Ήταν της μοίρας μου γραφτό;

Black_Butter_flies

Νεοφερμένος

Ο Black_Butter_flies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Metallou19:
Σιγουρα κ ειναι ολα γραμμενα.
εχει αναρωτηθει κανεις γιατι ειμαστε σε εκεινο το μερος εκεινη την στιγμη????

Ωπα! Πολύ απόλυτο αυτό! Μιλάς σαν να ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε! :P
Αλλά ας πάρουμε αυτό που είπες ως σωστό. Εντάξει λοιπόν, κι αν είσαι σε εκείνο το μέρος εκείνη τη στιγμή και μετά αποφασίσεις να σηκωθείς και να φύγεις; Απορρίπτεις την ελεύθερη βούληση..;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Black_Butter_flies:
Ωπα! Πολύ απόλυτο αυτό! Μιλάς σαν να ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε! :P
Αλλά ας πάρουμε αυτό που είπες ως σωστό. Εντάξει λοιπόν, κι αν είσαι σε εκείνο το μέρος εκείνη τη στιγμή και μετά αποφασίσεις να σηκωθείς και να φύγεις; Απορρίπτεις την ελεύθερη βούληση..;


κάποια πράγματα είναι "προδιαγεγραμένα" να συμβούν, για να πάρει μέρος η ελεύθερη βούλιση και να μας διαφοροποιήσει! (λέω εγώ τώρα... :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butter_flies

Νεοφερμένος

Ο Black_Butter_flies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
κάποια πράγματα είναι "προδιαγεγραμένα" να συμβούν, για να πάρει μέρος η ελεύθερη βούλιση και να μας διαφοροποιήσει! (λέω εγώ τώρα... :P )

Και πολύ καλά λες... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Black_Butter_flies:
Ωπα! Πολύ απόλυτο αυτό! Μιλάς σαν να ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε! :P
Αλλά ας πάρουμε αυτό που είπες ως σωστό. Εντάξει λοιπόν, κι αν είσαι σε εκείνο το μέρος εκείνη τη στιγμή και μετά αποφασίσεις να σηκωθείς και να φύγεις; Απορρίπτεις την ελεύθερη βούληση..;

Εδώ είναι η απορία μου..... Κατά πόσο μπορώ να είμαι βέβαιη ότι η ελεύθερη βούληση του να φύγω από εκεί που ήμουν δεν ήταν εξαρχής προκαθορισμένη από τη μοίρα και όχι μια αυθόρμητη συμπεριφορά μου?

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πάνω σε αυτό το θέμα μια αρκετά καλή ταινία είναι το "φαινόμενο της πεταλούδας". Παρουσιάζει το πως ακόμα και η παραμικρή επιλογή μπορεί να καθορίσει τη ζωή κάποιου. :)

Σκεφτόμενη αυτή τη ταινία ξεκίνησα αυτό το τόπικ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
μη μασάτε ρε, όλα είναι προκαθορισμένα. αράχτε, πάρτε ποπ κορν και παρακολουθείστε την ταινία της ζωή σας :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυφααααααααααααααααααααα

Καμια σχεση με την πραγματικοτιτα. Δεν μπορει να εχουμε το "γραφτο" μας. Ο καθενας κανονιζει την μοιρα του αναλογα με της πραξης του

Επιχειριματα (για τον φιλο εκτεθιμενο_κοκαλο)

Αμα η ζωη γραφωτανε πριν ερθουμε σε αυτην πιος ο λογο ς να ερχομαστε. Επεισης τοτε τι σοΐ "ελευθερια" μας αφησε ο θεος (συμφωνα με τα λογια της εκλησιας, αλλωστε και το "γραφτοο" απο εεκι αρχισε" Επιπλεων αν ειναι "γραφτομου" πχ να πεθανω απο κακρινο εγω δεν θα μπορουσα ευκολα να αυτοκτωνησω νωριτερα (αμα το ηξερα) για να χαλασω αυτο το γραφτω; Γενικα, δεν μου φενετε να στεκει αυτη η θεωρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Επιπλεων αν ειναι "γραφτομου" πχ να πεθανω απο κακρινο εγω δεν θα μπορουσα ευκολα να αυτοκτωνησω νωριτερα (αμα το ηξερα) για να χαλασω αυτο το γραφτω;


Το θέμα είναι ότι κανένας δεν γνωρίζει τι μέλει να του συμβεί, οπότε αυτό που λες, δεν στέκει. Ακόμα και αν υφίσταται το γεγονός της προκαθορισμένης μοίρας, μέχρι να μας συμβεί ό,τι είναι να μας συμβεί, δεν μπορούμε να το ξέρουμε εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Το θέμα είναι ότι κανένας δεν γνωρίζει τι μέλει να του συμβεί, οπότε αυτό που λες, δεν στέκει. Ακόμα και αν υφίσταται το γεγονός της προκαθορισμένης μοίρας, μέχρι να μας συμβεί ό,τι είναι να μας συμβεί, δεν μπορούμε να το ξέρουμε εκ των προτέρων.

Τα μεντιουμ αλλα λενε...:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-stekoumenos

Νεοφερμένος

Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Τελικά υπάρχει η μοίρα? Τα πάντα που μας συμβαίνουν σ'αυτή τη ζωή είναι "γραμμένα" να μας συμβούν ή μπορούμε να τα αποτρέψουμε? Όταν είναι να γίνει κάτι, θα γίνει, ο κόσμος να χαλάσει? Ποιά η γνώμη σας?
Εγώ νομίζω οτι το θέμα της μοίρας είναι ένα άλλοθι...μια υπεκφυγή για να δικαιολογήσουμε αστοχίες μας ή συμβάντα που δεν μπορούμε να αποδεχτούμε με άλλον τρόπο.Το σύμπαν δεν είναι τίποτα άλλο απο ένα σύστημα ύλης και ενέργειας που συνεχώς μεταβάλλεται και χάρη σε αυτή τη διαρκή μεταβολή διατηρεί τη σταθερότητα του και την ισορροπία του.Η μοίρα (άν υπάρχει) είναι ένα είδος γιαγαντοαρχείου που έχει προκαταγράψει και την παραμικρή μεταβολή του σύμπαντος και συνεπώς έχει ένα ακριβές πλάνο της εξέλιξης του.Κάτι τέτοιο όμως θα σήμαινε οτι εκτός σύμπαντος υπάρχει ένας άλλος κόσμος που δημιούργησε αυτό το γιγαντοαρχείο ...και μπαίνουμε έτσι σε ένα φαύλο κύκλο σκέψεων με αλληλοδιάδοχους κόσμους που έχουν ή δεν έχουν μοίρες....Νομίζω οτι αυτές οι αναγωγές μας σε άλλους κόσμους ξεπερνούν τα όρια της λογικής μας και δημιουργούνε περισσότερα ερωτήματα απ το άν υπάρχει τελικά μοίρα.
Για μένα...δεν υπάρχει κανείς προκαθορισμός ακριβώς επειδή υπάρχει μια συνεχής ροή ενέργειας μεταξύ των δομών του σύμπαντος που διαμορφώνει συνεχώς νέες ενεργειακές ισορροπίες οι οποίες με τη σειρά τους προκαλούν νέες μορφές ροής κοκ.Άν υπήρχε μοίρα δεν θα υπήρχε λόγος feedbacking αντιδράσεων ...διορθωτικών δηλαδή αντιδράσεων της φύσης και του σύπαντος όταν εμφανίζονται καταστάσεις εκτροπής μιας ενεργειακής ισορροπίας.Εμείς είμαστε που καθορίζουμε τη μοίρα μας ανάλογα με τον τρόπο που διαχειριζόμαστε την ενέργεια που ρέει ανάμεσα μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Τοτε παβει πολυ απλα να ειναι μοιρα!

Αυτό ηθελα να πώ.Τι είναι μοιρα όταν μπορεις να την ορίσεις?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kermen

Νεοφερμένος

Ο kermen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Υπάρχει το DNA και το περιβάλλον, αλλά υπάρχει και η ελευθερία και ο Θεός που μπορούν να ανατρέψουν ακόμη και ένα "κακό" DNA ή περιβάλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Exposed απ όσο ξέρω ο θεός δεν παρεμβαίνει σε ανθρώπινες πράξεις...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κιομος συμφωνα με την εκλησια μπορει, για πιον λογο προσευχομαστε αλλωστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kermen

Νεοφερμένος

Ο kermen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Αν ο θέος μπορούν να αναστέψει κάτι , τότε πώς υπάρχει ελευθερία; :)

Εννοω πως αν ένας άνθρωπος δεν "βοηθιέται" απο το ντι εν ει του και το περιβάλλον του τότε ο Θεος μπορει να διορθώσει τα πράγματα...

έχε υπόψιν οτι αυτό που λες δεν είναι για όλους μας ούτε τόσο "προφανές", ούτε τόσο "σωστό" και "αυταπόδεικτο" όσο για σένα. Επιχειρήματα? :|[/quote]
μήπως θέλετε να γράψω καμια διατριβή;

που ειναι τα δικά σας επιχειρήματα; π.χ. ποιος μπορει να αποδείξει ότι η πραγματικότητα ειναι μία(υλισμός ή ινδουισμός);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με την Νικίτα και τον Skeftomilo όσον αφορά ότι την μοίρα μας την διαμορφώνουμε μόνοι μας, αλλά αναρωτιέμαι.... Μήπως απορρίπτοντας την έννοια της μοίρας, απορρίπτουμε ταυτόχρονα και άλλες τέτοιες φλου έννοιες όπως την έννοια της τύχης για παράδειγμα?

Sorry, έκανα λάθος τα ονόματα. Τον e-stekoumeno εννοούσα, και όχι τον skeftomilo. Όχι ότι δεν πιστεύω στην ύπαρξη του Αόρατου Ροζ Μονώκερου, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα!!! :P

Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Μα αν υπαρχει η μοιρα, τοτε λογικα η τυχη δεν υφισταται! Αφου ολα ειναι προκαθορισμενα...

Χμ... δεν το είχα σκεφτεί έτσι.....
Εγώ βασικά εννοούσα κατά πόσο μπορεί να ισχυριστεί κάποιος ότι είναι τυχερός, αφού βασικά όλα είναι θέμα επιλογών του.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Χμ... δεν το είχα σκεφτεί έτσι.....
Εγώ βασικά εννοούσα κατά πόσο μπορεί να ισχυριστεί κάποιος ότι είναι τυχερός, αφού βασικά όλα είναι θέμα επιλογών του.....

Οι σωστές επιλογές όμως είναι θέμα τύχης.Δεν μιλώ για κάτι που ξέρεις το αποτέλεσμα του πχ.επιλέγω να μην οδηγήσω τύφλα γιατί θα τρακάρω αλλά επιλέγω πχ ανάμεσα σε δύο ισοδύναμες δουλειές ή επιλέγω την τάδε στιγμή να βρεθώ στο χ μέρος απορρίπτοντας το ψ.Αν έκανα καλά ή όχι δεν είναι και λίγο θέμα τύχης;:)
Γενικότερα πιστεύω πως αν κάτι είναι να μας συμβεί θα μας συμβεί απλά θα αλλάξουν κάποια δεδομένα ανάλογα με την επιλογή που θα κάνουμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-stekoumenos

Νεοφερμένος

Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kermen:
Εννοω πως αν ένας άνθρωπος δεν "βοηθιέται" απο το ντι εν ει του και το περιβάλλον του τότε ο Θεος μπορει να διορθώσει τα πράγματα...

Νομίζω οτι ο Θεός προκαταβολικά μας έχει βοηθήσει πλάθοντας μας "καθ'εικόνα και καθ'ομοίωσιν Του"...και η πίστη σε αυτές ακριβώς τις προδιαγραφές κατασκεύης μας...είναι τελικά που μας σώζει.Εξάλλου και ο Χριστός το είπε αυτό "..πίστη ωσαν κόκκο σινάπεως αν έχετε...θα μπορείτε και όρη να κινείτε.." .Αυτήν την καταγωγή ουσιαστικά πρέπει να πιστέψουμε και να τη θεωρούμε δεδομένη ώστε να γίνουμε αποκλειστικοί διαμορφωτές της μοίρας μας αντί να είμαστε κακόμοιροι.Στην τελική όταν δεν παίρνουμε εμείς κάποιες αποφάσεις για τον εαυτό μας,τις παίρνουνε άλλοι για εμάς και ουσιαστικά έτσι τους επιτρέπουμε να διαμορφώνουν τη μοίρα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geronimo

Νεοφερμένος

Ο geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Το τέλος είναι γραμμένο. Το θέμα είναι τι κάνουμε με τον χρόνο που μας έχει απομείνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lexx:
Οχι. Το χάος είναι η αδυναμία ελέγχου. Η αταξία δηλαδή το αντίθετο των ανθρώπινων προσδοκιών. Καθώς όλη η ζωή μας είναι μια μάταιη προσπάθεια να βάλουμε τάξη στο χάος. Ο Θεός είναι ο τρόπος να μην πέσουμε στη ματαιοδοξία και να μην αντιμετωπίσουμε τη μοναξιά και την απούτη ευθήνη των πράξεων μας.


Αλήθεια είναι ότι έχουμε απόλυτη ευθύνη των πράξεών μας; :redface:


Αρχική Δημοσίευση από Lexx:
Ναι γιατί πράττουμε βάση δεδομένων, ασχέτως αν τα αγνωούμε...


Τόσο απόλυτα υπεύθυνοι λοιπόν δεν είμαστε, εφ' όσον αγνοούμε συνειδητά πράγματα που ξέρουμε, εκτός αν πράττουμε με πόθο το αποτέλεσμα και θέλοντας να γίνει κάτι για το οποίο μπορεί να μην είμαστε απολύτως σύμφωνοι.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Δηλαδη συνειδητο δεν υπαρχει...;:confused:
Αν παρατηρησεις την καθημερινη σου ζωη θα δεις οτι ολα σχεδον τα πραγματα που κανεις ειναι αποτελεσμα συνειδητης επιλογης σου.
Το υποσυνειδητο υπαρχει και ασκει "ρολο" πανω στο συνειδητο γι΄ αυτο και πραξεις τετρημενες που κανουμε ολοι μας στη ζωη μας, απο ατομο σε ατομο μπορει να διαφερουν.
Τοσο στο τροπο με τον οποιο πραγματοποιουνται, οσο και τις συνθηκες κατω απο τις οποιες γινονται.
Προσωπικα μιλωντας παντα, το βρισκω πεσιμιστικο να πω οτι ειμαι ερμαιο του υποσυνηδητου μου, μιας και ξερω οτι στην καθημερινη μου ζωη δρω και αντιδρω συνειδητα.
Αλλα ειμαστε λιγο off...

Αρχική Δημοσίευση από Lexx:
Όχι σε καμιά περίπτωση δεν είπα ότι δεν υπάρχει συνειδητό και γι αυτό αυταπατόμασθε ότι είναι απολύτως συνειδητές οι επιλογές μας. Βλέπεις είμαι οπαδός του Φρόιντ ο οποίος μιλάει για το παγόβουνο. Το παγόβουνο που βλέπεις στον βόρειο πόλο έχει το 10% της επιφάνειας του πάνω από το νερό και το 90% κάτω. έτσι είναι και η σχέση μεταξύ συνειδητού και ασυνείδητου όσον αφορά τις αποφάσεις.
Και θα σου δώσω ένα παράδειγμα χωρίς να θέλω να γενικεύσω αλλά απλά για να υπάρχει μια εικόνα.
Ο τρόπος που θα αντιδράσεις όταν θα σε απορρίψει κάποιος, πχ ένας φίλος σου θα είναι αποτέλεσμα των εμπειριών σου στη ζωή και περισσότερο των παιδικών. Θα αντιδράσεις λοιπόν εσύ και θα νομίζεις ότι είναι απόλυτα συνειδητή η αντίδραση σου στην πραγματικότητα θα είναι ένας συνδυασμός συναισθημάτων που πηγάζουν από τα παιδικά σου βιώματα, από τη λογική σου η οποία έχει χτιστή πάνω στην εμπειρία σου γενικότερα και ειδικότερα όσο ωριμάζει, το συνειδητό σου που το βλέπεις ξεκάθαρα και το υποσυνείδητο που το βλέπεις μόνο θολά στα όνειρα σου. Το υποσυνείδητο είναι ο ποιητής που έχεις μέσα σου, ο ποιητής της ψυχής σου. Και κάθε βράδυ σου λέει ότι υπάρχει κι ας μην του δίνεις σημασία. Πόσες φορές είχες συμπτώματα λόγω υποσυνείδητου άγχους και δεν μπορούσες να καταλάβεις γιατί;


Ετσι μαλιστα!;)
Τωρα συμφωνω απολυτα.
P.S.-Το καταλαβα οτι εχει διαβασει Sigmund Freud και πριν απο αυτο το post,και εχω να πω μονο οτι ειναι τρομερα τα οσα εχει "πει".Παλαιοτερα με ενδιεφερε πολυ αλλα τελευταια,τον παρατησα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top