Έχετε συγκεκριμένο "τύπο" ή όχι;

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
@Agaphbou ποιοι τύποι πηγαίνουν στα παρακάτω μαγαζιά: ανεμοεσσα, fast drinks, ταξιδι

Οι καλόγουστοι!! :P

*να προστεθεί και το pulp στη λίστα πλιζ*

ΥΓ: Και το αστορια καφενείο

ΥΓ2: Επειδή απάντησα ξερά, θα δώσω άλλη μια ανάλυση του "καλογουστου". Τον αποκαλώ έτσι απλά επειδή έχουμε ίδιο γούστο, προφανώς.

Είναι ο κουλ τυπάκος. Εκείνος που ούτε ανήκει φανατικά σε κάποια κατηγορία (όπως οι καγκουρες, οι μεταλλαδες ή οι φλώροι πχ) αλλά ούτε είναι αδιάφορος. Συνήθως αν του πιάσεις κουβέντα καταλαβαίνεις ότι είναι ελαφρώς νερντ, ψάχνεται αρκετά στη μουσική που ακούει και δεν πρόκειται ποτέ να στο παίξει ιστορία. Εμφανισιακά είναι ίδιος εδώ και 10 χρόνια, κάνει ένα κούρεμα που τον βολεύει, ντύνεται σχετικά αδιάφορα αλλά ωραία. Ένα τζινακι, ένα t shirt, ένα κάρο πουκαμισακι ανοιχτό από πάνω είναι μια χαρά. Το πιο σύνηθες μειονέκτημά του είναι ότι μπορεί να γίνει επικριτικός και προκατειλημμενος με οποιονδηποτε πιο mainstream ή party animal από εκείνον.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Επειδή απάντησα ξερά, θα δώσω άλλη μια ανάλυση του "καλογουστου". Τον αποκαλώ έτσι απλά επειδή έχουμε ίδιο γούστο, προφανώς.

Είναι ο κουλ τυπάκος. Εκείνος που ούτε ανήκει φανατικά σε κάποια κατηγορία (όπως οι καγκουρες, οι μεταλλαδες ή οι φλώροι πχ) αλλά ούτε είναι αδιάφορος. Συνήθως αν του πιάσεις κουβέντα καταλαβαίνεις ότι είναι ελαφρώς νερντ, ψάχνεται αρκετά στη μουσική που ακούει και δεν πρόκειται ποτέ να στο παίξει ιστορία. Εμφανισιακά είναι ίδιος εδώ και 10 χρόνια, κάνει ένα κούρεμα που τον βολεύει, ντύνεται σχετικά αδιάφορα αλλά ωραία. Ένα τζινακι, ένα t shirt, ένα κάρο πουκαμισακι ανοιχτό από πάνω είναι μια χαρά. Το πιο σύνηθες μειονέκτημά του είναι ότι μπορεί να γίνει επικριτικός και προκατειλημμενος με οποιονδηποτε πιο mainstream ή party animal από εκείνον.

Ο ΠΑΣΟΚος της μόδας δηλαδή.

Πως παίρνεις μια γάτα και τη στειρώνεις;

Ε, αυτό. Ισορροπημένα εξουδετερωμένος κι ανάλατος.
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Οι ''απροσδοκητες''. Ετσι τις εχω ονομασει.

Κοπελες τις οποιες τις βλεπεις και δεν σου παει το μυαλο. Συνηθως ειναι ελκυστικες (οκ υποκειμενικο αυτο) αλλα ταυτοχρονα εχουν να σου μαθουν πολλα. Μορφωμενες, ταξιδεμενες, με skills τα οποια δεν τα περιμενεις απο μια ordinary κοπελα και που σε παραξενευουν (θετικα). Ευγενικες και ταυτοχρονα δυναμικες, παρα το νεαρο της ηλικιας τους. Δεν θα φοβηθουν να κανουν την πρωτη κινηση. Μαζι τους θα νιωθεις μια διαρκη επιθυμια να γινεσαι καλυτερος. Τους αρεσουν τα χαλαρα πραγματα (χαλαρα ποτα, βολτες με το αμαξι, χαλαρη σχεση χωρις γκρινιες) αλλα και οι περιστασιακες ''τρελες''
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Οι ''απροσδοκητες''. Ετσι τις εχω ονομασει.

Κοπελες τις οποιες τις βλεπεις και δεν σου παει το μυαλο. Συνηθως ειναι ελκυστικες (οκ υποκειμενικο αυτο) αλλα ταυτοχρονα εχουν να σου μαθουν πολλα. Μορφωμενες, ταξιδεμενες, με skills τα οποια δεν τα περιμενεις απο μια ordinary κοπελα και που σε παραξενευουν (θετικα). Ευγενικες και ταυτοχρονα δυναμικες, παρα το νεαρο της ηλικιας τους. Δεν θα φοβηθουν να κανουν την πρωτη κινηση. Μαζι τους θα νιωθεις μια διαρκη επιθυμια να γινεσαι καλυτερος. Τους αρεσουν τα χαλαρα πραγματα (χαλαρα ποτα, βολτες με το αμαξι, χαλαρη σχεση χωρις γκρινιες) αλλα και οι περιστασιακες ''τρελες''
Ειμαι περιεργη αν θα τον κραξετε για τις μορφωμενες...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
What's wrong with μορφωμενες?
Γιατι οταν ανεφερα οτι τους προτιμω με πτυχιο πανεπιστημιου ο αντρικος πληθυσμος θιχτηκε και επεσαν σαν τα κορακια. Οι γυναικες δεν εχουν δικαιωμα να προτιμουν μορφωμενους, οι αντρες ομως μπορουν να προτιμουν τις μορφωμενες και να αποφευγουν τις χαζες. 2 μετρα και 2 σταθμα
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Γιατι οταν ανεφερα οτι τους προτιμω με πτυχιο πανεπιστημιου ο αντρικος πληθυσμος θιχτηκε και επεσαν σαν τα κορακια. Οι γυναικες δεν εχουν δικαιωμα να προτιμουν μορφωμενους, οι αντρες ομως μπορουν να προτιμουν τις μορφωμενες και να αποφευγουν τις χαζες. 2 μετρα και 2 σταθμα
Peace and love Nelliel. Ελατε να ερωτευθουμε κι αφηστε τις @@@@@
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Γιατι οταν ανεφερα οτι τους προτιμω με πτυχιο πανεπιστημιου ο αντρικος πληθυσμος θιχτηκε και επεσαν σαν τα κορακια. Οι γυναικες δεν εχουν δικαιωμα να προτιμουν μορφωμενους, οι αντρες ομως μπορουν να προτιμουν τις μορφωμενες και να αποφευγουν τις χαζες. 2 μετρα και 2 σταθμα


Οταν στην πέσαμε επειδή είπες οτι τους προτιμάς με πτυχίο πανεπιστημίου, στην πέσαμε όχι γιατί τους θες μορφωμένους, αλλά γιατί θεώρησες ενα χαρτί πανεπιστημίου ως κάρτα εισόδου στο ελίτ κλαμπ των γκόμενών σου, αποκλείοντας κάθε πιθανότητα ένας "απτυχίωτος" να είναι μια χαρά μορφωμένος.

Αυτή είναι μια διαφορά που μια μορφωμένη κοπέλα μπορεί εύκολα να κατανοήσει. Μπορείς, ναι;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Οταν στην πέσαμε επειδή είπες οτι τους προτιμάς με πτυχίο πανεπιστημίου, στην πέσαμε όχι γιατί τους θες μορφωμένους, αλλά γιατί θεώρησες ενα χαρτί πανεπιστημίου ως κάρτα εισόδου στο ελίτ κλαμπ των γκόμενών σου, αποκλείοντας κάθε πιθανότητα ένας "απτυχίωτος" να είναι μια χαρά μορφωμένος.

Αυτή είναι μια διαφορά που μια μορφωμένη κοπέλα μπορεί εύκολα να κατανοήσει. Μπορείς, ναι;
:yawn:
To ιδιο και το αυτο. Πτυχιουχος=μορφωμενος.
Δεν γραφω αλλο γιατι θα χαλασω τα νυχια μου
 

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
:yawn:
To ιδιο και το αυτο. Πτυχιουχος=μορφωμενος.
Δεν γραφω αλλο γιατι θα χαλασω τα νυχια μου

Νομίζω, κατά την ταπεινή μου άποψη, ότι η λέξη που ψάχνετε εδώ είναι η λέξη παιδεία κυρίως και που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ πιο σημαντική από τη μόρφωση. Σε καμία περίπτωση συνυφασμένη. Είναι μεγάλο λάθος να παραλληλιζουμε τον μορφωμένο με τον έχων παιδεία. Συνήθως ναι, τυχαία πάνε μαζί αλλά υπάρχουν και λαμπρά παραδείγματα ανθρώπων που ενώ έχουν μόρφωση, την παιδεία ούτε σε αξεσουάρ τσέπης.
Τώρα όσον αφορά τη μόρφωση δεν την κατακτάς απαραίτητα βγάζοντας μια σχολή. Κατ'εμε μόρφωση εκτός από αντίληψη είναι και κριτική σκέψη, πολύπλοκοτητα σκέψης καθώς και δημιουργικη σκέψη. Μπορείς να διαβάσεις βιβλία, να εξασκήσεις μια τέχνη, να ψαχτείς χωρίς απαραίτητα να έχεις βγάλει μια σχολή. Άλλωστε υπάρχουν τόσα είδη και μορφές νοημοσύνης. Η μόρφωση έχει τόσες πλευρές και πιστεύω κάνεις δεν μπορεί να τη κατακτήσει πλήρως. Η σχολή σού παρέχει μία εξειδίκευση. Αποκτάς γνωστικές βάσεις στο αντικείμενο που θέλεις να εξασκήσεις και σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς. Η μόρφωση περικλείει τόσα άλλα εκτός από αυτό που απαιτούν προσωπικό ψάξιμο και προσωπικό μοχθο. Από μόνη της μια σχολή δεν μπορεί να σου τη παρέχει εξ ολοκλήρου.
Θα σου δώσει το έναυσμα για περαιτέρω ψάξιμο. Στο χέρι σου είναι αν θα ψαχτείς. Για μένα αμόρφωτος είναι ισως μόνο ο τεμπέλης, ο δεν γουστάρω να δω πέρα από το δάχτυλο μου, ο ωχ μωρέ αδερφέ. Αυτούς να φοβάστε. Απτυχιωτος, "πτυχιομενος"... Δεν ξέρω.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Οτι χειροτερο κυκλοφορει, ειδικα αυτοι με τα αμαξια και τα μηχανάκια.

Κάτσε, υπάρχουν κάγκουρες χωρίς μηχανάκια ή/και αμάξια;

:yawn:
To ιδιο και το αυτο. Πτυχιουχος=μορφωμενος.
Δεν γραφω αλλο γιατι θα χαλασω τα νυχια μου

Μόλις, λοιπόν, βγάλαμε από τη λίστα των μορφωμένων καλλιτέχνες, πνευματικούς δημιουργούς και άλλα χίλια δύο άτομα που απλά δε χρειάστηκε να πάνε να πάρουν ένα πτυχίο για να «μορφωθούν»... Εξαιρετικά!
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Ξανθοί μελαχρινοί φαλακροί εμένα δε με ενδιαφέρει τόσο, πιο πολύ κοιτάω το πρόσωπο, το ύψος, τη σωματοδομή κατά τη σειρά αυτή (κι όμως, τους προτιμώ σχετικά κοντούληδες).

Ανά τα χρόνια όμως και το παραδέχομαι, έχω weak spot για τους κάγκουρες. Με έχω πιάσει σε κλαμπ να κοιτάω έναν τύπο και αμέσως να σκέφτομαι "όχι πάλι κάγκουρα ρε μαλάκα Στεφανία..." Θες τα ετερώνυμα έλκονται; Θες που το παίζουν αλήτες με μηχανάκια και αμάξια; Είναι ένας "τύπος" ανθρώπου που, αν και τα κοινά συνήθως λείπουν, υπάρχει πάντα μια στοιχειώδης επικοινωνία, πιθανώς επειδή τα είχα με έναν από το συνάφι για καιρό κάποτε.

γιατι ο εγκεφαλος μου επρεπε να κανει απευθειας εικονα τον Danny De Vito με γυαλι arnette, μπουφαν φωσφοριζε, μπανανα και airmax....
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οι καλόγουστοι!! :P

*να προστεθεί και το pulp στη λίστα πλιζ*

ΥΓ: Και το αστορια καφενείο

ΥΓ2: Επειδή απάντησα ξερά, θα δώσω άλλη μια ανάλυση του "καλογουστου". Τον αποκαλώ έτσι απλά επειδή έχουμε ίδιο γούστο, προφανώς.

Είναι ο κουλ τυπάκος. Εκείνος που ούτε ανήκει φανατικά σε κάποια κατηγορία (όπως οι καγκουρες, οι μεταλλαδες ή οι φλώροι πχ) αλλά ούτε είναι αδιάφορος. Συνήθως αν του πιάσεις κουβέντα καταλαβαίνεις ότι είναι ελαφρώς νερντ, ψάχνεται αρκετά στη μουσική που ακούει και δεν πρόκειται ποτέ να στο παίξει ιστορία. Εμφανισιακά είναι ίδιος εδώ και 10 χρόνια, κάνει ένα κούρεμα που τον βολεύει, ντύνεται σχετικά αδιάφορα αλλά ωραία. Ένα τζινακι, ένα t shirt, ένα κάρο πουκαμισακι ανοιχτό από πάνω είναι μια χαρά. Το πιο σύνηθες μειονέκτημά του είναι ότι μπορεί να γίνει επικριτικός και προκατειλημμενος με οποιονδηποτε πιο mainstream ή party animal από εκείνον.
I feel personally attacked.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
:yawn:
To ιδιο και το αυτο. Πτυχιουχος=μορφωμενος.
Δεν γραφω αλλο γιατι θα χαλασω τα νυχια μου
To ίδιο και το αυτό; Τόσο μυωπικά εκλαμβάνεσαι τη μόρφωση; Το να είναι κάποιος πτυχιούχος, δε μεταφράζεται ούτε σε μόρφωση, ούτε σε καλλιέργεια. Το μόνο που δηλώνει το πτυχίο είναι πως ο κάτοχός του έχει αφιερώσει χρόνο και κόπο (αν και αυτό είναι σχετικό) στο να μελετήσει μία επιστήμη/ένα επάγγελμα/μία τέχνη. Η μόρφωση έχει να κάνει με την γενική παιδεία, με έναν πιο ολιστικό τρόπο και περιλαμβάνει το ενδιαφέρον για πράγματα που δεν άπτονται της επιστήμης του. Και ίσως το πιο σημαντικό: έχει τρόπους και ξέρει να συμπεριφερθεί. Τρόπους αληθινούς και πηγαίους, οι οποίοι δεν εξαρτώνται από τον ποιον έχει απέναντι =)

Φαντάζομαι τα νύχια σου δεν κινδυνεύουν πια. :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπορει να μενεις Θεσσαλονικη, αλλα δεν ζεις στη Θεσσαλονίκη :P
Όχι, σίγουρα δε ζω σε αυτή τη Θεσσαλονίκη. Θα έπρεπε να ήμουν αλκοολική και δε το θέλουμε αυτό :P
Εκτιμώ πάντως ότι το επέκτεινες, και δεν σταμάτησες στο δεν ζεις - αν μη τι άλλο μπορείς να είσαι ευγενικός! =)

Hint: Είναι φυσιολογική γυναίκα, μια χαρά άνθρωπος και έξυπνη. That explains it.
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά με δεδομένα μέσου όρου είμαι ξενέρωτη (και μου αρέσει :redface: )
<3
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Για να ξεφυγουμε λιγο απ το μορφωμενος-πτυχιουχος, ειναι κανεις/καμια αυτη την περιοδο με τον τυπο που του/της αρεσει?
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

MadameBovary13

Νεοφερμένος

Η MadameBovary13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Εγώ νομίζω έχω διάφορους τύπους, όχι έναν απαραίτητα. Δυο χαρακτηριστικές είναι οι παρακάτω:

Η γλυκούλα επιστήμονας:
Πρόκειται για κοπέλα που έχει σπουδάσει και μάλιστα της αρέσει αυτό που κάνει και ασχολείται με πάθος με αυτό. Έχει συνήθως γλυκά χαρακτηριστικά και ενίοτε φοράει γυαλιά. Είναι πιο έξυπνη από σένα. Γνωρίζει για την επικαιότητα και μπορεί να σου προσφέρει ενδιαφέρουσες συζητήσεις. Μιλάει με ευγενικό τρόπο σε όλους, αλλά δεν λέει ψέματα. Βγάζει κάτι το χαριτωμένο vibe αλλά όχι χαζούλικο στυλ.

Η influencer αθλήτρια:
Το χαρακτηριστικό αυτής είναι ότι είναι sexy as fuck. Έχει σωματάρα και φαίνεται. Αυτή ανοίγει τα βάζα στο σπίτι. Ξέρει ένα σωρό υγιεινές συνταγές που τις κάνει να φαίνονται πεντανόστιμες στα stories. Έχει όλο το πακέτο, και σώμα και μαγείρισσα. Στον ελεύθερο της χρόνο πηγαίνει hiking και δεν πηγαίνει σε κλαμπ. Ταιριάζουμε περισσότερο σε ενδιαφέροντα παρόλο που είμαι λαπάς. Ίσως για αυτό με τραβάει. Σε αυτήν την κατηγορία δεν μπαίνουν όσες κάνουν follow whoring στο ινστα με 99% φωτογραφίες από κώλο όμως.
Έχω κλάψει με το «αυτή ανοίγει τα βάζα στο σπίτι» χαχα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top