Ίδρυση μη κρατικών πανεπιστημίων

Είστε υπέρ ή κατά;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Μη κραζετε τον φωτη , δεν ψηφισε αυτος το νομοσχεδιο. Πολλοι απο εσας πριν λιγες εβδομαδες πανηγυριζατε ενα αλλο νομοσχεδιο που περασε η ιδια κυβερνηση και λεγατε γιναμε ευρωπη επιτελους και ξεφυγαμε απο τα βαλκανια. Τωρα που σας φερνει ιδιωτικα αει που υπαρχουν παντου στην Ε.Ε (ασχετο που ειναι για τα σκυλια τα πτυχια που δινουν και στον πατο των καταταξεων) ξυνιζεται. Διαλεξτε ευρωπη ή βαλκανια ?
Καλά το κράξιμο στον Φώτη είναι όντως περιττό γιατί δεν είναι κάποιος θεσμικός εκπρόσωπος της κυβέρνησης.

Όμως δεν ταιριάζει ακριβώς το ένα με το άλλο. Η Ευρώπη καταρχάς δεν είναι πάντα καλό παράδειγμα, για την ακρίβεια θα έλεγα πως έχει γίνει προς αποφυγή τα τελευταία χρόνια. Θα έπρεπε να παίρνουμε τα ιδιωτικά από εκεί ως πείρα πως ένας θεσμός δεν λειτουργεί. Οικογενειακός γνωστός δουλεύει στην Αγγλία ως Security στον εκπαιδευτικό τομέα. Δεν μιλάμε καν για πανεπιστήμια, από σχολεία ξεκινάει ο θεσμός των δύο ταχυτήτων. Τα σχολεία της φτωχολογιάς και τα σχολεία των ελίτ. Στα αγγλικά πανεπιστήμια δεν σπουδάζει τόσο ο μέσος Άγγλος όσο κυρίως αλλοδαποί από ελίτ ή υποτροφίες από όσο ξέρω.

Πρέπει να σταματήσει κάπου το πρότυπο του πολιτισμένου Ευρωπαίου που είναι κριτήριο ανάπτυξης ή όχι. Σε πολλά ζητήματα η Ευρώπη είναι τραγωδία. Για να μη μιλήσω για τις ΗΠΑ.
 

giannis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ιστορική στιγμή εχθές. Για πρώτη φορά κόμματα εξουσίας τα βάλανε με το ΚΚΕ. Από ΣΥΡΙΖΑ, Κωνσταντοπουλου, ΠΑΣΟΚ το περίμενα. Από την ΝΔ δεν το περίμενα.

Αυτό σημαίνει πόλεμος. Οι σχολές δεν πρόκειται να ανοίξουν τώρα αλλά μετά το Πάσχα αφού συνθηκολογήσει η κυβέρνηση με το ΚΚΕ.
Δηλαδή θα μείνουν κλειστές όλο τον Μάρτη, τον Απρίλη και μισό Μάη;
Μακάρι να κινηθούν νομικά φοιτητές και γονείς εναντίον των πρυτάνεων. Που θεωρώ θα γίνει αργά ή γρήγορα.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,197 μηνύματα.
Δεν κράζουμε κανέναν, τα αυτονόητα εξηγούμε!

Επίσης, ας μη συγκρίνουμε τα ασύγκριτα.. Ο γάμος των ομοφυλόφιλων δεν μας επηρεάζει σε τίποτα, αλλά αυτό (νομίζω) μας αφορά όλους!
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Δεν κράζουμε κανέναν, τα αυτονόητα εξηγούμε!

Επίσης, ας μη συγκρίνουμε τα ασύγκριτα.. Ο γάμος των ομοφυλόφιλων δεν μας επηρεάζει σε τίποτα, αλλά αυτό (νομίζω) μας αφορά όλους!

Και εγώ τα αυτονόητα σου εξήγησα καλή μου, σου έβαλα αποδείξεις που δείχνουν ότι καμία μείωση της χρηματοδότησης προς τα πανεπιστήμια δεν έχει λάβει χώρα από το 2019 και μετά, ίσα ίσα το ακριβώς αντίθετο έχει συμβεί. Όμως εσυ αντί να πεις ότι έκανες λάθος (ανθρώπινο είναι σιγά το πράγμα) είπες ότι σου πάνω προπαγάνδα. Λες και τα στατιστικά στοιχεία είναι προπαγάνδα η λένε ψέματα.

Τέλος πάντων δεν έχει νόημα όλο αυτό, στην εποχή μας τα data είναι εύκολα προσβάσιμα και ο καθένας μπορεί να τα δει.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,945 μηνύματα.
Δεν κράζουμε κανέναν, τα αυτονόητα εξηγούμε!

Επίσης, ας μη συγκρίνουμε τα ασύγκριτα.. Ο γάμος των ομοφυλόφιλων δεν μας επηρεάζει σε τίποτα, αλλά αυτό (νομίζω) μας αφορά όλους!
Μωρε μας αφορα ολους εννοειται και υπερ καταληψης εχω ψηφισει 2 φορες αφου ειμαι εναντια στο νομοσχεδιο, αλλα δεν εχετε καταλαβει ο μητσοτακης ειναι ενας καιροσκοπος ψηφοθηρας που κανει τα παντα για να μεινει στην εξουσια και να εχει την ευνοια της Ε.Ε και των μεγαλων εφοπλισων και εταιρειων. Για αυτο ψηφισε και τα 2 νομοσχεδια. Οτι του λενε κανει. Ουτε συγκρινω κατι προφανως, απλα ειναι αστειο ενηλικα ατομα με 5 χρονια σχεδον κυβερνηση μητσοτακη να μην εχουν καταλαβει καποια απλα πραγματα και αλλου να πανηγυριζουν και αλλου να λιντσαρουν.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,197 μηνύματα.
Ο Μάνεσης κάθεται και λέει ότι συμφέρουν τα ιδιωτικά γιατί δεν θα πληρώνουν οι γονείς στο λύκειο, φροντιστήρια και ιδιαίτερα για τις πανελλήνιες..

1. Κανένα φροντιστήριο δεν κοστίζει 100.000

2. Και πάλι θα χρειάζονται φροντιστήρια, διότι θα χρειάζονται καλό απολυτήριο (έτσι ισχύει μέχρι τώρα, δεν ξέρω αν θα το αλλάξει) πράγμα που με το σχολείο μόνο του δεν επιτυγχάνεται..
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,945 μηνύματα.
Ο Μάνεσης κάθεται και λέει ότι συμφέρουν τα ιδιωτικά γιατί δεν θα πληρώνουν οι γονείς στο λύκειο, φροντιστήρια και ιδιαίτερα για τις πανελλήνιες..

1. Κανένα φροντιστήριο δεν κοστίζει 100.000

2. Και πάλι θα χρειάζονται φροντιστήρια, διότι θα χρειάζονται καλό απολυτήριο (έτσι ισχύει μέχρι τώρα, δεν ξέρω αν θα το αλλάξει) πράγμα που με το σχολείο μόνο του δεν επιτυγχάνεται..
Τι λες βρε εριφυλη μου. Σιγα μην απαιτησει το βουλγαροπανεπιστημιο 100κ για να σπουδασει ο μιχαλακης απο το χαιδαρι. Δεν νομιζω με τετοιες τιμες να προσελκυσουν κανα ατομο. Οσοι εχουν πολλα λεφτα πανε αγγλια , αμερικη κτλ οχι βουλγαρια και κυπρο.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,928 μηνύματα.
Μη κραζετε τον φωτη , δεν ψηφισε αυτος το νομοσχεδιο. Πολλοι απο εσας πριν λιγες εβδομαδες πανηγυριζατε ενα αλλο νομοσχεδιο που περασε η ιδια κυβερνηση και λεγατε γιναμε ευρωπη επιτελους και ξεφυγαμε απο τα βαλκανια. Τωρα που σας φερνει ιδιωτικα αει που υπαρχουν παντου στην Ε.Ε (ασχετο που ειναι για τα σκυλια τα πτυχια που δινουν και στον πατο των καταταξεων) ξυνιζεται. Διαλεξτε ευρωπη ή βαλκανια ?

Το νομοσχέδιο για τον γάμο των ΛΟΑΤΚΙ+ δεν κατέλυε το Σύνταγμα.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,945 μηνύματα.
Το νομοσχέδιο για τον γάμο των ΛΟΑΤΚΙ+ δεν κατέλυε το Σύνταγμα.
Μπροστα στα λεφτα , τις ψηφους και την εξουσια το συνταγμα ειναι ενα κωλοχαρτο. Απο τα μνημονια ισχυει αυτο τωρα σας επιασε ο πονος για το συνταγμα ? Να ηταν η πρωτη φορα να πω ενταξει.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,716 μηνύματα.
Ο Μάνεσης κάθεται και λέει ότι συμφέρουν τα ιδιωτικά γιατί δεν θα πληρώνουν οι γονείς στο λύκειο, φροντιστήρια και ιδιαίτερα για τις πανελλήνιες..

1. Κανένα φροντιστήριο δεν κοστίζει 100.000

2. Και πάλι θα χρειάζονται φροντιστήρια, διότι θα χρειάζονται καλό απολυτήριο (έτσι ισχύει μέχρι τώρα, δεν ξέρω αν θα το αλλάξει) πράγμα που με το σχολείο μόνο του δεν επιτυγχάνεται..
Ο Μανεσης δεν τα λεει τοσο καλα Ερυφιλη γιατι ειναι εξω απο το προβλημα.
Τα παιδια που θα πανε στα ιδιωτικα θα πρεπει να δωσουν πανελληνιες και να πιασουν κατι μεταξυ 8,5 και 9,5 ΜΟ...οποτε φροντ θα πανε και μετα βεβαια θα πρεπει να εχουν και τα χρηματα που λες ή και πιο πολλα.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,928 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,945 μηνύματα.
Ο Μανεσης δεν τα λεει τοσο καλα Ερυφιλη γιατι ειναι εξω απο το προβλημα.
Τα παιδια που θα πανε στα ιδιωτικα θα πρεπει να δωσουν πανελληνιες και να πιασουν κατι μεταξυ 8,5 και 9,5 ΜΟ...οποτε φροντ θα πανε και μετα βεβαια θα πρεπει να εχουν και τα χρηματα που λες ή και πιο πολλα.
Καλα και εγω 330 ενοικιο δινω. Κανα 600ρι το λιγοτερο ειναι τα μηνιαια εξοδα ενος φοιτητη στην επαρχια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι, είναι η 1η φορά που παραβιάζεται ωμά και απροκάλυπτα, δες και δήλωση Πιερρακάκακη. Ελπίζω το ΣτΕ να μην βάλει πλάτη σε αυτή την αθλιότητα.
Δεν θα βαλει καμια πλατη , παμε και στοιχημα (μακαρι να χασω) . 57 δολοφονημενοι και ξαναβγαινουν βουλευτες μετα απο 2 μηνες. Δεν υπαρχει καμια ελπιδα. Money rules the world man , get over it. Μονο αμα θελει ο κουλης θα βαλει πλατη το στε.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,716 μηνύματα.
Καλα και εγω 330 ενοικιο δινω. Κανα 600ρι το λιγοτερο ειναι τα μηνιαια εξοδα ενος φοιτητη στην επαρχια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν θα βαλει καμια πλατη. 57 δολοφονημενοι και ξαναβγαινουν βουλευτες μετα απο 2 μηνες. Δεν υπαρχει καμια ελπιδα. Money rules the world man , get over it.
Ε οχι μιλαω για τα διδακτρα ... 20Κχ6=120Κ εχει η ιατρικη κυπρου..εδω αντε να το αρχισουν πιο χαμηλα σε επιπεδο Μπρατισλαβας για δόλωμα και welcome δηλαδη 15Κ χ 6= 90Κ.
Εσυ μαλλον εισαι προνομιοχος με τα 600 ...οι πρυτανεις τοποθετουν τα εξοδα παρακολουθησης στα 1000 στην επαρχια ... ε αθηνα δεν θα ειναι κατι παραπανω?
Α και η λεσχη στο ιδρυμα πληρωνεται εξτρα... Αραγε ο κουλης θα τα δωσει το 1500αρι? ε πρεπει.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,945 μηνύματα.
Ε οχι μιλαω για τα διδακτρα ... 20Κχ6=120Κ εχει η ιατρικη κυπρου..
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ γελαω. Δεν το ηξερα. Τοσος ντορος για το τιποτα δηλαδη. Ποιος τρελος θα δωσει 120κ για να παρει χαρτι απο την κυπρο ρε πουστη μου? Απλα ηθελε ο κουλης να περασει κανα νομοσχεδιο για να καυλωσει ο κυρ παντελης και να τον ξαναψηφισει τον ιουνιο. Στα χαρτια θα μεινει ο νομος απο μονος του πιστευω.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Ιστορική στιγμή εχθές. Για πρώτη φορά κόμματα εξουσίας τα βάλανε με το ΚΚΕ. Από ΣΥΡΙΖΑ, Κωνσταντοπουλου, ΠΑΣΟΚ το περίμενα. Από την ΝΔ δεν το περίμενα.

Αυτό σημαίνει πόλεμος. Οι σχολές δεν πρόκειται να ανοίξουν τώρα αλλά μετά το Πάσχα αφού συνθηκολογήσει η κυβέρνηση με το ΚΚΕ.
Και μετά ξύπνησες.

Ο μόνος λόγος που ο κόσμος "χαίρεται" που έληξε το συγκεκριμένο ζήτημα είναι μπας και ανοίξουν οι σχολές μας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στα χαρτια θα μεινει ο νομος απο μονος του πιστευω.
Καλά και πέραν τούτων, νομικά πρόσωπα διφυούς χαρακτήρα υπάρχουν νομολογιακά από το 1950.

Το ΣτΕ μάλλον θα επικροτήσει το νόμο, όχι το αντίθετο.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,945 μηνύματα.
Ο μόνος λόγος που ο κόσμος "χαίρεται" που έληξε το συγκεκριμένο ζήτημα είναι μπας και ανοίξουν οι σχολές μας.
Αμα δεν ανοιξει την εβδομαδα της καθαρας δευτερας η σχολη μου 4-5 εργαστηρια απο ολα τα ετη δεν θα πραγαμτοποιηθουν. Θα εχει γελιο να δουμε τι θα γινει.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,234 μηνύματα.
Η σκέψη ότι αντι να πληρώνεις φροντιστήρια θα πληρώσεις δίδακτρα θα είχε μια βάση θεωρητικά.

Δηλαδή ΑΝ έλεγε κάποιος ότι αντι να πληρώνει νοίκι και έξοδα διαβίωσης 6 χρόνια για ιατρική(ας πούμε μπακάλικα σύνολο 1000 το μήνα αρα 1000*12*6 = 72.000) συν όσα δώσει για φροντιστήρια θα μπορούσε να βγαίνει περίπου στα ίδια με τα δίδακτρα και το παιδί να μένει σπίτι του αντι κάπου αλλού.

ΑΛΛΑ για να γινόταν αυτό θα έπρεπε να έχεις τα ιδιωτικά τόσο καλύτερα από τα δημόσια που συνειδητά κάποιος στην Α λυκείου να λέει θέλω να περάσω σε ιδιωτικό και οχι σε δημόσιο ή κάποιος γονιός να αποδεχτεί στην Α λυκείου ότι το παιδί του δεν μπορεί να περάσει ιατρική οπότε αντι να ασχοληθεί για πανελλήνιες να πάει σε ιδιωτικό ή τα ετήσια δίδακτρα ενός ιδιωτικού να είναι λιγότερα από το κόστος σπουδών σε άλλη πόλη.

Και τα 3 πολύ δύσκολο να συμβούν.

Αυτοί που θα κερδίσουν είναι όσοι θα έστελναν τα παιδιά Κύπρο, Βουλγαρία, Σλοβακία, Πολωνία κλπ μετά την αποτυχία στις πανελλήνιες. Και ίδια να είναι τα δίδακτρα με την Κύπρο θα γλιτώνουν τα έξοδα για να μείνει το παιδί εκεί. Αλλά ως εκεί.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,945 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,716 μηνύματα.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ γελαω. Δεν το ηξερα. Τοσος ντορος για το τιποτα δηλαδη. Ποιος τρελος θα δωσει 120κ για να παρει χαρτι απο την κυπρο ρε πουστη μου? Απλα ηθελε ο κουλης να περασει κανα νομοσχεδιο για να καυλωσει ο κυρ παντελης και να τον ξαναψηφισει τον ιουνιο. Στα χαρτια θα μεινει ο νομος απο μονος του πιστευω.
Κοιτα ο κουλης ανελαβε ενα προτζεκτ απο την CVC και το τρεχει επαξια... για αυτο και η τοση βιασυνη.
Τα 15Κ το χρονο ειναι ενταξει για τους αθηναιους ...που να τρεχουμε Μπρατισλαβα τωρα ?..θα τσιμπισουμε και κατι απο ρουμανια και κυπρο ..Οκ μια χαρα.
Ε μετα θα αρχισουν οι απαιτησεις και τα δικαστηρια ...δωσε με και μενα χρηματοδοτηση γιατι μονο στα δημοσια ?..εστι λεει η ΕΕ κλπ και θα την παρουν.
Το προβλημα τωρα ειναι η γκρινια της CVC ..και αντε ποτε θα αρχισουμε? Και του κουλη πως θα τουμπαρει και θα συντομευσει το ΣτΕ γιατι η κολωτουμπα ειναι μεγαλη.
Χτες ο Βοριδης εκανε την αρχη... βολιδοσκοπησε στην ολομελεια το πασοκ αν θα ψηφισει την αλλαγή του συνταγματος

Στο ελληνικο εβαλαν πινακιδα εκει που θα χτισουν
1709982015374.png

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top