Έτσι είναι καλύτερα...

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

popi

Νεοφερμένος

Η popi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Είμαι πολύ φρέσκια εδώ...και δεν έχω και χρόνο να παρακολουθώ όσο θα ήθελα. Οπότε δεν ξέρω αν συνέπεσα με αυτή την "αλλαγή" κλίματος. Αλλά δεν είχα σκεφθεί καμία στιγμή πως θα έπρεπε να ντρέπομαι ή να διστάζω που 1. Έχω καθαρόαιμο γιατί και 2. Δεν σκοπεύω να το στειρώσω παρά μόνο αν δω πως συντρέχει λόγος.

Ευτυχώς πάντως...γιατί αν είχα καταλάβει πως υπήρχε τέτοιο κλίμα θα δίσταζα να γράψω (και θα στερούσα την "ομορφιά" του Φριξου από το forum :lol::lol::lol::lol:.)





Και εγώ παιδιά ένα διάστημά έφυγα και ξαναγύρισα,μερικοί δεν μπορούσαν να καταλάβουν ότι η αγάπη μετράει.Το αν κάποια στιγμή δυσκολευτικά λίγο οικονομικά και άργησα στείρωση ή εμβόλιο για μένα μέτραγε αλλιως,και δεν άντεξα την κριτική γιατί εκτος από γατιά,μαζεύω και παιδιά.Τι να κάνω ότι μπορώ,ότι περνάει από το χέρι μου που λένε.
Και η αδεσποτούλα που μάζεψα και γέννησε τα γατάκι ήδη έχω βρει σπίτια που τα περιμένουν,η μαμά όταν στειρωθεί θα γυρίσει στο άλσος,όπως και τα αδεσποτάκια που μάζεψα μετα χιονια,δεν αντέχουν το μέσα.Με βλέπουν τα σκασμένα που τους βάζω φαγάκι και δεν πλησιάζουν μέχρι να απομακρυνθώ.Θα σκέφτοντε,λες η τρελή να μας μαντρώσει πάλι:hmm:

Άσχετό αλλά δεν μπορώ θα το πω,τι απιστευτή ασμημοομορφή(μην το ψάχνετε σε λεξικά δεν υπάρχει):lol::lol::lol::lol: φάτσα είναι αυτή.Θα τρελαθώ:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:

Κι εγώ τον Πριγκιπάκο μου δεν έχω σκοπό να τον στειρώσω ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrtos

Νεοφερμένος

Η Αμαλια :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέα Πεντέλη (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σου ποπι καλώς ήρθες ξανά :).yasmin με όλο τον θαυμασμό για το έργο σου και με όλη την καλή διάθεση μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί δέχεσαι αγοροπωλησίες από εκτροφεία.. Πάλι δεν είναι εμπόριο ζώων? Ζευγαρώνω με σκοπό να πουλήσω τα παιδιά .( φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις και μάλιστα έχουμε και εδώ μέλος )Από pet shop όχι ,το καταλαβαίνω περισσότερο από όσο φαντάζεσαι και συμφωνώ. Πάντα φιλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drusilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Μια και ανοίχτηκε αυτή η κουβέντα να πω κι εγώ την άποψή μου... Ισως την έχω ξαναπεί αλλά θα την ξαναπώ.
Το φόρουμ σαν φόρουμ δεν είναι παρέα. Όταν μιλάμε για χιλιάδες μέλη, ΟΚ, οχι ολα ενεργά, ξεφεύγουμε απο το όριο της παρέας. Το φόρουμ είναι ένας δημόσιος χώρος οπου ολοι συζητάμε και οι διαχειριστές πρέπει να υπάρχουν για αυτούς που βγαίνουν εκτός ορίων. Από κει και πέρα και οι διαχειριστές άνθρωποι είναι, με προσωπικές απόψεις ο οποίες "χρωματίζουν" τις αποφάσεις τους. Για εμένα αυτό είναι αποδεκτό γιατί στην τελική το φόρουμ αυτό ειναι μια υπηρεσία που μας προσφέρει η Μισέλ και όχι κάτι που φύτρωσε στο νετ και ανήκει σε όλους. Και να πω ένα μπράβο στην Μισέλ που συντηρεί το φόρουμ αυτο μέσα απο το οποίο έχουν βοηθηθεί πολλοί ζωόφιλοι και ζωάκια.

Εγώ το Mycat δεν το έχω παρατήσει παρόλο που έχω θυμώσει ή αηδιάσει αρκετές φορές. Με τόσο κόσμο ολα στο πρόγραμμα είναι. Υπάρχουν και οι κακοπροαίρετοι και οι εμπαθείς και αυτοί που ψάχνονται για καβγά. Σε πολλές περιπτώσεις δεν απάντησα ενώ με έτρωγε να το κάνω, μόνο και μόνο για να μην αρχίσουν πάλι συζητήσεις επι συζητήσεων που δεν οδηγούν πουθενά.

Παρόλα αυτά μέσα απο το φόρουμ είχα την ευκαρια να γνωρίσω πολύ ποιοτικούς ανθρώπους και να συνεργαστούμε πολύ καλά. Ενημερώνομαι, έχω αλλάξει απόψεις για κάποια πράγματα και είδα οτι πολλά μπορεί να γίνουν αν βάλει ο καθένας το λιθαράκι του.

Το βασικό είναι να υπάρχουν καλές προθέσεις και λίγη κατανόηση. Δεν χρειάζεται να σκάμε. Ένα φόρουμ είναι. Αν δεν μας αρέσει πια τα μαζεύουμε και παμε σε άλλο. Ή κλείνουμε τον υπολογιστή στην τελική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Havana

Νεοφερμένος

Η Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Μια και ανοίχτηκε αυτή η κουβέντα να πω κι εγώ την άποψή μου... Ισως την έχω ξαναπεί αλλά θα την ξαναπώ.
Το φόρουμ σαν φόρουμ δεν είναι παρέα. Όταν μιλάμε για χιλιάδες μέλη, ΟΚ, οχι ολα ενεργά, ξεφεύγουμε απο το όριο της παρέας. Το φόρουμ είναι ένας δημόσιος χώρος οπου ολοι συζητάμε και οι διαχειριστές πρέπει να υπάρχουν για αυτούς που βγαίνουν εκτός ορίων. Από κει και πέρα και οι διαχειριστές άνθρωποι είναι, με προσωπικές απόψεις ο οποίες "χρωματίζουν" τις αποφάσεις τους. Για εμένα αυτό είναι αποδεκτό γιατί στην τελική το φόρουμ αυτό ειναι μια υπηρεσία που μας προσφέρει η Μισέλ και όχι κάτι που φύτρωσε στο νετ και ανήκει σε όλους. Και να πω ένα μπράβο στην Μισέλ που συντηρεί το φόρουμ αυτο μέσα απο το οποίο έχουν βοηθηθεί πολλοί ζωόφιλοι και ζωάκια.

Εγώ το Mycat δεν το έχω παρατήσει παρόλο που έχω θυμώσει ή αηδιάσει αρκετές φορές. Με τόσο κόσμο ολα στο πρόγραμμα είναι. Υπάρχουν και οι κακοπροαίρετοι και οι εμπαθείς και αυτοί που ψάχνονται για καβγά. Σε πολλές περιπτώσεις δεν απάντησα ενώ με έτρωγε να το κάνω, μόνο και μόνο για να μην αρχίσουν πάλι συζητήσεις επι συζητήσεων που δεν οδηγούν πουθενά.

Παρόλα αυτά μέσα απο το φόρουμ είχα την ευκαρια να γνωρίσω πολύ ποιοτικούς ανθρώπους και να συνεργαστούμε πολύ καλά. Ενημερώνομαι, έχω αλλάξει απόψεις για κάποια πράγματα και είδα οτι πολλά μπορεί να γίνουν αν βάλει ο καθένας το λιθαράκι του.

Το βασικό είναι να υπάρχουν καλές προθέσεις και λίγη κατανόηση. Δεν χρειάζεται να σκάμε. Ένα φόρουμ είναι. Αν δεν μας αρέσει πια τα μαζεύουμε και παμε σε άλλο. Ή κλείνουμε τον υπολογιστή στην τελική.

να σε δω να κλεινεις τον υπολογιστη βιβη κι ας πεθανω..:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαγισσα

Νεοφερμένος

Η μαγισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
να σε δω να κλεινεις τον υπολογιστη βιβη κι ας πεθανω..:lol:


Για να το λές έτσι θα πρέπει να είναι πολύ δύσκολο να το κάνει!!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drusilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 139 μηνύματα.
:lol::lol::lol::lol:
Ετσι, να με δουλευετε, μια φορα ειπα κι εγώ να μιλήσω σοβαρά και μου κόβετε την φορα! Γκιόσσες!

(Περιττο να σας πω πόση ώρα έφαγα σήμερα να φτάξω την υπογραφή μου... Που να μην ασχολιομουν και με τον υπολογιστη ολη μερα.. αχρ:lol:ηστη! )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαγισσα

Νεοφερμένος

Η μαγισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Φυσικά περιττό να σου πώ ότι εγώ έφαγα μία βδομάδα!!!!
και ότι η υπογραφή σου είναι τέλεια!!!:up::up::up::up::up:

Αχ μωρέ αφού μου αρέσει να σε πειράζω εμένα και όλες τις άλλες......γκιόσσες:lol::lol::lol::lol::bleh::bleh::bleh::bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΟΥΡΑΝΙΑ

Νεοφερμένος

Η ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Φυσικά περιττό να σου πώ ότι εγώ έφαγα μία βδομάδα!!!!
και ότι η υπογραφή σου είναι τέλεια!!!:up::up::up::up::up:

Αχ μωρέ αφού μου αρέσει να σε πειράζω εμένα και όλες τις άλλες......γκιόσσες:lol::lol::lol::lol::bleh::bleh::bleh::bleh:

Περιττό να σας πω ότι εγώ δεν έχω καταφέρει να βάλω ακόμα:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avrilio

Νεοφερμένος

Η avrilio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 57 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
αστες να σε πειραζουν...εχει πλακα να κανεις πλακα!!!!μια χαρα τα ειπες βιβακο...συμφωνω...θα μαθεις σε μενα κ την ουρανια να κανουμε...υπογραφη????εστω...οχι τοσο τελεια σαν την δικη σου????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yasmin1gr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Δεν ειναι δυσκολο βαζετε πρωτα την εικόνα και μετα την συνδέετε με το λινκ που θελέτε τα γραματα τα γραφετε κανονικα η αν θελετε πατωντας το εικονακι με τη γη τα συνδεετε κι αυτα με λινκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anima

Νεοφερμένος

Η Anima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 77 ετών, επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Δεν ειναι δυσκολο βαζετε πρωτα την εικόνα και μετα την συνδέετε με το λινκ που θελέτε τα γραματα τα γραφετε κανονικα η αν θελετε πατωντας το εικονακι με τη γη τα συνδεετε κι αυτα με λινκ
Nα χαρώ σαΐνι μου εσύ! Εγώ ακόμα δεν τα έχω καταφέρει να βάλω δεύτερη φωτογραφία. Όταν δεν ξέρεις κάτι σου φαίνεται βουνό όταν το ξέρεις σκουπιδάκι!
--------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anima

Νεοφερμένος

Η Anima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 77 ετών, επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Μια και ανοίχτηκε αυτή η κουβέντα να πω κι εγώ την άποψή μου... Ισως την έχω ξαναπεί αλλά θα την ξαναπώ.
Το φόρουμ σαν φόρουμ δεν είναι παρέα. Όταν μιλάμε για χιλιάδες μέλη, ΟΚ, οχι ολα ενεργά, ξεφεύγουμε απο το όριο της παρέας. Το φόρουμ είναι ένας δημόσιος χώρος οπου ολοι συζητάμε και οι διαχειριστές πρέπει να υπάρχουν για αυτούς που βγαίνουν εκτός ορίων. Από κει και πέρα και οι διαχειριστές άνθρωποι είναι, με προσωπικές απόψεις ο οποίες "χρωματίζουν" τις αποφάσεις τους. Για εμένα αυτό είναι αποδεκτό γιατί στην τελική το φόρουμ αυτό ειναι μια υπηρεσία που μας προσφέρει η Μισέλ και όχι κάτι που φύτρωσε στο νετ και ανήκει σε όλους. Και να πω ένα μπράβο στην Μισέλ που συντηρεί το φόρουμ αυτο μέσα απο το οποίο έχουν βοηθηθεί πολλοί ζωόφιλοι και ζωάκια.

Εγώ το Mycat δεν το έχω παρατήσει παρόλο που έχω θυμώσει ή αηδιάσει αρκετές φορές. Με τόσο κόσμο ολα στο πρόγραμμα είναι. Υπάρχουν και οι κακοπροαίρετοι και οι εμπαθείς και αυτοί που ψάχνονται για καβγά. Σε πολλές περιπτώσεις δεν απάντησα ενώ με έτρωγε να το κάνω, μόνο και μόνο για να μην αρχίσουν πάλι συζητήσεις επι συζητήσεων που δεν οδηγούν πουθενά.

Παρόλα αυτά μέσα απο το φόρουμ είχα την ευκαρια να γνωρίσω πολύ ποιοτικούς ανθρώπους και να συνεργαστούμε πολύ καλά. Ενημερώνομαι, έχω αλλάξει απόψεις για κάποια πράγματα και είδα οτι πολλά μπορεί να γίνουν αν βάλει ο καθένας το λιθαράκι του.

Το βασικό είναι να υπάρχουν καλές προθέσεις και λίγη κατανόηση. Δεν χρειάζεται να σκάμε. Ένα φόρουμ είναι. Αν δεν μας αρέσει πια τα μαζεύουμε και παμε σε άλλο. Ή κλείνουμε τον υπολογιστή στην τελική.
Οι υπογραμμίσεις είναι δικιές μου

Συμφωνώ απόλυτα με την drusilia!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Desdemona

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Δεν ειναι δυσκολο βαζετε πρωτα την εικόνα και μετα την συνδέετε με το λινκ που θελέτε τα γραματα τα γραφετε κανονικα η αν θελετε πατωντας το εικονακι με τη γη τα συνδεετε κι αυτα με λινκ
Yasmin μου, με όλο το θάρρος, κι εγώ που ξέρω πώς να βάλω υπογραφή δεν κατάλαβα τίποτα :lol:
Εντελώς off topic :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drusilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Τώρα που έγινα μαστερ στο θέμα θα σας κάνω τουτοριαλ με εικόνες! :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

popi

Νεοφερμένος

Η popi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
:hmm::hmm::hmm::hmm:Για να δω εγώ τι έκανα;Εβαλα μόνο τον Όμορφο:P:PΟ Πίτσης πως θα μπει;:hmm::hmm:Άσε που είναι από όταν ήταν μωρό:P


Συγνώμη αλλά έγινε ψιλομπάχαλο το θέμα από όλες μας,αλλά έχει την νοστιμιά του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Havana

Νεοφερμένος

Η Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Περιττό να σας πω ότι εγώ δεν έχω καταφέρει να βάλω ακόμα:redface:

ουτε ενα αβαταρ της προκοπης βρε ρανια μου...ιμαρτον:lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Νομίζω οτι εμειναν τα μελη που αντεχουν την αντιπαράθεση

εμειναν μελη που αντεχουν να διαβαζουν αυτα που γραφεις θες να πεις γιατι εσυ το μονο που κανεις ειναι αντιγραφες απο αλλα σαιτ τεσπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drusilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Ladycat, αφού γράφεις από κάτω ότι "ΘΑ είσαι εκεί", δεν πας και εκει μόνιμα να ηρεμήσουμε;
Δεν ξέρω τι προσωπικά έχεις με τη Γιασμίν αλλά πραγματικά τόση εμπάθεια καταντάει κουραστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nena

Νεοφερμένος

Η nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
"Η κάθε μορφής κριτική πρέπει να γίνεται στις ιδέες και όχι στους ανθρώπους."
Έχουμε και λέμε:
Η Δεισδαιμόνα άνοιξε το θέμα -εάν δεν κατάλαβα καλά με συγχωρείς Δεισαδαιμόνα- για να επικροτήσει την επιλογή μιας πιο διαλλακτικής στάσης στο θέμα των στειρώσεων, της επιλογής ή όχι γάτας ράτσας, των εκτροφείων κ.λ.π. και συμφωνώ μαζί της.
Μετά από αυτό:
1/ Η Ανίμα επέλεξε να χρεώσει αυτή την αλλαγή πορείας στην αποχώρηση από το φόρουμ μελών που λειτουργούσαν διασπαστικά. Πάρτε ένα ένα αυτά τα μέλη και βρείτε μου σε ποιο ποστ λειτούργησαν με το τρόπο που περιγράφει η Δεισδαιμόνα. Ίσα ίσα εκεί σας περιμένει μια έκπληξη. Οι περισσότεροι που έμειναν ήταν αυτοί που λειτουργούσαν αφοριστικά σε αυτά τα θέματα και ήταν ένας από τους λόγους που αποχώρησαν οι παλιοί.
2/ Το ίδιο επέλεξε να κάνει και η Βιβή, η οποία το πήγε ακόμα πιο μακρυά, φτάνοντας μέχρι του σημείου να προτρέξει τη Φρόσω -που για δικούς της λόγους το νοιάζεται ακόμα αυτότ το χώρο- ούτε λίγο ούτε πολύ να ΄πάρει τα κουβαδάκια της και να πάει αλλού να παίξει. Με ποια δικαιοδοσία δεν κατάλαβα, αλλά μάλλον έχει καταλάβει αυτή.
Και επανέρχομαι στο πρώτο κομμάτι, αυτό από τους όρους χρήσης.
στο "επί των ιδεών και όχι επί των ανθρώπων". Αντιπαρέρχομαι το αγενές του πράγματος, δηλαδή να μιλάς για κάποιον που είναι απών, εξίσου αντιπαρέρχομαι το ότι κάποιοι/ες επέλεξαν να μη μιλάνε και να μην αντιπαρατίθενται στις απόψεις που εκφράζει κάποιος τη στιγμή που τις εκφράζει και αυτό να το θεωρεί και κατάκτηση, καθότι για μένα κατάκτηση είναι να παλεύεις την άποψη σου την ώρα που χρειάζεται και αυτό είναι κατάκτηση και όχι να περιμένεις να φύγει ο άλλος για να την πέσεις από πίσω και μένω στο βασικό: ξαναδιαβάστε τα κείμενα σας εδώ και βρείτε μου εκείνα τα σημεία στα οποία, πρώτον έχετε σχέση με αυτά που γράφει η Δεισδαιμόνα -εκτός από το πρώτο της Γιασμίν που προς τιμήν της παραμένει συνεπής σε άποψη της και της Φρόσως που πάλι προς τιμή της πάλι αε απόψεις της Γιασμίν αναφέρεται- και δεύτερον και για να μείνω πιστή στην άποψη μου που λέει ότι ένα θέμα έχει μια δυναμική που μπορεί να το οδηγήσει και αλλού ,ποια ήταν η συγκεκριμένη άποψη με την οποία βρεθήκατε τον προηγούμενο καιρό να ήσαστε αντίθετες (άποψη, ποστ, τοποθέτηση, όχι φιλολογική κριτική) και δεν το κάνατε γιατί έχετε την αυτοσυγκράτηση σαν ΄βασικό στοιχείο του χαρακτήρα σας.
Και επίσης θα πρότεινα έστω και τώρα -και δεσμεύομαι εγώ τουλάχιστον να μην απαντήσω- να μας απαντήσετε τώρα ξανανοίγοντας τα θέματα που λόγω του υπεράνω του χαρακτήρα σας δεν απαντήσατε τότε, έτσι θα εμπλουτιστεί και το θέμα και θα αποκτήσει και τη σωστή -κατ' εσάς -άποψη. Αλλιώς αφήστε τις παλιές στην εμπαθή, με νοοτροπία γυμνασιοκόρτσου, ειρωνική, αψυχολόγητη, χρήζουσας αντιμετώπισης ειδικών κ.λ.π., κ.λ.π. λογική τους (μερικές κριτικές που έχω εισπράξει ατά καιρούς επειδή εγώ έγραφα με τον άλλον παρόντα για να μπορεί να απαντήσει, γιατί ηλιθιωδώς ίσως θεωρώ ότι έτσι τον σέβομαι ) και χρησιμοποιήστε τα πληκτρολόγια σας για να στήσετε το φόρουμ σε ότι εσείς θεωρείτε σωστό να γίνει και για όλα τα άλλα υπάρχουν τα πμ μπορείτε να τα συζητάτε εκεί.
Το ότι βρεθήκατε σε μια συγκυρία και αποφασίσατε να μείνετε σε καμία πέρίπτωση δε σας μονιμοποιεί να μας κρίνετε όντας απούσες και ούτε να μας χρεώνετε μια λάθος πορεία -έτσι όπως την περιγράφει η Δεισαιμόνα- για την οποία καμία ευθύνη δεν έχουμε το αντίθετο μάλιστα.
Εάν πάλι αναφέρεστε σε κάτι διαφορετικό από όσα λέει η Δεισδαιμόνα επιτέλους κάντε την αντιπαράθεσή σας έστω και καθυστερημένα, αλλά κάντε την στις απόψεις μας και όχι με επίθετικούς προσδιορισμούς έτσι γενικώς και αόριστα.
Έτσι απλά αποδεικνύετε ότι το ζητούμενο δεν είναι ο γόνιμος διάλογος επί των απόψεων που κουβαλάει ο καθένας στο κεφάλι του, αλλά ο αποκλεισμός του και ο φυσικός και των απόψεων του.
Και επειδή ξέρω και το επιχείρημα, εμείς εδώ μιλάμε για τις γάτες μας σε πολιτισμένες συνθήκες και σαφώς οριοθετημένες από τους όρους χρήσης κάντε αυτό, όχι τόσο για το καλό του φόρουμ, αλλά για το καλό των ζώων μας και αφήστε τους εμπαθείς, ειρωνικούς, ανώριμους και ψυχάκηδες στην ησυχία τους. Άλλωστε το ότι εσείς σήμερα βρίσκεστε εδώ κατά ένα μεγάλο μέρος βοήθησαν και αυτοί οι ψυχάκηδες. Εκτός εάν δεχτούμε ότι ο μοναδικός λόγος που βρεθήκατε εδώ που "ζούσαμε" εμείς με τα παραπάνω χαρακτηριστικά και όχι σε ένα άλλο φόρουμ για ζώα, ήταν το να μας πετάξετε έξω. Και αυτό αν είναι περίεργη επιλογή αλλά τι να πει κανείς για την επιλογή της αλληνής.
Εμείς πάντως βρεθήκαμε εδώ γιατί πρώτη μας προτεραιότητα ήταν να μιλήσουμε για τις γάτες μας και τη σχέση μας τη διαμορφώσαμε μέσα από αυτή μας την επιλογή και όταν αποχωρήσαμε, μάλλον για να μιλάω για μένα, όταν αποχώρησα δεν ήταν γιατί έφυγαν οι παλιοί, αλλά γιατί εκτίμησα ότι το πλαίσιο δεν ήταν πια το ίδιο με παλιά. Σωστό ή λάθος δε ξέρω, αλλά έτσι ένοιωσα, έτσι έκανα και αυτό δε τοχρέωσα στους νέους, αλλά σε απόψεις σαν αυτές που αναφέρει η Δεισδαιμόνα όπως έγραψα και στο "που πάμε".
Αυτά και καλή συνέχεια σας εύχομαι.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Desdemona

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Νερίνα, το θέμα το άνοιξα ακριβώς για τον λόγο που αναφέρεις. Όπως φαίνεται και από τις απαντήσεις μου, σε κάποια σχόλια επέλεξα να μη δώσω συνέχεια, όπως για παράδειγμα στο ότι η αλλαγή οφείλεται στην αποχώρηση κάποιων μελών. Δεν το γνωρίζω αυτό και επίσης αναρωτιέμαι αν η αποχώρηση κάποιων μπορεί να δημιουργήσει τέτοια μαζική μεταστροφή.
Η ουσία είναι ότι, μέχρι κάποιο χρονικό διάστημα, το παρόν φόρουμ είχε διχαστεί σε δύο στρατόπεδα: Των φρονούντων και των αντιφρονούντων. Κοινώς είχαμε χάσει τον προσανατολισμό μας και διαγωνιζόμασταν (εμού συμπεριλαμβανομένης) στο ποιος θα ποστάρει περισσότερο και με μεγαλύτερη ζέση στο θέμα της στείρωσης. Οι αντιφρονούντες έφυγαν αλλά τα πυρά συνεχίζονται, με τη διαφορά ότι τώρα εκτοξεύονται εκ περιτροπής σε παραδιπλανούς ιστότοπους.
Το θέμα της ενεργούς συμμετοχής μου ΚΑΙ στα δύο φόρουμ δεν θα ήθελα να παρεξηγηθεί, εγώ για το γάτο μου βασικά θέλω να μιλάω και όχι να κυματίζω πράσινες ή κόκκινες σημαιούλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top