• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Έχω σοβαρό ρινικό πρόβλημα...

marialena!

Νεοφερμένος

Η Μαριαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Εδω και πολυ καιρο νιωθω τη μυτη μου συνεχως βουλωμενη...και ειδικα το βραδυ οταν παω για υπνο.με ταλαιπωρει πολυ και δεν μπορω να κοιμηθω.Επισης οταν ξεκιναω και φτερνιζομαι δεν εχω σταματημο!ειναι υπερβολικα ενοχλητικο και φτερνιζομαι τοσο εντονα σε σημειο που να δακρυζουν τα ματια μου και να ποναει ο λαιμος μου!!!η μητερα μου πιστευει οτι ειναι απλως ενα κρυωμα, αλλα εγω πιστευω οτι ισως ειναι κατι αλλεργικο...ειχα κανει παλιοτερα ενα αλλεργικο τεστ στο οποιο ειχε βγει οτι δεν ειχα αλλεργια σε εκεινα που πιστευαμε...επισης οταν χρησιμοποιω διαφορα ρινικα σπρευ οπως το Ronal, το προβλημα με το φτερνισμα γινεται ακομα χειροτερο...τι να κανω???εχω αρχισει και αγανακτω με αυτη την κατασταση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Εδω και πολυ καιρο νιωθω τη μυτη μου συνεχως βουλωμενη...και ειδικα το βραδυ οταν παω για υπνο.με ταλαιπωρει πολυ και δεν μπορω να κοιμηθω.Επισης οταν ξεκιναω και φτερνιζομαι δεν εχω σταματημο!ειναι υπερβολικα ενοχλητικο και φτερνιζομαι τοσο εντονα σε σημειο που να δακρυζουν τα ματια μου και να ποναει ο λαιμος μου!!!η μητερα μου πιστευει οτι ειναι απλως ενα κρυωμα, αλλα εγω πιστευω οτι ισως ειναι κατι αλλεργικο...ειχα κανει παλιοτερα ενα αλλεργικο τεστ στο οποιο ειχε βγει οτι δεν ειχα αλλεργια σε εκεινα που πιστευαμε...επισης οταν χρησιμοποιω διαφορα ρινικα σπρευ οπως το Ronal, το προβλημα με το φτερνισμα γινεται ακομα χειροτερο...τι να κανω???εχω αρχισει και αγανακτω με αυτη την κατασταση!
Καλώς την !:)
Κανόνας : όταν ένα σύμπτωμα επιμένει για πανω από δυο εβδομάδες καλό είναι κανείς να επισκέφτεται
έναν γιατρό !
Θεωρητικά και έτσι όπως το περιγράφεις παραπέμπει σε αλλεργική ρινίτιδα ή και ιγμορίτιδα όμως
επειδή ον λαιν δεν γίνονται διαγνώσεις και μπορεί να μην ισχύει τίποτα από αυτά τα δυο , καλό θα ήταν να επισκεφτείς σύντομα έναν ωριλά ή αλλεργιολόγο ή πνευμονολόγο .
Αλλεγργικά τεστ υπάρχουν δεκάδες , το γεγονός πως έκανες στα βασικά υποθέτω όπως η ελιά , το τρίχωμα της γάτας κλπ
δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να είσαι αλλεργική σε οτιδήποτε άλλο που ούτε μπορείς να το φανταστείς αυτή τη στιγμή .
Τέλος κάτι σημαντικό , τα σπρέυ σαν το Ροναλ κλπ πρέπει να χρησιμοποιούνται με πολύ προσοχή και όχι πάνω από 3 μέρες .
Η υπερκατανάλωση τους περαν αυτών των ημερων ενδέχεται αντί για καλό να χειροτερέψει την κατάσταση .
Το καλύτερο απ' όλα είναι ο φυσιολογικός ορός ή το απλό αλατόνερο -> το εισάγεις στη μύτη σου και ή το καταπίνεις
ή το φτύνεις , ναι είναι αηδιαστική αίσθηση αλλά είναι ότι το καλύτερο και υγιεινό , το προτείνουν γιατροί .
Και τίποτα να μην έχεις δεν βλάπτει , είναι κάτι σαν ένα γενναίο μακροβούτι !
Πείσε τη μητέρα σου ώστε πολύ σύντομα να επισκεφτείτε έναν γιατρό .
Περαστικά σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,015 μηνύματα.
Καλά όταν η μύτη σου είναι βουλωμένη συνέχεια τι να σου κάνει ο φυσιολογικός ορός και το αλατόνερο... Είχα παλιά αυτό το πρόβλημα, μου είχε δώσει ο γιατρός ένα ρινικό σπρέυ με κορτιζόνη λέγοντάς μου να το χρησιμοποιήσω για καμιά βδομάδα, αλλά εγώ το χρησιμοποιούσα συνέχεια για μήνες, είχα εθιστεί. Κάποια στιγμή το έκοψα μαχαίρι. Μετά δεν ξέρω τι έγινε και μου πέρασε. Αυτό που θυμάμαι είναι που μου είχε πει κάποιος για το πικράγγουρο που βάζεις μια σταγονίτσα στη μύτη και το ρουφάς μέσα, αυτό πάει και "ξεπλένει" τα υγρά της μύτης (άκου πώς το λέω, τις μύξες ρε παιδί μου) και την καθαρίζει. Σου δημιουργεί ένα συνάχι για μια δυο μέρες και μετά γίνεσαι περδίκι. Θέλει υπερβολική προσοχή γιατί η υπερκατανάλωση είναι επικίνδυνη! Μιλάω για μια σταγονίτσα στο κάθε ρουθούνι! Το καλύτερο πάντως είναι να πας στο γιατρό.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Να πας σε ΩΡΛ.
Μπορεί να είναι ρινίτιδα, μπορεί κρεατάκια, αλλά σε κάθε περίπτωση, αφού επιμένει, πρέπει να σε δει γιατρός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marialena!

Νεοφερμένος

Η Μαριαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Himela
αυτο που λες για το πικραγγουρο οντως το εχω ακουσει και ειναι αληθεια!εχω ακουσει επισης τι γινεται οταν βαζεις παραπανω απ'οσο πρεπει...:/: και δεν ειναι καθολου ευχαριστο!!! παντως δεν το ειχα σκεφτει να το χρησιμοποιησω...επισης οντως πρεπει να κοψω το ronal γιατι ειναι επικινδυνο...και ναι εκλεισα ραντεβου σε ΩΡΛ!ελπιζω να με διαφωτισει! ευχαριστω για τις συμβουλες!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,015 μηνύματα.
Marialena όχι απλά η υπερβολική δόση πικράγγουρου δεν είναι ευχάριστη, είναι επίσης κι επικίνδυνη!

Περαστικά κοριτσάκι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_a

Νεοφερμένος

Ο giorgos_a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μπορει να αργησα μονο δυο χρονια αλλά επιμένουν ακόμα τα συμπτωματα σου marialena??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marialena!

Νεοφερμένος

Η Μαριαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Οχι ευτυχώς. Τελικά υπήρχε κάτι στο δωμάτιο που με πείραζε και το ανακάλυψα πρόσφατα που μετακομίσαμε. Έφταιγε και λίγο το μαξιλάρι που ήταν πουπουλένιο ;) Ευτυχώς όμως τώρα είμαι μια χαρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Οχι ευτυχώς. Τελικά υπήρχε κάτι στο δωμάτιο που με πείραζε και το ανακάλυψα πρόσφατα που μετακομίσαμε. Έφταιγε και λίγο το μαξιλάρι που ήταν πουπουλένιο ;) Ευτυχώς όμως τώρα είμαι μια χαρά!
Ευτυχώς που είσαι τώρα μια χαρά!
Παρ' όλ' αυτά, υπάρχει η πρόπολις η οποία είναι άριστο, φυσικό και αποτελεσματικότατο στοιχείο.
Αχρείαστο να είναι, αλλά, αν υπάρξει ανάγκη, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις δίχως την παραμικρή επιφύλαξη.
Εγώ το χρησιμοποιώ, στο μέτωπο, την μύτη, τα ιχμόρια, τον φάρυγγα και το στήθος μου όταν νοιώθω κρυωμένος.
Δεν θα γράψω περισσότερα, γιατι είναι πολλές οι περιπτώσεις που χρειαζόμαστε την πρόπολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marialena!

Νεοφερμένος

Η Μαριαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Ευτυχώς που είσαι τώρα μια χαρά!
Παρ' όλ' αυτά, υπάρχει η πρόπολις η οποία είναι άριστο, φυσικό και αποτελεσματικότατο στοιχείο.
Αχρείαστο να είναι, αλλά, αν υπάρξει ανάγκη, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις δίχως την παραμικρή επιφύλαξη.
Εγώ το χρησιμοποιώ, στο μέτωπο, την μύτη, τα ιχμόρια, τον φάρυγγα και το στήθος μου όταν νοιώθω κρυωμένος.
Δεν θα γράψω περισσότερα, γιατι είναι πολλές οι περιπτώσεις που χρειαζόμαστε την πρόπολη.

Ευχαριστώ πολύ! Δεν το ήξερα αυτό για την προπόλη... Θα μου χρειαστεί! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_a

Νεοφερμένος

Ο giorgos_a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
η λυση βρισκεται κατω απο τη μυτη μας τελικα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top