• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ύπνος - Διάβασμα και Θόρυβος

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά,
Έχω θορυβώδεις γείτονες. Ο από πάνω νευρωτικος που φωνάζει και βρίζει στο άκυρο μεσα στη μερα. Ο δίπλα είναι παππούδες στους οποίους το παιδί τους αφήνει κάπου κάπου το μικρό εγγόνι που κλαίει όλη μέρα κλπ. Και πες αντε στις ώρες κοινής ησυχίας έχω το δίκιο με το μέρος μου να τους κάνω παρατήρηση να φωνάξω αστυνομία στη χειρότερη κλπ, όμως στις υπόλοιπες ώρες δεν μπορώ να τους πω τίποτα όμως δεν αντέχω. Είναι μια περίοδος που θέλω ησυχία για να διαβάζω και να κοιμάμαι και δεν έχω καμία όρεξη να είμαι όλη μέρα στην πανεπιστημιακη βιβλιοθήκη και να ξεσπιτωθω για να μην τους ακούω.

Επειδή νοικιάζω, δεν μπορώ να βάλω ηχομονωση ή να κανω τετοιες παρεμβασεις. Ξέρετε ποιος είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος με ωτασπιδες ή active noise Cancelling ακουστικα; Θέλω κάτι που να κάνει όντως την καλύτερη δουλειά. Ωτασπιδες όσες δοκίμασα δεν κάνουν τίποτα. Ο μόνος τρόπος είναι να φοράω συνέχεια ακουστικά και να παίζει μουσική; Μαρτύριο μου φαίνεται
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,601 μηνύματα.
Είχα επί χρόνια το ίδιο πρόβλημα, όχι από εξωτερική φασαρία, αλλά από θορύβους μέσα στο ίδιο μου το σπίτι.. Οι μόνες λύσεις ήταν να δουλεύω πολυ νωρίς το πρωί πχ 4 το ξημέρωμα + ή με ακουστικά που είπες και μουσική που με ηρεμούσε στο background
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
Πιστεύω βρήκα μια λύση. Active Noise Cancellation (ANC) ακουστικά over ear και από μέσα ταυτόχρονα είτε ωτασπίδες με φίλτρο (πχ Alpine MusicSafe Pro) είτε earbuds με δικό τους Active Noise Cancellation ! Ο συνδυασμός των δύο μάλλον έχει τη μέγιστη αποτελεσματικότητα στην εξουδετέρωση θορύβου. Εναλλακτικά ακουστικά με Active Noise Cancellation και βάλτε να παίζει white noise (ή brown noise, στο spotify έχουν ολόκληρες τέτοιες playlist).
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,262 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά,
Έχω θορυβώδεις γείτονες. Ο από πάνω νευρωτικος που φωνάζει και βρίζει στο άκυρο μεσα στη μερα. Ο δίπλα είναι παππούδες στους οποίους το παιδί τους αφήνει κάπου κάπου το μικρό εγγόνι που κλαίει όλη μέρα κλπ. Και πες αντε στις ώρες κοινής ησυχίας έχω το δίκιο με το μέρος μου να τους κάνω παρατήρηση να φωνάξω αστυνομία στη χειρότερη κλπ, όμως στις υπόλοιπες ώρες δεν μπορώ να τους πω τίποτα όμως δεν αντέχω. Είναι μια περίοδος που θέλω ησυχία για να διαβάζω και να κοιμάμαι και δεν έχω καμία όρεξη να είμαι όλη μέρα στην πανεπιστημιακη βιβλιοθήκη και να ξεσπιτωθω για να μην τους ακούω.

Επειδή νοικιάζω, δεν μπορώ να βάλω ηχομονωση ή να κανω τετοιες παρεμβασεις. Ξέρετε ποιος είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος με ωτασπιδες ή active noise Cancelling ακουστικα; Θέλω κάτι που να κάνει όντως την καλύτερη δουλειά. Ωτασπιδες όσες δοκίμασα δεν κάνουν τίποτα. Ο μόνος τρόπος είναι να φοράω συνέχεια ακουστικά και να παίζει μουσική; Μαρτύριο μου φαίνεται
Δεν χρειάζεται να κάνεις τρομερές παρεμβάσεις. Προφανως δεν θα το ντύσεις με κώνους, αλλά ενδεχομένως και να μην χρειάζεται. Εαν βάλεις κατάλληλους ηχητικούς αποσβεστήρες μπορείς να πετύχεις ένα καλό αποτέλεσμα που σε συνδυασμό με ωττοασπίδες σε στυλ ακουστικών θα σου λύσουν στο μέγιστο δυνατό βαθμό το πρόβλημα.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να κάνεις τρομερές παρεμβάσεις. Προφανως δεν θα το ντύσεις με κώνους, αλλά ενδεχομένως και να μην χρειάζεται. Εαν βάλεις κατάλληλους ηχητικούς αποσβεστήρες μπορείς να πετύχεις ένα καλό αποτέλεσμα που σε συνδυασμό με ωττοασπίδες σε στυλ ακουστικών θα σου λύσουν στο μέγιστο δυνατό βαθμό το πρόβλημα.
δηλαδή τι αποσβεστήρες; πού μέσα στο διαμέρισμα;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,262 μηνύματα.
δηλαδή τι αποσβεστήρες; πού μέσα στο διαμέρισμα;
Ναι. Συμβουλέψου έναν μηχανικό που ειδικεύεται σε θέματα ήχου.
Προφανώς μην περιμένεις θαύματα, αλλά με κάποιες σχετικά πολύ απλές αλλαγές, χωρίς να χρειαστεί να γκρεμίσεις το μισό σπίτι, μπορείς να μειώσεις την ένταση σε αρκετά καλό σημείο ώστε με τις ωττοασπίδες να είσαι πολύ καλά.

Εαν γίνεται δηλαδή εντελώς χαμός και το σπίτι απο μόνο του δεν φιλτράρει καθόλου, τους ακούς δηλαδή σαν να είναι που λέει ο λόγος στον χώρο σου, τότε θα χρειαστείς σίγουρα κάτι παραπάνω απο ωττοασπίδες.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Ειλικρινά αυτός ειναι ο λόγος που θα θυσίαζα όλο μου τον τρόπο ζωής και θα εξαφανιζόμουν σε ένα χωριό στην άκρη του κόσμου σε μια μονοκατοικία κι ας έτρωγα ψίχουλα, αν δεν εβρισκα κατι remote.

Καμία θυσία δεν αξίζει το μαρτυριο και τη μη-ποιότητα ζωής της πόλης.

Ειδικά οι φοιτητές που βρίζουν και κοπανάνε, δεν ξέρω μου βγάζουν κατι πολύ διαβολικό από μέσα μου.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,850 μηνύματα.
Ούτε εγώ θα άντεχα να μένω σε ένα σπίτι με θόρυβο που θα με αναγκάζανε να βάζω κάτι στα αυτιά μου :/:

Ευτυχώς είμαι σε ήσυχη γειτονιά, ένα πάρτι είπε να κάνει στην ταράτσα μας ο φοιτητής ο από κάτω πριν λίγες μέρες και ήρθε πάνω και ευγενικά μας ενημέρωσε γι' αυτό μέρες πριν το κάνει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top