Όταν ενδιαφέρεστε για δεσμευμένο/η...;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,084 μηνύματα.
Χιμέλα, για να μπεί καποιος σε ενα ζευγάρι θα πρέπει να υπάρχει και ο χώρος.
Δεν είναι ποτέ ο τρίτος.Ειναι η σχέση
Εσυ εκφράζεις το θέλω σου στην άλλη.

Αν η άλλη ανταποκριθεί εκείνη είναι που σε βάζει ανάμεσα τους.

Προσωπικά δεν θεωρώ ανήθικο το να διεκδικείς κάτι που θέλεις, ακόμη και αν αυτό σημαίνει πω θα το στερηθεί κάποιος άλλο.
Αυτό λέω, χώρος πάντα υπάρχει γιατί όλες οι σχέσεις έχουν προβλήματα. Αν έρθεις εσύ λοιπόν με όλη τη φρεσκάδα μιας νέας παρουσίας, της απροβλημάτιστης, της νέας περιπέτειας και μπεις σφήνα, εκεί που ο δεσμευμένος θα ήθελε να προσπαθήσει για τη σχέση του, θα το σκεφτεί, θα μπει σε πειρασμό, θα θέλει να ξεφύγει βρε αδελφέ έστω και για ένα βράδυ, κι αυτό ίσως δώσει το τελειωτικό χτύπημα στη σχέση του ενώ ο ίδιος μετά που θα το σκεφτεί θα καταλάβει οτι δεν ήταν αυτό που ήθελε.

Δε μιλάω για αυτούς που πάνε και ψάχνουν το τρίτο πρόσωπο. Μιλάω για το τρίτο πρόσωπο που αρχίζει την προσέγγιση ξέροντας οτι ο άλλος είναι δεσμευμένος.

Το βλέπω ως κάτι που δεν κάνω γιατί δε θέλω να μού κάνουν. Μια άτυπη συμμαχία μεταξύ γυναικών.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν έρθεις εσύ λοιπόν με όλη τη φρεσκάδα μιας νέας παρουσίας, της απροβλημάτιστης, της νέας περιπέτειας και μπεις σφήνα, εκεί που ο δεσμευμένος θα ήθελε να προσπαθήσει για τη σχέση του, θα το σκεφτεί, θα μπει σε πειρασμό, θα θέλει να ξεφύγει βρε αδελφέ έστω και για ένα βράδυ, κι αυτό ίσως δώσει το τελειωτικό χτύπημα στη σχέση του ενώ ο ίδιος μετά που θα το σκεφτεί θα καταλάβει οτι δεν ήταν αυτό που ήθελε.
Αρα η σχέση σου εξαρτάται απο ολους αυτους τους δυνητικους ερωμενους που δεν κανουν καλη τη καρδια το βημα;
Θα μπορουσες να ζεις ετσι σε μια σχεση; Εγω οχι
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κουφό τώρα αυτό και ειδικά από κάποιον που κάνει το επάγγελμά σου. Από όποια πλευρά κι αν το πιάσεις είναι λάθος. Το οτι είναι μια ειδική περίπτωση ενός ανθρώπου που ανακαλύπτει ξαφνικά τη σεξουαλικότητά του και πρέπει να υπάρχει μια ευαισθησία δεν του δίνει το δικαίωμα να κάνει ερωτική εξομολόγηση σε δεσμευμένο άτομο γιατί, εκτός όλων των άλλων, τον μπερδεύεις, γίνεσαι εμπόδιο στην καλή ροή της σχέσης του, δείχνεις ασέβεια στις επιλογές του αφού δε σέβεσαι τον ίδιο και τη σχέση του κλπ.
Δεν είναι ο,τι καλύτερο, συμφωνώ, αλλά είναι χειρότερο να καταπιέζεις τα συναισθήματά σου και το βρίσκεις μπροστά σου μακροπρόθεσμα. Οπότε, σε τέτοιες περιπτώσεις, "το μη χείρον βέλτιστον"

Υ.Γ: Δεν μιλάω βάσει του επαγγέλματός μου. Αν μιλούσα σαν επαγγελματίας, δεν θα έδινα συμβουλές και θα προσπαθούσα να του δώσω να καταλάβει τι θέλει ο ίδιος και να το κάνει. Στο επάγγελμά μας είναι πάνω από όλα η αυτοδιάθεση του ατόμου συν την ενδυνάμωσή του να κάνει το ίδιο επιλογές.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,084 μηνύματα.
Αρα η σχέση σου εξαρτάται απο ολους αυτους τους δυνητικους ερωμενους που δεν κανουν καλη τη καρδια το βημα;
Θα μπορουσες να ζεις ετσι σε μια σχεση; Εγω οχι
Περιμένεις και αναμένεις οτι η σχέση σου θα είναι τέλεια και κανένας εξωτερικός παράγοντας δε θα μπορέσει να την επηρεάσει. Δυστυχώς νομίζω οτι η ευχή σου αυτή θα διαψευστεί. Μπορεί εσύ να επιλέξεις τη μοναξιά από μια ημιτελή σχέση και το καταλαβαίνω περισσότερο από όλους. Αν όμως για χ-ψ λόγους επιλέξεις να μείνεις και να αντιμετωπίσεις τους κλυδωνισμούς θα δεις οτι δε θα είναι λίγοι. Αν μέσα σε αυτούς προκύψει και μια πρόταση στον σύντροφό σου από κάποια άλλη γυναίκα, θα έχεις ένα επιπλέον πρόβλημα το οποίο ίσως να είναι και το τελειωτικό. Γιατί θυμίζω οτι οι άνθρωποι έχουμε και αδυναμίες, δεν είμαστε πάντα στα καλύτερά μας, δεν κάνουμε πάντα σωστές επιλογές. Σε μια τέτοια δύσκολη στιγμή μπορεί να βρει ευκαιρία να τρυπώσει μια απιστία που αν δεν υπήρχε η αρχική προσέγγιση και οι λάθος κρίσεις της στιγμής δε θα συνέβαινε.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,982 μηνύματα.
Αν μάθω ότι κάποια έχει σχέση συνήθως δεν κάνω κίνηση. Αν μάθω ότι δεν έχει σχέση συνήθως πάλι δεν κάνω κίνηση. :cray:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό λέω, χώρος πάντα υπάρχει γιατί όλες οι σχέσεις έχουν προβλήματα. Αν έρθεις εσύ λοιπόν με όλη τη φρεσκάδα μιας νέας παρουσίας, της απροβλημάτιστης, της νέας περιπέτειας και μπεις σφήνα, εκεί που ο δεσμευμένος θα ήθελε να προσπαθήσει για τη σχέση του, θα το σκεφτεί, θα μπει σε πειρασμό, θα θέλει να ξεφύγει βρε αδελφέ έστω και για ένα βράδυ, κι αυτό ίσως δώσει το τελειωτικό χτύπημα στη σχέση του ενώ ο ίδιος μετά που θα το σκεφτεί θα καταλάβει οτι δεν ήταν αυτό που ήθελε.

Δε μιλάω για αυτούς που πάνε και ψάχνουν το τρίτο πρόσωπο. Μιλάω για το τρίτο πρόσωπο που αρχίζει την προσέγγιση ξέροντας οτι ο άλλος είναι δεσμευμένος.

Το βλέπω ως κάτι που δεν κάνω γιατί δε θέλω να μού κάνουν. Μια άτυπη συμμαχία μεταξύ γυναικών.

Οκ, σεβαστό, εγώ πάντως αν για κάποιο λόγο ήθελα τρελά κάποια δεν νομίζω πως θα έκανα πίσω επειδή θα ήταν δεσμευμένη. Με τα σημαντικά πράγματα στην ζωή μας δεν κάνουμε χαρές πιστεύω.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οκ, σεβαστό, εγώ πάντως αν για κάποιο λόγο ήθελα τρελά κάποια δεν νομίζω πως θα έκανα πίσω επειδή θα ήταν δεσμευμένη. Με τα σημαντικά πράγματα στην ζωή μας δεν κάνουμε χαρές πιστεύω.
Στο κατω κατω ποιες οι πιθανοτητες να την ταϊζει ο αλλος προβατινα;
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Αν ενδιαφέρεσαι για δεσμευμένο;Έλα ρε απλό.Σταματάς να ενδιαφέρεσαι.Σας κούφανα; :laugh:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι στην ίδια κατηγορία με το "μην αγχώνεσαι, όλα καλά θα πάνε".
Ακριβώς έτσι. Το "όλα καλά θα πάνε" είναι από τα πρώτα που σου μαθαίνουν να μην χρησιμοποιείς σε οποιαδήποτε θεραπευτική/συμβουλευτική σχέση.

Το άτομο που έχεις απέναντί σου δεν θα καθησυχαστεί καθόλου, ίσα ίσα θα πιστέψει πως μειώνεις τη σημασία του προβλήματός του.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Κι επειδή εσύ τη θες τρελά σού δίνει το ελεύθερο να μπεις μέσα σε ένα ζευγάρι;

Όπως έχω ξαναπεί σε αυτό το θρεντ, καμιά σχέση δεν είναι τέλεια. Αυτό δε σημαίνει οτι πάμε σε άσπρο - μαύρο, είτε είναι τέλεια ή σάπια. Υπάρχουν διαβαθμίσεις. Είναι 90% τέλεια αλλά έχει το μειονέκτημα σε τάδε σημείο. Είναι 80% τέλεια αλλά έχει δύο μειονεκτήματα. Μπορεί να είναι και 20% τέλεια αλλά το ζευγάρι να θέλει να την κρατήσει. Εφόσον λοιπόν ο τρίτος άνθρωπος δεν μπορεί να ξέρει τί συμβαίνει στη σχέση, αυτό που μόνο βλέπει είναι οτι η σχέση ακόμα υπάρχει, δεν είναι σωστό να μπει και να της δώσει ένα επιπλέον χτύπημα. Θα μού πεις, σωστό σύμφωνα με ποιον; Ναι ξέρω οτι έχω πει πολλές φορές οτι η ηθική είναι υποκειμενική. Σύμφωνα με τη δική μου ηθική λοιπόν θα ήταν λάθος να κάνω πρόταση σε δεσμευμένο άνθρωπο.

Μου κάνει εντύπωση που, ενώ είσαι αρκετά ελαστική στην απιστία (απ' όσο θυμάμαι από άλλο θρεντ), είσαι τόσο αυστηρή με το τρίτο πρόσωπο. Αν συνέβαινε δηλαδή το κακό, τι μερίδιο ευθύνης θα έδινες στον καθένα;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,084 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση που, ενώ είσαι αρκετά ελαστική στην απιστία (απ' όσο θυμάμαι από άλλο θρεντ), είσαι τόσο αυστηρή με το τρίτο πρόσωπο. Αν συνέβαινε δηλαδή το κακό, τι μερίδιο ευθύνης θα έδινες στον καθένα;
Ναι έχεις δίκιο σε αυτό αλλά τα βλέπω ως δύο ξεχωριστά πράγματα, δύο διαφορετικά συναισθήματα ας πούμε: από τη μια προς το τρίτο πρόσωπο είναι το αίσθημα της δικαιοσύνης και της ηθικής που έχω εγώ και περιμένω κι από τις υπόλοιπες γυναίκες - από την άλλη προς τον σύντροφό μου είναι το αίσθημα οτι αν πράγματι συμβεί αυτό, δε θα κάτσω να ρίξω ευθύνες, αλλά αρχικά θα δω γιατί συνέβη, τί σήμαινε, μπορεί να ξεχαστεί; μπορεί να συγχωρεθεί; Όλοι έχουμε αδυναμίες και πρώτα από όλα εγώ. Εγώ ξέρω για τον εαυτό μου οτι θα μπορούσε κάποτε να μού συμβεί κάτι τέτοιο. Γιατί να είμαι αυστηρή όταν συμβεί στον άλλον; Έπειτα εγώ ζω τη σχέση μέρα - μέρα. Ξημέρωσε και σήμερα, επιλέγω να είμαι μαζί σου, επιλέγεις να είσαι μαζί μου. Αν σε κάνει ευτυχισμένο κάτι άλλο πιο πολύ, θα πονέσω, θα ματώσω, αλλά θα το αποδεχτώ γιατί σε αγαπώ όχι σαν κτήμα μου, αλλά σαν άνθρωπο με αδυναμίες.

Μερίδιο ευθύνης δεν μπορώ να πω πόσο θα έδινα γιατί για τον καθένα θα ήταν κάτι διαφορετικό. Αν ας πούμε δύο άνθρωποι κάνουν μια ληστεία κι ο ένας κλέψει ενώ ο άλλος σκοτώσει, δεν μπορώ να πω ο ένας φταίει 20%, ο άλλος 80% γιατί τα εγκλήματα είναι διαφορετικά μεταξύ τους. Ένα τρίτο πρόσωπο που μπαίνει σε μια σχέση με δόλο φταίει επειδή έτσι μού λέει το αίσθημα ηθικής μου. Ο σύντροφός μου που το επιτρέπει φταίει γιατί με κοροϊδεύει και δε με ενημερώνει οτι κάτι άλλαξε στη σχέση μας. Διαφορετικά παραπτώματα.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νταξ, δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Είναι μαλακία να γίνεσαι το τρίτο πρόσωπο όταν το κάνεις συστηματικά. Αν σου τύχει όμως και ερωτευτείς, έχεις τέλος πάντων έντονα συναισθήματα για ένα άτομο που έχει σχέση, δεν είναι κακό να το πεις.

Αυτό ακριβώς μου συνέβη την τελευταία φορά που ερωτεύτηκα, πριν 4 χρόνια περίπου, Η κοπέλα είχε σχέση και ήταν αρκετά αφοσιωμένη στον δικό της. Εγώ ήξερα ότι θα φάω άκυρο, αλλά ήθελα τουλάχιστον να εκφράσω τα συναισθήματά μου για να φύγουν όσο γίνεται γρηγορότερα. Έτσι κι έκανα, της είπα τι αισθανόμουν, έφαγα σαν κύριος τη χυλόπιτά μου και ησύχασα. Σε λίγο καιρό την ξεπέρασα :)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ "ανώτεροι" άνθρωποι έχουμε γίνει τα τελευταία χρόνια και δεν το λέω καθόλου με την καλή έννοια!
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλυτερα να εκφράζεσαι και να αναλαμβάνεις το κόστος αυτού παρά να καταπιέζεσαι και να σκάνε τα ψυχοσωματικά σαν ντόμινο 😉
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,084 μηνύματα.
Καλυτερα να εκφράζεσαι και να αναλαμβάνεις το κόστος αυτού παρά να καταπιέζεσαι και να σκάνε τα ψυχοσωματικά σαν ντόμινο 😉
Οπότε δε σε πειράζει κάποια να εκφράσει τον έρωτά της στον άντρα σου. Μην της ανέβουν και τα ψυχοσωματικά της....
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οπότε δε σε πειράζει κάποια να εκφράσει τον έρωτά της στον άντρα σου. Μην της ανέβουν και τα ψυχοσωματικά της....
Kαθολου καλη μου και στο λεω ειλικρινα .Ας ερθει εκει ειναι !
Το θεμα δεν ειναι τι θα κανει αυτη το θεμα ειναι τι περιθωριο θα δωσει ο αντρας μου να το κανει :)

Εσυ νομιζεις στα τοσα χρονια γαμου δεν μας εχει τυχει ειτε σε εμενα ειτε στον αντρα μου ?
Ασε μην σου πω ιστοριες ..
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,084 μηνύματα.
Kαθολου καλη μου και στο λεω ειλικρινα .Ας ερθει εκει ειναι !
Το θεμα δεν ειναι τι θα κανει αυτη το θεμα ειναι τι περιθωριο θα δωσει ο αντρας μου να το κανει :)

Εσυ νομιζεις στα τοσα χρονια γαμου δεν μας εχει τυχει ειτε σε εμενα ειτε στον αντρα μου ?
Ασε μην σου πω ιστοριες ..
Το ότι σας έχει τύχει επιβεβαιώνει αυτό που λέω, ότι θα ήταν καλύτερα αν όλοι και όλες είχαν αυτό το σκεπτικό που προτείνω εγώ. Μην ασχολείσαι με δεσμευμένους να μην ασχοληθεί ποτέ κανείς με τον άντρα σου.

Καταλαβαίνω το σκεπτικό ότι σημασία έχει πώς θα αντιδράσει εκείνος αλλά πιστεύω και στην παροιμία "όταν πηδάς πολλά παλούκια το ένα μπαίνει στον κ..ο σου".
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ότι σας έχει τύχει επιβεβαιώνει αυτό που λέω, ότι θα ήταν καλύτερα αν όλοι και όλες είχαν αυτό το σκεπτικό που προτείνω εγώ. Μην ασχολείσαι με δεσμευμένους να μην ασχοληθεί ποτέ κανείς με τον άντρα σου.

Καταλαβαίνω το σκεπτικό ότι σημασία έχει πώς θα αντιδράσει εκείνος αλλά πιστεύω και στην παροιμία "όταν πηδάς πολλά παλούκια το ένα μπαίνει στον κ..ο σου".
Δεν ειναι ολοι οι δεσμεμευνοι το ιδιο Χιμελα .
Ξερεις ποσα σπιτια χαλασαν απο ενα τριτο ατομο ,γιατι αυτο το τριτο ατομο εδωσε στον εναν αυτο που δεν το ειχε ανακαλύψει ακομα μεσα στον γαμο του και διαπιστωσε οτι ειναι αυτο που θελει και οχι ολο αυτο που ζουσε ??

Ξερεις ποσοι λευκοι γαμοι υπαρχουν και με την πρωτη ευκαιρια αρπαζουν ευκαιρια και βγαινουν απο αυτον ?

Ξερεις ποσοι καθονται μεσα σε ενα γαμο μονο και μονο για θεματα παιδιων και προτιμουν τις παράλληλες εξωσυζυγικές σχεσεις παρα να αναλαβουν ευθυνες και να κανουν αυτο που πρεπει χωρις να προσβαλουν πρωτα απο ολα τον ευατο τους ?

Ξερεις ποσοι και ποσες επιδιωκουν σχεσεις με παντρεμενους γιατι δεν θελουν την μονιμοτητα και δεν μπορουν να προσφερουν την αποκλειστικοτητα που απαιτει μια κανονικη σχεση ?

Σε ολα αυτα τα "ξερεις " λοιπον θα βρισκεται η απαντηση γιατι καποιος πονταρει να επενδυσει σε μια τετοια σχεση και να γινει το τριτο ατομο .

Και εδω ερχετσαι και κουμπωνει το ...Οσο θελεις χορευε αλλα μοναχός σου πήδα ...:cool:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top