Ίδρυση μη κρατικών πανεπιστημίων

Είστε υπέρ ή κατά;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,391 μηνύματα.
Παιδιά πολλοί τα λένε πολύ σωστά. Το θέμα είναι οτι δεν γίνεται τίποτα δυστυχώς.
Άλλες είναι οι νοσηρές μειοψηφίες. Μια ολόκληρη Ελλάδα φωνάζει και αυτοί είναι στον κόσμο τους, και η αμυντική γραμμή τους είναι οτι κάθε καινοτόμο νομοσχέδιο πριν εφαρμοστεί αντιμετωπιζόταν με έχθρα. Αμ έλα που αυτό ισχύει για καινοτόμα αλλά και εντελώς μαλακισμένα νομοσχέδια οπότε δεν αποδεικνύει τίποτα απαραίτητα.

Οπως είπα, η μόνη σωτηρία είναι να βγει κάποια άλλη κυβέρνηση στις επόμενες εκλογές και να αναιρέσει όλα τα αίσχη που έχουν κάνει σε υγεία και παιδεία.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,391 μηνύματα.
Η Δημοκρατία αρχίζει και τελειώνει στις εκλογές, άπαξ και βγεί Κυβέρνηση ο λαός είναι νομικά παντελώς ανήμπορος.
Ακριβώς. Και αμα βγάλουν ΝΔ πάλι, εε εκεί είναι όλοι άξιοι της μήρας τους πλέον, κυριολεκτικά.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,197 μηνύματα.
Ακριβώς. Και αμα βγάλουν ΝΔ πάλι, εε εκεί είναι όλοι άξιοι της μήρας τους πλέον, κυριολεκτικά.
Και επειδή η μισή ή και ολόκληρη η Ελλάδα κατοικείται από γαμημεν@ υποκείμενα θα την πληρώνω εγώ και όποιος τέλος πάντων σιχαίνεται αυτά τα τσίρκα;
 

Maria20897

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Maria20897 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Παιδιά, γνωρίζουμε τι ώρα θα ολοκληρωθεί η ψηφοφορία;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,391 μηνύματα.
Και επειδή η μισή ή και ολόκληρη η Ελλάδα κατοικείται από γαμημεν@ υποκείμενα θα την πληρώνω εγώ και όποιος τέλος πάντων σιχαίνεται αυτά τα τσίρκα;
Δυστυχώς ναι, αυτός είναι ο ορισμός της Δημοκρατίας, και αυτά είναι τα ελαττώματα της.
Το αποτέλεσμα βέβαια είναι αλοιωμένο καθώς υπάρχει συστηματικότατη προσπάθεια διαχρονικά απο όλες τις κυβερνήσεις για την υποβάθμιση της μόρφωσης των νέων, και επομένως των αυριανών πολιτικών και ψηφοφόρων.

Όταν βλέπεις νέο κόσμο να μην ξέρει καν τι πολίτευμα έχουμε και να λέει ΝΔ, ή δεν ξέρω και εγώ πόσους άλλους που δηλώνουν οτι δεν ασχολούνται και καίγονται όλη μέρα στο insta και το τικτοκ, τι να περιμένουμε ;
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Θα πω οτι δίνει και το όνομα κάποια βαρύτητα. Καλώς ή κακώς δεν ξέρω, αλλά έτσι είναι. Φυσικά στην πράξη φαίνονται όλα, αλλά άλλο αυτό.

Τώρα σχετικά με αυτό που λες δεν μπορώ να απαντήσω κάτι γιατί δεν έχω γνώση. Αυτό που γνωρίζω είναι οτι έχουν καλό σύστημα παιδείας στην Σκανδιναβία, οπότε η ερώτηση μου είναι πόσοι εν τέλει μεταναστεύουν λόγω σπουδών ; Και γιατί να επιλέξουν συγκεκριμένα την Ελλάδα ; Ρωτάω γιατί σίγουρα εντός budget δεν θα είναι μόνο η χώρα μας.
Έχουν πολύ καλό, λειτουργικό σύστημα και κορυφαία πανεπιστήμια. Όπως και να το κάνεις όμως, η ιατρική έχει πάντα υψηλή ζήτηση και περιορισμένες θέσεις, δε μπορούν να μπουν όλοι. Δε μπορώ να σου πω ποσοστό φοιτητών που φεύγουν, αλλά είναι αρκετοί, για τις δύο συγκεκριμένες σχολές που ανέφερα. Ξέρω και άτομο που δουλεύει σε γραφείο που τους βοηθάνε με τις αιτήσεις/επιλογές, οπότε μιλάμε για κίνηση αρκετού χρήματος. Άλλοι φυσικά επίσης σπουδάζουν εξωτερικό σε άλλα αντικείμενα, αλλα ειναι άλλη κατηγορία, μιας κ δε χρειάζεται ιδιωτικό.
Ο λόγος επίλογης της Ελλάδας θα είναι ξεκάθαρα ο ηλιος. Το 90% των Νορβηγων που έχω γνωρίσει έχει πάει τουλάχιστον μια φορά Ελλάδα και το 90% εξ' αυτών στη Κρήτη.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,999 μηνύματα.
Έχω πόση ώρα την άσχετη-σχετική απορία γιατί δεν έχει ήχο η Βουλή εν τω μεταξύ. Βασικά το έχω προσέξει και άλλες φορές ότι γίνεται αυτό. Ποιος είναι ο λόγος;
Αν και τώρα σχεδόν άδεια είναι οπότε ίσως για αυτό να τον έκοψαν.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,708 μηνύματα.
Έχω πόση ώρα την άσχετη-σχετική απορία γιατί δεν έχει ήχο η Βουλή εν τω μεταξύ. Βασικά το έχω προσέξει και άλλες φορές ότι γίνεται αυτό. Ποιος είναι ο λόγος;
Αν και τώρα σχεδόν άδεια είναι οπότε ίσως για αυτό να τον έκοψαν.
Νομίζω μόνο όταν διακόπτουν στα διαλείμματα κόβεται ο ήχος, αυτό εχω παρατηρήσει
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Φωτιά στη συζήτηση έβαλε και η έκθεση της επιστημονικής υπηρεσίας της Βουλής που καταλήγει στη διαπίστωση: «Πως η ίδρυση των παραρτημάτων μη κρατικών Πανεπιστημίων στην Ελλάδα - Ξένων Παραρτημάτων στην Ελλάδα θα κριθεί από τη Δικαιοσύνη»

Αν το νομοσχέδιο πέσει από το Συμβούλιο της Επικρατείας; Τι θα γίνει;
Μπορει να μην υπακούσει ο Μητσοτάκης.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Τελείωσαν οι ομιλίες;
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,197 μηνύματα.

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,999 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Καλά έτσι κι αλλιώς δεν έχει νόημα η ψηφοφορία. Εφ'όσον έχουν την πλειοψηφία θα περάσει.

Σήμερα θα το γράψει η ιστορία πως για άλλη μια φορά η Δημοκρατία παράκουσε τον λαό, όπως τόσες άλλες φορές. Δεν είναι η εξουσία του λαού, είναι η εξουσία των αστών επί των εργατών.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,935 μηνύματα.

Η Ζωή Κωνσταντοπούλου καθυστερεί την ψηφοφορία – Διαβάζει ένα ένα τα άρθρα επί 1,5 ώρα​

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.

Maria20897

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Maria20897 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 163 μηνύματα.

Η Ζωή Κωνσταντοπούλου καθυστερεί την ψηφοφορία – Διαβάζει ένα ένα τα άρθρα επί 1,5 ώρα​

Ολοκλήρωσε την ψήφιση στις 11:15. Έχει κλείσει το σύστημα εδώ και μισή ώρα, περιμένουμε τα αποτελέσματα
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,677 μηνύματα.
Πάντως ρε παιδιά, έβαλα να ακούσω στη Βουλή τις ομιλίες που γίνονται τώρα, και πραγματικά με πιάνει αηδία που αρχίζουν όλοι να κάνουν σαν τα κοκόρια, όποτε παίρνει κάποιος το λόγο. Από εκεί να καταλάβεις ποιοι είναι αυτοί που μας κυβερνούν.
Η Κωνσταντοπούλου πάντως που την άκουσα, μπορώ να πω ότι μάλλον τα αυτονόητα είπε (τους άλλους η αλήθεια είναι πως δεν τους άκουσα).
τώρα βλέπω την ομιλία της , πολύ ωραία τα είπε η ζωίτσα μου . Έκραξε και τον κουτσούμπα , την λατρεύω :prettyplz:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top