Ίδρυση μη κρατικών πανεπιστημίων

Είστε υπέρ ή κατά;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,920 μηνύματα.
GHhVHx8WwAERS-h.png


Ελπίζω οι κωλόγεροι που ψηφίζουν Μητσουτάκ για να τα φτιαξ ούλα ν'αρχίσουν από τώρα να κάνουν μασούρι τις συντάξεις των 600 ευρώ που λαμβάνουν, μπας και καταφέρουν και σπουδάσουν τα εγγόνια τους.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,159 μηνύματα.
Το οικονομικο του οπα σοβαρη σχολη? χαχαχαχαχα. Περνα καμια βολτα απο εμπ , μαθηματικοχημικα και ιατρικες σχολες. εκει για το 5 ΦΤΥΝΕΙΣ ΑΙΜΑ σε μερικα μαθηματα.
True, been there done that.

Αλλά για να είμαστε και λίγο ρεαλιστές, όλος (μα όλος) ο ντόρος γίνεται κατά 95% για ιατρικές (που εκεί όντως θα ήταν έγκλημα κατά της ανθρωπότητας να αφήνουν παιδιά με 9κ μόρια και 25.000€ το έτος για να φοράνε άσπρες ποδιές) και 5% για νομικομηχανικές.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ενδιαφέρουσα άποψη, άρα το Παιδαγωγικό που εκπαιδευει τους ανθρώπους που θα γίνουν πρότυπο των παιδιών σου δεν είναι σοβαρή σχολή, σωστά;
Εαν θες να κάνεις την ιδεατή αναλογία, θα έλεγα πως αυτός που σχεδιάζει το κτίριο για να μην πέσει πάνω στο κεφάλι του ανθρώπου που γίνεται πρότυπο για το παιδί σου είναι πιο σημαντικός.

Ή αυτός που φροντίζει ο άνθρωπος-πρότυπο να μην πεθάνει επειδή τον πάτησε αμάξι.

Ή αυτός που φροντίζει ο άνθρωπος-πρότυπο να μην χάσει την ελευθερία του αν κατηγορηθεί συκοφαντικώς και υπό δόλο για μια δικαιοπραξία του.

Η λίστα είναι μακρά.
 

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Αυτό τί άσχετο ήταν τώρα;
Η κοινωνία τους χρειάζεται όλους αυτούς για να λειτουργήσει ομαλά, είναι concept που το μαθαίνουμε στο δημοτικό...

Θα κάνουμε argue για τα αυτονόητα εδώ μέσα σε λίγο 🤡
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,622 μηνύματα.

Αα ο Μητκας, πρώην πρύτανης ΑΠΘ και καθηγητης της σχολής μου
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,622 μηνύματα.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,910 μηνύματα.
Ενδιαφέρουσα άποψη, άρα το Παιδαγωγικό που εκπαιδευει τους ανθρώπους που θα γίνουν πρότυπο των παιδιών σου δεν είναι σοβαρή σχολή, σωστά;
Προτιμω να μην απαντησω φιλαρακι. Περνα καμια βολτα απο ενα γυμνασιο και μετα μιλα μου για παιδεια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

True, been there done that.
Ο αλλος μου συγκρινει οικονομικο οπα με μαθηματικη σχολη ρε αδερφε μου. Θα χασω τα μαλλια μου με αυτα που ακουω εδω μεσα ωρες ωρες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτό τί άσχετο ήταν τώρα;
Η κοινωνία τους χρειάζεται όλους αυτούς για να λειτουργήσει ομαλά, είναι concept που το μαθαίνουμε στο δημοτικό...

Θα κάνουμε argue για τα αυτονόητα εδώ μέσα σε λίγο 🤡
Ναι βρε συμφωνουμε ,αλλα μη συγκρινεις τη δυσκολια που εχει μια σχολη παιδαγωγικου με μια σχολη πολυτεχνειου. Δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση μεταξυ τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,652 μηνύματα.
Προτιμω να μην απαντησω φιλαρακι. Περνα καμια βολτα απο ενα γυμνασιο και μετα μιλα μου για παιδεια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ο αλλος μου συγκρινει οικονομικο οπα με μαθηματικη σχολη ρε αδερφε μου. Θα χασω τα μαλλια μου με αυτα που ακουω εδω μεσα ωρες ωρες.

Είναι η τελευταία φορά που απαντάω καθώς άλλοι θα χάσουμε τα μαλλιά μας με αυτά που γράφεις. Αρχικά όπως σου είπα τόσο εγώ όσο και ο @giannis13 μια χαρά χαρίζουν 5αρια και στις μαθηματικές σχολές, ξέρω δεν σου αρέσει καθώς σου χαλάει το αφήγημα περί χαρισμένων πτυχίων στα ιδιωτικά όμως αυτή είναι η πραγματικότητα και για να μην πεις ότι δεν το κάνουν όλοι οι καθηγητές αυτό σε προλαβαίνω και σου λέω ότι ούτε στις οικονομικές σχολές χαρίζουν όλοι οι καθηγητές 5αρια όμως ένα ποσοστό το κάνει σε όλα τα πανεπιστήμια ειδικά στο τελευταίο έτος. Δεύτερον να φανταστώ ότι έχεις σπουδάσει σε οικονομικές σχολές, στατιστική, φιλολογικά, ιστορικό κτλ και ξέρεις από πρώτο χέρι ότι είναι εύκολα;; Αν ήταν έτσι βέβαια τα τμήματα που σου ανέφερα δεν θα είχαν 50-60% αποτυχία στις εξεταστικές ούτε στις οικονομετρίες θα πέρναγε μολις το 10% των φοιτητών με την πρώτη. Τέλος, είναι το λιγότερο υποκρισία από την μια να μας λες ότι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα υποβαθμίσουν την δημόσια εκπαίδευση όταν εσύ ο ίδιος πετάς στα σκουπίδια όλες τις επιστήμες πέρα από την δίκη σου και την ιατρική, φαίνεται ποσό πολύ εκτιμάς την δημόσια εκπαίδευση.

Και για να μπω και εγώ στο παιχνίδι του trolling σου λέω ότι το ΟΠΑ είναι σταθερά στα 4 καλύτερα πανεπιστήμια της Ελλάδας, πολύ πιο πάνω από αρκετές πολυτεχνικές και μαθηματικές σχολές. Επίσης, στο εξωτερικό ένας οικονομολόγος βγάζει τα ίδια η ακόμα και περισσότερα χρήματα σε σχέση με τους μαθηματικούς, φυσικούς μηχανικούς κτλ (ανάλογα με την θέση βέβαια) άρα τι να το κανείς που είσαι σε πολυτεχνική σχολή όταν βγάζεις τα ίδια χρήματα με εμάς την πλεμπα η αναγκάζεσαι να φύγεις στο εξωτερικό επειδή στην Ελλάδα αν είσαι μαθηματικός / φυσικός καταλήγεις να κανείς ιδιαίτερα με 7 και 10€ την ώρα;; Τσάμπα διάβασμα μόνο και μόνο για το όνομα της σχολής.

* Προς αποφυγή των παρεξηγήσεων όλα τα επαγγέλματα είναι σοβαρά και χρήσιμα στην κοινωνία καθώς καταβάλεις κόπο για να πετύχεις, απλά το να βγαίνει ο καθένας κάνοντας trolling δεν νομίζω ότι βοηθάει κάπου.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,501 μηνύματα.
μια χαρά χαρίζουν 5αρια
Καλά τώρα πέρα απο το topic των ιδιωτικών πανεπιστημίων,μην εμπιστεύεστε πλήρως τι σας λένε χωρίς να ξέρετε context και λεπτομέρειες/συνθήκες υπο τις οποίες πήραν ορισμένοι ας πούμε "χαρισμένα" 5άρια.
Ούτε είναι άξιο γενίκευσης κάτι τέτοιο. Δεν ξέρεις ούτε τι έγραφε ο άλλος, ούτε και τις συνθήκες των μαθημάτων. Επομένως το θεωρώ άκυρο.
Μπορεί για παράδειγμα ενα 4 να έγινε 5 επειδή ο άλλος παρέδωσε 12 εργασίες (εμείς είχαμε τέτοιο εργαστήριο με 12 εργασίες) και παρακολουθούσε ανελλιπώς και τα θέματα ήταν γιγάντια παλούκια. Αυτό ειναι χαριστικό 5; όχι.
Και έχω κι άλλα παραδείγματα.
Επομένως, μην γενικεύετε, μην βγάζετε συμπεράσματα απο μερικά παραδείγματα τις συνθήκες των οποίων δεν τις γνωρίζετε.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,910 μηνύματα.
Ούτε είναι άξιο γενίκευσης κάτι τέτοιο.
Αυτο προσπαθω να του πω αλλα δεν θελει να καταλαβει. Βαζει την ιδια κασετα ξανα και ξανα.Εκανε ενα λαθος τσουβαλιασμα και δεν μπορει ή δεν θελει να το καταλαβει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ς θα πέρναγε μολις το 10% των φοιτητών με την πρώτη
Σε μερικα μαθηματα σε δυσκολες σχολες φιλε 10% ειναι το ποσοστο που περνανε γενικα το μαθημα.Τι μου λες τωρα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, στο εξωτερικό ένας οικονομολόγος βγάζει τα ίδια η ακόμα και περισσότερα χρήματα σε σχέση με τους μαθηματικούς, φυσικούς μηχανικούς κτλ (ανάλογα με την θέση βέβαια) άρα τι να το κανείς που είσαι σε πολυτεχνική σχολή όταν βγάζεις τα ίδια χρήματα με εμάς την πλεμπα η αναγκάζεσαι να φύγεις στο εξωτερικό επειδή στην Ελλάδα αν είσαι μαθηματικός / φυσικός καταλήγεις να κανείς ιδιαίτερα με 7 και 10€ την ώρα;; Τσάμπα διάβασμα μόνο και μόνο για το όνομα της σχολής.
Συμφωνω εδω.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,622 μηνύματα.

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ναι βρε συμφωνουμε ,αλλα μη συγκρινεις τη δυσκολια που εχει μια σχολη παιδαγωγικου με μια σχολη πολυτεχνειου. Δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση μεταξυ τους.
Δεν σύγκρινα δυσκολία όμως, αυτό που θέλω να πω είναι ότι δυσκολία =/= σοβαρότητα.
Δεν έχει νόημα να συγκρίνεις Παιδαγωγικό με Πολυτεχνείο γιατί είναι σύγκριση μήλα-πορτοκάλια, το πολυτεχνείο προφανώς και είναι ακαδημαϊκά πιο δύσκολο, αλλά ο παιδαγωγός διαχειρίζεται παιδιά και διαμορφώνει συνειδήσεις.

Οπότε να υποτιμάμε έτσι αυτές τις σχολές είναι άτοπο.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,159 μηνύματα.
Αυτό τί άσχετο ήταν τώρα;
Η κοινωνία τους χρειάζεται όλους αυτούς για να λειτουργήσει ομαλά, είναι concept που το μαθαίνουμε στο δημοτικό...

Θα κάνουμε argue για τα αυτονόητα εδώ μέσα σε λίγο 🤡
Χαχα πως γίνεται πάντως όλοι όσοι σπουδάζετε παιδαγωγικά όταν στριμώχνεστε να κάνετε σχιζοποσταρίσματα σχετικά με το κοινωνικό συμφέρον του επαγγέλματός σας λες και η κοινωνία στηρίζεται σε αυτούς που μαθαίνουν προπαίδεια στα 5χρονα.

Προσωπικά, εαν εμένα ο γιος μου μάθει "λάθος" κάποια πράγματα από τον παιδαγωγό του, πολύ απλά θα τον γράψω σε άλλο σχολείο. Όμως, εαν εμένα ο γιατρός μου κάνει λάθος μπορεί και να πεθάνω. Αντιστοίχως, εαν ο δικηγόρος μου κάνει λάθος μπορεί να χάσω την ελευθερία μου.

Ας μην διολισθήσουμε σε τέτοιες συγκρίσεις.

Άλλωστε κανένας δε προσέβαλε το αντικείμενό σας, απλά υπογραμμίστηκε το (πολύ σωστό) γεγονός πως, συγκριτικά και από άποψη περιεχομένου μαθημάτων, οι παιδαγωγικές σχολές είναι ευκολότερες. Και μάλιστα για πολλά χρόνια ήταν πολύ πιο ψηλές σε μόρια πανελληνίων από νομικοψυχολογίες γιατί ο διορισμός στο δημόσιο γινόταν τότε με επετηρίδα και υπήρχε μεγάλη απορρόφηση.
 

giannis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Χαχα πως γίνεται πάντως όλοι όσοι σπουδάζετε παιδαγωγικά όταν στριμώχνεστε να κάνετε σχιζοποσταρίσματα σχετικά με το κοινωνικό συμφέρον του επαγγέλματός σας λες και η κοινωνία στηρίζεται σε αυτούς που μαθαίνουν προπαίδεια στα 5χρονα.

Προσωπικά, εαν εμένα ο γιος μου μάθει "λάθος" κάποια πράγματα από τον παιδαγωγό του, πολύ απλά θα τον γράψω σε άλλο σχολείο. Όμως, εαν εμένα ο γιατρός μου κάνει λάθος μπορεί και να πεθάνω. Αντιστοίχως, εαν ο δικηγόρος μου κάνει λάθος μπορεί να χάσω την ελευθερία μου.
Η κοινωνία στηρίζεται και σε αυτούς που μαθαίνουν προπαίδεια σε 5χρονα (όπως τους μαθαίνουν και πολλά άλλα, απλά θες να γίνεις ειρωνικός).
Αν ο γιος σου μάθει λάθος κάποια πράγματα, καλά θα κάνεις να τον αλλάξεις σχολείο, αφού θες να τα μάθει σωστά, μιας και είναι κρίσιμο το σχολείο (αλλιώς δε θα τον άλλαζες).
Τώρα αν μπορεί εκ φύσεως οι παιδαγωγικές να είναι πιο εύκολες από Πολυτεχνεία και Θετικές Επιστήμες, δε το αμφισβητεί κανένας, αλλά ούτε νοιάζει και κανέναν.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
κανένα νέο από την Παντειο
Αμέ!! Ξεκινάμε εξεταστική 9/3 και ή το εαρινό θα φτάσει Αυγουστο ή θα το κάνουν τόσο γρήγορα που η διδασκαλία θα είναι ελλειπέστατη με αποτέλεσμα να πάμε στην εξεταστική και να μην ξέρουμε που πατάμε και που βρισκόμαστε...

για ελα σε καμια σοβαρη σχολη να δεις αμα γινεται αυτο
Ποιες είναι οι σοβαρές σχολές που ΔΕΝ πέφτει αντιγραφή; Τι θα πει βασικά σοβαρή; Γιατί εγώ βλέπω πως και στις μουράτες σχολές μηχανικών-ιατρική νομική πέφτει ΠΟΛΥ ΓΕΡΗ αντιγραφή και φροντιστήριο όχι γιατί οι φοιτητές είναι παρτάλια αλλά γιατί οι καθηγητές είναι ανεπαρκείς και παντελώς ανίκανοι στο να διδάξουν...ή ΔΕΝ χαρίζουν 5αρια και 6αρια για να τελειώνει η υπόθεση; Εδώ στους τοπογράφους στο ΕΜΠ ξέρω 2 παιδιά που χτυπάνε το κεφάλι τους στο τοίχο γιατί έχουν καθηγητές που δεν διδάσκουν όπως πρέπει το μάθημα και εν τέλει μετά τη 3η και 4η φορά τους ρίχνουν ένα 5αρι να σηκωθεί να φύγει το μάθημα ακόμα κι αν το γραπτό είναι για 3 ή 4...
Το ΟΠΑ και το Εκπα δεν είναι σοβαρές σχολές σωστά;;
Λογικά όχι...ούτε η Ιατρική ούτε το Πολυτεχνείο...

Αλήθεια ποια είναι η σοβαρή σχολή;
5 ΦΤΥΝΕΙΣ ΑΙΜΑ σε μερικα μαθηματα.
Ναι γιατί οι περισσότεροι καθηγητές είναι άχρηστοι σε επίπεδο διδασκαλίας και δεν βοηθάνε τους φοιτητές και δεν εννοώ στο θέμα βαθμολογίας πχ το 4 να γίνει 5 αλλά γενικά με καμια προοδο ας πουμε ή καλύτερη διδασκαλία των μαθηματών...πράγματα που θεωρούνται βασικά σε μια πολιτισμένη χώρα...
Το οικονομικο του οπα σοβαρη σχολη?
Οχι λογικά δεν είναι σοβαρή σχολή...
Ο αλλος μου συγκρινει οικονομικο οπα με μαθηματικη σχολη ρε αδερφε μου.
Σου υπενθυμίζω ότι οι περισσότεροι μαθηματικοί έρχονται στα δικά μας τα λημερια και σταδιοδρομούν γιατί τα καθαρά μαθηματικά στο industry είναι ΑΧΡΗΣΤΑ και η ακαδημαική καριέρα είναι ΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧ πιο βυσματική και απο τη λέξη βύσμα
ούτε στις οικονομετρίες θα πέρναγε μολις το 10% των φοιτητών με την πρώτη.
ΠΟΝΑΩ
Θα χασω τα μαλλια μου με αυτα που ακουω εδω μεσα ωρες ωρες.
Καλά έλα δώσε εσύ Λογιστικές και μετά θα σταματήσεις το troll
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, στο εξωτερικό ένας οικονομολόγος βγάζει τα ίδια η ακόμα και περισσότερα χρήματα σε σχέση με τους μαθηματικούς, φυσικούς μηχανικούς κτλ
Φώτη ποιο εξωτερικό 😆😆😆

Εδώ έχω φίλους μου πολιτικούς μηχανικούς που κοιτάνε να το γυρίσουν είτε στα οικονομικά είτε στη πληροφορική γιατί το επάγγελμα είναι στα τάρταρα...

Εδώ στο μαστερ του ΤΟΠΑ (που δεν το λες και ιδιαιτερα καλο) ένα μεγάλο ποσοστό είναι με μηχανικούς που θέλουν να βρουν μια δουλειά με σχετικές προοπτικές
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,652 μηνύματα.
Αμέ!! Ξεκινάμε εξεταστική 9/3 και ή το εαρινό θα φτάσει Αυγουστο ή θα το κάνουν τόσο γρήγορα που η διδασκαλία θα είναι ελλειπέστατη με αποτέλεσμα να πάμε στην εξεταστική και να μην ξέρουμε που πατάμε και που βρισκόμαστε...


Ποιες είναι οι σοβαρές σχολές που ΔΕΝ πέφτει αντιγραφή; Τι θα πει βασικά σοβαρή; Γιατί εγώ βλέπω πως και στις μουράτες σχολές μηχανικών-ιατρική νομική πέφτει ΠΟΛΥ ΓΕΡΗ αντιγραφή και φροντιστήριο όχι γιατί οι φοιτητές είναι παρτάλια αλλά γιατί οι καθηγητές είναι ανεπαρκείς και παντελώς ανίκανοι στο να διδάξουν...ή ΔΕΝ χαρίζουν 5αρια και 6αρια για να τελειώνει η υπόθεση; Εδώ στους τοπογράφους στο ΕΜΠ ξέρω 2 παιδιά που χτυπάνε το κεφάλι τους στο τοίχο γιατί έχουν καθηγητές που δεν διδάσκουν όπως πρέπει το μάθημα και εν τέλει μετά τη 3η και 4η φορά τους ρίχνουν ένα 5αρι να σηκωθεί να φύγει το μάθημα ακόμα κι αν το γραπτό είναι για 3 ή 4...

Λογικά όχι...ούτε η Ιατρική ούτε το Πολυτεχνείο...

Αλήθεια ποια είναι η σοβαρή σχολή;

Ναι γιατί οι περισσότεροι καθηγητές είναι άχρηστοι σε επίπεδο διδασκαλίας και δεν βοηθάνε τους φοιτητές και δεν εννοώ στο θέμα βαθμολογίας πχ το 4 να γίνει 5 αλλά γενικά με καμια προοδο ας πουμε ή καλύτερη διδασκαλία των μαθηματών...πράγματα που θεωρούνται βασικά σε μια πολιτισμένη χώρα...

Οχι λογικά δεν είναι σοβαρή σχολή...

Σου υπενθυμίζω ότι οι περισσότεροι μαθηματικοί έρχονται στα δικά μας τα λημερια και σταδιοδρομούν γιατί τα καθαρά μαθηματικά στο industry είναι ΑΧΡΗΣΤΑ και η ακαδημαική καριέρα είναι ΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧ πιο βυσματική και απο τη λέξη βύσμα

ΠΟΝΑΩ

Καλά έλα δώσε εσύ Λογιστικές και μετά θα σταματήσεις το troll
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Φώτη ποιο εξωτερικό 😆😆😆

Εδώ έχω φίλους μου πολιτικούς μηχανικούς που κοιτάνε να το γυρίσουν είτε στα οικονομικά είτε στη πληροφορική γιατί το επάγγελμα είναι στα τάρταρα...

Εδώ στο μαστερ του ΤΟΠΑ (που δεν το λες και ιδιαιτερα καλο) ένα μεγάλο ποσοστό είναι με μηχανικούς που θέλουν να βρουν μια δουλειά με σχετικές προοπτικές

9/3 είναι Σάββατο όμως. What’s wrong there??
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,159 μηνύματα.
Τώρα αν μπορεί εκ φύσεως οι παιδαγωγικές να είναι πιο εύκολες από Πολυτεχνεία και Θετικές Επιστήμες, δε το αμφισβητεί κανένας, αλλά ούτε νοιάζει και κανέναν.
Πολύ ωραία ρε άνθρωπε, αυτό λέω.

Αλλά μην έρχεστε ως αντιπαράδειγμα και προβάλλετε τη δήθεν προσφορά σας στο κοινωνικό σύνολο. Όλα τα επαγγέλματα προσφέρουν, άλλα περισσότερο και άλλα λιγότερο τι να κάνουμε δε γίνεται όλα ίσα και όμοια.
 

giannis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Πολύ ωραία ρε άνθρωπε, αυτό λέω.

Αλλά μην έρχεστε ως αντιπαράδειγμα και προβάλλετε τη δήθεν προσφορά σας στο κοινωνικό σύνολο. Όλα τα επαγγέλματα προσφέρουν, άλλα περισσότερο και άλλα λιγότερο τι να κάνουμε δε γίνεται όλα ίσα και όμοια.
Εγώ δεν είμαι αυτού του κλάδου, απλά αναγνωρίζω τη μεγάλη προσφορά δασκάλων-καθηγητών στην κοινωνία. Μάλιστα, την προβληματική λειτουργία της εκπαίδευσης τη θεωρώ απ' τις βασικότατες παθογένειες της χώρας.
 

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Χαχα πως γίνεται πάντως όλοι όσοι σπουδάζετε παιδαγωγικά όταν στριμώχνεστε να κάνετε σχιζοποσταρίσματα σχετικά με το κοινωνικό συμφέρον του επαγγέλματός σας λες και η κοινωνία στηρίζεται σε αυτούς που μαθαίνουν προπαίδεια στα 5χρονα.

Προσωπικά, εαν εμένα ο γιος μου μάθει "λάθος" κάποια πράγματα από τον παιδαγωγό του, πολύ απλά θα τον γράψω σε άλλο σχολείο. Όμως, εαν εμένα ο γιατρός μου κάνει λάθος μπορεί και να πεθάνω. Αντιστοίχως, εαν ο δικηγόρος μου κάνει λάθος μπορεί να χάσω την ελευθερία μου.

Ας μην διολισθήσουμε σε τέτοιες συγκρίσεις.

Άλλωστε κανένας δε προσέβαλε το αντικείμενό σας, απλά υπογραμμίστηκε το (πολύ σωστό) γεγονός πως, συγκριτικά και από άποψη περιεχομένου μαθημάτων, οι παιδαγωγικές σχολές είναι ευκολότερες. Και μάλιστα για πολλά χρόνια ήταν πολύ πιο ψηλές σε μόρια πανελληνίων από νομικοψυχολογίες γιατί ο διορισμός στο δημόσιο γινόταν τότε με επετηρίδα και υπήρχε μεγάλη απορρόφηση.
Οικονομικό τέλειωσα, οπότε όλο το σχόλιό σου είναι άκυρο :)
Δεν χρειάζεται να έχεις τελειώσει παιδαγωγικό για να καταλάβεις την αξία του, απλά εσύ μάλλον απλά ενδιαφέρεσαι να το παίξεις έξυπνος σε ένα φόρουμ με 20χρονους. Πρόβλημά σου.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,912 μηνύματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top