Όταν τα 600 της επιμόρφωσης πάνε σε καλή μεριά (pics)

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
FB_IMG_1587124566146.jpg
FB_IMG_1587124589581.jpg
FB_IMG_1587124655626.jpg
FB_IMG_1587124669055.jpg
FB_IMG_1587124679431.jpg
FB_IMG_1587124702920.jpg
FB_IMG_1587124712496.jpg
FB_IMG_1587124716809.jpg
FB_IMG_1587124724813.jpg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,847 μηνύματα.
Τώρα σοβαρά; I mean fuck yeah τους έχω για τόσο ξεφτίλες, αλλά γίνανε αυτά τώρα όντως;

Edit: Το είδα στα δικαιολογητικά, σε τι κόσμο βρίσκομαι.

Όταν έλεγα για "τα φιλαράκια μας τα ΚΕΚ" στο θέμα του φόκου, πετάγανε χαρταετό.

Να τα τώρα.

ΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΚΕΚ. Λες και δε θυμάμαι πόσα ΚΕΚ ξεπηδησαν σα μανιτάρια επι μνημονίων, κλπ κλπ που δεν θέλω να αναλύσω.

Και η επιδότηση στους μακροχρόνια ανεργους και καλά με τα 400 ευρώ, μόνο σε όσους έγιναν μακροχρόνια ανεργοι απο τον Απριλιο του 2019 και ΜΕΤΑ. Οι άλλοι δεν τα χρειάζονται, θα βρουν δουλειά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και μετά από λίγες μέρες: "Επιλύθηκαν κάποια τεχνικά ζητήματα". :hehe: :hehe:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παδια για να καταλάβουν και όχι δεν ξέρουν, ο λόγος που γίνονται τέτοια ευτράπελα είναι γιατί η πολιτική ηγεσία θέλει ένα έργο που έχει χρονοδιάγραμμα ενός χρόνου χτες, οι διάφορες εταιρίες για να τσεπώσουν το έργο το υπόσχονται χτες ενώ έχουν 5 developers όλους και όλους και μετά οι developers τρέχουν να βγάλουν τη Λόλα από τη φωτιά. Αυτά τα λάθη που βγήκαν στον αέρα, δηλαδή ορθογραφικά λάθη στο user interface είναι από τα πιο γελοία και έυκολα να εντοπίσεις και να διορθώσεις ενώ ταυτόχρονα είναι τα πρώτα που βλέπει ο χρήστης και δείνουν πολύ κακή εντύπωση και γι αυτό το γεγονός πως βγήκαν στον αέρα δείχνει ξεκάθαρα πως τα παιδιά δεν είχαν χρόνο να κάνουν ούτε έστω ένα in-house beta testing της πλατόρφας και πως προφανώς testesrs δεν έχει ούτε για δείγμα η εταίρια.

Η ΝΔ είναι γνωστή για το ότι δίνει έργα σε ότι να ναι εταιρίες επίσης. Την τελευταία φορά στις εσωτερικές εκλογές της είχανε και καλά φτιάξει ένα app για tablets μέσα από το οποίο θα γινότανε η ψηφοφορία το οποίο δεν δούλεψε ποτέ και η εταιρία που το ανέλαβε αποδείχθηκε τρελό φιάσκο.

Αυτά που βλέπετε πιστέψτε είναι μια πάρα πολύ καλή εικόνα σε σχέση με το τι είναι ικανή η ΝΔ
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,847 μηνύματα.
Και μετά από λίγες μέρες: "Επιλύθηκαν κάποια τεχνικά ζητήματα". :hehe: :hehe:

Τεχνικά ζητήματα για τη ΝΔ: "Ελάτε ρε μαλάκες, φάτε από την πίτα, είπαμε, αλλά το γαμήσατε και ψόφησε, φτιάξτε τα ορθογραφικά μη γίνουμε ρεζίλι, θα αναστήσετε τον Τσίπρα στο τέλος"
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παδια για να καταλάβουν και όχι δεν ξέρουν, ο λόγος που γίνονται τέτοια ευτράπελα είναι γιατί η πολιτική ηγεσία θέλει ένα έργο που έχει χρονοδιάγραμμα ενός χρόνου χτες, οι διάφορες εταιρίες για να τσεπώσουν το έργο το υπόσχονται χτες ενώ έχουν 5 developers όλους και όλους και μετά οι developers τρέχουν να βγάλουν τη Λόλα από τη φωτιά. Αυτά τα τραγικά λάθη που βγήκαν στον αέρα δείχνουν ξεκάθαρα πως τα παιδιά δεν είχαν χρόνο να κάνουν ούτε έστω ένα in-house beta testing της πλατόρφας και πως προφανώς testesrs δεν έχει ούτε για δείγμα η εταίρια.


Να μη ζητάνε έργα αμα δεν έχουν προσωπικό τότε οι "καλοί ιδιώτες"
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αυτό το "σκοιλ ελικικου" πώς στο διάολο το έγραψαν έτσι; I mean... Τα έβαλαν στο Google translate; Έβαλαν μία γάτα να περπατάει στο πληκτρολόγιο;

Τι φάση; :P
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Στο twitter γίνεται χαμός. Θα ήθελα να πω ότι δεν φταίνε τα ΚΕΚ για την ποιότητα των μαθημάτων. Αυτά συνεργάζονται με 5 - 6 e-learning πλατφόρμες και τα μαθήματα είναι κοινά για όλους. Τα ΚΕΚ απλώς βάζουν τους κωδικούς και τις βάζουν σε αυτές τις πλατφόρμες.

Επίσης υπάρχουν δικαιούχοι που έχουν γραφτεί >1 ΚΕΚ και έχουν πρόσβαση σε 2 ή 3 περισσότερους κωδικούς ταυτόχρονα. Δεν ξέρω αν πάρουν και πολλαπλά τα 600 ευρώ.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,847 μηνύματα.
Στο twitter γίνεται χαμός. Θα ήθελα να πω ότι δεν φταίνε τα ΚΕΚ για την ποιότητα των μαθημάτων. Αυτά συνεργάζονται με 5 - 6 e-learning πλατφόρμες και τα μαθήματα είναι κοινά για όλους. Τα ΚΕΚ απλώς βάζουν τους κωδικούς και τις βάζουν σε αυτές τις πλατφόρμες.

Επίσης υπάρχουν δικαιούχοι που έχουν γραφτεί >1 ΚΕΚ και έχουν πρόσβαση σε 2 ή 3 περισσότερους κωδικούς ταυτόχρονα. Δεν ξέρω αν πάρουν και πολλαπλά τα 600 ευρώ.

Καταντώ κουραστικός Ανδρέα μου, αλλά θα σχολιάσω και το δικό σου πόστ.

Ετσι σπαταλάται το δημόσιο χρήμα. Με δουλειές στο πόδι.

Κι αν δεν φταίνε τα ΚΕΚ για τους ολίγους developers που είπε ο εν Χριστώ αδελφός χακέριος πιο πάνω και τα λάθη βαρύνουν αποκλειστικά τις 5-6 πλατφόρμες που λες, πάλι φταίνε τα ΚΕΚ που συνεργάζονται μαζί τους και με τη σειρά του το κράτος που δημιουργεί διαδικασίες χωρίς ελεγκτικούς μηχανισμούς.


Τόσο μηχανισμούς στο να ελέγχουν πώς λειτουργούν αυτά τα ΚΕΚ, όσο και στο πως μεσολαβούν στο να επιδοτούνται επαγγελματίες σε καιρό κρίσης όπου ακόμα και η ταχύτητα είσπραξης του βοηθήματος είναι σημαντική. Τα ΚΕΚ να καβατζώσουν τους πελάτες 15 Απριλίου και τα λεφτά να καταβληθούν πότε; Όταν θα ανοίξει η αγορά;

Και είναι και ρεζιλίκι και ηθικά μεμπτό καθώς όλο αυτό δεν αποτελεί εκπαίδευση ή κατάρτιση για δυο λόγους:

1. Εκτός από λάθος, το περιεχόμενο είναι και γελοίο. Ακου σναπτσάτ, ακου "να κάνετε γνωριμίες" κι άλλα τέτοια σαχλά. Τι είδους εκπαιδευτικό περιεχόμενο είναι αυτό; Γεμίστε μια πλατφόρμα άχρηστες πληροφορίες να πάρουμε όλοι τα χρήματα της Ευρώπης και του κράτους. Χρήματα που είναι δάνειο απο τους πολίτες της ΕΕ/Ελλάδας.

2. Δεν απαιτείται καμία κατάρτιση. Τόσα χρόνια σπουδάζουν όλοι. Τι είναι; Ανειδίκευτοι για να θέλουν κατάρτιση σε τόσο απλά πράγματα. Είναι μια κοροιδια ολο αυτό για να ωφελούνται τα ΚΕΚ και οι δημόσιες σχέσεις της κυβέρνησης. Και δε μιλάμε μόνο για χρηματική ωφέλεια, αλλά ακόμα και τα στοιχεία σου που παίρνουν, όφελος είναι γι αυτούς.

Δεν υπάρχει τίποτα ΔΩΡΕΑΝ, ούτε καν αυτά. Αν δεν πληρώνεις για ένα προϊόν, τότε είσαι το προϊόν.

Και επίσης ποτέ δεν κατάλαβα γιατί αφού η διαδικασία είναι ονλάιν και μεσολαβούν όντως 5-6 ίδιες πλατφόρμες, να χρειαζόμαστε 500 ΚΕΚ.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μόνο που τους σώζει είναι ότι τα λεφτά είναι ΕΣΠΑ, όπως είχα διαβάσει κάπου. Αλλιώς θα ήταν τουλάχιστον γελοίο να πετάνε έτσι δημόσιο χρήμα.
Edit: Ανακαλώ και τα ΕΣΠΑ, εμείς τα πληρώνουμε...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποι@ υπερήλικας θυμάται το 2 και το 4; Ήρεμα ρωτάω.

1587156210612.png
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Αυτό το "σκοιλ ελικικου" πώς στο διάολο το έγραψαν έτσι; I mean... Τα έβαλαν στο Google translate; Έβαλαν μία γάτα να περπατάει στο πληκτρολόγιο;

Τι φάση; :P

Δεν είναι translate, γιατί εκεί έχεις ένα pool από το οποίο τραβάει λέξεις - είτε λεξικό είτε κάποιο thesaurus. Οπότε, κάτι πήγε πολύ λάθος και αλλού - είτε λάθος κωδικοποίηση, είτε κακό copy-paste είτε δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Πάντως, να τους το δώσουμε αυτό, ούτε ένας μη ελληνικός χαρακτήρας. Γιατί, #μένουμε_σπίτι αλλά και #μένουμε_ελλάδα. :Ρ
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,847 μηνύματα.
Ποι@ υπερήλικας θυμάται το 2 και το 4; Ήρεμα ρωτάω.

View attachment 69212


Οταν οι υπερήλικες δικτυώνονταν στο Μαισπέης για να ψαρεύουσι λιπαρές καλλονές, εγω είχα ήδη πάρει σύνταξη και έπινα Καηπιρήνια και Μοχιτάρες στο Σαντιάγο και στη Ρεσίφε.

Εχω βγάλει γκόμενα Βραζιλιάνα, Χιλιανή και 4 Ελληνίδες (Ξάνθη, Κεφαλλονιά, Σπάρτη, 'Εδεσσα), από το ενσωματωμένο MSN Network των Windows 98 (προπομπός του MSN Messenger και κάθε κοινωνικού δικτύου).

ΘΑ ΣΕΒΕΣΤΕ!
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να μη ζητάνε έργα αμα δεν έχουν προσωπικό τότε οι "καλοί ιδιώτες"
Ναι σωστά, το πρόβλημα δεν είναι αυτός που μοιράζει το δημόσιο χρήμα όπου να ναι και με ότι να ναι κριτήρια αλλά ο ιδιώτης που υπόσχεται οτι να ναι για να τα αρπάξει.

Εσυ να φανταστώ αν είχες εταιρία και έτρεχε ο συγκεκριμένος διαγωνισμός και θα τσεπωνες καμία 15 εκατομμύριακια το πρώτο πράγμα που θα σκεφτόσουν θα ήταν, αχ δεν έχω προσωπικό ρε γαμωτο, δεν θα κάνω αίτηση και δεν θα λαδωσω γιατί μάλλον θα βγάλω αποτέλεσμα με bugs. Θα αφήσω τον ανταγωνιστή να τα πάρει αυτή τη φορά και να βγάλει εκείνος το αποτέλεσμα με bugs.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
O @hack3r δεν έχει άδικο, για μενα φταίνε και οι 2
Οι διαγωνισμοί γίνονται με κάποια κριτήρια (με βάση τους ευρωπαϊκούς νόμους και τα λοιπά), το κράτος έλεγξε αν αυτή η εταιρεία τα είχε;
Γιατί πήραν 80 εκατομμύρια και το έκαναν μέσω google translate όλο αυτο
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Είναι αυτά τώρα κατάρτιση για "επιστήμονες" ή μήπως για τις γιαγιάδες στο χωριό που δεν πήγαν ούτε δημοτικό;

Εγώ προσωπικά ούτε καν θα εγγραφομουν, εφόσον δεν θα έπαιρνα λεφτά στην τσέπη :laugh:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,847 μηνύματα.
Ναι σωστά, το πρόβλημα δεν είναι αυτός που μοιράζει το δημόσιο χρήμα όπου να ναι και με ότι να ναι κριτήρια αλλά ο ιδιώτης που υπόσχεται οτι να ναι για να τα αρπάξει.

Εσυ να φανταστώ αν είχες εταιρία και έτρεχε ο συγκεκριμένος διαγωνισμός και θα τσεπωνες καμία 15 εκατομμύριακια το πρώτο πράγμα που θα σκεφτόσουν θα ήταν, αχ δεν έχω προσωπικό ρε γαμωτο, δεν θα κάνω αίτηση και δεν θα λαδωσω γιατί μάλλον θα βγάλω αποτέλεσμα με bugs. Θα αφήσω τον ανταγωνιστή να τα πάρει αυτή τη φορά και να βγάλει εκείνος το αποτέλεσμα με bugs.


Αδερφέ μου, το ξέρεις σε εκτιμώ. Αυτό δεν αλλάζει. (αλλά άντε γαμήσου λέει από μέσα του :loltooth: )

Οχι, χωρίς πλάκα, σε εκτιμώ.

Ομως θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί το πράγμα δεν πιστεύω πως είναι τόσο απλό.

Δε σε βάζουν μεσάζοντα τυχαία. Θα μπορούσαν να είχαν οι ίδιοι βάλει μια πλατφόρμα από την υποδομή του κράτους εαν ενδιαφέρονταν για την κατάρτιση των πολιτών τους και να τους έδιναν τα 600.

Εαν δεν κάνω λάθος στο ποσό, και διορθώστε με εαν ισχύει το αντίθετο, για κάθε 600 που θα πάρεις εσυ, θα πάρει 475 το ΚΕΚ για να σε γράψει (αέρα δηλαδή).

Είναι μια ολόκληρη αλυσίδα προβλημάτων εαν θέλεις.

Δεν αντιλέγω ότι το κράτος είναι προβληματικό. Αλλά μη μου βγάζεις λάδι τον ιδιωτικό κόσμο που έχει και καλούς επαγγελματίες και εκπαιδευτές, δυστυχώς αναμεμειγμένους και με πολλούς αεριτζήδες που βυζαίνουν το ΕΣΠΑ.

Εσυ φαντάσου ότι θέλεις για μένα, εγω δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί εταιρία δεν έχω. Και γι αυτό είμαι ταπί.

Πιθανόν αν είχα εταιρία με λεφτά του ΕΣΠΑ και ήμουν αεριτζής να ήμουν σε πολύ καλύτερη οικονομική κατάσταση.


Δεν ξέρω τι θα έκανα. Δεν ξέρω, ειλικρινά. Αλλά ρέπω προς την τιμιότητα. Δε θα άφηνα χρέη, δε θα άφηνα απλήρωτους εργαζόμενους, δε θα ξεφτιλιζόμουν με μια μαλακία προιόν.

Παράσιτο δεν γίνομαι, γράφτο.-
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Αδερφέ μου, το ξέρεις σε εκτιμώ. Αυτό δεν αλλάζει. (αλλά άντε γαμήσου λέει από μέσα του :loltooth: )

Οχι, χωρίς πλάκα, σε εκτιμώ.

Ομως θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί το πράγμα δεν πιστεύω πως είναι τόσο απλό.

Δε σε βάζουν μεσάζοντα τυχαία. Θα μπορούσαν να είχαν οι ίδιοι βάλει μια πλατφόρμα από την υποδομή του κράτους εαν ενδιαφέρονταν για την κατάρτιση των πολιτών τους και να τους έδιναν τα 600.

Εαν δεν κάνω λάθος στο ποσό, και διορθώστε με εαν ισχύει το αντίθετο, για κάθε 600 που θα πάρεις εσυ, θα πάρει 475 το ΚΕΚ για να σε γράψει (αέρα δηλαδή).

Είναι μια ολόκληρη αλυσίδα προβλημάτων εαν θέλεις.

Δεν αντιλέγω ότι το κράτος είναι προβληματικό. Αλλά μη μου βγάζεις λάδι τον ιδιωτικό κόσμο που έχει και καλούς επαγγελματίες και εκπαιδευτές, δυστυχώς αναμεμειγμένους και με πολλούς αεριτζήδες που βυζαίνουν το ΕΣΠΑ.

Εσυ φαντάσου ότι θέλεις για μένα, εγω δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί εταιρία δεν έχω. Και γι αυτό είμαι ταπί.

Πιθανόν αν είχα εταιρία με λεφτά του ΕΣΠΑ και ήμουν αεριτζής να ήμουν σε πολύ καλύτερη οικονομική κατάσταση.


Δεν ξέρω τι θα έκανα. Δεν ξέρω, ειλικρινά. Αλλά ρέπω προς την τιμιότητα. Δε θα άφηνα χρέη, δε θα άφηνα απλήρωτους εργαζόμενους, δε θα ξεφτιλιζόμουν με μια μαλακία προιόν.

Παράσιτο δεν γίνομαι, γράφτο.-
Εσυ παίρνεις 600 αν κατσεις εκει καποιες ωρες (αν δε κατσεις σου μειώνεται)
Το κάθε ΚΕΚ πήρε 488€
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,847 μηνύματα.
Εσυ παίρνεις 600 αν κατσεις εκει καποιες ωρες (αν δε κατσεις σου μειώνεται)
Το κάθε ΚΕΚ πήρε 488€

Ενισχύεις αυτό που λέω έτσι.

Κάθε φορά που κυβερνά η ΝΔ θα ακούμε για ΚΕΚ και κάθε φορά που κυβερνά ο Συριζα θα ακούμε για καθαρίστριες. Ο καθένας την κλίκα του.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top