Ίδρυση μη κρατικών πανεπιστημίων

Είστε υπέρ ή κατά;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,037 μηνύματα.
Οπότε με βαθμό 10 στις πανελλήνιες μπαίνεις ιατρική με τα λεφτά του μπαμπά και έρχεσαι να με χειρουργήσεις σε 6 χρόνια. :look:
Αυτο γίνεται εδώ και χρόνια με τις σπουδές στη Ρουμανία και Βουλγαρια.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,935 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,819 μηνύματα.
Πρακτικά, η διάρκεια την "καριέρας" οποιουδήποτε τέτοιου θα είναι μέχρι να σκάσουν μηνύσεις. Γι' αυτό το λόγο θεωρώ πως τέτοια φαινόμενα δε θα μπορέσουν να επιβιώσουν (φυσικά με ανθρώπινο κόστος).
Για αυτο και δεν θα πρεπει να περασει αυτο ομως.ΚΑΜΙΑ ΖΩΗ χαμενη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτο γίνεται εδώ και χρόνια με τις σπουδές στη Ρουμανία και Βουλγαρια.
Ναι..ειναι γνωστοι χασαπηδες και αυτοι..αλλα οχι τοσο.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,295 μηνύματα.
Εγώ αυτό που έχουν συνδέσει Πανελλήνιες και δίδακτρα το θεωρώ τελείως παράλογο, δεν είναι δυνατόν να γίνει αυτό, δεν έχει καμία λογική, είναι διάκριση και παραβίαση ατομικών δικαιωμάτων. Πως το έχουν στο μυαλό τους;
Δεν το έχουν στο μυαλό τους. Απλά θέλουν να ευχαριστήσουν όλους από λίγο. Παλιά το λέγανε, και με το χωροφύλακα και με τον αστυφύλακα.

Εγώ θα συμφωνούσα να υπάρχουν ιδιωτικά πανεπιστήμια με την προϋπόθεση να μην ασχολούνται με πανελλήνιες ώστε να μείνουν οι θέσεις στα δημόσια ανοιχτές για φτωχά παιδιά που το αξίζουν και πέρασαν με την αξία τους. Έτσι κι αλλιώς οι πλούσιοι βρίσκουν τρόπους, είτε στα κολέγια, είτε στο εξωτερικό, τί είχαμε τί χάσαμε.

Από την άλλη υπάρχουν νομικοί που λένε οτι δεν μπορεί να καταπατηθεί το άρθρο 16 του συντάγματος και τζάμπα το συζητάνε. Θα δούμε.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Το ζήτημα δεν είναι αυτός που βγάζει 10 αλλά αυτός που χάνει την σχολή για το παρα πέντε και αναγκάζεται να δίνει ξανά και ξανά.

Αν και το ποιντ μου δεν είναι για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια αυτό το θεωρώ πάρα πολύ άδικο και θα πρέπει να δώσουμε βάση στο καταρρακωμένο σύστημα παιδείας γενικότερα ( απο στο σχολείο κιόλας ).
Δεν μπορεί κάποιος αριστούχος ανα τα χρόνια να χάνει χρόνια απο την ζωή του μέχρι για 2 μόρια.
Είναι βάναυσο και εγκληματικό, έχω συγγενείς που το πέρασαν και παίρναν αντικαταθλιπτικά.
Τι βία είναι αυτή; γιατί για βία πρόκειται.
Πώς όμως θα θέσουμε προτεραιότητα αυτό ενώ βάλαμε μπροστά για τα ιδιωτικά; Δεν θα το θέσουμε, και η ανισότητα θα είναι τεράστια.
Οι γονείς μου είναι γιατροί και η αλήθεια για τους γιατρούς είναι πως το διάβασμα τυπικό ή άτυπο δεν τελειώνει για αυτούς μετά απο τα 15+ χρόνια σπουδής.
Και οι δύο ακόμα διαβάζουν και είναι 60+, όσο περίεργο κι αν σας φαίνεται.
Οι άνθρωποι αυτοί διαβάζουν για όλη τους την ζωή.
Με τι αφετηρία θα ξεκινήσει κάποιος αυτό το ταξίδι όταν δεν κατέβαλε την προσπάθεια που χρειάστηκε για το διάβασμα στα σχολικά χρόνια; Και οχι μόνο απο άποψη προσπάθειας αλλά και απο ενδιαφέρον και δίψα για γνώση.

Τέλος πάντων, η κουβέντα δεν είναι μόνο για τους γιατρούς αλλά για όλους.
Θέλουμε ευκαιρίες για όλους, δίκαια και αξιοκρατικά, ανεξαρτήτως τσέπης.

Πρέπει να επενδύσουμε στην παιδεία και οχι να σκάψουμε τον τάφο της .
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το ζήτημα δεν είναι αυτός που βγάζει 10 αλλά αυτός που χάνει την σχολή για το παρα πέντε και αναγκάζεται να δίνει ξανά και ξανά.
Ε και;

Επειδή δεν γράφει πολλά μόρια για να περάσει, ας παρακάμψουμε το Σύνταγμα. Womp womp.

Solid logic.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,935 μηνύματα.
Το άρθρο 16 έχει τρύπες και θα αξιοποιήσουν αυτές τις τρύπες για να ιδρυθούν ιδιωτικά πανεπιστήμια. Η τρύπα είναι στη λέξη κερδοσκοπικά. Μπορούν να ιδρυθούν αρκεί να είναι μη κερδοσκοπικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,819 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Οι γονείς μου είναι γιατροί και η αλήθεια για τους γιατρούς είναι πως το διάβασμα τυπικό ή άτυπο δεν τελειώνει για αυτούς μετά απο τα 15+ χρόνια σπουδής.
Και οι δύο ακόμα διαβάζουν και είναι 60+, όσο περίεργο κι αν σας φαίνεται.
Οι άνθρωποι αυτοί διαβάζουν για όλη τους την ζωή.
Νομίζω ισχύει για τη πλειονότητα των επαγγελμάτων αυτό...ακόμα και ΤΕΙ λογιστικής να τελειώσεις αν θες να είσαι καλός λογιστής θα πρέπει να διαβάζεις σε όλη σου τη καριέρα...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλά Φώτη εγώ δεν το πιστεύω αυτό γιατί κάλλιστα μπορεί κάποιος να κάνει copy paste αυτό που έβγαλε το ΑΙ στο word και να το μεταφέρει απο εκεί αλλάζοντας απλά λίγο τα κενά...ή απλά να το γράψει χειροκίνητα
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Τα παραγκονισε η κυβερνηση τα δημοσια πανεπ με σημαντικα τμηματα που πριν απο 10 χρονια ειχαν 100 μελη ΔΕΠ τωρα να εχουν 30 σε σχολες οπου εισαγονται 300 φοιτητες. Τελοσπαντων ακομα και με τις τοσες παθογενειες τους τα δημοσια πανεπιστημια θα ειναι πολλες φορες ανωτερα απο τα ιδιωτικα και αποψη καθηγητων και απο φοιτητων
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Δεν το έχουν στο μυαλό τους. Απλά θέλουν να ευχαριστήσουν όλους από λίγο. Παλιά το λέγανε, και με το χωροφύλακα και με τον αστυφύλακα.

Εγώ θα συμφωνούσα να υπάρχουν ιδιωτικά πανεπιστήμια με την προϋπόθεση να μην ασχολούνται με πανελλήνιες ώστε να μείνουν οι θέσεις στα δημόσια ανοιχτές για φτωχά παιδιά που το αξίζουν και πέρασαν με την αξία τους. Έτσι κι αλλιώς οι πλούσιοι βρίσκουν τρόπους, είτε στα κολέγια, είτε στο εξωτερικό, τί είχαμε τί χάσαμε.

Από την άλλη υπάρχουν νομικοί που λένε οτι δεν μπορεί να καταπατηθεί το άρθρο 16 του συντάγματος και τζάμπα το συζητάνε. Θα δούμε.

Θα έπρεπε να μπαίνουν στα ιδιωτικά πανεπιστήμια με τον βαθμό του απολυτηρίου Λυκείου με κριτήριο να είναι πάνω από την ΕΒΕ και όχι να δίνουν Πανελλήνιες. Αυτό το σύστημα ακολουθείται και στην Κύπρο.Εδω τώρα θα το αλλάξουμε;

Όσον αφορά στα ιδιωτικά πανεπιστήμια κριτήριο εισαγωγής είναι το απολυτήριο Λυκείου με βαθμολογική προτεραιότητα


Αυτό με τους Νομικούς μην το παίρνεις πολύ τοις μετρητοίς, παράδειγμα ότι το άρθρο 16 λέει για δωρεάν Παιδεία αλλά τα Μεταπτυχιακά τα πληρώνεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
Καλά Φώτη εγώ δεν το πιστεύω αυτό γιατί κάλλιστα μπορεί κάποιος να κάνει copy paste αυτό που έβγαλε το ΑΙ στο word και να το μεταφέρει απο εκεί αλλάζοντας απλά λίγο τα κενά...ή απλά να το γράψει χειροκίνητα
Οχι πλέον δεν είναι έτσι. Το turnitin πλέον ενσωματώνει ανιχνευτή AI generated text, οπότε και paraphrasing να κανεις με quillbot πλέον θεωρητικά πρέπει να το πιάνει στο similarity check, και αυτό το βλεπει μόνο η πλευρά των καθηγητών, οι φοιτητές από πριν την οριστική υποβολή δε γίνεται να το δουν, μόνο το similarity score σκετο, οχι το AI detection
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Οχι πλέον δεν είναι έτσι. Το turnitin πλέον ενσωματώνει ανιχνευτή AI generated text, οπότε και paraphrasing να κανεις με quillbot πλέον θεωρητικά πρέπει να το πιάνει στο similarity check, και αυτό το βλεπει μόνο η πλευρά των καθηγητών, οι φοιτητές από πριν την οριστική υποβολή δε γίνεται να το δουν, μόνο το similarity score σκετο, οχι το AI detection
και άμα το γράψω χειροκίνητα; δλδ απλά το αντιγράψω από την οθόνη μου;
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
το νέο καλάθι του νοικοκυριού
FB_IMG_1707510799859.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

και άμα το γράψω χειροκίνητα; δλδ απλά το αντιγράψω από την οθόνη μου;
Μα το πρόβλημα δεν είναι το copy paste αλλά το πώς παρήχθη το ίδιο το κείμενο ως περιεχόμενο
Screenshot_20240208_133051_Chrome.jpg


περα απο chatgpt, εχεις χρησιμοποιησει ποτέ quillbot ή turnitin?
 

ougkampougka

Νεοφερμένος

Ο ougkampougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Λοιπόν, θα πω και εγώ την άποψη μου για το ζήτημα, έχοντας διαβάσει από δω και από εκεί μερικές απαντησεις. Προφανώς και είμαι κατά και να γιατί. Κάποιοι λένε για τους μπαχαλακιδες, για τον αναχρονισμο που ίσως έχουν ορισμένα τμήματα ΑΕΙ στο πρόγραμμα σπουδών τους και το οτιδήποτε άλλο και νομίζουν - λάθος - ότι η λύση είναι η παρέμβαση του ιδιώτη. Αυτά τα άτομα πρέπει να καταλάβουν πως όλα αυτά γίνονται στα δημόσια ΑΕΙ με την ευλογία της εξουσίας, και ότι εάν στην πράξη ήθελαν οντως να φτιάξουν το πρόβλημα, η αλλαγή γίνεται από την μία μέρα στην άλλη. Το πρόβλημα εδώ εντοπίζεται και στον ίδιο τον λαό που αδιαφορεί για αυτό και αντί να πιέσει προς την αλλαγή του αυτού κατεστημένου ψάχνει εύκολες λύσεις. Το ίδιο ισχύει και για την δημόσια παιδεία σε δεύτερο και πρώτο βαθμό.

Για τους λοιπούς που λένε, εγώ θέλω να σπουδάσω στην πόλη μου και γιατί να μου το στερήσει αυτό το κρατος κλπα κλπα. Για τον απλούστατο λόγο: Δεν είσαι άξιος όπως φαίνεται να σπουδάσεις στην πόλη σου. Πολλοί βρίζουν τις πανελλήνιες και τις ξορκιζουν, εν μέρει ίσως σωστά, όμως αντικειμενικά μιλώντας είναι το μόνο κυριολεκτικά αξιοκρατικό εργαλείο που έχει στην φαρέτρα της η χώρα, με τα οποία προβλήματα αυτό έχει. Διάβασες και προετοιμάστικες; περάσες! τόσο απλά. Και πες την πρώτη ήσουν πια τόσο άτυχος, ξαναδινεις την επόμενη, και μάλιστα αν διάβασες την πρώτη, ελάχιστη βοήθεια θα χρειαστείς από φροντιστήρια κλπα. Ναι, ίσως θέλει βελτίωση το σύστημα να εξετάζει και πιο δυναμικά σε βάθος και όχι στατικά μια εικόνα της οποίας μέρας εξεταστικές το οποίο μάθημα των πανελληνίων. Ας μην μιλήσω και για την δυνατότητα που σου δίνει το σύστημα να κρατήσεις τον βαθμό σου.

Τα ιδιωτικά ΑΕΙ θα δημιουργήσουν και στρεβλώσεις στην αγορά. Η Ελλάδα είναι γεμάτη από μικρομεσαίες επιχειρήσεις και επιχειρηματίες. Τον επιχειρηματία αυτόν δεν τον νοιάζει τι έχεις τελειώσει απαραίτητα αλλά τον νοιάζει να μπορείς να κλείσεις πχ ένα βιβλίο γιατί έχεις τα επαγγελματικά δικαιώματα να το κάνεις. Με το άνοιγμα αυτών των σχολών, η αγορά εργασίας θα υπερκορεστεί εξαιτίας και τις κουλτούρας ότι το παιδί μου πρέπει να σπουδάσει, και οι μισθοί (και μιλαω για την πλειοψηφια που μαλλον δεν εχουν αυτη την ιδιατερη κλιση να τους ξεχωρισει) θα πάρουν τον κατήφορο, ειδικά από την ώρα που δεν υπάρχουν συλλογικες συμβασεις.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως υπάρχει κόσμος που είναι θελκτικός στην ιδέα του πληρώνω, ή ακόμα χειρότερα παίρνω δάνειο να πληρώσω, για κάτι το οποίο μπορεί να έχει δωρεάν (μέσα από φόρους για τους 2-3 εξυπνάκιδες) και μπορεί να απαιτήσει να γίνει καλύτερο.

Πραγματικά λυπάμαι που υπάρχουν άνθρωποι, και ειδικά όχι οικονομικά επιφανείς που στηρίζουν αυτό, κοντόφθαλμα προφανώς.

ΥΓ.
Μετά τα ΑΕΙ, θα δούμε και σμίκρυνση στην δημόσια περίθαλψη.
 

giannis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Λοιπόν, θα πω και εγώ την άποψη μου για το ζήτημα, έχοντας διαβάσει από δω και από εκεί μερικές απαντησεις. Προφανώς και είμαι κατά και να γιατί. Κάποιοι λένε για τους μπαχαλακιδες, για τον αναχρονισμο που ίσως έχουν ορισμένα τμήματα ΑΕΙ στο πρόγραμμα σπουδών τους και το οτιδήποτε άλλο και νομίζουν - λάθος - ότι η λύση είναι η παρέμβαση του ιδιώτη. Αυτά τα άτομα πρέπει να καταλάβουν πως όλα αυτά γίνονται στα δημόσια ΑΕΙ με την ευλογία της εξουσίας, και ότι εάν στην πράξη ήθελαν οντως να φτιάξουν το πρόβλημα, η αλλαγή γίνεται από την μία μέρα στην άλλη. Το πρόβλημα εδώ εντοπίζεται και στον ίδιο τον λαό που αδιαφορεί για αυτό και αντί να πιέσει προς την αλλαγή του αυτού κατεστημένου ψάχνει εύκολες λύσεις. Το ίδιο ισχύει και για την δημόσια παιδεία σε δεύτερο και πρώτο βαθμό.
Ως προς αυτά, ποιες αλλαγές εννοείς; Η αλλαγή προφανώς δε γίνεται απ' τη μια μέρα στην άλλη, τα προβλήματα των ΑΕΙ είναι βαθιά ριζωμένα απ΄τη δεκαετία του '80. Δε μιλαω καν για προγράμματα σπουδών, αλλά και για "αθώα" πράγματα όπως την -κατάπτυστη για εμένα- αφισοκόλληση. Ένα ποσοστό φοιτητών μαζί με τις αντιλήψεις τους, αποτελούν μεγάλο βραχνά για την πρόοδο των πανεπιστημίων, δε φταίει μόνο η εκάστοτε εξουσία.
 

ougkampougka

Νεοφερμένος

Ο ougkampougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ως προς αυτά, ποιες αλλαγές εννοείς; Η αλλαγή προφανώς δε γίνεται απ' τη μια μέρα στην άλλη, τα προβλήματα των ΑΕΙ είναι βαθιά ριζωμένα απ΄τη δεκαετία του '80. Δε μιλαω καν για προγράμματα σπουδών, αλλά και για "αθώα" πράγματα όπως την -κατάπτυστη για εμένα- αφισοκόλληση. Ένα ποσοστό φοιτητών μαζί με τις αντιλήψεις τους, αποτελούν μεγάλο βραχνά για την πρόοδο των πανεπιστημίων, δε φταίει μόνο η εκάστοτε εξουσία.
Πως δεν φταίει η έκαστη εξουσια; Οι παρατάξεις που στηρίζονται από κόματα του κοινοβουλίου, γιατί μάλλον σε αυτούς αναφέρεσαι, δεν μπορούν με πολιτικη βούληση να αφανιστούν; μπορούν είναι η απάντηση. Ανταυτού δημιούργησε έναν άλλο θεσμό πιο αξιο και διαφανή, για την εκπροσώπηση των φοιτητών, τους συμβούλους οι υπουργοί τι τους έχουν;. Τα πανεπιστήμια έχουν τα εργαλεία να επιβάλλουν κυρώσεις στον φοιτητή, που δεν πράττει όπως αρμόζει, άσχετα εάν αυτά δεν τα χρησιμοποιούν επειδή αδιαφορούν. Θα μου πεις τώρα υπάρχει τόσο η αδιαφορία της διοίκησης όσο και του εκπαιδευτικού προσωπικού. Απλή απάντηση, φτιάξε μια εποπτική αρχή και άλλη μια που ο φοιτητής θα μπορεί να καταγγελει τετοια και αλλα περιστατικά αυθαιρεσίας ίσως ακόμα και των καθηγητών, τόσο στα ΑΕΙ όσο και κεντρικά. Να υπαρχει ελεγχος, έμπρακτος ομως. Είναι ξεκάθαρα θέμα οργάνωσης και πολιτικής βούλησης όπως και πολλά άλλα ζήτημα σε άλλα θέματα της καθημερινότητας που υποβαθμίζουν το επίπεδο του πολίτη. Αυτό που υπάρχει στην πράξη είναι αδιαφορία ετών, για αυτό είμαστε εδώ που είμαστε σήμερα.

Το ότι η αλλαγή δεν έρχεται από την μία στιγμή στην άλλη είναι αλήθεια, αλλά το συγκεκριμένο είναι θέμα μηνών. Σωστή νομοθέτηση και βούληση για πραγματική βελτίωση να υπάρχει. Αυτά τα 2 λοιπουν σήμερα στην πολιτική σκηνή. Ελπίζω πραγματικά πως αυτό θα αλλάξει σύντομα.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
Μετά τα ΑΕΙ, θα δούμε και σμίκρυνση στην δημόσια περίθαλψη.
Μην ανησυχείς, κοντοζυγωνει
Δες και το άλλο thread που άνοιξα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top