Έφηβοι και Εκκλησία

Κατσερινα

Νεοφερμένος

Η Κατσερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερα !
Γραφω αρθρα πολυ συχνα για την εφημεριδα του σχολειου και οχι μονο... Στο επομενο αρθρο μου θα ηθελα να σχολιασω και να εξετασω την σχεση των εφηβων με την εκκλησια.
Ποια ειναι η γνωμη σας πανω στο θεμα ; Θα χαρω πολυ να ακουσω τις αποψεις σας περι θρησκειας κλπ κλπ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λόγω δουλειάς επισκέπτομαι συχνά εκκλησίες και σχεδόν ποτέ δεν βλέπω εφήβους σ'αυτές. Αυτό εγώ το θεωρώ καλό και ελπίζω κάποια μέρα να ξεκολλήσει τελείως η κοινωνία μας από την εκκλησία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ενα παρωμιο θεμα ειχα σκεφτει να δημιουργισω κι εγω :P
Θα σας πω πρωτα για εμενα.Ε λοιπον δεν ειμαι ανθρωπος που πηγαινει συχνα στην εκκλησια μου αν και μου αρεσει αρκετα.Κατα τη γνωμη μου το να πηγαινεις καθε Κυριακη εκκλησια επειδη πρεπει ειναι αρκετα τυπολατρικο.Κανεις δε σε αναγκαζει να πας.Αν πηγαινουμε εκκλησια επειδη πρεπει τοτε δε θα καταλαβαινουμε τον πραγματικο λογο της επισκεψης μας.Εμενα μου αρεσει πολυ να πηγαινω εκκλησια.Ποτε;Καθε ενα με δυο μηνες σε ενα μοναστηρι η σε μια μιρκη εκκλησια οταν δεν εχει πολυ κοσμο.Πηγαινω τοτε και προσευχομαι και οταν φευγω απο αυτη ειμαι αλλος ανθρωπος:νιωθω γαληνη και ευτυχια.Μαλιστα εχει τυχει ορισμενες φορες να μιλησει σε εμενα και στους γονεις μου καποιος μοναχος.Τα λογια και μονο που σου λεει πραγματικα εμενα τουλαχιστον με μαγευουν.Δεν ειμαι ατομο της εκκλησιας, καμια φορα ειμαι και αρκετα αντιδραστικη.Ομως οταν πηγαινω ξερω το σκοπο και το νοημα.

Πριν απο 2 εβδομαδες πηγαμε εκπαιδευτικη(!) εκδρομη στον Αγιο Δημητριο και στη μονη Βλατταδων.Ο πρωτος ναος μου φανηκε πολυ επιβλητικος , αλλοι τον αποκαλουν λαμπρο και ομορφο, αλλα εμενα αυτη η χλιδη με απωθει.Σταθηκαμε που λετε στη μεση του ναου, μια κοπελα ειπε καποιες σχετικες πληροφοριες ενω μια λλη εβγαζε βιντεο.Ο νους των συμμαθητων μου ηταν στο ποσο πιο ομορφοι θα δειξουν στην καμερα.Κατσαμε στο ναο μιση ωρα , οι κατακομβες ηταν κλειστες.Ωρες ωρες η ανωριμοτητα των συμμαθητων μου με ξαφνιαζει.Πολλα κοριτσια παιρνανε ποζες και βγαινανε φωτογραφιες μπροστα απο την Αγια Τραπεζα.Αλλοι παλι καθονταν και πιανανε ψιλη κουβεντα χασκογελωντας.Λιγα ημαστε τα παιδια που κατσαμε να δουμε τις εικονες και να τις φωτογραφισουμε.Το εκανα αυτο οχι για να δειξω ανωτερη αλλα γιατι πραγματικα ενδιαφερομουν.

Η δευτερη μας επισκεψη ηταν στη Μονη Βλατταδων η οποια με εντυπωσιασε:μικρη,καθολυ φωτισμος και οι τοιχογραφιες Βυζαντινες.Οταν λειπον μπηκαμε μεσα σε αυτην πολλοι συμμαθητες μου επελεξαν να βγουν εξω,να παρατηρισουν τα παγωνια και φυσικα να βγαλουν φωτογραφιες για να τις ανεβασουν που αλλου;Στο φβ!

Ισως φταει η ενοια της εκδρομης δε λεω...Απλα πιστεω οτι πρεπει να ειμαστε εστω και λιγο σπβαροι.Εκκλησια ειναι οχι καφετερια!Και δε μιλω για υπερβολες: δε χρειαζεται ουτε να κατσεις να δεις μια μια τις εικονες ρε φιλε, ουτε να μη μιλας με το διπλανο σου καθολου αλλα οχι και να μου γινεσαι ποζερι για να βαλλεις την φωτο στο φβ!Που φτασαμε!Ενα site να καθοριζει ολη τη συμπεριφορα, ισως και την ιδεολογια μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Oι νέοι αυτοί της ηλικίας σε μεγάλο ποσοστό (αν όχι όλοι) επισκέπτονται την εκκλησία από υποχρέωση. Είτε με γόνεις, θείες, γιαγιάδες για να κοινωνήσουν, να κάνουν ανάσταση, κλπ, είτε με το σχολείο για να κάνουν στην ουσία ημερήσια εκδρομή (δεν νομίζω να έχουν αλλάξει τα πράγματα, στην εποχή μου όλοι μιλάγαμε, κάναμε βόλτες και γυρνάγαμε μετά για να μην πάρουμε απουσία, κ.α.).
Το κατά πόσο αυτό είναι σωστό ή όχι δεν θα το κρίνω εγώ, ο καθένας αποφασίζει αν του ταιριάζει και πράττει ανάλογα. Πάντως οι νέοι είναι πολύ πιό απομακρυσμένοι από την οργανωμένη θρησκεία γιατί δεν έχουν αυτό το "τι θα πει ο κόσμος" των μεγαλύτερων, ούτε έχουν ζήσει καταστάσεις απόγνωσης που να τους έχουν στρέψει στην θρησκεία "από ανάγκη να βασιστούν σε κάτι".
Αν και ομολογώ πως θα το θεωρούσα ενδιαφέρον αν τα σχολεία οργάνωναν επισκέψεις σε ναούς από διάφορες θρησκείες και δόγματα για εκπαιδευτικούς σκοπούς στο πλαίσιο των θρησκευτικών. Σε αντίθεση δηλαδή με τον "υποχρεωτικό ορθόδοξο εκκλησιασμό" που κάνουν τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Είναι απλό η εκκλησία τα λέει στην καθαρεύουσα, οι νέοι δε καταλαβαίνουν καθαρεύουσα και αντιλαμβάνονται την εκκλησία σαν ξένη γλώσσα είναι φυσικό λοιπόν να βαριούνται. Δε σημαίναι απαραίτητα ότι είναι μακριά και από τον Θεό προσωπικά πιστεύω ότι αν καταλαβαίναν τι λέει η εκκλησία ένα πάρα πολύ μεγάλο μερος παιδιών θα πήγαινε οικιοθελώς εκκλησία ακόμα και αν οι γονείς τους δεν πάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Δεν θα έλεγα ότι είναι η καθαρεύουσα το κύριο αίτιο, μάλλον είναι περισσότερο η γενικότερη σχέση των εφήβων με την θρησκεία. Ακόμη και εκείνοι που δεν την αρνούνται δηλαδή, δεν έχουν ιδιαίτερη πίστη, απλώς παραμένουν σε αυτά που η κοινωνία τους υπαγορεύει να πιστέψουν. Αποτέλεσμα, ούτε τα πολυπιστεύουν, ούτε τα αμφισβητούν. Γενικότερα ουδετερότητα επικρατεί.
Αρκετά ενθαρρυντικό θα έλεγα, ειδικά σε σχέση με τις αντιλήψεις που επικρατούσαν τα παλαιότερα χρόνια.
Προσωπικά δεν πάω ποτέ από μόνη μου, την "Ανάσταση" μόνο, εθιμοτυπικά. Έτσι δηλαδή για να συμμετέχουμε και λίγο στα έθιμα, γιατί έθιμο έχει καταντήσει να είναι, ότι και να λέμε. Βέβαια εδώ οι θρησκευόμενοι θα μου έλεγαν ότι ο ρόλος της δεν είναι αυτός και τα λοιπά. Όμως είναι το πλέον μοναδικό κίνητρο που βρίσκω. Άντε και να πάω καμιά ακόμη φορά την Μ.Εβδομάδα για τους ίδιους πάλι λόγους, να χαζέψουμε, να δούμε λίγο κόσμο.

https://www.xaxa.gr/2011/04/20/οι-νέοι-μοντέρνοι-άγιοι/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατσερινα

Νεοφερμένος

Η Κατσερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
WoW ! Για να είμαι ελεικρινης , δεν περιμενα καμια ανταποκιση ! :clapup:
Προσωπικα πηγαινω καθε Κυριακη στην εκκλησια ( με δικη μου θεληση , μιας και κανενας αλλος απο την οικογενεια μου δεν ερχεται). Δεν νομιζω οτι ειναι τυπολατρικο να αφιερωνεις 2 ωρες μονο στο Θεο σου εφοσν σου εχει χαρισει τοσα ομορφα πραγματα. Δεν ζηταει κι αυτος τιποτα ! 2 ωρες απο τις 168 τις εβδομαδας^^.
Elena Kr , ειναι πολυ ωραιο αυτο που περιγραφεις με το μοναστηρι που πας καθε τοσο.Προσφερει σιγουρα γαληηηνηη.
Οταν λειπον μπηκαμε μεσα σε αυτην πολλοι συμμαθητες μου επελεξαν να βγουν εξω,να παρατηρισουν τα παγωνια και φυσικα να βγαλουν φωτογραφιες για να τις ανεβασουν που αλλου;Στο φβ!

Ισως φταει η ενοια της εκδρομης δε λεω...Απλα πιστεω οτι πρεπει να ειμαστε εστω και λιγο σπβαροι.Εκκλησια ειναι οχι καφετερια!Και δε μιλω για υπερβολες: δε χρειαζεται ουτε να κατσεις να δεις μια μια τις εικονες ρε φιλε, ουτε να μη μιλας με το διπλανο σου καθολου αλλα οχι και να μου γινεσαι ποζερι για να βαλλεις την φωτο στο φβ!Που φτασαμε!Ενα site να καθοριζει ολη τη συμπεριφορα, ισως και την ιδεολογια μας!
Θλιβερο...:|


Λόγω δουλειάς επισκέπτομαι συχνά εκκλησίες και σχεδόν ποτέ δεν βλέπω εφήβους σ'αυτές. Αυτό εγώ το θεωρώ καλό και ελπίζω κάποια μέρα να ξεκολλήσει τελείως η κοινωνία μας από την εκκλησία.

Με προβληματισες ... γιατι να ξεκολλήσει τελειως ; :/: Γιατι ειναι καλο ; {εκτος κι αν εννοεις τα ξεκολλησει το κρατος με την εκκλησια , εκει συμφωνω απολυτα}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

blackgirl

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 897 μηνύματα.
Δεν θα έλεγα ότι είναι η καθαρεύουσα το κύριο αίτιο, μάλλον είναι περισσότερο η γενικότερη σχέση των εφήβων με την θρησκεία.

βασικά, για το γεγονός ότι οι έφηβοι δεν είναι κοντά στην θρησκεία, φταίει μάλλον περισσότερο η εκκλησία, καθώς δεν είναι μόνο η καθαρεύουσα αλλά και το ότι σχεδόν όλα όσα εκπροσωπούν είναι παρωχημένα... για παράδειγμα πριν από κανά μήνα είχε έρθει να μας μιλήσει ένας μοναχός από ένα μοναστήρι της περιοχής και ανάμεσα σε άλλα κουλά εμμέσως πλην σαφώς μας είπε ότι για να υπάρξει οικογένεια πρέπει απαραιτήτως το ζευγάρι να είναι παντρεμένο (και να παραμένει έτσι ακόμα και αν έχει προβλήματα) με θρησκευτικό γάμο αλλιώς τα παιδιά δεν αναπτύσσονται ομαλά. Εντάξει αυτό είναι ένα πολύ συγκεκριμένο παράδειγμα αλλά θέλω να καταλήξω στο ότι η εκκλησία δεν συμβαδίζει με το σήμερα και ούτε καν προσπαθεί να κάνει κάτι τέτοιο, οπότε λογικό είναι οι έφηβοι που είναι από τη φύση τους αντιδραστικοί να απωθούνται από όλες αυτές τις υπερβολές....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
οι έφηβοι που είναι από τη φύση τους αντιδραστικοί να απωθούνται από όλες αυτές τις υπερβολές....
Oι νέοι αυτοί της ηλικίας σε μεγάλο ποσοστό (αν όχι όλοι) επισκέπτονται την εκκλησία από υποχρέωση.



και όλα αυτά μέχρι να την επισκεφτούν κατά βούληση την ημέρα του...
...γάμου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά πηγαίνω εκκλησία...όχι επειδή με αναγκάζουν αλλά επειδή το θέλω..
Να ξέρετε τι πιστεύετε και γιατί..όχι να σας υποχρεώνουν οι άλλοι να πιστεύετε σε κάτι το οποίο δεν σας εκφράζει.
Εμένα με εκφράζει απόλυτα ο χριστιανισμός και πιστεύω.
Όχι τυφλή πίστη αλλά συνειδητή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
προσωπικά έχω απαρνηθεί το χριστιανισμό χρόνια τώρα. και ευτυχώς κάθε μέρα καταλαβαίνω πως δεν έπραξα λάθος.
Κάποιος είπε πριν ότι οι έφηβοι πάνε από υποχρέωση στην εκκλησία. Ναι από υποχρέωση πάνε(οι περισσότεροι). Πάνε επειδή τους αναγκάζει η μαμά ή η γιαγιά γιατί "τι θα λέει ο κόσμος αν δεν πας;" ή γιατί "πρέπει να πηγαίνουμε στην εκκλησία να μας ευλογεί και να μας έχει καλά ο θεός". Ωραία και πάνε. Ποιος από όλους αυτούς καταλαβαίνει τι λένε; (προσωπικά μπορώ να καταλάβω). Πάνε να χάσουν 2 ώρες απ τη ζωή τους. Wow!
Εγώ στην εκκλησία πηγαίνω μόνο με το σχολείο στις εθνικές επετείους και αυτό επειδή με αναγκάζουν. Αν και έχω σκοπό από του χρόνου να δηλώσω στο σχολείο άθεος για να αποφεύγω αυτές τις καταστάσεις. Το να σε αναγκάζει κάποιος να πηγαίνεις εκκλησία νομίζω ότι δεν είναι σωστο. Πρέπει να σεβομαστε τα θέλω και τις απόψεις των άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Λόγω δουλειάς επισκέπτομαι συχνά εκκλησίες και σχεδόν ποτέ δεν βλέπω εφήβους σ'αυτές. Αυτό εγώ το θεωρώ καλό και ελπίζω κάποια μέρα να ξεκολλήσει τελείως η κοινωνία μας από την εκκλησία.

Χαχα πολύ ωραία.Οπότε όλα πανε καλά και ωραία.

χμμμμ:hmm:

Οι νέοι σήμερα δεν πανε εκκλησία επειδή δεν είναι της μόδας.Δεν είναι καθόλου ''cool'' να πατάς το πόδι σου στην εκκλησία.
Αυτός είναι ο λόγος και τιποτα άλλο.Δεν είναι ότι συλλογίστηκαν και κατάλαβαν τελικά μετά από πολλή σκέψη πως υπάρχει κάτι άλλο πέρα από την θρησκεία ή κάτι παρόμοιο.

Σε αυτό το σημείο υπάρχει πρόβλημα.Γιατί το θέμα δεν είναι να ξεκολλήσει η κοινωνία μας όπως λες από την εκκλησία.Ουτως ή άλλως δεν είναι ότι ξεκόλλησε από την εκκλησία,αλλά έστρεψε αυτήν την παθητική πίστη αλλού.Την έστρεψε στην κατανάλωση,στο χρήμα,στην ύλη κτλ κτλ τα ξέρουμε όλοι.

Στην ουσία αυτό το ''πακετάκι'' λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο που λειτουργούσε η θρησκεία.''Κατασκευάστηκε'' από λίγους,έχοντας ως άσσο στο μανίκι τις αδυναμίες του ανθρώπου,με σκοπό τον έλεγχο και την καθοδήγηση των πολλών.

Επομένως δεν είναι το πρόβλημα η εκκλησία ή οτιδήποτε άλλο.Το πρόβλημα είμαστε εμείς,ή καλύτερα,η αδυναμία μας να αντλήσουμε δύναμη από τον εαυτό μας,με αποτέλεσμα να ''κοιτάμε'' αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Τάσο.
Όσο για το θέμα της απαλλαγής, δυστυχώς ενώ υποτίθεται μας δίνουν την ελευθερία να μην παρακολουθήσουμε, το κάνουν με τέτοιο τρόπο ώστε να είναι σχεδόν αδύνατο, και εννοώ ότι άντε να βγάλεις άκρη με καθηγητές, γονείς (που ακόμη και να μην έχουν πρόβλημα, φοβούνται μην και γίνεις δακτυλοδεικτούμενος, λες και με νοιάζει) μαθητές που θα σχολιάζουν, όχι ότι με ενδιαφέρει.. απλώς θέλω να καταλήξω στο ότι μόνο ελεύθερος δεν είσαι. Θα το υποστούμε και αυτό, ότι μπορούμε ας αποφύγουμε. Δε βαριέσαι... όσο μπορούσαμε αντισταθήκαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Εμένα με εκφράζει απόλυτα ο χριστιανισμός και πιστεύω.
Όχι τυφλή πίστη αλλά συνειδητή!

Να υποθέσω ότι έχεις διαβάσει τη Βίβλο για να λες ότι σε εκφράζει ο Χριστιανισμός? Γιατί εγώ την ξεκίνησα, έχω διαβάσει μέχρι τώρα τη Γένεση και μισή Έξοδο, και ήδη από μια φορά άθεος είμαι εκατό.
Γενικά θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μπορούσαμε να μάθουμε τι ποσοστό των πιστών έχει διαβάσει το ιερό τους βιβλίο στο σύνολό του. Mου δημιουργήθηκε αυτός ο προβληματισμός με αφορμή μια συζήτηση που είχα με τη μάνα μου χθες, όπου κατάλαβα ότι έχει διαβάσει τη Βίβλο μόνο αποσπασματικά, αγνοώντας σημαντικά εδάφια που αναφέρονται πχ. σε δολοφονίες αλλόθρησκων και μαγισσών.
Δηλαδή, μάλλον ισχύει αυτό:

Συγνώμη, βγήκα λίγο off.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
και όλα αυτά μέχρι να την επισκεφτούν κατά βούληση την ημέρα του...
...γάμου!
Mα κι αυτό από υποχρέωση είναι.
-Τι? δεν θα σε δω νουφούλα/γαμπρό? :'( Και η θεία σου η Πίτσα τι θα λέει με το σόι? Τι παιδί μεγάλωσα, ρεζίλι θα γίνουμε. Καλά, ξώγαμο θα κάνετε?
-Καλα βρε μαμα, άντε...


Οσο για τη βίβλο, όλοι οι εκπρόσωποι της εκκλησίας λένε "ναι, αλλά αυτά γράφτηκαν παλιά και εμείς σαν συνετοί Χριστιανοί ξεχωρίζουμε τα βασικά και τα διαχρονικά και τα τηρούμε".
Μα αμα το νόημα της βίβλου είναι να σου διδάξει ηθικές αξίες κι εσύ μπορείς διαβάζοντάς τη να ξεχωρίσεις τα "ηθικα και διαχρονικά" από τα "εποχιακά και ανήθικα σήμερα", ήδη έχεις μια στοιχειώδη γνώση του "καλού" και του "κακού", άρα δεν χρειάζεται καν να διδαχτείς κάτι.
Βέβαια ξεφύγαμε λίγο από το θέμα που υποτίθεται ήταν για τους νέους, όμως παρατηρώ ότι κυρίως νέοι σκέφτονται έτσι. Οι μεγαλύτεροι συνεχίζουν να διατηρούν μια -έστω και περιστασιακή- επαφή με την εκκλησία και την οργανωμένη θρησκεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Οσο για τη βίβλο, όλοι οι εκπρόσωποι της εκκλησίας λένε "ναι, αλλά αυτά γράφτηκαν παλιά και εμείς σαν συνετοί Χριστιανοί ξεχωρίζουμε τα βασικά και τα διαχρονικά και τα τηρούμε".
Μα αμα το νόημα της βίβλου είναι να σου διδάξει ηθικές αξίες κι εσύ μπορείς διαβάζοντάς τη να ξεχωρίσεις τα "ηθικα και διαχρονικά" από τα "εποχιακά και ανήθικα σήμερα", ήδη έχεις μια στοιχειώδη γνώση του "καλού" και του "κακού", άρα δεν χρειάζεται καν να διδαχτείς κάτι.

Ο νόμος τού Κυρίου είναι άμωμος*, επιστρέφει ψυχή· η μαρτυρία τού Κυρίου είναι πιστή, σοφίζει τον απλό (Ψαλμοί 19:7)
Το χορτάρι ξεράθηκε, το άνθος μαράθηκε· ο λόγος, όμως, του Θεού μας μένει στον αιώνα. (Ησαΐας 40:8 )

*άμωμος=άψογος

On topic, για τους περισσότερους έφηβους και κυρίως τα μικρά παιδιά, η Εκκλησία δεν είναι παρά μια χαλάστρα στον κυριακάτικο ύπνο τους, όπου στέκονται 2 ώρες όρθιοι χωρίς να καταλαβαίνουν τίποτα, και ένα σύνολο από "μη, όχι αυτό, όχι εκείνο, θα πας στην κόλαση", απαγορεύεις που δε συμβαδίζουν με τον ατίθασο χαρακτήρα ενός μικρού παιδιού. Με αποτέλεσμα, παρά το όλο brainwash που τρώνε από πολύ μικρά, να μην είναι και τόσο κοντά στην Εκκλησία, παραμένοντας ωστόσο χριστιανοί (από εκείνους που πατάνε το I agree, που λέγαμε παραπάνω).

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nafs

Διάσημο μέλος

Η nafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,862 μηνύματα.
Η σχέση των περισσότερων εφήβων με την εκκλησία είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Οι περισσότεροι πηγαίνουν μόνο δυο τρεις φορές το χρόνο στις μεγάλες γιορτές. Για αυτό πιστεύω ότι φταίει κατά κύριο λόγο η εκκλησία καθώς εκπροσωπεί κάποια πράγματα ξεπερασμένα. Επίσης πιστεύω ότι ρόλο παίζουν και τα θρησκευτικά που διδάσκονται στα σχολεία με τους περισσότερους θρησκευτικούς να παρουσιάζουν τα πάντα απόλυτα και αυστηρά με αποτέλεσμα αν τολμήσεις να φέρεις αντίρρηση να ακούς ένα ωραιότατο κήρυγμα για το πόσο άπιστος είσαι ακόμη και αν δεν έχεις πει ποτέ ότι πιστεύεις(ξέφυγα λιγάκι).
Εκτός αυτού συμφωνώ με αυτό που ειπώθηκε και από προηγούμενο ότι δηλαδή οι έφηβοι δεν πηγαίνουν στην εκκλησία επειδή δεν είναι "cool". Ειδικά εδώ που μένω η εκκλησία βρίσκεται στην πλατεία και πολύ δεν πηγαίνουν φοβούμενοι ότι θα τους θεωρήσουν ξενέρωτους οι συμμαθητές τους.
Προσωπικά πηγαίνω στην εκκλησία αρκετές φορές όχι από υποχρέωση με τους γονείς μου αλλά επειδή το θέλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τρόποι να απομακρύνονται από τα ναρκωτικά οι νέοι υπάρχουν πολλοί. 'Ενας είναι η εκκλησία. Αρκεί να πηγαίνουν συνειδητά και να διαβάζουν και να κάνουν πάρα πολλές ερωτήσεις στους παππάδες για αυτά που διαβάζουν και να αμφισβητούν και να εμβαθύνουν στα εσωτερικά νοήματα της θρησκείας και να ψάχνουν και άλλες θρησκείες για να δουν πόσο μοιάζουν όλες. Οι γραφές είναι πολύ ωραίες, όχι μόνο οι εβραικές (Καινή και Παλιά Διαθήκη). 'Εχω δίπλα μου πάντα μια Καινή και μια Παλαιά Διαθήκη και διαβάζω. Βέβαια όταν πας στην εβραική εκκλησία αρχίζει και αλλάζει το πράγμα. Δεν ξέρω πως θα αποφύγουν κάποια αηδιαστικά έθιμα όπως το φίλημα των εικόνων. Ήμουν πρόσφατα σε μια εβραική εκκλησία και δεν μου άρεσε τίποτε μέσα σε αυτή, την έβρισκα πολύ κιτς, αλλά έκανα υπομονή για να μην προσβάλλω τους φίλους μου. 'Ωσπου κάποια στιγμή που λέτε μέσα στην εβραική εκκλησία άρχισαν να φιλάνε ένα ασημένιο κουτί με λείψανα κάποιου ιστορικού λέει ιερέα - αγίου ένοιωσα μια αηδία και νευρίασα και σηκώθηκα κι έφυγα. Δεν μπορώ να διαννοηθώ να ακουμπήσουν τα χείλη μου εκεί πάνω που ακούμπησαν χείλη γέρων ή ανθρώπων που δεν γνωρίζω, πόσο μάλλον να λατρεύω έναν νεκρό !!! Εξοργίστηκα. Ο άνθρωπος ήταν ένας κοινός θνητός που απλά υπήρξε κάποτε παππάς, πόση χαζομάρα να του φυλάνε το υπερπολυτελέστατο σκευοφυλάκιο. Αυτό είναι ειδωλ/ατρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν τα ναρκωτικά. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν τα ναρκωτικά. :confused:

'Εχει αποδειχθεί ότι η συνειδητή συμμετοχή σε υγιή τελετουργικά πάσης φύσεως, θρησκευτικά ή άλλα (όχι για χαβαλέ ή από συνήθεια), αποτρέπουν τον άνθρωπο από τις αρνητικές τάσεις φυγής, όπως τα ναρκωτικά κ.α. Το τελετουργικό θωρακίζει όλα τα σώματα, ορατά και αόρατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top