Ίδρυση μη κρατικών πανεπιστημίων

Είστε υπέρ ή κατά;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
ε αρα ειναι σιγουρο οτι θα περασει, εφοσον το ψηφισουν ολοι της ΝΔ
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,391 μηνύματα.
Ωραία αν τα «τούβλα» πάνε στα ιδιωτικά πανεπιστήμια αυτό θα είναι όφελος για τα δημόσια τα οποία θα μείνουν με τους πιο καλούς φοιτητές και άρα θα παράγουν καλύτερο εργατικό δυναμικό. Δεν είναι πρακτικά δυνατό τα δημόσια πανεπιστήμια που έχουν όνομα 100 ετών να γίνουν ξαφνικά λιγότερο ανταγωνιστικά από τα ιδιωτικά που θα χρειαστούν μερικά χρόνια μέχρι να φτιάξουν ένα όνομα στην αγορά εργασίας. Κοινή λογική είναι.




Ποια πηγή το λέει αυτό;;

View attachment 130457

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Νομίζω στις 19:00 αρχίζει η ψηφοφορία στην ολομέλεια της βουλής.
Ωραία δεδομένα. Άρα η ετήσια τακτική επιχορήγηση για κάθε ΑΕΙ είναι της τάξεως των διδάκτρων 12 φοιτητών(μπορεί και λιγότερων). Σε ποιον να το πεις και να το πιστέψει. Ούτε στην Αφρική δεν παίζει να τόσο απογοητευτικά τα πράγματα.

Edit, τύφλωση, έχασα μηδενικά. Και πάλι όμως,δεν κατανοώ με τέτοιες δήθεν χρηματοδοτήσεις πως τα ιδρύματα έχουν τόσο εξαιρετικές ελλείψεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ποια πηγή το λέει αυτό;;
IMG_7924.jpeg
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Καλά περίμενε να δούμε τι θα υλοποιηθεί διότι εδώ μας δουλεύουν. Ονειρεύονται Harvard και Yale. Λες και εαν ο άλλος έχει να δώσει δεκάδες χιλιάδες € σε δίδακτρα κάθε χρόνο θα έρθει να σπουδάσει στο Harvard των βαλκανίων.
Το όνομα δεν έχει σημασία, το πτυχίο όμως έχει. Οι αποτυχόντες της ιατρικής και κτηνιατρικής στην Σκανδιναβία, πηγαίνουν Πολωνία, Τσεχία και Ουγγαρία για τις σπουδές τους, φυσικά επι πληρωμή και γυρίζουν μετά το πτυχίο. Μπορώ να πω με μεγάλη σιγουριά, ότι η συντριπτική πλειοψηφία αυτών θα ερχόταν στην Ελλάδα, αν είναι μέσα στο μπάτζετ. Ενα παράρτημα ιατρικής στην Κρήτη συγκεκριμένα, θα άξιζε χρυσάφι.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,391 μηνύματα.
Το όνομα δεν έχει σημασία, το πτυχίο όμως έχει. Οι αποτυχόντες της ιατρικής και κτηνιατρικής στην Σκανδιναβία, πηγαίνουν Πολωνία, Τσεχία και Ουγγαρία για τις σπουδές τους, φυσικά επι πληρωμή και γυρίζουν μετά το πτυχίο. Μπορώ να πω με μεγάλη σιγουριά, ότι η συντριπτική πλειοψηφία αυτών θα ερχόταν στην Ελλάδα, αν είναι μέσα στο μπάτζετ. Ενα παράρτημα ιατρικής στην Κρήτη συγκεκριμένα, θα άξιζε χρυσάφι.
Θα πω οτι δίνει και το όνομα κάποια βαρύτητα. Καλώς ή κακώς δεν ξέρω, αλλά έτσι είναι. Φυσικά στην πράξη φαίνονται όλα, αλλά άλλο αυτό.

Τώρα σχετικά με αυτό που λες δεν μπορώ να απαντήσω κάτι γιατί δεν έχω γνώση. Αυτό που γνωρίζω είναι οτι έχουν καλό σύστημα παιδείας στην Σκανδιναβία, οπότε η ερώτηση μου είναι πόσοι εν τέλει μεταναστεύουν λόγω σπουδών ; Και γιατί να επιλέξουν συγκεκριμένα την Ελλάδα ; Ρωτάω γιατί σίγουρα εντός budget δεν θα είναι μόνο η χώρα μας.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.

Μου έβαλες μια πηγή από ένα πανεπιστήμιο όμως εγώ σου έβαλα επίσημη πηγή του υπουργείου παιδείας για το σύνολο των ΑΕΙ. Έχεις κάποιο στατιστικό στοιχείο / πηγή που να δείχνει γενική μείωση από το 2019 και μετά;;

Επίσης, ο πίνακας που έβαλες συγκρίνει τα ετη 2009-2024 όπου προφανώς η χρηματοδότη είναι πιο κάτω σε σχέση με τότε καθώς το συνολικό ΑΕΠ της χώρας είναι πιο κάτω σε σχέση με τότε. Εσυ όμως μίλησες καθαρά για τα τελευταία 5 χρόνια (όχι 15 χρόνια που έβαλες τώρα ώστε να γυρίσεις τα στατιστικά υπέρ σου). Βάλε μας τον πίνακα του ΕΜΠ για την περίοδο 2019-2024 ώστε να δούμε αν η τωρινή κυβέρνηση μειώνει συνεχώς την χρηματοδότηση των ΑΕΙ όπως έγραψες στο προηγούμενο post.

IMG_3876.jpeg
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Ωραία δεδομένα. Άρα η ετήσια τακτική επιχορήγηση για κάθε ΑΕΙ είναι της τάξεως των διδάκτρων 12 φοιτητών(μπορεί και λιγότερων). Σε ποιον να το πεις και να το πιστέψει. Ούτε στην Αφρική δεν παίζει να τόσο απογοητευτικά τα πράγματα.

Edit, τύφλωση, έχασα μηδενικά. Και πάλι όμως,δεν κατανοώ με τέτοιες δήθεν χρηματοδοτήσεις πως τα ιδρύματα έχουν τόσο εξαιρετικές ελλείψεις.

Τα ποσά αυτά τα δίνει το κράτος αρα δεν μπορεί να μην ισχύουν, αν δεν ίσχυαν θα μιλάγαμε για παραποίηση του προϋπολογισμού. Τώρα όσο αφορά τις ελλείψεις υπάρχουν για 2 λόγους. Ο πρώτος είναι επειδή τα χρήματα που δίνουν οι κυβερνήσεις είναι λιγότερα από αυτά που απαιτούνται ώστε να ιδρύματα να λειτουργούν πλήρως αποδοτικά. Ο δεύτερος πιστεύω ότι έχει να κάνει με την λανθασμένη χρήση των κονδυλίων από τα ίδια τα πανεπιστήμια, ναι μεν δεν γίνεται σε όλα τα πανεπιστήμια με την ίδια ένταση όμως υπάρχει.

Προφανώς και συμφωνούμε στο σημείο ότι η κυβέρνηση πρέπει να δώσει περισσότερα χρήματα για τα ΑΕΙ καθώς μπορεί η συνολική χρηματοδότη να έχει αυξηθεί κατά 30% σε σχέση με τα χαμηλά του 2016-2018 όμως παραμένει αρκετά χαμηλότερα σε σχέση με τα προ κρίσης επίπεδα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κατάλαβα μιλάμε με agenda.

Όπως πάντα,no point

Κοιτά εσυ έγραψες ότι η τωρινή κυβέρνηση μειώνει συνεχώς τα χρήματα που δίνει στο ΑΕΙ από το 2019 και μετά χωρίς κάποια απόδειξη. Εγώ σου έβαλα επίσημα δεδομένα που δείχνουν το αντίθετο όμως το γύρισες βάζοντας στοιχεία από το 2009 και μετά όπου προφανώς τα νούμερα είναι πιο κάτω. Αρα το ποιος μιλάει με agenda και χωρίς κανένα στοιχείο είναι εμφανές.

Σου ξαναλέω βάλε μας επίσημα στοιχεία που να δείχνουν μείωση της χρηματοδότης στα ΑΕΙ την περίοδο 2019-2024. Αν ισχύουν αυτά που λες τότε θα υπάρχουν αντίστοιχα στοιχεία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,889 μηνύματα.
Kούρασε το θέμα. Άντε τώρα να πάμε να φτιάξουμε νομοσχέδιο για μη πλανητικά Πανεπιστήμια.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,174 μηνύματα.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,197 μηνύματα.
Κατέβηκα και εγώ πριν.. ΧΑΜΟΣ! Μπράβο στα παιδιά που κάθονται όλη μέρα στους δρόμους για το δίκαιο..
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
Κατέβηκα και εγώ πριν.. ΧΑΜΟΣ! Μπράβο στα παιδιά που κάθονται όλη μέρα στους δρόμους για το δίκαιο..
αυτοι καλε ειναι οι μειοψηφιες μη δινετε σημασια... :whatever:
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
Σήμερα θα γίνει η ψηφοφορία;
8μιση ξεκινησε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

η μόνη μειοψηφία είναι εκείνη που ψηφίζει μέσα στη Βουλή το νομοσχέδιο για τα ιδιωτικά ΑΕΙ.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Βιωματικό ποστ : Tον Μάιο των εκλογών πέρυσι, μπήκα σε ένα ταξί και ο ταξιτζής (55-60 ετών) άρχισε να λέει στο τηλέφωνο ότι εγώ θέλω το ιδιωτικό πανεπιστήμιο, θα το πληρώσω για το παιδί έτσι ώστε να πάει σε ένα καλό αει (wtf?).

Ο ταξιτζής μλκ που έχει φτάσει 60 χρονών και είναι στον ήλιο για 10 ευρώ διαδρομή.

Λογικο να μου πεις, οι γριές και οι γέροι τους έβγαλαν που ενημερώνονται από σκαι και mega.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,197 μηνύματα.
Πάντα τα δημόσια θα είναι καλύτερα (ακαδημαϊκά) από τα ιδιωτικά..

Είναι σαν να συγκρίνεις το εθνικό θέατρο με τον Ίασμο😂 (για να μιλήσω και στον δικό μου κλάδο)
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,999 μηνύματα.
Πάντως ρε παιδιά, έβαλα να ακούσω στη Βουλή τις ομιλίες που γίνονται τώρα, και πραγματικά με πιάνει αηδία που αρχίζουν όλοι να κάνουν σαν τα κοκόρια, όποτε παίρνει κάποιος το λόγο. Από εκεί να καταλάβεις ποιοι είναι αυτοί που μας κυβερνούν.
Η Κωνσταντοπούλου πάντως που την άκουσα, μπορώ να πω ότι μάλλον τα αυτονόητα είπε (τους άλλους η αλήθεια είναι πως δεν τους άκουσα).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top