Ίδρυση μη κρατικών πανεπιστημίων

Είστε υπέρ ή κατά;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,391 μηνύματα.
αν βγει και επίσημα από το ΣτΕ αντισυνταγματικός
1709940904788.png
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,197 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά, πραγματικά δεν έχω κάτι να χάσω, γιατί οι σπουδές μου και το αντικείμενο μου είναι εκτός ανταγωνισμού. Παρόλα αυτά όμως είμαι ΚΑΤΑ γιατί σκέφτομαι όλα εκείνα τα παιδιά που επιθυμούν και δεν θα μπορούν!

Εσείς που σπουδάζετε νομικές, ιατρικές, πολιτικές, οικονομικές κ.α. πώς γίνεται να τα υπερασπίζεστε οι περισσότεροι; Είστε οι πιο αδύναμοι κρίκοι σε όλο αυτό..
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Φωτάρα μου πες μου λίγο τι θέση σου έχουν τάξει και τους γλείφεις τόσο πολύ; Ένα κόμμα που κατάφερε να μπαζώσει τις αποδείξεις από τα Τέμπη; Με αυτά που υποστηρίζεις είσαι και εσύ, ηθικός αυτουργός, όπως και όλοι οι υπόλοιποι που τον υποστηρίζουν με το πρόσχημα "Ε και τι να ψήφιζα, Συριζα;;;; Καλύτερα θα ήταν;;;" Για αυτό έχουμε φτάσει εδώ που φτάσαμε.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,197 μηνύματα.
Οι δεξιούληδες δεν χρειάζονται ανταπόδοση, είναι τόσο φανατισμένοι που τα υποστηρίζουν από μόνοι τους.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,677 μηνύματα.
Εσείς που σπουδάζετε νομικές, ιατρικές, πολιτικές, οικονομικές κ.α. πώς γίνεται να τα υπερασπίζεστε οι περισσότεροι; Είστε οι πιο αδύναμοι κρίκοι σε όλο αυτό..
Κανένας φοιτητής δεν τα υπερασπίζεται , φαντάσου ακόμα και μερικοί ΔΑΠιτες ψήφιζαν στις συνελεύσεις πλαίσια που ήταν κατά
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Θα το αποσύρει εκεί, δε μπορεί να κάνει αλλιώς. Αλλά δε θα βγει αντισυνταγματικό.

Δυστυχώς μπορεί, η αρχιτεκτονική της Δημοκρατίας είναι τέτοια που του δίνει αυτό το παραθυράκι αν και άτυπα και πουστικα. Έγκειται μετά στην θέληση του να σεβαστει το ΣτΕ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μόνο αν το θέλει να μην δώσει τέλος ο Μητσοτάκης θα περάσει με όποιο πολιτικό κόστος φυσικά.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,935 μηνύματα.
Ιστορική στιγμή εχθές. Για πρώτη φορά κόμματα εξουσίας τα βάλανε με το ΚΚΕ. Από ΣΥΡΙΖΑ, Κωνσταντοπουλου, ΠΑΣΟΚ το περίμενα. Από την ΝΔ δεν το περίμενα.

Αυτό σημαίνει πόλεμος. Οι σχολές δεν πρόκειται να ανοίξουν τώρα αλλά μετά το Πάσχα αφού συνθηκολογήσει η κυβέρνηση με το ΚΚΕ.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,550 μηνύματα.
Νομίζω ότι όλο αυτό (και άλλα περιστατικά προφανώς) αποτελεί τρανή απόδειξη ότι η κυβέρνηση απλά δεν νοιάζεται. Τόσα πανεπιστήμια έκαναν καταλήψεις. Δεν τους αγγίζει τίποτα.

Γιουνανιστάν κυρίες και κύριοι. Απολαύστε.

Την επόμενη φορά πάμε για 51% 🤡
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,391 μηνύματα.
Μόνο αν το θέλει να μην δώσει τέλος ο Μητσοτάκης θα περάσει με όποιο πολιτικό κόστος φυσικά.
Εγώ τον έκοψα θερμό χθες για το θέμα από την ομιλία του. Πιστεύω θα το σπρώξει 100%. Εξ αρχής δηλαδή ήταν δεδομένο ότι θα το πέρναγαν το νομοσχέδιο. Τώρα μένει να δούμε ποιες θα είναι ακριβώς οι συνέπειες τα επόμενα χρόνια.

Εάν ήθελαν να πάρουν ένα μέτρο πραγματικά για να αναπνεύσει η οικονομία της χώρα, αυτό θα ήταν η επαναφορά των ΤΕΙ και η ανάπτυξη της βιομηχανίας, όχι η ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων. Τα δημόσια ήταν υπεραρκετά. Αλλά δικούς τους θέλουν να βολέψουν απλώς, όχι να πάει μπροστά η χώρα, οπότε λογικό να κάνουν ότι κάνουν.
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Εγώ τον έκοψα θερμό χθες για το θέμα από την ομιλία του. Πιστεύω θα το σπρώξει 100%. Εξ αρχής δηλαδή ήταν δεδομένο ότι θα το πέρναγαν το νομοσχέδιο. Τώρα μένει να δούμε ποιες θα είναι ακριβώς οι συνέπειες τα επόμενα χρόνια.

Εάν ήθελαν να πάρουν ένα μέτρο πραγματικά για να αναπνεύσει η οικονομία της χώρα, αυτό θα ήταν η επαναφορά των ΤΕΙ και η ανάπτυξη της βιομηχανίας, όχι η ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων. Τα δημόσια ήταν υπεραρκετά. Αλλά δικούς τους θέλουν να βολέψουν απλώς, όχι να πάει μπροστά η χώρα, οπότε λογικό να κάνουν ότι κάνουν.

Δεν είναι μόνο να βολεύουν δικούς του, δεν είναι και τόσο σημαντικοί αυτοί οι λίγοι λομπιστες του χώρου της Ακαδημίας που για χάρη τους θα πάει κόντρα στο Σύνταγμα και δεν θα υπακούσει και το ΣτΕ (από άλλες νομολογίες φαίνεται πως θα τον βγάλει αντισυνταγματικό). Αλλά κινείται από βαθειά ιδεολογικούς λόγους νεοφιλελευθης χροιας στο πνεύμα των μεταρρυθμίσεων των μνημονίων και επιθυμεί να επιβάλει την αγορά ακόμα και σε ένα χώρο που ούτε οι ξένοι δεν του το απαίτησαν. Αν αυτό δεν είναι τυφλό ιδεολογικό γινατι τότε τι είναι; Γι'αυτό και πρέπει να χάσει σε αυτό το πεδίο. Κάπου πρέπει να μπει και ένα όριο σε αυτή την νεοφιλελεύθερη λαίλαπα.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,234 μηνύματα.
Ιστορική στιγμή εχθές. Για πρώτη φορά κόμματα εξουσίας τα βάλανε με το ΚΚΕ. Από ΣΥΡΙΖΑ, Κωνσταντοπουλου, ΠΑΣΟΚ το περίμενα. Από την ΝΔ δεν το περίμενα.

Αυτό σημαίνει πόλεμος. Οι σχολές δεν πρόκειται να ανοίξουν τώρα αλλά μετά το Πάσχα αφού συνθηκολογήσει η κυβέρνηση με το ΚΚΕ.
Ούτε καν το ΚΚΕ ήταν τόσο θερμό όσο θα περίμενες.
Οκ είπε τις ατάκες του ο Κουτσούμπας αλλά ως εκει, ακόμα και στις καταλήψεις/πορείες κλπ πιο μεγάλο ρόλο είχαν οι πιο ακραίοι αριστεροί.

Δεν υπάρχει κάτι να κερδηθεί από τις καταλήψεις πλέον.
Το μόνο που θεωρητικά μπορεί να γίνει είναι να μείνει ο νόμος στα χαρτιά όπως με την πανεπιστημιακή αστυνομία, δηλαδή πχ να μην βγουν οι υπουργικές αποφάσεις για τα διαδικαστικά αδειοδοτήσεων κλπ.

Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι τους νοιάζουν οι αντιδράσεις τα ιδιωτικά δεν θα λειτουργήσουν αύριο, τα πρώτα προβλέπεται να λειτουργήσουν το φθινόπωρο του 2025. Αποκλείεται να κρατήσουν κινητοποιήσεις ως τότε.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Επειδή το πέρασε η ΝΔ.
Αν το περνούσε ο ΣΥΡΙΖΑ θα ήταν εδώ και θα έκραζε για το πόσο άδικο είναι, πως υποβαθμίζεται ο κόπος μας και πως διαλύουν την εκπαίδευση.

Εγώ ακόμα περιμένω να μας βάλεις πηγή που να δείχνει ότι η ΝΔ έχει μειώσει την χρηματοδότηση προς τα ΑΕΙ από το 2019. Επειδή όμως κάτι τέτοιο δεν ισχύει και δεν μπορείς να το αποδείξεις απλά συνεχίζεις να μιλάς για κομματική agenda μπας και βγεις από πάνω.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,197 μηνύματα.
Να μάθεις να ψάχνεις μόνος σου..

hrimatodotisi_aei_2017-2021.jpg
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Να μάθεις να ψάχνεις μόνος σου..

View attachment 130503

Αυτό που βάζετε ότι στοιχεία να είναι χωρίς να ξέρετε καν τι δείχνουν είναι απίστευτο. Το πιο απίστευτο ακόμα είναι ότι έχετε την απαίτηση να θέλετε να πιστεύουμε τα fake news.

Επειδή λοιπόν σήμερα έχουμε 2024 και όχι 2021 που λέει το διάγραμμα που έβαλες (εσκεμμένα) πάμε να δούμε συνολικά την περίοδο 2019-2024.

IMG_3881.jpeg


IMG_3882.jpeg


IMG_3883.png







Όπως είναι πλήρως εμφανές η χρηματοδότηση στα ΑΕΙ είναι αρκετά υψηλότερη σε σχέση με το 2019, άρα αυτά περί στοχευμένης μείωσης δεν ισχύουν. Τώρα να μου έρχεσαι με αυτό το επιθετικο ύφος λέγοντας μου να ψάχνω μόνος μου από την στιγμή που σε ότι γράφω βάζω αντίστοιχα στοιχεία νομίζω ότι πάει πολύ. Καταλαβαίνω ότι δεν βγαίνει το αφήγημα που θέλεις όμως τα νούμερα είναι αυτά αρέσουν δεν αρέσουν σε μερικούς.

Θα ξαναπώ ότι προφανώς οι χρηματοδότηση είναι πιο κάτω σε σχέση με το 2007-2009 όμως αυτό είναι λογικό καθώς η συνολική οικονομία είναι πιο κάτω σε σχέση με τότε. Ξαναλέω επίσης, ότι σαφώς τα ΑΕΙ θέλουν περισσότερα κονδύλια ώστε να είναι πλήρως λειτουργικά όμως αυτό είναι εντελώς διαφορετικό από τα fake news του τύπου « η Κυβέρνηση μειώνει συνεχώς την χρηματοδότηση από το 2019 και μετά». Πολύ απλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι ασχολείσαι κι εσύ καλή μου, καμένο χαρτί

Όταν κάποιος βάζει επίσημα στοιχεία που δείχνουν το αντίθετο από αυτό που λες είναι καμένο χαρτί;; :lol: :lol:
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,197 μηνύματα.
Ρε Φώτη, μου θυμίζεις μια κνίτισσα φίλη μου που όποτε με βλέπει μου κάνει κατήχηση.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,945 μηνύματα.
Μη κραζετε τον φωτη , δεν ψηφισε αυτος το νομοσχεδιο. Πολλοι απο εσας πριν λιγες εβδομαδες πανηγυριζατε ενα αλλο νομοσχεδιο που περασε η ιδια κυβερνηση και λεγατε γιναμε ευρωπη επιτελους και ξεφυγαμε απο τα βαλκανια. Τωρα που σας φερνει ιδιωτικα αει που υπαρχουν παντου στην Ε.Ε (ασχετο που ειναι για τα σκυλια τα πτυχια που δινουν και στον πατο των καταταξεων) ξυνιζεται. Διαλεξτε ευρωπη ή βαλκανια ?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Μη κραζετε τον φωτη , δεν ψηφισε αυτος το νομοσχεδιο. Πολλοι απο εσας πριν λιγες εβδομαδες πανηγυριζατε ενα αλλο νομοσχεδιο που περασε η ιδια κυβερνηση και λεγατε γιναμε ευρωπη επιτελους και ξεφυγαμε απο τα βαλκανια. Τωρα που σας φερνει ιδιωτικα αει που υπαρχουν παντου στην Ε.Ε (ασχετο που ειναι για τα σκυλια τα πτυχια που δινουν και στον πατο των καταταξεων) ξυνιζεται. Διαλεξτε ευρωπη ή βαλκανια ?

Εκτός από αυτό που λες, το οποίο είναι απόλυτα σωστό, δεν μπορώ να μην βάλω στοιχεία πάνω σε αυτά που λέγονται. Όταν ένα μέλος κάθεται και μας λέει ότι η ΝΔ μειώνει τα χρήματα που δίνει στα ΑΕΙ από το 2019 και μετά όμως τα επίσημα στοιχεία λένε ακριβώς το αντίθετο τότε ποιος έχει κομματική agenda?? Εγώ που απλά έβαλα την πορεία της χρηματοδότησης των ΑΕΙ τα τελευταία χρόνια η εκείνος που λέει ότι η χρηματοδότηση μειώνεται ενώ η πραγματικότητα είναι ακριβώς το ανάποδο;; Δεν ξέρω αλλά μερικές φορές μου φαίνεται αστείο το να εξηγώ τα αυτονόητα σε άτομα που είναι ηλικίας 25++ ετών, ακόμα και τα παιδιά του γυμνασίου δεν αμφισβητούν τα official data.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top