Ίδρυση μη κρατικών πανεπιστημίων

Είστε υπέρ ή κατά;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,945 μηνύματα.
Γάμησέ τα, και προτείνει ακύρωση νομοθετικής πράξης από διοικητικό δικαστήριο (ΣτΕ).

Τέσπα το 99% των όσων γράφονται εδώ είναι για να γελάνε και τα τσιμέντα, ειλικρινά ζουν ανάμεσά μας αυτά τα φιντάνια.

Επί του τόπικ: από την ανακοίνωση του αγώνα των ΦΣ αυτό που κατάλαβα είναι πως σιωπηρά οι καταλήψεις καλούνται να σταματήσουν (σε όλη την ανακοίνωση ούτε μια φορά δεν αναφέρθηκε η λέξη). Τώρα το επόμενο ζήτημα είναι να μπαλώσουν τις χαμένες εξεταστικές που χάθηκαν ακριβώς εξαιτίας των καταλήψεων.

Θεωρώ πως μπορούμε να κοιτάμε μπροστά στο άνοιγμα επιτέλους των σχολών μας.
Μα αφου η προσφυγη στο στε θα εκδικαστει σε 1-2 χρονια ξερω γω. Οποτε 2 ειναι οι επιλογες πλεον. Ή ανοιγμα σχολων τωρα ή καταληψεις μεχρι να βγει η αποφαση του στε. Οτιδηποτε αλλο ειναι κοροιδια για το φοιτητικο κινημα .
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
28 χρονων ειναι το παλικαρι και αντι να ασχολειται να τελειωσει το μεταπτυχιακο του, καθεται ολη μερα και ασχολειται με τα υπαλληλακια του κκε.
τι θα μου πρότεινες να κάνω μπροο, εσύ θα ξέρεις καλύτερα
βοηθησε με καραμπουζουκλημ είμαι σαπογνωση
θα σε ξαφνιασει αλλά μπορώ να ασχολούμαι με πολλα πράγματα μέσα στη μέρα
εσύ όχι;

περα απο τη πλάκα, και εννοώ πέρα επειδή πρόσφατα πήγα οδοντίατρο και πλέον δεν έχω τόση πλάκα, εσείς φαίνεται πως είστε εκτός πραγματικότητας, εγώ ασχολούμαι με το θέμα δημόσιο πανεπιστήμιο, όχι με ανουσιες παρατάξεις ποτέ δεν το έκανα
Εσείς κοιτατε να βολευτείτε ψυχουλαμ, δεν είναι κακό να κοιτατε το τώρα και οχι το αύριο, το τι θα απογινουν τα δημόσια πανεπιστήμια, όμως δεν μπορείτε να την λέτε σε μένα επειδή αφιερώνω λίγο χρόνο για το θέμα
Πού ξέρεις ότι δεν κοιτάζω το μεταπτυχιακό, με βλέπεις, με ξέρεις; θες να σου στείλω μήπως και καμιά αναλυτική βαθμολογία; να κοιτάς τη δουλειά σου.
Να σε απασχολεί το γιατί αυτός ο φαλακρας κοπτεται τόσο πολύ για τα δημόσια και όχι να τον κοροϊδεύεις υπονοώντας ανυπαρκτες παραταξιακες συσχετίσεις
Είναι λυπητερο πολύ να βλέπω νέα 20χρονα παιδιά να χάνουν το δάσος την ευρύτερη εικόνα, εγώ πιστεύω μπορείς πολύ καλύτερα
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,945 μηνύματα.
τι θα μου πρότεινες να κάνω μπροο, εσύ θα ξέρεις καλύτερα
βοηθησε με καραμπουζουκλημ είμαι σαπογνωση
θα σε ξαφνιασει αλλά μπορώ να ασχολούμαι με πολλα πράγματα μέσα στη μέρα
εσύ όχι;

περα απο τη πλάκα, και εννοώ πέρα επειδή πρόσφατα πήγα οδοντίατρο και πλέον δεν έχω τόση πλάκα, εσείς φαίνεται πως είστε εκτός πραγματικότητας, εγώ ασχολούμαι με το θέμα δημόσιο πανεπιστήμιο, όχι με ανουσιες παρατάξεις ποτέ δεν το έκανα
Εσείς κοιτατε να βολευτείτε ψυχουλαμ, δεν είναι κακό να κοιτατε το τώρα και οχι το αύριο, το τι θα απογινουν τα δημόσια πανεπιστήμια, όμως δεν μπορείτε να την λέτε σε μένα επειδή αφιερώνω λίγο χρόνο για το θέμα
Πού ξέρεις ότι δεν κοιτάζω το μεταπτυχιακό, με βλέπεις, με ξέρεις; θες να σου στείλω μήπως και καμιά αναλυτική βαθμολογία; να κοιτάς τη δουλειά σου.
Να σε απασχολεί το γιατί αυτός ο φαλακρας κοπτεται τόσο πολύ για τα δημόσια και όχι να τον κοροϊδεύεις υπονοώντας ανυπαρκτες παραταξιακες συσχετίσεις
Είναι λυπητερο πολύ να βλέπω νέα 20χρονα παιδιά να χάνουν το δάσος την ευρύτερη εικόνα, εγώ πιστεύω μπορείς πολύ καλύτερα
Ωραια μαγκα μπραβο σου. Απαντα μου τωρα στο τελευταιο μηνυμα. Εχετε τα αρχιδια να κανετε καταληψη 1-2 χρονια? Αμα τα εχετε ειμαι μαζι σας. Αλλιως ανοιξτε τις σχολες και σταματηστε το παραμυθι και την υπηρετηση κομματικων συμφεροντων.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,708 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
Ωραια μαγκα μπραβο σου. Απαντα μου τωρα στο τελευταιο μηνυμα. Εχετε τα αρχιδια να κανετε καταληψη 1-2 χρονια?
Ποιους ρωτας;
Εγω όπως πολύ καλά διαπιστωσες είμαι μεταπτυχιακός
Εμείς δεν κάνουμε καταλήψεις
Τις καταλήψεις τις κάνουν οι προπτυχιακοι
Οι καταλήψεις επηρεάζουν κατά 99% προπτυχιακους
Οπότε εγώ δεν έχω το δικαίωμα να μιλάω για καταλήψεις καθώς δε με επηρεάζουν, το παλουκι το τρώνε οι προπτυχιακοι αυτούς ρώτα.
Εμείς και μαθήματα κάνουμε κανονικά και εξεταστική, καθώς πληρώνουμε.

Επίσης αν θυμάσαι θα το ξαναπω το 2020 είχαν όλη τη χρονιά κατάληψη
Όμως κανείς δεν την κατάλαβε ιδιαίτερα επειδή ήταν λόγω κορωνα όλοι εξ αποστάσεως και ήταν η αναμπουμπουλα του πρωτογνωρου του πραγματος γιαυτο κανείς δεν τη θυμάται και τόσο
Ότι γίνεται γίνεται αν θέλουν
Αυτοδιοικουμενες είναι οι σχολές αφού, και ο φοιτητικός σύλλογος είναι επίσημο όργανο της σχολής

Αλλά είναι πολύ πιο απλό, δε χρειάζεται κατάληψη ούτε ένα ούτε δύο χρόνια
Λίγους μήνες να το τραβήξουν θα είναι αρκετή η πίεση που θα ασκηθεί σε πολιτικό επίπεδο και σε πρυτάνεις
Who knows
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,218 μηνύματα.
Ποιους ρωτας;
Εγω όπως πολύ καλά διαπιστωσες είμαι μεταπτυχιακός
Εμείς δεν κάνουμε καταλήψεις
Τις καταλήψεις τις κάνουν οι προπτυχιακοι
Οι καταλήψεις επηρεάζουν κατά 99% προπτυχιακους
Οπότε εγώ δεν έχω το δικαίωμα να μιλάω για καταλήψεις καθώς δε με επηρεάζουν, το παλουκι το τρώνε οι προπτυχιακοι αυτούς ρώτα
Κατανοητό φιντανι μου;

Επίσης αν θυμάσαι θα το ξαναπω το 2020 είχαν όλη τη χρονιά κατάληψη
Όμως κανείς δεν την κατάλαβε ιδιαίτερα επειδή ήταν λόγω κορωνα όλοι εξ αποστάσεως και ήταν η αναμπουμπουλα του πρωτογνωρου του πραγματος γιαυτο κανείς δεν τη θυμάται και τόσο
Ότι γίνεται γίνεται αν θέλουν
Αυτοδιοικουμενες είναι οι σχολές αφού, και ο φοιτητικός σύλλογος είναι επίσημο όργανο της σχολής

Αλλά είναι πολύ πιο απλό, δε χρειάζεται κατάληψη ούτε ένα ούτε δύο χρόνια
Λίγους μήνες να το τραβήξουν θα είναι αρκετή η πίεση που θα ασκηθεί σε πολιτικό επίπεδο και σε πρυτάνεις
Who knows
Για μεταπτυχιακος παντως δεν εχεις πολυ καταλαβει πως δουλευει ο κοσμος. Ισως συγκινηθει η δεξια παπαροτριχα του Μητσοτακη αν κρατησουν κανα 3 μηνο ακομα
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,945 μηνύματα.
Ποιους ρωτας;
Εγω όπως πολύ καλά διαπιστωσες είμαι μεταπτυχιακός
Εμείς δεν κάνουμε καταλήψεις
Τις καταλήψεις τις κάνουν οι προπτυχιακοι
Οι καταλήψεις επηρεάζουν κατά 99% προπτυχιακους
Οπότε εγώ δεν έχω το δικαίωμα να μιλάω για καταλήψεις καθώς δε με επηρεάζουν, το παλουκι το τρώνε οι προπτυχιακοι αυτούς ρώτα
Κατανοητό φιντανι μου;

Επίσης αν θυμάσαι θα το ξαναπω το 2020 είχαν όλη τη χρονιά κατάληψη
Όμως κανείς δεν την κατάλαβε ιδιαίτερα επειδή ήταν λόγω κορωνα όλοι εξ αποστάσεως και ήταν η αναμπουμπουλα του πρωτογνωρου του πραγματος γιαυτο κανείς δεν τη θυμάται και τόσο
Ότι γίνεται γίνεται αν θέλουν
Αυτοδιοικουμενες είναι οι σχολές αφού, και ο φοιτητικός σύλλογος είναι επίσημο όργανο της σχολής
Επειδη μαλλον δεν εγινα κατανοητος ρωταω αλλη μια φορα.Κατα την ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ τι πρεπει να γινει. Ανοιγμα σχολων τωρα ή συνεχιση καταληψεων επ αοριστα μεχρι να γινει η εκδικαση του νομο στο στε(δηλαδη σε 1-2 χρονια το λιγοτερο). Αμα ησουν προπτυχιακος τι θα ψηφιζες? (υποθετικα για να κανουμες κουβεντα).
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
Επειδη μαλλον δεν εγινα κατανοητος ρωταω αλλη μια φορα.Κατα την ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ τι πρεπει να γινει. Ανοιγμα σχολων τωρα ή συνεχιση καταληψεων επ αοριστα μεχρι να γινει η εκδικαση του νομο στο στε(δηλαδη σε 1-2 χρονια το λιγοτερο). Αμα ησουν προπτυχιακος τι θα ψηφιζες?
Δεν έχουν νόημα τα υποθετικά σενάρια
Απάντησα, λίγους μήνες να το τραβήξουν ιδανικά, δε χρειάζεται καν χρονο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για μεταπτυχιακος παντως δεν εχεις πολυ καταλαβει πως δουλευει ο κοσμος. Ισως συγκινηθει η δεξια παπαροτριχα του Μητσοτακη αν κρατησουν κανα 3 μηνο ακομα
Έχω καταλάβει πως δουλεύει ο κόσμος, απλώς είμαι αισιόδοξος πως μπορεί να αλλάξει προς το καλύτερο και γιαυτο προσπαθώ

Δεν ξερω αν έχει τρίχες εκεί, πιστεύω ξυρίζομαι αλλά ενιγουει, ο σκοπός δεν είναι οι καταλήψεις να συγκινησουν άμεσα τον Μητσοτάκη
Αλλά τους πρυτάνεις ώστε αυτοί να έρθουν σε δύσκολοι θέση και να πιεστουν ώστε αυτοί να ασκήσουν πίεση στο υπουργείο και στον Μητσοτάκη ως πρυτανικο συμβούλιο
Είναι ο μόνος τρόπος
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,945 μηνύματα.
Δεν έχουν νόημα τα υποθετικά σενάρια
Απάντησα, λίγους μήνες να το τραβήξουν ιδανικά, δε χρειάζεται καν χρονο
Μαλιστα. Δηλάδη 2-3 μηνες ακομα καταληψη ενω ο νομος ισχυει κανονικα μεχρι να γινει η εκδικαση της υποθεσης στο στε(και αλλαξει κατι) . Ευχαριστω για την απαντηση.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Τι διαβάζουμε ρε εδώ μέσα, να συνεχίσουν οι καταλήψεις ενώ το νομοσχέδιο έχει ψηφιστεί :rofl: :rofl: .
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,708 μηνύματα.
Αφού μένουν που μένουν αχρησιμοποίητα τα κτίρια των δημοσίων ΑΕΙ, βλέπω στο τέλος να τα παραχωρεί η κυβέρνηση στα ιδιωτικά που θα έρθουν στην Ελλάδα, μην ψάχνουν υποδομές. Εμείς βολευόμαστε και με webex!
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,945 μηνύματα.
Εντωμεταξύ με κατάληψη 1-2 χρόνια θα έχουν περισσότερη ζήτηση τα ιδιωτικά από τα δημόσια
Ποιος σοβαρος ανθρωπος με δυνατοτητες και βλεψεις θα προτιμησει να παει στο παραρτημα της κυπρου και της βουλγαριας? Ειπαμε για γελια η κατασταση στα αει αλλα για γελια και το νομοσχεδιο.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,708 μηνύματα.
Ποιος σοβαρος ανθρωπος με δυνατοτητες και βλεψεις θα προτιμησει να παει στο παραρτημα της κυπρου και της βουλγαριας? Ειπαμε για γελια η κατασταση στα αει αλλα για γελια και το νομοσχεδιο.
Καλά, προσωπικά δεν θα το προτιμούσα σε καμία περίπτωση. Αλλά θέλω να πω κι ότι με καταλήψεις 1-2 χρόνια θα γίνουν για γέλια και τα ελληνικά πανεπιστήμια. Καλώς ή κακώς, ακαδημαϊκά έχουν ένα επίπεδο. Μέσω webex χάνεται τελείως, δεν μπορεί η κατάληψη να είναι μακροχρόνια κατάσταση. Ευτελίζεται η διαδικασία τόσο της διδασκαλίας όσο και των εξετάσεων. Δεν έχουμε πανδημία για να το δικαιολογήσουμε.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,234 μηνύματα.
Ο νόμος θα κριθεί στην πράξη.

Αν είναι τόσο αυστηρός όσο διαφημίζουν με τόσο αυστηρά οικονομικά και ποιοτικά κριτήρια αρα χρειάζεται μεγάλες επενδύσεις 2-3 ιδιωτικά θα ανοίξουν και αν αφού δεν υπάρχει αγορά για όλους. Είμαστε μια μικρή χώρα και με την υπογεννητικότητα που έχουμε ο πληθυσμός νέων μειώνεται σταθερά δεν είμαστε καμιά μεγάλη αγορά.

Αν είναι γεμάτος παραθυράκια στα υποτίθεται αυστηρά κριτήρια και πρακτικά όποιος έχει τώρα κολλέγιο αλλάζει ταμπέλα και βαφτίζεται πανεπιστήμιο θα γεμίσουμε ιδιωτικά πανεπιστήμια αλλά στην ουσία θα είναι ίδιο πράγμα με τα τωρινά κολλέγια από θέμα ποιότητας εκπαίδευσης και θα μείνουν στο ίδιο επίπεδο στην συνείδηση του κόσμου.
Δεν έχουν νόημα τα υποθετικά σενάρια
Απάντησα, λίγους μήνες να το τραβήξουν ιδανικά, δε χρειάζεται καν χρονο
Ήδη ήταν γύρω στο δίμηνο με καταλήψεις και ο νόμος ψηφίστηκε.

Να κρατήσει ας πούμε 2 μήνες ακόμα, τι θα αλλάξει;

Που στο μεταξύ στο ΣΤΕ ακόμα δεν μπορεί να προσφύγει κανείς, στο ΣΤΕ μπορείς να προσφύγεις όταν γίνει κάποια πράξη με τον νέο νόμο.

Πχ όταν εκδοθεί μια άδεια για ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο πας στο ΣΤΕ για να την ακυρώσεις με επιχείρημα ότι είναι αντισυνταγματικός ο νόμος και αν το ΣΤΕ συμφωνήσει ότι είναι αντισυνταγματικός τότε πρακτικά ακυρώνεται ο νόμος. Πρέπει να γίνει κάποια πράξη με τον νέο νόμο, δηλαδή να βγει κάποια απόφαση που να πατάει πάνω σε αυτόν για να μπορέσει να προσφύγει κάποιος εναντίον του αρα μιλάμε για μήνες μέχρι να γίνει η πρώτη προσφυγή.

 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,391 μηνύματα.
Έχει μείνει κανένα άλλο παιδί να σπουδάσει ο Μητσοτάκης ; Για να δούμε εαν θα το στείλει να σπουδάσει σε δημόσιο ΑΕΙ(εαν υπάρχουν μέχρι τότε όπως πάμε) ή εαν θα το σπουδάσει σε ιδιωτικό ΑΕΙ......ή στο Harvard το κανονικό στην Αμερική......
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Αλλά τους πρυτάνεις ώστε αυτοί να έρθουν σε δύσκολοι θέση και να πιεστουν ώστε αυτοί να ασκήσουν πίεση στο υπουργείο και στον Μητσοτάκη ως πρυτανικο συμβούλιο
Είναι ο μόνος τρόπος
Να τους πιέσουν να κάνουν τι;

Να ακυρώσουν αναδρομικά ψηφισμένο νόμο από το κοινοβούλιο;
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
Μου φαίνεται όλοι σας έχετε ξεχάσει τον Τεμπονερα και την τότε κατάσταση
Πάλι νομοσχέδιο της ΝΔ που υποβαθμιζε τα δημόσια πανεπιστήμια ήταν, όμως δεν μείνανε με σταυρωμενα χέρια μέχρι να εφαρμοστεί
Με τη γνωστή τραγική κατάληξη
 

giannis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Σήμερα θα ξέρουμε πολλά πάντως, πραγματοποιείται η πλειονότητα των γενικών συνελεύσεων.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Πχ όταν εκδοθεί μια άδεια για ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο πας στο ΣΤΕ για να την ακυρώσεις με επιχείρημα ότι είναι αντισυνταγματικός ο νόμος και αν το ΣΤΕ συμφωνήσει ότι είναι αντισυνταγματικός τότε πρακτικά ακυρώνεται ο νόμος. Πρέπει να γίνει κάποια πράξη με τον νέο νόμο, δηλαδή να βγει κάποια απόφαση που να πατάει πάνω σε αυτόν για να μπορέσει να προσφύγει κάποιος εναντίον του αρα μιλάμε για μήνες μέχρι να γίνει η πρώτη προσφυγή.
Καλό θα είναι αν δεν έχετε γνώση να μην έχετε γνώμη (δύσκολο, το ξέρω, αλλά κάντε μια προσπάθεια).

  1. Δεν μπορεί να ακυρωθεί ο ψηφισμένος νόμος από το ΣτΕ. Πρώτον διότι το ΣτΕ είναι διοικητικό δικαστήριο, και άραγε μπορεί μόνο να ελέγξει τις διοικητικές πράξεις της κανονιστικά δρώσας διοίκησης. Δεύτερον, υπάρχουν ειδικές επιτροπές που ελέγχουν τους νόμους πριν ψηφιστούν (αν και ομολογουμένως το ΣτΕ είναι πιο κοντά στον ΠτΔ παρά στη Βουλή) οπότε δεν τίθεται θέμα αντισυνταγματικότητας. Τρίτον, τα Νομικά Πρόσωπα Διφυούς Χαρακτήρα υπάρχουν εδώ και περίπου 15 χρόνια (νερά, μεταφορές κλπ.) ως νομολογιακές κατασκευές του ίδιου του ΣτΕ. Αν μη τι άλλο, θεωρώ πως το ΣτΕ δεν θα κάνει απολύτως τίποτα ακόμη και αν προσβληθεί κάποια διοικητική πράξη κάποιου ΝΠ Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης.
  2. Νομοσχέδιο ψηφισμένο από τη Βουλή μπορεί να ακυρωθεί (πλην εξαιρετικών περιστάσεων) μόνο με εκ νέου ψήφιση κάποιου επομένου νομοσχεδίου που ρητά και κατηγορηματικά καταργεί/τροποποιεί προηγούμενες διατάξεις.
    ΑΛΛΑ ακόμη και τότε, για λόγους νομοθετικής συνέχειας, δεν σημαίνει πως θα ακυρωθούν αυτοδικαίως όλες οι διατάξεις του προς κατάργηση νομοσχεδίου (εκτός αν αυτό προβλέπεται ρητά).
  3. Ο συνταγματικός έλεγχος των νόμων στην Ελλάδα είναι διάχυτος και παρεμπίπτων. Αυτό σημαίνει πως αν κριθεί κάποιος νόμος ως αντισυνταγματικός, το δικαστήριο έχει κριθεί νομολογιακά πως έχει την υποχρέωση απλά να μην τον εφαρμόσει. Θέμα ακυρότητας νόμου από τα δικαστικά έδρανα απλά δεν υφίσταται.
Για να μιλήσω και πιο λαϊκά: όλα τα σενάρια κατάργησης του νομοσχεδίου από κάποιο ανώτατο δικαστήριο (προς το παρόν) είναι παραμύθια της χαλιμάς.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
Να τους πιέσουν να κάνουν τι;

Να ακυρώσουν αναδρομικά ψηφισμένο νόμο από το κοινοβούλιο;
Θεωρητικά θα μπορούσαν ας πουμε να τους αναγκάσουν να περάσουν άλλο νομοσχέδιο τροπολογία εκ νεου, Overwrite πάνω στο μόλις περασμένο
Ναι κωλοτουμπα δλδ, αλλά αν ασκηθεί εντονα η σωστη πίεση είναι πιθανό, δύσκολο, αλλά θεωρητικά γίνεται

Ας πούμε αν αύριο όλοι οι πρυτάνεις κλείσουν τα πανεπιστήμια ως ένδειξη διαμαρτυρίας επαοριστον, δε κινειται τιποτα, τι θα κάνει η κυβέρνηση; θα αναγκαστει να συνθηκολογησει
Και ο μόνος τρόπος για να αναγκαστουν οι πρυτάνεις να κάνουν κάτι τέτοιο είναι οι καταλήψεις
Κατάλληλη πίεση εκεί που πρέπει, δλδ στους πρυτάνεις, ώστε αυτοί με τη σειρά τους να εξαναγκασουν την κυβέρνηση
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top