Όταν ενδιαφέρεστε για δεσμευμένο/η...;

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
1)Δεν το πιστεύω αυτό!
2)΄Οπως και να ΄χει το παιχνίδι είναι αμφίδρομο.
Ακόμα και να την πέσει ένας/μία σε δεσμευμένο/η, αυτοί γιατί προδίδουν τη σχέση τους και ενδίδουν;

1)Τότε μάλλον ζεις σε άλλη χώρα!:rolleyes:
2)Γιατί μέσα στα πλαίσια της "επιφανειακής" αντιμετώπισης κ.λπ. (όπως έγραψα και πιο πριν) οι περισσότερες σχέσεις συνάπτονται για τους λάθος λόγους, άρα και τα θεμέλια τους είναι σαθρά, άρα είναι "εύθραυστες" στην παραμικρή δυσκολία, πειρασμό κ.λπ.

Υ.Γ. Επίσης να τονίσω ότι δεν παίζει κανένα ρόλο η εξωτερική εμφάνιση του/της παρτενέρ όσον αφορά το ενδιαφέρον των "τρίτων" ανδρών/γυναικών προς εμάς...ακόμη κι αν μας συνοδεύει ένας άντρας ή μια γυναίκα 150+ κιλών που αντικειμενικά δε βλέπεται, πάλι θα τραβήξουμε τα βλέμματα και το ενδιαφέρον!;)
Το μόνο που αλλάζει κάθε φορά είναι οι σκέψεις και το "κίνητρο" (π.χ. αν η παρτενέρ είναι εμφανίσιμη θα σκεφτεί "κοίταξε τι ωραία γυναίκα που τον συνοδεύει, αξίζει να τον γνωρίσω και να της τον πάρω" ενώ αν δεν είναι "κοίταξε κοτζάμ λεβέντης με τι μπάζο χαραμίζεται, του αξίζει κάτι καλύτερο, θα της τον πάρω της φακλάνας":lol:)...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1)Τότε μάλλον ζεις σε άλλη χώρα!:rolleyes:
2)Γιατί μέσα στα πλαίσια της "επιφανειακής" αντιμετώπισης κ.λπ. (όπως έγραψα και πιο πριν) οι περισσότερες σχέσεις συνάπτονται για τους λάθος λόγους, άρα και τα θεμέλια τους είναι σαθρά, άρα είναι "εύθραυστες" στην παραμικρή δυσκολία, πειρασμό κ.λπ.

1) Δεν κατάλαβες ή μάλλον εγώ δεν εξηγήθηκα σωστά.
Δεν αμφισβητώ ότι την πέφτουν σε δεσμευμένους/ες, αμφισβητώ ότι τους την πέφτουν για τους λόγους που αναφέρεις ότι δηλ τους/τις βλέπουν ως τρόπαιο και ότι συμπεραίνουν ότι αφού έχουν δεσμό άρα κάτι αξίζουν.
Εγώ πιστεύω ότι τους την πέφτουν απλά και μόνο επειδή τους "γυάλισαν".

2) Συμφωνώ! ΄Αρα τέτοιες σχέσεις καλά κάνουν και διαλύονται όποια κι αν είναι η αφορμή του χωρισμού.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που λέει ο Jack μπορώ να το επιβεβαιώσω κι εγώ. Όταν είμαι έξω με κοπέλα τα βλέμματα άλλων γυναικών είναι πολύ περισσότερα από όταν είμαι μόνος η με φίλους.

Αυτή είναι η ουσία του τροπαίου Λένω ότι γυαλίζει. Αυτό ακριβώς λέει ο Jack.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι τους την πέφτουν απλά και μόνο επειδή τους "γυάλισαν".

Μακάρι να ήταν έτσι τα πράγματα γενικότερα, δηλαδή οι γυναίκες και οι άντρες να την "έπεφταν" σε όσους/όσες τους "γυάλισαν" όπως λες (είτε είναι δεσμευμένοι είτε όχι) χωρίς τις πάσης φύσεως ηλίθιες ανασταλτικές σκέψεις...
 

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Δεν έχω εντοπίσει κάποιο βαθύτερο αίτιο καθότι και οι γυναίκες με τις οποίες έτυχε να συζητήσω αυτό το θέμα δεν είχαν κάτι να πουν!
Εγώ θα έλεγα ότι εφόσον σαν κοινωνία σε θέματα σχέσεων είμαστε ούτως ή άλλως πολλά χρόνια πίσω σε σχέση με το σημερινό δυτικό πολιτισμό, όπως και σε επίπεδο γενικότερης "παιδείας", λογικό είναι στο μυαλό της μέσης Ελληνίδας να βασιλεύει η προκατάληψη, τα λάθος πρότυπα, το "έτσι κάνουν όλοι" και η "επιφανειακή" αξιολόγηση κι αντιμετώπιση των πραγμάτων γενικότερα κι εν τέλει, η υπερβολή και ο παραλογισμός!
Κι έτσι καταλήγει να σκέφτεται ότι π.χ. αυτός που κάθεται μόνος του ή με φίλο/φίλους του σε σχέση με τον άλλο που έχει γυναίκες για παρέα όχι απλά είναι λιγότερο ελκυστικός, αλλά είναι και sociopath κι επικίνδυνος (αν βγήκε μόνος) ή αδιάφορος ως αρσενικό εφόσον δεν έχει γυναίκες γύρω του, άρα και να γυρίσει να μας κοιτάξει εμείς γυρνάμε το βλέμμα μας αλλού!:whatever:
Μάλλον γενικεύουμε χωρίς λόγο...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτή είναι η ουσία του τροπαίου Λένω ότι γυαλίζει. Αυτό ακριβώς λέει ο Jack.

Αν στο τρόπαιο δίνεις τη σημασία της επιτυχίας, της νίκης τότε δεν έχει να κάνει με το αν ο άλλος είναι δεσμευμένος ή όχι.
Μπορεί κάλλιστα να είναι τρόπαιο και ένας αδέσμευτος/η.

Μακάρι να ήταν έτσι τα πράγματα γενικότερα, δηλαδή οι γυναίκες και οι άντρες να την "έπεφταν" σε όσους/όσες τους "γυάλισαν" όπως λες (είτε είναι δεσμευμένοι είτε όχι) χωρίς τις πάσης φύσεως ηλίθιες ανασταλτικές σκέψεις...

Εγώ νομίζω ότι έτσι είναι!
Της γυαλίζει της άλλης ο δεσμευμένος και επειδή δεν έχει ηθικές αναστολές του την πέφτει!
Κολακεύεται ο άλλος και επειδή έχει σαθρά θεμέλια η σχέση του, ενδίδει ή κολακεύεται και ο άλλος (επειδή είναι φυσιολογικό να καλακευόμαστε από τον θαυμασμό του άλλου φύλου) και επειδή είναι ικανοποιημένος από τη σχέση του και δεν θέλει να τη βάλει σε κίνδυνο, αδιαφορεί!
Υπάρχουν και κάποιες γυναίκες που έχουν εμμονή με τους δεσμευμένους αλλά σίγουρα δεν είναι ο κανόνας και ειλικρινά δεν ξέρω να σου πω τι τις ωθεί σ΄αυτό!
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Αν στο τρόπαιο δίνεις τη σημασία της επιτυχίας, της νίκης τότε δεν έχει να κάνει με το αν ο άλλος είναι δεσμευμένος ή όχι.
Μπορεί κάλλιστα να είναι τρόπαιο και ένας αδέσμευτος/η.

Εγώ νομίζω ότι έτσι είναι!
Της γυαλίζει της άλλης ο δεσμευμένος και επειδή δεν έχει ηθικές αναστολές του την πέφτει!
Κολακεύεται ο άλλος και επειδή έχει σαθρά θεμέλια η σχέση του, ενδίδει ή κολακεύεται και ο άλλος (επειδή είναι φυσιολογικό να καλακευόμαστε από τον θαυμασμό του άλλου φύλου) και επειδή είναι ικανοποιημένος από τη σχέση του και δεν θέλει να τη βάλει σε κίνδυνο, αδιαφορεί!
Υπάρχουν και κάποιες γυναίκες που έχουν εμμονή με τους δεσμευμένους αλλά σίγουρα δεν είναι ο κανόνας και ειλικρινά δεν ξέρω να σου πω τι τις ωθεί σ΄αυτό!

Ναι, ένας "αδέσμευτος" που βγήκε κάπου με μια γυναίκα ή με παρέα που περιλαμβάνει γυναίκες!;)
Δεν έχει κανείς ταμπέλα στο κούτελό του για την προσωπική του κατάσταση...απλά γίνεται αυτομάτως πιο ελκυστικός έτσι!
Το "γιατί"...ας μας το πουν οι ίδιες!:rolleyes:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ο δεσμευμένος άντρας και δη αυτός που έχει μια χαρούμενη σύντροφο στο πλευρό του, δείχνει αυτομάτως ότι είναι σε θέση να δεσμευτεί και να προσφέρει σε μια γυναίκα όσα χρειάζεται. Δε νομίζω ότι το παρασκέφτεται κάποιος, πιο πολύ υποσυνείδητα όταν βλέπεις ένα χαρούμενο ζευγάρι το κοιτάς και έστω και για ένα νανοσεκόντ σκέφτεσαι τον εαυτό σου στη θέση της κοπέλας (ή του αγοριού, αντίστοιχα). Βλέπεις δηλαδή τον άντρα τη στιγμή που είναι σύντροφος, ρομαντικός, περιποιητικός (αν είναι φυσικά), ενώ στο μπαρ ή με τους φίλους του βλέπεις μια πλευρά του που δε σε αφορά τόσο άμεσα ως γυναίκα. Από την άλλη, λοιπόν, θα ρωτήσω το άλλο. Έχετε δει πολλές φορές να γλυκοκοιτάνε δεσμευμένο άντρα που μαλώνει με την κοπέλα του ή είναι jerk μαζί της και όταν του μιλάει, εκείνος χαζεύει το κινητό ή/και τον κώλο της σερβιτόρας; Δε νομίζω.

Ούτε φυσικά σημαίνει πως, επειδή ρίχνεις το βλέμμα σου πάνω του, είσαι αυτομάτως αντροχωρίστρα και θα προσπαθούσες όντως να τον κλέψεις απ' τη δικιά του. Εγώ πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου να χαζεύω ζευγάρια και να τα χαίρομαι, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι χαζεύω τον άντρα συγκεκριμένα. Απλώς ταιριάζουν τόσο που μου αρέσει να τους βλέπω μαζί, οπότε δεν είναι πολύ απόλυτο αυτό με τα βλέμματα που λέτε.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο δεσμευμένος άντρας και δη αυτός που έχει μια χαρούμενη σύντροφο στο πλευρό του, δείχνει αυτομάτως ότι είναι σε θέση να δεσμευτεί και να προσφέρει σε μια γυναίκα όσα χρειάζεται. Δε νομίζω ότι το παρασκέφτεται κάποιος, πιο πολύ υποσυνείδητα όταν βλέπεις ένα χαρούμενο ζευγάρι το κοιτάς και έστω και για ένα νανοσεκόντ σκέφτεσαι τον εαυτό σου στη θέση της κοπέλας (ή του αγοριού, αντίστοιχα). Βλέπεις δηλαδή τον άντρα τη στιγμή που είναι σύντροφος, ρομαντικός, περιποιητικός (αν είναι φυσικά), ενώ στο μπαρ ή με τους φίλους του βλέπεις μια πλευρά του που δε σε αφορά τόσο άμεσα ως γυναίκα.

Τώρα γιατί μου ανάβεις φωτιές αγαπημένη μου;:focus:
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Τώρα γιατί μου ανάβεις φωτιές αγαπημένη μου;:focus:

Εγώ περιγράφω πώς λειτουργεί υποσυνείδητα ο εγκέφαλος. Γι' αυτό και σε μια ρομαντική ταινία πχ μπορεί ο ηθοποιός να μην είναι κανάς κούκλος, αλλά όταν βλέπουν όλες πόσο καλός είναι με την κοπέλα του, τους τρέχουν τα σάλια. Μην τα παίρνετε στραβά αυτά που λέω! :P
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ περιγράφω πώς λειτουργεί υποσυνείδητα ο εγκέφαλος. Γι' αυτό και σε μια ρομαντική ταινία πχ μπορεί ο ηθοποιός να μην είναι κανάς κούκλος, αλλά όταν βλέπουν όλες πόσο καλός είναι με την κοπέλα του, τους τρέχουν τα σάλια. Μην τα παίρνετε στραβά αυτά που λέω! :P

Κι εγώ απολαμβάνω και χαίρομαι τα ζευγάρια που περιέγραψες.
΄Ομως πραγματικά ποτέ δεν έχω σκεφτεί τον εαυτό μου στη θέση της κοπέλας.
΄Ισα-ίσα όταν βλέπεις κάτι τόσο όμορφο, δεν θέλεις να το χαλάσεις!
΄Αλλο να σκεφτείς ότι θα ήθελες κι εσύ κάποια στιγμή να είσαι μ΄έναν άνθρωπο όπως είναι κι αυτοί και άλλο να περνάει από το μυαλό σου ν΄αντικαταστήσεις την κοπέλα με σένα.΄Ασε που κανένα εχέγγυο δεν έχεις ότι αν αυτός ο άνθρωπος θα ήταν μαζί σου, το δέσιμό σας θα ήταν το ίδιο με αυτό που παρατηρείς.
Τέλος πάντων τις άναψες τώρα τις φωτιές και δεν μπορείς να τις σβύσεις ο, τι και να λες!
΄Ακου τους τρέχουν τα σάλια ...
΄Εχω πάντα χαρτομάντιλα στην τσάντα μου, να τους δώσω να σκουπιστούν!

(Αστειεύομαι γλυκιά μου, μην στενοχωρηθείς!<3)
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Κι εγώ απολαμβάνω και χαίρομαι τα ζευγάρια που περιέγραψες.
΄Ομως πραγματικά ποτέ δεν έχω σκεφτεί τον εαυτό μου στη θέση της κοπέλας.
΄Ισα-ίσα όταν βλέπεις κάτι τόσο όμορφο, δεν θέλεις να το χαλάσεις!
΄Αλλο να σκεφτείς ότι θα ήθελες κι εσύ κάποια στιγμή να είσαι μ΄έναν άνθρωπο όπως είναι κι αυτοί και άλλο να περνάει από το μυαλό σου ν΄αντικαταστήσεις την κοπέλα με σένα.΄Ασε που κανένα εχέγγυο δεν έχεις ότι αν αυτός ο άνθρωπος θα ήταν μαζί σου, το δέσιμό σας θα ήταν το ίδιο με αυτό που παρατηρείς.
Τέλος πάντων τις άναψες τώρα τις φωτιές και δεν μπορείς να τις σβύσεις ο, τι και να λες!
΄Ακου τους τρέχουν τα σάλια ...
΄Εχω πάντα χαρτομάντιλα στην τσάντα μου, να τους δώσω να σκουπιστούν!

(Αστειεύομαι γλυκιά μου, μην στενοχωρηθείς!<3)

Well... Δεν έχω λόγο να στενοχωρηθώ, είπα ειλικρινά πώς θεωρώ ότι λειτουργεί το μυαλό μερικές φορές και ότι απέχει κατά πολύ απ' την τελική μας συμπεριφορά. Εσένα μπορεί να μη σου περνάει ποτέ έστω και φευγαλέα η σκέψη, εμένα άμα μου κάνει το κλικ το παλικάρι μπορεί να την κάνω αλλά σου είπα εν τέλει πώς θα σκεφτώ. Δεν το παίζω Αγία εδώ πέρα, κάνω πολλές "κακές" σκέψεις ενίοτε :P
 

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Από τη σκέψη στη πράξη υπάρχει ένα εύλογο πέρασμα.
Εδώ λένε ότι η άλλη απλά έχει στο λογισμικό της να προκαλέσει το κέρατο.
Στη πράξη κρίνεται η συμπεριφορά.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Από τη σκέψη στη πράξη υπάρχει ένα εύλογο πέρασμα.
Εδώ λένε ότι η άλλη απλά έχει στο λογισμικό της να προκαλέσει το κέρατο.
Στη πράξη κρίνεται η συμπεριφορά.

Στην πράξη συνήθως η κατάληξη παραμένει η ίδια: η γυναίκα τρώει με τα μάτια τον "δεσμευμένο" άντρα που της αρέσει αλλά δεν κάνει κάποια κίνηση (έχοντας τον επιπλέον λόγο ή δικαιολογία ότι ο άντρας που κοιτάει συνοδεύεται, πέρα από τους κλασικούς "ο άντρας πρέπει να κάνει την πρώτη κίνηση", "μη με θεωρήσει εύκολη" κ.λπ.), εκείνος επίσης δεν κάνει κίνηση (έχοντας τον επιπλέον λόγο ή δικαιολογία ότι συνοδεύει κάποια άλλη, πέρα από τους κλασικούς "ντρέπομαι", "φοβάμαι ότι θα με απορρίψει", "δεν ξέρω τι να της πω" κ.λπ.) κι εν τέλει γυρνάει άπραγη σπίτι κι αρχίζει το χερογλύκανο ή ψάχνει το τηλέφωνο κάποιου πρώην κ.λπ. να δει αν είναι διαθέσιμος για ένα στα γρήγορα!:rolleyes:
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εγώ απολαμβάνω και χαίρομαι τα ζευγάρια που περιέγραψες.
΄Ομως πραγματικά ποτέ δεν έχω σκεφτεί τον εαυτό μου στη θέση της κοπέλας

Αυτό ακριβώς.

Ειλικρινά, ώρες-ώρες διαβάζω πράγματα εδώ μέσα για "φυσιολογικές"/"συνηθισμένες" σκέψεις που εν τέλει δε με αντιπροσωπεύουν καθόλου. Μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι ένα σεβαστό ποσοστό ανθρώπων σκέφτεται πολύ πιο διαφορετικά από μένα. :kitty:
 

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Στην πράξη συνήθως η κατάληξη παραμένει η ίδια: η γυναίκα τρώει με τα μάτια τον "δεσμευμένο" άντρα που της αρέσει αλλά δεν κάνει κάποια κίνηση (έχοντας τον επιπλέον λόγο ή δικαιολογία ότι ο άντρας που κοιτάει συνοδεύεται, πέρα από τους κλασικούς "ο άντρας πρέπει να κάνει την πρώτη κίνηση", "μη με θεωρήσει εύκολη" κ.λπ.), εκείνος επίσης δεν κάνει κίνηση (έχοντας τον επιπλέον λόγο ή δικαιολογία ότι συνοδεύει κάποια άλλη, πέρα από τους κλασικούς "ντρέπομαι", "φοβάμαι ότι θα με απορρίψει", "δεν ξέρω τι να της πω" κ.λπ.) κι εν τέλει γυρνάει άπραγη σπίτι κι αρχίζει το χερογλύκανο ή ψάχνει το τηλέφωνο κάποιου πρώην κ.λπ. να δει αν είναι διαθέσιμος για ένα στα γρήγορα!:rolleyes:
Άρα κρίνεις τη σκέψη. Δεν είδα κάποια πράξη, συμπεριφορά σε αυτά που περιέγραψες. Αν ο άλλος κάθεται και το αναλύει εσωτερικά και πλάθει σενάρια είναι δικό του θέμα να αναλώνεται σε κάποιον που δεν μπορεί να έχει και χάνει εκείνον που μπορεί. Αν κλαίγεται μετά δεν θα του φταίει κανείς άλλος.
Ούτε και θα επηρεαστεί το ζευγάρι. Αν επηρεαστεί τότε πολύ απλά δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτια.
Κακά τα ψέματα παιδιά. Για να έρθουν κοντά δύο άνθρωποι σημαίνει ότι το ήθελαν και οι δύο πλευρές. Ο καθένας για τους δικούς του λόγους.
Το να πάρω το κάτι της αλληνης γιατί το ζήλεψα είναι παιδιαστικη συμπεριφορά και αυτόματα προδιαθέτει τον άλλον οτι έχει απέναντι του ένα ρηχό, ανώριμο και μη σοβαρό άτομο.
Θα ήθελα να κάνω και μια ερώτηση. Έχετε σκεφτεί ποτέ ότι αυτά συζητιούνται. Τι εννοώ... Π.χ ο φίλος γνωρίζει γκόμενά και κερατώνει την κοπέλα του. Η γκόμενά ξέρει ότι έχει κοπέλα και παρόλα αυτά συνεχίζει να τραβιέται μαζί του. Ο φίλος τώρα θα μιλήσει στον άλλο φίλο. Η εικόνα που θα σχηματίσουν αυτοί οι 2 άντρες δεν θα είναι τιμητική για την τσαχπινιαρα κοπέλα. Θα σχηματίσει λοιπόν ένα προφίλ που ίσως αργότερα να μην επιθυμεί να το κουβαλάει.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,871 μηνύματα.
Στην πράξη συνήθως η κατάληξη παραμένει η ίδια: η γυναίκα τρώει με τα μάτια τον "δεσμευμένο" άντρα που της αρέσει αλλά δεν κάνει κάποια κίνηση (έχοντας τον επιπλέον λόγο ή δικαιολογία ότι ο άντρας που κοιτάει συνοδεύεται, πέρα από τους κλασικούς "ο άντρας πρέπει να κάνει την πρώτη κίνηση", "μη με θεωρήσει εύκολη" κ.λπ.), εκείνος επίσης δεν κάνει κίνηση (έχοντας τον επιπλέον λόγο ή δικαιολογία ότι συνοδεύει κάποια άλλη, πέρα από τους κλασικούς "ντρέπομαι", "φοβάμαι ότι θα με απορρίψει", "δεν ξέρω τι να της πω" κ.λπ.) κι εν τέλει γυρνάει άπραγη σπίτι κι αρχίζει το χερογλύκανο ή ψάχνει το τηλέφωνο κάποιου πρώην κ.λπ. να δει αν είναι διαθέσιμος για ένα στα γρήγορα!:rolleyes:


Μην τις υποτιμάς τις γυναίκες, ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν και με τους παντρεμένους και με τους ελεύθερους.

Στη ζούλα όλα. Και αυτό θα μπορούσε να αποτελέσει μάλιστα και ξεχωριστό θρέντ στο φόρουμ.

Στη ζούλα, να μη φαίνονται και τις πουν λιγούρες. Μπροστά Παναγίες κι από πίσω ραδιουργίες. Ενω ο άντρας εκτίθεται και στιγματίζεται κοινωνικά για την τόλμη του να χώνεται ντόμπρα και με ειλικρίνεια.

Ξες πόσες θηλυκές έχει φάει το χειρογλύκανο του σπάιντερμαν κι εξω το παίζουν επιλεκτικές και κυρίες ενω από πίσω τους ψαρεύουν τρεις τρεις τους υποψήφιους γαμπρούς;

ΤΡΕΙΣ ΤΡΕΙΣ ΣΤΑ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΚΙΟΥΡΙΑ η σπαιντερόπληκτη Οσία Χειρογλυκανούσα.

Αλλά αλίμονο και στους τρείς. Δεν είναι δικιά τους, είναι απλά η σειρά τους. :devil:
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Μα προφανώς και δε θα μπεις στη διαδικασία να διεκδικήσεις έναν άνθρωπο μόνο και μόνο επειδή τον είδες με τη σχέση του και ζήλεψες. Αυτό είναι κομπλεξικό και φθονερό, όχι απλώς παιδιάστικο ή ανώριμο. Όμως πολλές φορές τυχαίνει να περνάς ξέρω γω περίοδο μοναξιάς, να βλέπεις έναν ωραίο άντρα με τη σχέση του και να ζηλέψεις αυτό που βλέπεις. Θα πλάσεις στιγμιαία μια εικόνα με αυτό ή ένα παρόμοιο άτομο δίπλα σου - μικρή σημασία έχει - και, εν τέλει, θα συνειδητοποιήσεις ότι έχεις την ανάγκη για ανθρώπινη συντροφιά, δεν υπάρχει κάποια συνέχεια εδώ. Το ζευγάρι δε σε αφορά προσωπικά, απλά κάτι σου "ξυπνάει". Απ' την άλλη υπάρχουν φορές που μπορεί κι εσύ να είσαι συναισθηματικά πλήρης και καταχαρούμενος, οπότε να βλέπεις ζευγαράκια και να τα χαίρεσαι μόνο, χωρίς να σκέφτεσαι καθόλου τον εαυτό σου, δεν αντιλέγω.

Όσες την πέφτουν σε δεσμευμένο, ωστόσο, συνήθως τον έχουν κάπως στην καθημερινότητά τους και γνωρίζονται έστω και αμυδρά (συμμαθητές, συνάδελφοι ή απλώς σε κοινή παρέα). Κι αυτό γιατί σου δίνεται το πάτημα να προσεγγίσεις εκ πλαγίου αυτόν που σ' ενδιαφέρει, χωρίς να δώσεις στόχο. Ευελπιστείς μέσα σου ότι όσο καλύτερα σε γνωρίζει, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να σε δει αλλιώς και να κάνει εκείνος κίνηση... Ε, αυτό μερικές φορές όντως συμβαίνει, αλλά αν δε χωρίσει πρώτα και απλώς απατήσει τη δικιά του μαζί σου, για μένα είναι big red καμπανάκι. Ωστόσο στη ζωή αυτή δεν κάνουμε αγαθοεργίες και όσο ηθικοί και καλοπροαίρετοι κι αν είμαστε, πάντα θα υπάρχουν οι επιθυμίες και τα συμφέροντά μας που μπορεί να μας φέρουν σε δίλημμα. Πολλές φορές το τρίτο πρόσωπο τρέφει βαθύτερα αισθήματα απ' την επίσημη σχέση αυτού που θέλει, ταιριάζει περισσότερο μαζί του και αξίζει να τον κερδίσει. Και όχι, δε συμφωνώ με το "υπάρχουν τόσοι ελεύθεροι" που ειπώθηκε παραπάνω. Όταν θες κάποιον θες μόνο αυτόν, τη δεδομένη στιγμή και φοβάσαι ότι δε θα γνωρίσεις ποτέ όμοιό του. Έτσι λειτουργεί η καρδιά, ή έστω έτσι πρέπει να λειτουργεί. Το αν τελικά την ακολουθείς ή επιστρατεύεις το μυαλό σου και την ηθική σου που σού λέει "όχι, δεν πρέπει, έχει κοπέλα που θα πληγωθεί" είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Προσωπικά είμαι της άποψης ότι, αν δεν ξέρεις καν την άλλη, δε φταις εσύ αν τη χωρίσει ο δικός της επειδή θέλει εσένα και είναι υγιές να διεκδικήσεις κάτι που έχει προοπτική να σε κάνει ευτυχισμένη.

Εξαιρέσεις για μένα είναι μόνο 1. παντρεμένοι ή/και με παιδιά και 2. σχέσεις φίλων, συγγενών, ατόμων που σου έχουν φερθεί άψογα κτλ. Εκεί ναι, είναι όντως μαλακία. πιπέρι, πιπέρι
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολλές γυναίκες επίσης δεν φεύγουν από μια σχέση αν δεν βρουν τον επόμενο και αρχίζουν να ψάχνονται όταν η σχέση είναι στα τελειώματα. Αυτό βέβαια είναιια αρκετά διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στο είναι άπιστη και στο είναι ανασφαλης που δεν μπορεί μόνη της. Και συνήθως δεν ξέρεις την αλήθεια καθώς προφανώς θα σου πει το δεύτερο. Οι δεσμευμένες γενικώς είναι περίεργη υπόθεση και σε γενικές γραμμές δεν αξίζει να ασχοληθείς, αλλά well όντως μερικές φορές τρως κόλλημα και δε σε νοιάζει.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,198 μηνύματα.
Συμφωνώ με την Agaphbou . Δεν είπε κάτι κακό,απλώς τα πράγματα όπως είναι .
Δεν προκαθορίζουμε την έλξη(σε αντίθεση με την απώθηση) . Όπως επίσης δεν μπορούμε να ορίζουμε στο μυαλό του άλλου σωστές και λάθος σκέψεις . Αργά η γρήγορα ένας άνθρωπος θα τρελαθεί εαν αποκτήσει εμμονή οτι κάνει απρεπείς σκέψεις . Η Εύα & ο Αδάμ δεν καταδικάστηκαν επειδή τους πέρασε απο το μυαλό να φάνε το μήλο,αλλά επειδή τελικά το έφαγαν . Εξάλλου εαν δεν μπορεί να σου περάσει καν απο το μυαλό πως θα μπορούσε να είχε γίνει κάτι διαφορετικά,η πως θα μπορούσες να καταλήξεις με την κοπέλα/αγόρι κάποιου άλλου , δεν έχει καν νόημα η "ηθική" σου επιλογή γιατί δεν αποτελεί πλέον επιλογή :P .

Πως μπορούμε να πούμε οτι κάποιος είναι καλός όταν δεν έχει γνωρίσει ποτέ το κακό ; Όταν δεν ξέρει οτι κάθε τι μπορεί να το προσεγγίσει και με άλλο τρόπο; Είναι ψευδαίσθηση της επιλογής και της ελεύθερης βούλησης αυτό. Ειδικά στις σχέσεις, by all means είναι τελείως dumb να είσαι ηθικός σε επίπεδο αηδίας .Εννοώ σε σημείο που έχεις καψουρευτεί άλλη ή άλλον αλλά δεν χωρίζεις επειδή δεν θες να τους στενοχωρήσεις .It doesn't work like that, δεν είναι συμφωνία που οφείλεις να τηρήσεις ενώ είσαι δυστυχισμένος. Αρκεί να μην ξεχνάς ποτέ οτι πρέπει να κάνεις οτι είναι να κάνεις με ειλικρίνεια,θάρρος,σοβαρότητα & σεβασμό στον άλλο,κοινώς don't be a dick,εαν δεν ταίριαξες θα γίνει σεβαστό ακόμα και εαν στενοχωρήσει θα εκτιμηθεί η αλήθεια :thumbup: .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top