Ίδρυση μη κρατικών πανεπιστημίων

Είστε υπέρ ή κατά;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Το τουρνουά Play Station πως πάει??
Θα έρθει ο κολλητός μου από επαρχία αυτές τις μέρες και θα ανοίξει και δεύτερο τουρνουα ΦΙΦΑ στο σπίτι μου-φήμες λένε ότι θα συνδεθούμε με πάντειο να παίζουμε με τους "συντροφους"
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,928 μηνύματα.

Ντάξει, οι άνθρωποι το παραδέχονται και ανοικτά. Πάλι καλά, γιατί με τις νομικές ακροβασίες που διαβάζουμε τελευταία, κοντέψαμε να κάψουμε φλάντζα.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.

1709216495521.png


ωπα, και οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι του ΑΠΘ ειναι κατα του νομοσχεδιου;
επαναλαμβανω, ειναι η επισημη θεση-αποφαση απο τους καθηγητες και το διδακτικο προσωπικο του τμηματος, οχι θεση φοιτητων.
μα πόσες "μειοψηφίες" θα μαζευτούνε πια; η 5η μειοψηφια αν δεν κανω λαθος που παιρνει θεση δημοσια επισημα κατά του νομοσχεδιου. Αχ αυτές οι μειοψηφιες αχ μα πού να ξερουν για τι μιλανε, ασχετοι ειναι και κομματικοι ε @Volkswagen Fan και λοιποι;
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,945 μηνύματα.

View attachment 130174

ωπα, και οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι του ΑΠΘ ειναι κατα του νομοσχεδιου;
επαναλαμβανω, ειναι η επισημη θεση-αποφαση απο τους καθηγητες και το διδακτικο προσωπικο του τμηματος, οχι θεση φοιτητων.
μα πόσες "μειοψηφίες" θα μαζευτούνε πια; η 5η μειοψηφια αν δεν κανω λαθος που παιρνει θεση δημοσια επισημα κατά του νομοσχεδιου. Αχ αυτές οι μειοψηφιες αχ μα πού να ξερουν για τι μιλανε, ασχετοι ειναι και κομματικοι ε @Volkswagen Fan και λοιποι;
Ορεξη εχεις ρε φιλαρακι? Εδω 57 ατομα δολοφονηθηκαν και δεν θα μπει ουτε ενας υπευθυνος φυλακη. Δινω 300 ευρω ενοικιο για να "κανω" μαθημα απο το msTeams, ενω η καταληψη συνεχιζεται χωρις κανενα αντικρισμα. Το δεξι παπαρι τους θα ιδρωσει απο αυτη την ανακοινωση.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,234 μηνύματα.

Ντάξει, οι άνθρωποι το παραδέχονται και ανοικτά. Πάλι καλά, γιατί με τις νομικές ακροβασίες που διαβάζουμε τελευταία, κοντέψαμε να κάψουμε φλάντζα.
Φαίνεται ποια είναι η στρατηγική...
Για να αλλάξει το σύνταγμα χρειάζονται εθνικές ελογές ενδιάμεσα οπότε θα ήθελε μερικά χρονάκια.
Τώρα με αυτή την ακροβασία θα ιδρυθούν όπως ιδρυθούν και ακόμα και αν μετά από χρόνια το ΣΤΕ κρίνει ότι ο τωρινός νόμος είναι αντισυνταγματικός δεν θα τους πειράζει γιατί θα έχει ήδη αλλάξει ή θα είναι στην διαδικασία να αλλάξει το σύνταγμα.

Ακόμα και αν χάσουν τις εκλογές του 2027 βέβαια πάλι καμία επόμενη κυβέρνηση δεν θα καταργήσει τον νόμο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.

View attachment 130174

ωπα, και οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι του ΑΠΘ ειναι κατα του νομοσχεδιου;
επαναλαμβανω, ειναι η επισημη θεση-αποφαση απο τους καθηγητες και το διδακτικο προσωπικο του τμηματος, οχι θεση φοιτητων.
μα πόσες "μειοψηφίες" θα μαζευτούνε πια; η 5η μειοψηφια αν δεν κανω λαθος που παιρνει θεση δημοσια επισημα κατά του νομοσχεδιου. Αχ αυτές οι μειοψηφιες αχ μα πού να ξερουν για τι μιλανε, ασχετοι ειναι και κομματικοι ε @Volkswagen Fan και λοιποι;

Ευτυχώς την επόμενη εβδομάδα ψηφίζεται το νομοσχέδιο ώστε να ηρεμήσουμε από την καθημερινή κλάψα και τις κουραστικές παραθέσεις.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
Ευτυχώς την επόμενη εβδομάδα ψηφίζεται το νομοσχέδιο ώστε να ηρεμήσουμε από την καθημερινή κλάψα και τις κουραστικές παραθέσεις.
σωστα, η επισημη τοποθετηση πανεπιστημιων, τμηματων, σχολων, καθηγητων και διαδικτικου προσωπικου κατά, ειναι κλάψα
:whatever:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Φαίνεται ποια είναι η στρατηγική...
Για να αλλάξει το σύνταγμα χρειάζονται εθνικές ελογές ενδιάμεσα οπότε θα ήθελε μερικά χρονάκια.
Τώρα με αυτή την ακροβασία θα ιδρυθούν όπως ιδρυθούν και ακόμα και αν μετά από χρόνια το ΣΤΕ κρίνει ότι ο τωρινός νόμος είναι αντισυνταγματικός δεν θα τους πειράζει γιατί θα έχει ήδη αλλάξει ή θα είναι στην διαδικασία να αλλάξει το σύνταγμα.

Ακόμα και αν χάσουν τις εκλογές του 2027 βέβαια πάλι καμία επόμενη κυβέρνηση δεν θα καταργήσει τον νόμο.
Αυτά τα παχύσαρκα γραβατωμένα βουβάλια τσακίζουν τις ζωές των φοιτητ(ρι)ών.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
σωστα, η επισημη τοποθετηση πανεπιστημιων, τμηματων, σχολων, καθηγητων και διαδικτικου προσωπικου κατά, ειναι κλάψα
:whatever:

Δεν πειράζει την επόμενη εβδομάδα με την χειρονομία αυτή θα μείνετε καθώς το νομοσχέδιο θα περάσει χαλαρά.

@GeorgePap2003 είχατε κανένα νέο από την Παντειο η σας ξέχασαν εντελώς;; 😂😂
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,999 μηνύματα.
Βρε Φώτη δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα πάντως.
Από τη στιγμή που σε δημόσιο πανεπιστήμιο σπούδασες, γιατί δεν τα στηρίζεις και είσαι τόσο αντίθετος σε αυτά; Δεν είναι προτιμότερο να καθαριστούν αυτά από κάθε λογής παθογένειες, σε σχέση με το να ιδρυθούν ιδιωτικά πανεπιστήμια;
Έχει τα προβλήματά του το ελληνικό δημόσιο πανεπιστήμιο, κανείς μας δε τολμά να διαφωνήσει σε αυτό γιατί είναι η πικρή αλήθεια. Όμως δεν είναι άδικο κάποιος με - πιθανότατα - λιγότερη προσπάθεια σε σχέση με εσένα να εξισωθεί μαζί σου; Δηλαδή από αυτά που διαβάζω τόσο καιρό, αντιλαμβάνομαι πως έχεις κάνει μεγάλη προσπάθεια να είσαι όσο το δυνατόν καλύτερος στο αντικείμενο σπουδών σου και ειλικρινά μπράβο σου. Δε θα ένιωθες λοιπόν δυσαρεστημένος αν κάποιος εξισωνόταν μαζί σου, πολύ απλά επειδή είχε περισσότερα λεφτά και πήγε σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο; Γιατί ας μην κοροϊδευόμαστε τώρα, είναι 1000% σίγουρο ότι θα υπάρξουν και πτυχία επί πληρωμή, εκεί που είναι να χάσουν πόσους μαθητές τα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Μη γελιόμαστε, ο κόσμος μας δε λειτουργεί με βάση την ηθική αλλά το χρήμα, μας αρέσει ή όχι.
Φιλικά πάντα όλα αυτά.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Βρε Φώτη δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα πάντως.
Από τη στιγμή που σε δημόσιο πανεπιστήμιο σπούδασες, γιατί δεν τα στηρίζεις και είσαι τόσο αντίθετος σε αυτά; Δεν είναι προτιμότερο να καθαριστούν αυτά από κάθε λογής παθογένειες, σε σχέση με το να ιδρυθούν ιδιωτικά πανεπιστήμια;
Έχει τα προβλήματά του το ελληνικό δημόσιο πανεπιστήμιο, κανείς μας δε τολμά να διαφωνήσει σε αυτό γιατί είναι η πικρή αλήθεια. Όμως δεν είναι άδικο κάποιος με - πιθανότατα - λιγότερη προσπάθεια σε σχέση με εσένα να εξισωθεί μαζί σου; Δηλαδή από αυτά που διαβάζω τόσο καιρό, αντιλαμβάνομαι πως έχεις κάνει μεγάλη προσπάθεια να είσαι όσο το δυνατόν καλύτερος στο αντικείμενο σπουδών σου και ειλικρινά μπράβο σου. Δε θα ένιωθες λοιπόν δυσαρεστημένος αν κάποιος εξισωνόταν μαζί σου, πολύ απλά επειδή είχε περισσότερα λεφτά και πήγε σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο; Γιατί ας μην κοροϊδευόμαστε τώρα, είναι 1000% σίγουρο ότι θα υπάρξουν και πτυχία επί πληρωμή, εκεί που είναι να χάσουν πόσους μαθητές τα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Μη γελιόμαστε, ο κόσμος μας δε λειτουργεί με βάση την ηθική αλλά το χρήμα, μας αρέσει ή όχι.
Φιλικά πάντα όλα αυτά.

Αρχικά ποιος σου είπε ότι είμαι ενάντια στο δημόσιο πανεπιστήμιο;; Ίσα ίσα έχω γράψει αρκετές φορές ότι τα ιδιωτικά που θα ιδρυθούν στην Ελλάδα δεν θα είναι στο επίπεδο των δημοσίων όσο αφορά το γνωστικό κομμάτι. Αρα κανένα μίσος δεν έχω με τα δημόσια πανεπιστήμια. Έχω μίσος όμως με τις παρατάξεις οι οποίες εδώ και δεκαετίες έχουν φέρει κάθε είδους αναστάτωσης μέσα στα πανεπιστήμια μόνο και μόνο για να προωθούν τα συμφέροντα τους. Έχω επίσης μίσος με μερικούς καθηγητές που αντί να κάνουν την δουλειά τους σωστά κάθονται και κλαίγονται από το πρωί μέχρι το βράδυ ότι τάχα δεν βγάζουν αρκετά χρήματα ενώ ταυτόχρονα κάνουν προπαγάνδα. Στο όνομα της ελευθερίας των ιδεών τα πανεπιστήμια βρίσκονται υπό κομματική δικτατορία εδώ και 30 χρόνια όμως κανείς δεν τολμάει να το πει, ίσα ίσα θεωρούμε πλέον φυσιολογικό τις άπειρες αφίσες, τα χυδαία συνθήματα στους τοίχους αλλά και τον συνδικαλισμό μέσα σε ένα χώρο που δεν έχει τέτοιο σκοπό.

Όσο αφορά τώρα το δεύτερο σκέλος της ερώτησης σου. Αρχικά δοσμένα πτυχία υπάρχουν και στα δημόσια πανεπιστήμια καθώς γίνεται πανικός από τις αντιγραφές στην εξεταστική ενώ οι καθηγητές χαρίζουν 5αρια και 6αρια μόνο και μόνο για να αδειάζουν τα αμφιθέατρα. Γιατί λοιπόν σας ενοχλεί τόσο πολύ τα «Χαρισμένα πτυχία» των ιδιωτικών και δεν σας ενοχλεί το μπάχαλο στα δημόσια;; Δεύτερον κάθε παιδί έχει το δικαίωμα να μην θέλει να μπει στην διαδικασία των πανελληνίων η οποία μόνο προβλήματα σου προκαλεί με τον τρόπο που γίνονται, άρα δεν έχει κανένας το δικαίωμα να τους απαγορεύσει την εναλλακτική οδό. Κανονικά και στα δημόσια πανεπιστήμια πρέπει να καταργηθούν οι πανελλήνιες και οι μαθητές να δίνουν εξετάσεις στο τμήμα που θέλουν ώστε να περάσουν. Τέλος, ξαναλέω για τελευταία φορά ότι δεν θα απειληθεί κανένας πτυχιούχος των δημοσίων πανεπιστημίων από την ύπαρξη των ιδιωτικών ιδρυμάτων καθώς τα δημόσια θα παραμένουν πολύ καλύτερα σε ποιότητα ενώ παράλληλα έχουν κτίσει ένα ισχυρό όνομα στην αγορά εργασίας εδώ και σχεδόν 100 χρόνια. Ο μόνος τρόπος για να φτάσουν τα ιδιωτικά σε επίπεδο τα δημόσια είναι να έρθουν παραρτήματα ξένων πανεπιστημίων στην χώρα μας, πράγμα σχεδόν αδύνατον για τα τωρινά δεδομένα.
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,001 μηνύματα.
Αρχικά ποιος σου είπε ότι είμαι ενάντια στο δημόσιο πανεπιστήμιο;; Ίσα ίσα έχω γράψει αρκετές φορές ότι τα ιδιωτικά που θα ιδρυθούν στην Ελλάδα δεν θα είναι στο επίπεδο των δημοσίων όσο αφορά το γνωστικό κομμάτι. Αρα κανένα μίσος δεν έχω με τα δημόσια πανεπιστήμια. Έχω μίσος όμως με τις παρατάξεις οι οποίες εδώ και δεκαετίες έχουν φέρει κάθε είδους αναστάτωσης μέσα στα πανεπιστήμια μόνο και μόνο για να προωθούν τα συμφέροντα τους. Έχω επίσης μίσος με μερικούς καθηγητές που αντί να κάνουν την δουλειά τους σωστά κάθονται και κλαίγονται από το πρωί μέχρι το βράδυ ότι τάχα δεν βγάζουν αρκετά χρήματα ενώ ταυτόχρονα κάνουν προπαγάνδα. Στο όνομα της ελευθερίας των ιδεών τα πανεπιστήμια βρίσκονται υπό κομματική δικτατορία εδώ και 30 χρόνια όμως κανείς δεν τολμάει να το πει, ίσα ίσα θεωρούμε πλέον φυσιολογικό τις άπειρες αφίσες, τα χυδαία συνθήματα στους τοίχους αλλά και τον συνδικαλισμό μέσα σε ένα χώρο που δεν έχει τέτοιο σκοπό.

Όσο αφορά τώρα το δεύτερο σκέλος της ερώτησης σου. Αρχικά δοσμένα πτυχία υπάρχουν και στα δημόσια πανεπιστήμια καθώς γίνεται πανικός από τις αντιγραφές στην εξεταστική ενώ οι καθηγητές χαρίζουν 5αρια και 6αρια μόνο και μόνο για να αδειάζουν τα αμφιθέατρα. Γιατί λοιπόν σας ενοχλεί τόσο πολύ τα «Χαρισμένα πτυχία» των ιδιωτικών και δεν σας ενοχλεί το μπάχαλο στα δημόσια;; Δεύτερον κάθε παιδί έχει το δικαίωμα να μην θέλει να μπει στην διαδικασία των πανελληνίων η οποία μόνο προβλήματα σου προκαλεί με τον τρόπο που γίνονται, άρα δεν έχει κανένας το δικαίωμα να τους απαγορεύσει την εναλλακτική οδό. Κανονικά και στα δημόσια πανεπιστήμια πρέπει να καταργηθούν οι πανελλήνιες και οι μαθητές να δίνουν εξετάσεις στο τμήμα που θέλουν ώστε να περάσουν. Τέλος, ξαναλέω για τελευταία φορά ότι δεν θα απειληθεί κανένας πτυχιούχος των δημοσίων πανεπιστημίων από την ύπαρξη των ιδιωτικών ιδρυμάτων καθώς τα δημόσια θα παραμένουν πολύ καλύτερα σε ποιότητα ενώ παράλληλα έχουν κτίσει ένα ισχυρό όνομα στην αγορά εργασίας εδώ και σχεδόν 100 χρόνια. Ο μόνος τρόπος για να φτάσουν τα ιδιωτικά σε επίπεδο τα δημόσια είναι να έρθουν παραρτήματα ξένων πανεπιστημίων στην χώρα μας, πράγμα σχεδόν αδύνατον για τα τωρινά δεδομένα.
Ρε φιλε Φώτη συμφωνώ μαζί σου.
Αυτά συζητάω με φίλες μου που σπουδάζουν ακόμα, βέβαια δεν έχω γράψει εδώ καθώς δεν έχω σπουδάσει σε πανεπιστήμιο και φοβήθηκα ότι θα μου έλεγε κάποιος ότι δεν ξερω, εξαιτίας αυτού. Όμως είπες όσα σκέφτομαι όλο αυτό τον καιρό, κι παίρνω το θάρρος να μιλήσω λοιπόν.

Ναι στα δημόσια πανεπιστήμια, ναι στη δωρεάν παιδεία, όμως και τα ιδιωτικά θα δώσουν λύσεις σε ανθρώπους που δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν στις πανελλήνιες, όπως επίσης θα βοηθήσει ανθρώπους άνω των 26 που θέλουν να ξανά σπουδάσουν δουλεύοντας.

Η Κύπρος πως το κάνει τόσα χρονια; Έχουν και κρατικά και ιδιωτικά!
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,945 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Ρε φιλε Φώτη συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Αυτά συζητάω με φίλες μου που σπουδάζουν ακόμα, βέβαια δεν έχω γράψει εδώ καθώς δεν έχω σπουδάσει σε πανεπιστήμιο και φοβήθηκα ότι θα μου έλεγε κάποιος ότι δεν ξερω, εξαιτίας αυτού. Όμως είπες ακριβώς όσα σκέφτομαι όλο αυτό τον καιρό, κι παίρνω το θάρρος να μιλήσω λοιπόν.

Ναι στα δημόσια πανεπιστήμια, ναι στη δωρεάν παιδεία, όμως και τα ιδιωτικά θα δώσουν λύσεις σε ανθρώπους που δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν στις πανελλήνιες, όπως επίσης θα βοηθήσει ανθρώπους άνω των 26 που θέλουν να ξανά σπουδάσουν δουλεύοντας.

Η Κύπρος πως στο κάνει τόσα χρονια; Έχουν και κρατικά και ιδιωτικά!

Μα είναι κοινή λογική αυτά που λέμε. Κάθονται και κλαίνε / έχουν βγει στους δρόμους ενάντια στα ιδιωτικά πανεπιστήμια όλοι αυτοί που εδώ και σχεδόν 30 χρόνια έχουν καίριο ρόλο στην υποβάθμιση της δημόσιας παιδείας. Κάθονται και φωνάζουν οι παρατάξεις που το μόνο που έχουν προσφέρει στα δημόσια πανεπιστήμια είναι οι αφίσες στους τοίχους και συνθήματα του τύπου «φονιάδες των λαών Αμερικανοί».
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

για ελα σε καμια σοβαρη σχολη να δεις αμα γινεται αυτο

Το ΟΠΑ και το Εκπα δεν είναι σοβαρές σχολές σωστά;; Καθώς στο μεταπτυχιακό έχω παιδιά από το μαθηματικό του Εκπα που και μου λένε τι γίνεται και εκεί.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,999 μηνύματα.
Αρχικά ποιος σου είπε ότι είμαι ενάντια στο δημόσιο πανεπιστήμιο;; Ίσα ίσα έχω γράψει αρκετές φορές ότι τα ιδιωτικά που θα ιδρυθούν στην Ελλάδα δεν θα είναι στο επίπεδο των δημοσίων όσο αφορά το γνωστικό κομμάτι. Αρα κανένα μίσος δεν έχω με τα δημόσια πανεπιστήμια. Έχω μίσος όμως με τις παρατάξεις οι οποίες εδώ και δεκαετίες έχουν φέρει κάθε είδους αναστάτωσης μέσα στα πανεπιστήμια μόνο και μόνο για να προωθούν τα συμφέροντα τους. Έχω επίσης μίσος με μερικούς καθηγητές που αντί να κάνουν την δουλειά τους σωστά κάθονται και κλαίγονται από το πρωί μέχρι το βράδυ ότι τάχα δεν βγάζουν αρκετά χρήματα ενώ ταυτόχρονα κάνουν προπαγάνδα. Στο όνομα της ελευθερίας των ιδεών τα πανεπιστήμια βρίσκονται υπό κομματική δικτατορία εδώ και 30 χρόνια όμως κανείς δεν τολμάει να το πει, ίσα ίσα θεωρούμε πλέον φυσιολογικό τις άπειρες αφίσες, τα χυδαία συνθήματα στους τοίχους αλλά και τον συνδικαλισμό μέσα σε ένα χώρο που δεν έχει τέτοιο σκοπό.

Όσο αφορά τώρα το δεύτερο σκέλος της ερώτησης σου. Αρχικά δοσμένα πτυχία υπάρχουν και στα δημόσια πανεπιστήμια καθώς γίνεται πανικός από τις αντιγραφές στην εξεταστική ενώ οι καθηγητές χαρίζουν 5αρια και 6αρια μόνο και μόνο για να αδειάζουν τα αμφιθέατρα. Γιατί λοιπόν σας ενοχλεί τόσο πολύ τα «Χαρισμένα πτυχία» των ιδιωτικών και δεν σας ενοχλεί το μπάχαλο στα δημόσια;; Δεύτερον κάθε παιδί έχει το δικαίωμα να μην θέλει να μπει στην διαδικασία των πανελληνίων η οποία μόνο προβλήματα σου προκαλεί με τον τρόπο που γίνονται, άρα δεν έχει κανένας το δικαίωμα να τους απαγορεύσει την εναλλακτική οδό. Κανονικά και στα δημόσια πανεπιστήμια πρέπει να καταργηθούν οι πανελλήνιες και οι μαθητές να δίνουν εξετάσεις στο τμήμα που θέλουν ώστε να περάσουν. Τέλος, ξαναλέω για τελευταία φορά ότι δεν θα απειληθεί κανένας πτυχιούχος των δημοσίων πανεπιστημίων από την ύπαρξη των ιδιωτικών ιδρυμάτων καθώς τα δημόσια θα παραμένουν πολύ καλύτερα σε ποιότητα ενώ παράλληλα έχουν κτίσει ένα ισχυρό όνομα στην αγορά εργασίας εδώ και σχεδόν 100 χρόνια. Ο μόνος τρόπος για να φτάσουν τα ιδιωτικά σε επίπεδο τα δημόσια είναι να έρθουν παραρτήματα ξένων πανεπιστημίων στην χώρα μας, πράγμα σχεδόν αδύνατον για τα τωρινά δεδομένα.
Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση.
Προς Θεού, δεν είπα ότι μιλάς με μίσος. Απλά το είχα απορία γιατί δεν τα στηρίζεις, δεν είπα κάτι άλλο. Όσον αφορά τις παρατάξεις, προσωπικά δεν ξέρω πολλούς "σοβαρούς" φοιτητές που να ασχολούνται μαζί τους. Κανείς δεν τους παίρνει στα σοβαρά, ούτε αναγνωρίζει κάποιον λόγο ύπαρξής τους.
Σε όσα λες δεν βρίσκω κάτι που να μην είναι λογικό, όμως όλα αυτά είναι προβλήματα που προκύπτουν από τις παθογένειες που ανέφερα πρωτίτερα. Εγώ εκεί εστιάζω, στο γιατί η κυβέρνηση δεν κοιτά να κάνει κάτι ΟΝΤΩΣ ουσιαστικό για την παιδεία. Δηλαδή με τα ιδιωτικά πανεπιστήμια πάει να καταφέρει τι ακριβώς; Όταν υπάρχουν τόσα προβλήματα όπως και εσύ ανέφερες;
Εκεί που διαφωνώ κάθετα είναι η διαδικασία των πανελληνίων. Προσωπικά πιστεύω πως είναι ένα αναγκαίο κακό. Κακό αλλά αξιοκρατικό. Άλλο το αν όντως αξίζουν την τόση προβολή που τους δίνεται και επακόλουθα το άγχος που δημιουργεί χωρίς κανέναν λόγο στους μαθητές. Ο τρόπος που αναφέρεις θα μπορούσε ίσως να εφαρμοστεί και είναι μάλλον ο ιδεατός, αλλά στην Ελλάδα έχουμε την ικανότητα ακόμη και κάτι καλό με έναν περίεργο τρόπο να το διαλύουμε. Βέβαια, και το να δίνεις εξετάσεις για 10-20 τμήματα πάλι δημιουργεί άλλα ερωτήματα, τα οποία όμως δεν είναι επί της παρούσης.
Σέβομαι την άποψή σου όμως.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,945 μηνύματα.
Η Κύπρος πως το κάνει τόσα χρονια; Έχουν και κρατικά και ιδιωτικά!
Επειδη δεν εχεις πατησει σε πανεπιστημιο, να σου πω οτι οι σχολες ειναι τιγκα στους κυπριους που ερχονται εδω.Μου εχουν πει οτι εκει τα πανεπιστημια ειναι σαν τα κολλεγια εδω.Του κωλου δηλαδη
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Καλά αν τα ιδιωτικά ήταν υποθετικά πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ θα σου έλεγα εγώ πως θα κόπτονταν να μιλάνε για αξιοκρατία και θα απέρριπταν τέτοιο σχέδιο με μένος και κατηγορηματικά.
Κακό πράγμα να μην έχεις δική σου βούληση, κάκιστο.
Να άγεσαι και να φέρεσαι.
Και πέρα απο το κομματικό της υπόθεσης είμαι σίγουρη πως αυτό είναι pattern και σε όλα τα υπόλοιπα θέματα.

Κρίμα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top