• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Όραση και διάβασμα

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
παιδια εμενα μου τυχε το αντιθετο:/: μου γραψε ο γιατρος συνταγη και οταν πηγα στην οπτικο μου και εκανα τα γυαλια οντως κατι δεν πηγαινε καλα και οταν με εξετασε κι αυτη βρικαμε οτι ο γιατρος τις μοιρες τις εβαλε λαθος και μου τα φτιαξε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Γίνεται κι αυτό, νομίζω λέγεται οπτικομετρία και μπορεί και ο οπτικός να σου βρει πόσο έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Επίσης, άλλη απορία: ισχύει αυτό που λένε, ότι αν παραείναι δυνατή η συνταγή, ή έτσι κι αλλιώς, μπορεί τα μάτια να "καλομάθουν" με τα γυαλιά και να χειροτερέψουν;

Δε νομίζω ότι είναι μύθος. Όχι τόσο το να χειροτερέψουν να μάτια, αλλά γίνουν "μαλθακά" και να μην μπορούν να λειτουργήσουν χωρίς γυαλιά. Δε νομίζω ότι είναι τυχαίο ότι πολλοί φίλοι/γνωστοί με 1 και 1μιση βαθμό μυωπία/αστιγματισμό/υπερμετρωπία ή whatever είναι εξαρτημένοι από τα γυαλιά/φακούς, ενώ άλλοι με πολύ μεγαλύτερους βαθμούς είναι λειτουργικοί χωρίς. Το μάτι χρειάζεται να ασκείται.

Αλλά σε καμία περίπτωση μην αμελείς τα γυαλιά μπροστά στον υπολογιστή ή όταν διαβάζεις, θα επιβαρυνθούν. Το καλομάθημα θα επέλθει αν αρχίσεις να τα φοράς στην βόλτα, στο φαγητό, στα ΜΜΜ και λοιπά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, αυτό θα προσπαθήσω να κάνω!
Πήγα χθες και μου είπαν ότι είναι όλα οκ, άρα πρέπει να συνηθίσω μόνο. Θα φοράω τα γυαλιά μόνο στη δουλειά, και μόνο μπροστά στον υπολογιστή, ίσα να φύγουν οι πονοκέφαλοι κλπ... :)
Περίεργο είναι όμως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ είμαι πάλι,
έχω μία απορία...
Φοράω τα γυαλιά μου και έεχω καταλάβει ότι, και για να μην κουράζονται τα μάτια μου και για να μην αναπτύξω μυωπία, είναι καλό να φοράω γυαλιά για υπερμετρωπία.
Αλλά έχω και αστιγματισμό, κι η απορία μου είναι η εξής:
Δεδομένου ότι ο αστιγματισμός είναι κάτι το ανατομικό, δηλαδή το είχα ανέκαθεν, πόσο καλό είναι για τα μάτια που φοράω γυαλιά για αστιγματισμό μόνο τη μισή μέρα; Μήπως έτσι δε θα μπορώ σε λίγο καιρό καθόλου χωρίς αυτά; Δηλαδή συνηθίσω τα γυαλιά, ενώ μια ζωή ήμουν χωρίς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οφθαλμιατρο καλυτερα ρωτησε απευθειας. Μην παιζεις και πολυ με τα ματια. Παντως δε νομιζω να συνηθισεις τοσο με τα μεν, και να μη μπορεις χωρις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
αυτο με το λιγο φως ισχυει...
οπως και το συνεχομενο διαβασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elsa D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elsa D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Λόγο διαβάσματος ανέβασα μυωπία 0,50 και αστιγματισμό 0,25 και θα βάλω γυαλιά για πρώτη φορά και ντρέπομε αν και τα γυαλιά μου θα έρθουν τέλη της εβδομάδας οποίος έχει προσωπική εμπειρία ας μου πεί είναι σημαντικό για εμένα να ξέρω παρόμοιες ιστορίες με την δική μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Λόγο διαβάσματος ανέβασα μυωπία 0,50 και αστιγματισμό 0,25 και θα βάλω γυαλιά για πρώτη φορά και ντρέπομε αν και τα γυαλιά μου θα έρθουν τέλη της εβδομάδας οποίος έχει προσωπική εμπειρία ας μου πεί είναι σημαντικό για εμένα να ξέρω παρόμοιες ιστορίες με την δική μου
Nτρέπεσαι για τα γυαλιά που διάλεξες ή ντρέπεσαι επειδή θα φοράς γυαλιά; Τζάμπα χαλιέσαι, υπάρχουν και σοβαρότερα προβλήματα σε αυτή την ζωή.:):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Λόγο διαβάσματος ανέβασα μυωπία 0,50 και αστιγματισμό 0,25 και θα βάλω γυαλιά για πρώτη φορά και ντρέπομε αν και τα γυαλιά μου θα έρθουν τέλη της εβδομάδας οποίος έχει προσωπική εμπειρία ας μου πεί είναι σημαντικό για εμένα να ξέρω παρόμοιες ιστορίες με την δική μου
αν ειναι δυνατον,ντρεπεσαι επειδη εχεις μυωπια??εγω που εχω 9 βαθμους δηλαδη,τι θα επρεπε να κανω?? να μην βγαινω απο το σπιτι μου?:worry:
τα γυαλια ειναι μια χαρα,αν και προσωπικα προτιμω τους φακους επαφης,με βολευουν περισσοτερο!:) αν και με 0.50 δεν νομιζω να χρειαζεσαι να φορας συνεχεια γυαλια παρα μονο οταν διαβαζεις,σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Λόγο διαβάσματος ανέβασα μυωπία 0,50 και αστιγματισμό 0,25 και θα βάλω γυαλιά για πρώτη φορά και ντρέπομε αν και τα γυαλιά μου θα έρθουν τέλη της εβδομάδας οποίος έχει προσωπική εμπειρία ας μου πεί είναι σημαντικό για εμένα να ξέρω παρόμοιες ιστορίες με την δική μου

Μη στενοχωριέσαι γι αυτό :D αυτά τα νούμερα είναι πολύ χαμηλά, τα γυαλιά θα σε βοηθάνε να μην κουράζεις περισσότερο τα μάτια σου. Να τα φοράς όπως σου είπε ο γιατρός και να μην αισθανθείς ποτέ άβολα ή άσχημα:)
Ίσα ίσα θα σου αλλάξουν και την εμφάνιση λίγο, (φαντάζομαι ο σκελετός θα είναι κάτι χαριτωμένο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Λόγο διαβάσματος ανέβασα μυωπία 0,50 και αστιγματισμό 0,25 και θα βάλω γυαλιά για πρώτη φορά και ντρέπομε αν και τα γυαλιά μου θα έρθουν τέλη της εβδομάδας οποίος έχει προσωπική εμπειρία ας μου πεί είναι σημαντικό για εμένα να ξέρω παρόμοιες ιστορίες με την δική μου

Τίποτα δεν έχεις!!
Αυτοί είναι βαθμοί που απλά σε κουράζουν στο διαβασμα την τηλεοραση και τον υπολογιστη!
Μόνο εκει θα χρειαστει να τα φορας, αντε και σε κανενα σινεμα!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
αν σας ενδιαφέρει, στη σχολή μας είπαν (θα το πω χοντρά χοντρά για να το καταλάβετε) ότι η μυωπία, εξελικτικά, αποτελεί την προσαρμογή του ανθρώπινου ματιού στην όλο και αυξανόμενη ανάγκη να βλέπει πράγματα από κοντινή απόσταση (π.χ. να διαβάζει). Όταν συνηθίζει να βλέπει περισσότερο σε μακρινές αποστάσεις (τοπία π.χ.) από,τι σε κοντινές η "μυωπία" του, χοντρικά, μειώνεται! Γι αυτό λοιπόν φαίνεται ότι λέμε "λόγω διαβάσματος ανέπτυξα μυωπία κλπ.".

Για την πρεσβυωπία μην με ρωτάτε δεν έμαθα ακόμα, αλλά θα το ψάξω κάποια στιγμή.:P

για την elsa: κι εγώ έχω παρόμοια εμπειρία! ντρεπόμουν και δεν φορούσα τακτικά τα γυαλιά στο σχολείο και τα φορούσα μόνο στο σπίτι. το καλό όμως είναι να τα φοράς όποτε πρέπει, δηλαδή όποτε σου έχει πει ο οφθαλμίατρός σου. γιατί αν κάνουμε τα δικά μας δεν έχει νόημα γιατί δεν θα επιλυθεί το "πρόβλημα"! άλλωστε να σκέφτεσαι ότι τα γυαλιά είναι για δική σου διευκόλυνση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elsa D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elsa D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
ναι το χρώμα τον γυαλιών είναι σαν κόκκινο πολύ ωραία αλλά δεν θέλω να σκέφτομαι οτί θα πρέπει να τα φοράω επίσης έμαθα οτί στην αρχή σε ζαλίζουν αληθεύει και αν ναι πολύ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
ναι το χρώμα τον γυαλιών είναι σαν κόκκινο πολύ ωραία αλλά δεν θέλω να σκέφτομαι οτί θα πρέπει να τα φοράω επίσης έμαθα οτί στην αρχή σε ζαλίζουν αληθεύει και αν ναι πολύ ;
Μένεις έγκυος μόλις τα φοράς, δεν στο είπαν για ευνόητους λόγους.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elsa D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elsa D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
τι θες να πεις δεν κατάλαβα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
τι θες να πεις δεν κατάλαβα ;
Αστειευόμουν ΠΡΟΦΑΝΩΣ!:) Εσένα ποιό είναι το πρόβλημά σου που θα φοράς γυαλιά για να αντιμετωπίσεις το μικρό πρόβλημα που έχεις(συνήθως όταν αντιμετωπίζονται τα προβλήματά μας χαιρόμαστε) ή πού θα σε βλέπουν οι άλλοι με γυαλιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elsa D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elsa D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
είναι δύσκολο για εμένα να βάλω γυαλιά 15 χρονών στα 16 για πρώτη φορά δεν είμαι χθες όταν μου το είπε η οφθαλμίατρος με έπιασαν τα κλάματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ έβαλα γυαλιά σχεδόν στα 18 μου! :) Τι να πω;;
Αλλά μπορώ να πω ότι απολαμβάνω την διαδικασία επιλογής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
είναι δύσκολο για εμένα να βάλω γυαλιά 15 χρονών στα 16 για πρώτη φορά δεν είμαι χθες όταν μου το είπε η οφθαλμίατρος με έπιασαν τα κλάματα

εχεις παααρα πολυ μικρη μυωπια!!θα τα φορας μονο οταν τα χρειαζεσαι..για να μην δυσκολευεσαι στην οραση..οταν βγαινεις εξω και χωρις γυαλια μια χαρα θα βλεπεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top