι θα πρέπει, τρόπον τινά, να μεθοδεύσω τη σκέψη μου έτσι ώστε να γίνει αποδεκτή από τους περισσότερους.
αναρωτιέμαι αν αυτό είναι και στο ελάχιστο εφικτό με περίπου 3000 μέλη... προσωπικά το θεωρώ μάλλον απίθανο! Και άλλωστε δεν θα είχε και νόημα.Πάντως στις λίγες μέρες που βρίσκομαι εδω, και παρακολουθώ κάποια θέματα, εχω διαμορφώσει καποιου είδους άποψη.Ασχετα με τον τρόπο που διατυπώνονται ορισμενες φορές κάποιες παρατηρήσεις ή κάποιες θέσεις(άλλες φορές δογματικά η άλλες φορες δειλά και φοβισμένα) η ουσία είναι πως γίνεται καλή τη πιστη(θέλω να πιστευω), και στο τέλος-τέλος ο κάθε γατογονιός θα κάνει το καλύτερο που νομίζει για το ζωάκι του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aretha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Πιστεύω ότι οι θέσεις του φόρουμ για τη στείρωση είναι γνωστές
Το φόρουμ δεν έχει θέση, ούτε "γραμμή". Το φόρουμ έχει μέλη, το καθένα με τις απόψεις του.

δεδομενου οτι δεν εχει μπει ενα οριο σε ορισμενα θεματα
Τα μοναδικά όρια που μπορεί να επιβάλλει το MyCat είναι αυτά που περιγράφονται στους κανονισμούς του και έχουν να κάνουν με τον τρόπο με τον οποίο εκφράζονται οι απόψεις και όχι με το περιεχόμενό τους.

Αν θέλει π.χ. κάποιος να γράψει ότι η ρινοτραχείτιδα θεραπεύεται με εξορκισμό, ότι οι γατότριχες προκαλούν στειρότητα, ή ότι τα κρεμμύδια είναι θρεπτική τροφή για τη γάτα είναι απολύτως ελεύθερος να το κάνει εφόσον σεβαστεί τους κανόνες, όσο λάθος κι αν είναι αυτό που γράφει. Όπως βεβαίως ελεύθερα είναι και τα υπόλοιπα μέλη να του επισημάνουν το λάθος του, πάντα σεβόμενα τους κανόνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yasmin1gr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Δεν ξερω αρήθα εμενα παντως με ενοχλει αυτο με τις αγγελιες περι γαμπρων και νυφων οταν εχω καθε μερα πολλα γατακια που τα φερνουν τυφλα με σπασμένα ποδια χερια , χωρις ουρα κλπκλπ.

Εξίσου με ενοχλει το να πουλαει καποιος μη εκτροφεας γατακια ρατσας μεσα απο εδω( αντι να χαρλιζει) οπως ειδα σε μια αγγελια ζητησης υιοθεσίας να γίνεται.

Αυτα ειναι που θα ηθελα να μην υπηρχαν

Βάβαια για να λεω και το στραβου το δικιο θεωρω οτι ενω στην αρχη μονο μελη σωματειωνλεγαμε για σειρωσεις κλπκλπ τωρα λεγε λεγα και εχοντας κα το σαιτ την εμπειρια δυο χρονων με γατακια που δυσκολα υιοθετουνται και τραβαμε αγωνια ολοι εχει ωριμασει απο μονο του το πραμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marmanga

Νεοφερμένος

Η Marmanga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 59 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Είμαι πολύ φρέσκια εδώ...και δεν έχω και χρόνο να παρακολουθώ όσο θα ήθελα. Οπότε δεν ξέρω αν συνέπεσα με αυτή την "αλλαγή" κλίματος. Αλλά δεν είχα σκεφθεί καμία στιγμή πως θα έπρεπε να ντρέπομαι ή να διστάζω που 1. Έχω καθαρόαιμο γιατί και 2. Δεν σκοπεύω να το στειρώσω παρά μόνο αν δω πως συντρέχει λόγος.

Ευτυχώς πάντως...γιατί αν είχα καταλάβει πως υπήρχε τέτοιο κλίμα θα δίσταζα να γράψω (και θα στερούσα την "ομορφιά" του Φριξου από το forum :lol::lol::lol::lol:.)
Συμφωνώ με την Ruko, θα ήταν έγκλημα! Πού θα ξαναβλέπαμε τέτοια πλακουτσωτή μουρίτσα!!!
Στην περίπτωσή σου, πάντως, έπαιξε ρόλο ο πόνος σας από τον πρόσφατο χαμό του γατούλη σας. Αλλιώς –δυστυχώς- θα τα είχατε ακούσει για τα καλά.
Εγώ δεν μπήκα στη λογική να γίνω αποδεκτή, αλλά καταλαβαίνω πολύ καλά τι εννοεί η Δυσδαιμόνα. Μπήκα και μπαίνω όμως στο τριπ ‘Τι νόημα έχει; Μήπως θ’ ανοίξουν οι ασκοί του Αιόλου;» , οπότε απλώς δεν σχολιάζω διάφορα που κατά τα άλλα ίσως θα ήθελα.
[ΑΝΙΜΑ Αυτό που νομίζω πως έγινε μετά την αποχώρηση μελών που έβγαζαν κορώνες ή έθιγαν άλλα μέλη τεχνηέντως ή απροκάλυπτα είναι ότι επήλθε μια ηρεμία. Ε, δεν είναι και ότι πιο εύκολο να αισθάνεσαι ότι σε βρίζουν ή ότι σε προκαλούν και να ωθείσαι να απαντήσεις.]
Για τον Σέλευκο λες; Ε, δε νομίζω να έκανε ρόιδο κι ολόκληρο σάιτ. (Εκτός κι αν έχω χάσει επεισόδια… Καθόλου απίθανο γιατί έλειπα και κάποιες μέρες)
[ΓΙΑΣΜΙΝ Δεν ξερω αρήθα εμενα παντως με ενοχλει αυτο με τις αγγελιες περι γαμπρων και νυφων οταν εχω καθε μερα πολλα γατακια που τα φερνουν τυφλα με σπασμένα ποδια χερια , χωρις ουρα κλπκλπ.]
Στις περιπτώσεις «γάμων» απ’ όσο κατάλαβα, οι γονείς λίγο-πολύ ξέρουν τι θα κάνουν τα μωράκια τους. Και δυστυχώς, δεν νομίζω ο/η κολλητός/ή που θα πάρουν ένα από αυτά, να έπαιρναν ένα από τα ταλαίπωρα ζούδια που προαναφέρεις.
{ΑΡΧΗ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ To site αυτό έχει δημιουργηθεί για την ανταλλαγή απόψεων, γνωμών και συμβουλών μεταξύ γατόφιλων και την γενικότερη βοήθεια προς αυτούς.]
Απόψεις, γνώμες, συμβουλές και βοήθεια, αναφέρει, όχι μαστίγωμα. Και πέρα απ’ τους κανόνες του σάιτ, υπάρχουν και κάποια άλλα χαρακτηριστικά: Ευαισθησία (για να μην πιάνουμε από τα μούτρα κάποιον με το παραμικρό –αν μη τι άλλο γιατί έτσι έχουμε και περισσότερες ελπίδες να περάσει η άποψή μας), ευελιξία (να καταλαβαίνουμε τα όριά του, για να μη φεύγει με ελαφρά πηδηματάκια –αλήθεια πόσα από τα μέλη έγραψαν ένα μόνο μήνυμα, τα άκουσαν, και δεν ξαναέγραψαν ποτέ;), χιούμορ (απαραίτητο μπας και αποφεύγονται κάποιες παρεξηγήσεις)… Α, ναι… και σημεία στίξης (διότι ελληνική γραφή χωρίς αυτά, μπορεί να είναι πολύύύύ χειρότερη από τα greeklish -δεν εννοώ τους τόνους):hmm:
Σορρυ για το μέγεθος...μάλλον μου βρήκε σεντόνι:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Desdemona

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Το φόρουμ δεν έχει θέση, ούτε "γραμμή". Το φόρουμ έχει μέλη, το καθένα με τις απόψεις του.
Τυπικά μπορεί να μην έχει θέση, ούτε γραμμή. Θα ήταν εξάλλου άκομψο να αναφέρεται ως κανονισμός του φόρουμ ότι θα ήταν επιθυμητό οι χρήστες του να είναι υπέρ της στείρωσης. Αλλά μια νοοτροπία εν είδει "φιλοσοφίας" (παρακαλώ να μην αγνοηθούν τα εισαγωγικά) υπάρχει και καλά κάνει που υπάρχει. Όταν η -συντριπτική- πλειοψηφία των χρηστών είναι υπέρ της στείρωσης, προσωπικά σχηματίζω την άποψη ότι το φόρουμ συνολικά κινείται μέσα σε αυτά τα πλαίσια. Οφείλω επίσης να ομολογήσω ότι δεν θα σκεφτόμουν καν να στειρώσω το γάτο μου αν δεν είχα αντιληφθεί μέσω του φόρουμ πόσο αναγκαίο είναι για διάφορους λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anima

Νεοφερμένος

Η Anima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 77 ετών, επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Συμφωνώ με την Ruko, θα ήταν έγκλημα! Πού θα ξαναβλέπαμε τέτοια πλακουτσωτή μουρίτσα!!!]

Απάντησή μου: Συμφωνώ και γω!!!

[Για τον Σέλευκο λες; Ε, δε νομίζω να έκανε ρόιδο κι ολόκληρο σάιτ. (Εκτός κι αν έχω χάσει επεισόδια… Καθόλου απίθανο γιατί έλειπα και κάποιες μέρες)]

Απάντησή μου: Όχι, όχι τόσο ειδικά, πιο γενικά μιλούσα έχοντας στο νου πάρα πολλές άλλες περιπτώσεις.
Και

Απόψεις, γνώμες, συμβουλές και βοήθεια, αναφέρει, όχι μαστίγωμα. Και πέρα απʼ τους κανόνες του σάιτ, υπάρχουν και κάποια άλλα χαρακτηριστικά: Ευαισθησία (για να μην πιάνουμε από τα μούτρα κάποιον με το παραμικρό –αν μη τι άλλο γιατί έτσι έχουμε και περισσότερες ελπίδες να περάσει η άποψή μας), ευελιξία (να καταλαβαίνουμε τα όριά του, για να μη φεύγει με ελαφρά πηδηματάκια –αλήθεια πόσα από τα μέλη έγραψαν ένα μόνο μήνυμα, τα άκουσαν, και δεν ξαναέγραψαν ποτέ;), χιούμορ (απαραίτητο μπας και αποφεύγονται κάποιες παρεξηγήσεις)Σορρυ για το μέγεθος...μάλλον μου βρήκε σεντόνι:(.....................
Και μ' αυτό συμφωνώ.
Όσο γι αυτό που λέει η Γιασμίν για τα παντρολογήματα θεωρώ ότι δεν έχει άδικο αλλά μάλλον πρέπει να γίνει μέσα από το κλίμα που δημιουργείται από τα γραφούμενα των μελών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Havana

Νεοφερμένος

Η Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
εμενα παλι μου αρεσει να ακουγονται ολες οι γνωμες, καποιοι εχουν μια αντιληψη αλφα καποιοι μια αντιληψη βητα, καλως η κακος μαθαινουμε πραγματακια μεσα απο δω . ειμαστε πολλοι ναι τολμω να το πω χιλιαδες σε αυτο το φορουμ και σκεφτητε τι ομορφο που ειναι ενα θεμα να το βλεπουν 6000 ματακια ? αποκτα διαφορετικη δυναμη.
εκεινο που δεν μου αερσει και με λυπει ειναι το γεγονος πως οταν μια συζητηση αρχιζει να αποκτα ροη και απαντουν διαφορετικοι ανθρωποι ,ο κεθενας με τη δικη του προσωπικη αποψη παντα τοτε το θεμα κλειδωνεται συνηθως με ενα εριστικο κατα τη ταπεινη μου γνωμη σχολιο και τοτε ειναι που σκεφτομαι ποσο ευτελως απαξιωνεται η ελευθερια των διαοφορετικων αποψεων ( επισημαινω οτι δεν εχω δει καποιον να χυδαιολογει εδω μεσα για να δικαιολογειταιι τετοια λογοκρισια )
και μετα καθεσαι και τα ζυγιζεις και λες ...
παιζουμε κλεφτες και αστυνομους εδω μεσα??
ειμαστε το κομματι ενος γελοιου παιχνιδιου??
μας ειρωνευονται οι ιδιοι ανθρωποι που κλειδωνουν τα θεματα δηθεν για να προστατεψουν το συνολο??
και απο την αλλη λες....
ελα μωρε μη δινεις σημασια αυτο δε συμβαινει παντα ...αστους κι αυτους να κανουν το κομματι τους, βγαινουν και καλα πραγματα , υπαρχει πολυφωνια ειμαστε ενα χαρουμενο μωσαικο θα κυριαρχησει οι λογικη , μεγαλα παιδια ειμαστε , κανεις δεν μπαινει σε ενα φορουν για να τσακωθει...(ετσι κι αλλιως δεν εχω αισθανθεο τσακωμο (ακομη) μεσα στο φορουμ), τοσα γατακια βοηθηκαν μεσα απο εδω με τον ενα (συμβουλες μεσα στα μεσανυχτα) η τον αλλον τροπο (πρακτικη -χρηματικη βοηθεια)
και μετα παλι τα ιδια... συζητηστε οσο θελετε εγω θα σας κλειδωσω το θεματακι για να μαθετε....
και στο τελος καταληγω πως ειμαστε μια τεραστια πολυκατοικια με χιλιαδες ενοικους ...και ως γνωστων στις πολυκατοικιες τη γκρινια την ακουν οι διαχειριστες...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαγισσα

Νεοφερμένος

Η μαγισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
νομιζω ότι έχει τύχει να απαντήσω κάποια στιγμή σε ανάλογα θέματα και θα το ξαναπώ ......και τώρα σας μιλάει η γατομάνα της γάτας σφουγγαροπανο:lol::lol::lol::lol:
Λοιπόν εμενα μου αρέσει που μπορούμε να έχουμε θέματα όπως το ζητήται γαμπρός, και το θέμα θέλω καθαρόαιμο γιατί να μην μπορούμε όλοι να έχουμε μία θέση εδώ και έτσι να βλέπουμε όμορφες φατσούλες σαν την raisa και τον φιντελ και σαν τον φροίξο και σαν όλα τα όμορφα γατάκια που υπάρχουν εδώ και είναι ράτσας και νομίζω ότί δεν χρεάζεται να έχουμε ενοχές.....και σκέψου yasmin εσύ έχεις μία περσική και είσαι μία από αυτους που έχουν βοηθήσει τα περισσότερα αδέσποτα εδώ μέσα!!!! και γιατί όλοι αυτοί που αγαπούν τις ράτσες να μην μπορούνε να πάρουν συμβουλές για το πως θα μπορέσουν να τα φροντίζουν καλύτερα σκέψου πόσα γατάκια που αγοράστηκαν από petshop θα είχαν χαθεί αν δεν υπήρχε το forum να τους βοηθήσει δηλ θα έπρεπε να χαθούν επειδή ήταν από ράτσα;; τι να πείς καλό είναι να μπορούμε να πούμε ότι θέλουμε αλλά να αφήνουμε και χώρο για αυτούς που έχουν άλλη αποψη!!!!

και εγώ έχω να πω ότι τώρα νιώθω καλυτερα και το κλίμα πιο ήρεμο όλα καλά!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chouzouris

Νεοφερμένος

Η chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Με κάθε καλή διάθεση θα ήθελα να να αναλογιστούμε αν το forum είναι όντως πιο ήρεμο διότι "αποχώρησαν κάποιοι που προκαλούσαν" όπως υπονόησες Anima ή διότι όλες οι αποχωρήσεις αυτές έκαναν τη διαχείριση του forum να συμπεριφερθεί περισσότερο αντικειμενικά στα άτομα που διαλαλούσαν τις απόψεις τους ως Ευαγγέλιο αναθεματίζοντας τους "αλλόθρησκους", με αποτέλεσμα τα άτομα αυτά να έχουν γενικότερα "μαζευτεί". Προσωπικά πιστεύω ότι συνέβη το δεύτερο. Όπως και να έχει είναι μια πρόοδος.
Το γεγονός ότι μια ομάδα μελών μιας ολόκληρης περιόδου αποφάσισε να αποχωρίσει θα έπρεπε πάντως να προβληματίσει (ειδικά την michelle) κι όχι να κάνει μερικούς να χαίρονται διότι μπόρεσαν έτσι να... βγουν στο προσκήνιο αποκτώντας "εξουσία". Το forum ΕΙΝΑΙ τα μέλη του!
Προσωπικά με ενοχλεί το γεγονός ότι πολλές φορές τα μέλη του forum αντιμετωπίζονται ως κοπάδι που χρειάζεται "τσοπάνηδες και τσοπανόσκυλα", γι' αυτό και αποφάσισα -μεταξύ άλλων- να μη συμμετέχω πια στην Ο.Δ.! Δεν νομίζω ότι χρειάζονται ταγοί για να συζητήσει μια ομάδα ανθρώπων πολιτισμένα! Αν λοιπόν η Ο.Δ. σεβαστεί περισσότερο τις προσωπικότητες των μελών του forum, τότε ΟΝΤΩΣ θα πάμε ακόμη καλύτερα! Μακάρι να γίνει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raisa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
εμενα παλι μου αρεσει να ακουγονται ολες οι γνωμες, καποιοι εχουν μια αντιληψη αλφα καποιοι μια αντιληψη βητα, καλως η κακος μαθαινουμε πραγματακια μεσα απο δω...

Συμφωνώ απόλυτα!

Δεν ξερω αρήθα εμενα παντως με ενοχλει αυτο με τις αγγελιες περι γαμπρων και νυφων οταν εχω καθε μερα πολλα γατακια που τα φερνουν τυφλα με σπασμένα ποδια χερια , χωρις ουρα κλπκλπ.
Εξίσου με ενοχλει το να πουλαει καποιος μη εκτροφεας γατακια ρατσας μεσα απο εδω( αντι να χαρλιζει) οπως ειδα σε μια αγγελια ζητησης υιοθεσίας να γίνεται.
Αυτα ειναι που θα ηθελα να μην υπηρχαν

Το να θέλει κάποιος να ζευγαρώσει τη γάτα του δε θεωρώ ότι αποτελεί έγκλημα, με την προυπόθεση βέβαια ότι θα φροντίσει να πάνε τα μικρά σε καλά χέρια. Όσο για το εάν τα πουλάειή τα χαρίζει όταν είναι ράτσας, θεωρώ ότι είναι δικαίωμά του να το ορίσει μόνος του.

Το φόρουμ δεν έχει θέση, ούτε "γραμμή". Το φόρουμ έχει μέλη, το καθένα με τις απόψεις του.
Τα μοναδικά όρια που μπορεί να επιβάλλει το MyCat είναι αυτά που περιγράφονται στους κανονισμούς του και έχουν να κάνουν με τον τρόπο με τον οποίο εκφράζονται οι απόψεις και όχι με το περιεχόμενό τους.

Αυτό ακριβώς είναι ένα φόρουμ. Το αντίθετο θα ήταν λογοκρισία!!!

... Μπήκα και μπαίνω όμως στο τριπ ʽΤι νόημα έχει; Μήπως θʼ ανοίξουν οι ασκοί του Αιόλου;» , οπότε απλώς δεν σχολιάζω διάφορα που κατά τα άλλα ίσως θα ήθελα.

Το έχω ζήσει και γω αυτό!

Λοιπόν εμενα μου αρέσει που μπορούμε να έχουμε θέματα όπως το ζητήται γαμπρός, και το θέμα θέλω καθαρόαιμο γιατί να μην μπορούμε όλοι να έχουμε μία θέση εδώ ... και γιατί όλοι αυτοί που αγαπούν τις ράτσες να μην μπορούνε να πάρουν συμβουλές για το πως θα μπορέσουν να τα φροντίζουν καλύτερα ... τι να πείς καλό είναι να μπορούμε να πούμε ότι θέλουμε αλλά να αφήνουμε και χώρο για αυτούς που έχουν άλλη αποψη!!!!

Και εμένα μου αρέσει το σαιτ όπως είναι, αν και μερικές φορές διαφωνώ με ορισμένες θέσεις, αλλά αυτό θα πει ελευθερία λόγου!!! Όλοι μας έχουμε ένα κοινό, την αγάπη μας για τις γάτες, και η αγάπη ευτυχώς δεν μπαίνει σε καλούπια!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Μερικές παρατηρήσεις.

Είναι αλήθεια ότι το φόρουμ είναι τα μέλη του. Όμως η σύσταση των μελών αλλάζει ανά περίοδο. Κάντε μια βόλτα στα πρώτα μηνύματα, για να δείτε πόσοι από τα αρχικά μέλη έχουν μείνει. Αυτό συμβαίνει σε ΟΛΑ τα φόρουμ με ιστορία πάνω από 2-3 χρόνια. Μεθαύριο μπορεί να μην είμαστε ούτε εμείς εδώ. Πού είναι το περίεργο;

Αυτά τα πράγματα γίνονται αυθόρμητα και δεν αποτελούν ευθύνη κανενός.

Όσο για τα υπόλοιπα, όπως ειπώθηκε παραπάνω, ο κύριος γνώμονας είναι το ύφος και όχι η ουσία των λεγομένων. Δυστυχώς, το MyCat δεν είναι χώρος στον οποίο αλληλοβριζόμαστε. Όμως ο καθένας μπορεί να πει ό,τι θέλει με ευπρέπεια και σύμφωνα με τους κανόνες. Λυπάμαι που καταλήξαμε να θεωρούμε αυταρχισμό τα αυτονόητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chouzouris

Νεοφερμένος

Η chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Αααα οκ, αν βλέπεις όλο αυτό το "γατο-παρεάκι" ως ένα τσούρμο ανθρώπων που έρχονται και παρέρχονται έχοντας ημερομηνία λήξης, τότε πάσο Ρούλα. Έτσι μάλιστα, δικαιολογείται και η συμπεριφορά των διαχειριστών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Νομίζω πως υπάρχει απόλυτη ελευθερία κινήσεων. Ο καθένας γράφεται όποτε θέλει και φεύγει όποτε θέλει και όποτε το επιλέξει ο ίδιος για δικούς του λόγους. Κανείς δεν μπορεί να τον αναγκάσει - και δεν θα έπρεπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yasmin1gr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Νομίζω οτι εμειναν τα μελη που αντεχουν την αντιπαράθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top