Αγορά καινούργιου ασύρματου modem/router, ποιό προτείνετε;

nagiakoll

Νεοφερμένος

Η nagiakoll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα θα ηθελα να σε ρωτησω καποια πραγματα γιατι κι εγω εχω forthnet και θα ηθελα να βαλω ασυρματο μοντεμ πλεον!!εμεινες καποιες ημερες χωρις ιντερνετ?το μοντεμ απο που το πηρες?ποια η τιμη του?σε ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
-----------------------------------------
καλησπερα θα ηθελα να σε ρωτησω καποια πραγματα γιατι κι εγω εχω forthnet και θα ηθελα να βαλω ασυρματο μοντεμ πλεον!!εμεινες καποιες ημερες χωρις ιντερνετ?το μοντεμ απο που το πηρες?ποια η τιμη του?σε ευχαριστω πολυ εκ των προτερων


αναφερομαι στον χρηστη που εγραψε για το ασυρματο μοντεμ της forthnet...συγγνωμη αλλα επειδη ειμαι καινουργια μπερδευτηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
καλησπερα θα ηθελα να σε ρωτησω καποια πραγματα γιατι κι εγω εχω forthnet και θα ηθελα να βαλω ασυρματο μοντεμ πλεον!!εμεινες καποιες ημερες χωρις ιντερνετ?το μοντεμ απο που το πηρες?ποια η τιμη του?σε ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
-----------------------------------------



αναφερομαι στον χρηστη που εγραψε για το ασυρματο μοντεμ της forthnet...συγγνωμη αλλα επειδη ειμαι καινουργια μπερδευτηκα

Όχι, δεν μένεις χωρίς internet. Παίρνεις το νέο μόντεμ-ρούτερ, του περνάς τις ρυθμίσεις και συνδέεσαι κανονικά.

Οι τιμές των ασυρμάτων modem -routers διαφοροποιούνται πολύ. Υπολόγιζε 70-80 για ένα "καλό."

Από εκεί και πέρα αν θες παραπάνω πράγματα πιο "ψαγμένα", n draft, mimo πας λίγο παραπάνω, στο 100άρι.

Γενικά δεν είναι σωστές οι γενικεύσεις περί εταιρειών, αλλά για να πάρεις μία ιδέα:

Αν είσαι πλούσια ΠΑΡΕ cisco. Απλά κορυφή.

Αλλιώς εγώ προτείνω linksys (powered by cisco είναι κ αυτά), πολύ καλά routers, πολύ σταθερά, καλό error correction.

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ BELKIN.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Εχω το εξης προβλημα.
Το μοντεμ μου https://www.axd.gr/images/siemens_cl110_adsl_modem_router.jpg (ενα τετοιο ειναι) αυτες τις 3 μερες κανει κατι περιεργα με τα φωτακια του και δεν εχω ιντερνετ. Πηρα στην φορθνετ και μου ειπαν πως φταιει το μοντεμ αλλα εχει ληξει η εγγυηση των 2 χρονων ωστε να μου δωσουν δωρεαν αλλο. Μου ειπαν να δοκιμασω ρισετ, αλλα δεν εκανε τιποτα. Τελως παντως, σημερα ξαφνικα το ανοιγω, παω μεσα και οταν γυριζω στο δωματιο ειχα ιντερνετ.
Αυτη η κατασταση δεν παει αλλο. Σκεφτομαι να παρω αλλο αλλα δεν εχω ιδεα ποιο. Θελω κατι οικονομικο, βασικα. Οι δικοι μου δεν μου πληρωνουν εξοπλισμο υπολογιστη γιατι υποτιθεται οτι δεν θα καθομαι τωρα με το σχολειο.:P
Εχω γραμμη ΟΤΕ. Τι μου προτεινετε;
Α ναι επισης θα ηταν καλο να επαιρνα ενα ασυρματο; Με φοβιζει λιγο η σκεψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
εχω ακουσει οτι τα linksys ειναι πολυ καλα:iagree:
και εγω τετοιο εχω:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Αν παρω ασυρματο, ολα αυτα τα καλωδια θα τα ξεφορτωθω; Δεν θα χρειαζεται να μπαινει κανενα πανω του; Ενταξει, το ξερω, ειμαι πολυυυ ασχετη:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
και εγω ασχετη ειμαι,απλα ξερω καποια στοιχειωδη πραγματα!
ασυρματο μοντεμ δηλ ο ενας υπολογιστης σου ειναι συνδεδεμενος με το μοντεμ και οι υπολοιποι υπολογιστες σου συνδεονται στο νετ χωρις καλωδιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Χαχαχα εχω εναν υπολογιστη και ενα αρχαιο λαπτοπ. Τι να το κανω τοτε το ασυρματο, τρομαρα μου;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Λένα μπορείς να βάλεις ασύρματο και να ξεφορτωθείς τα καλώδια με κάρτα ασύρματου δικτύου. Κατά προτίμηση USB... δες εδώ μερικές.

Γειά σας.1ο μου post στο ωραιο αυτο forum oπου ανακαλυψα προσφατα,λοιπον+

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα καινούργιο ασυρματο modem/router καθώς το παλιό μου(ενα baudtec τα παιξε και πολυ κρατησε μαλιστα
) για τα χρηματα μπορω να διαθεσω μεχρι 100-150 ευρω αρκει το ασυρματο modem/router που θα αγορασω να ειναι σταθερο(αν καποιος εχει να προτείνει καποιο modem/router οπου αγορασε και το θεωρει αξιοπιστιο ας το προτείνει)εκτος βεβαια απο το να ειναι σταθερο στο θεμα disconect θα ηθελα να εχει και καλο σημα καθως μενω σε μεγαλο χωρο και με το προηγουμενο ασυρματο modem/router ειχα προβλημα σε αυτο,ετσι λοιπον αναζητω καποιο με 3 Κεραίες ειμαι αναμεσα στα εξης

https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.614700
D-LINK DSL-2740B

και
https://www.plaisio.gr/product.aspx?p...076&catalog=22
Asus Wireless Router Annex A N With USB Ports

ποιο απο τα 2 η καποιο αλλο θα μου προτείνατε;;

https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615195

Εγώ έχω αυτό...Στα λ7 που δίνεις, linksys, ποιοτικότατο.

Μήπως τα disconnect οφειλονται σε κάποιο βραχυκύκλωμα? Σε ποια εταιρεία είσαι?

Ρε παιδιά πολλές κεραίες... τι τις κάνετε τόσες; Μία δεν αρκεί;;;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Αν παρω ασυρματο, ολα αυτα τα καλωδια θα τα ξεφορτωθω; Δεν θα χρειαζεται να μπαινει κανενα πανω του; Ενταξει, το ξερω, ειμαι πολυυυ ασχετη:D

Προφανώς το καλώδιο του ρεύματος ΔΕΝ το ξεφορτώνεσαι ούτε το rj11. Αν έχεις μόνο 1 pc το μόνο που θα ξεφορτωθείς είναι ένα rj45

Χαχαχα εχω εναν υπολογιστη και ενα αρχαιο λαπτοπ. Τι να το κανω τοτε το ασυρματο, τρομαρα μου;:P

Έχει κάρτα wifi το λαπ σου?

και εγω ασχετη ειμαι,απλα ξερω καποια στοιχειωδη πραγματα!
ασυρματο μοντεμ δηλ ο ενας υπολογιστης σου ειναι συνδεδεμενος με το μοντεμ και οι υπολοιποι υπολογιστες σου συνδεονται στο νετ χωρις καλωδιο!

Δεν χρειάζεται να είναι ένας με καλώδιο. Μπορεί και όλοι να είναι ασύρματα. Ή αλλιώς δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Λένα μπορείς να βάλεις ασύρματο και να ξεφορτωθείς τα καλώδια με κάρτα ασύρματου δικτύου. Κατά προτίμηση USB... δες εδώ μερικές.





Ρε παιδιά πολλές κεραίες... τι τις κάνετε τόσες; Μία δεν αρκεί;;;:P

Όχι οι πολλές κεραίες έχουν κάποιο λόγο ύπαρξης.. Για το MIMO, για τα 5Ghz για το n-draft κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να είναι ένας με καλώδιο. Μπορεί και όλοι να είναι ασύρματα. Ή αλλιώς δεν κατάλαβα τι εννοείς.


καποιος υπολογιστης δεν θα πρεπει να ειναι σνδεδεμενος με το μοντεμ;
το καλωδιο erthnet καπως ετσι:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
καποιος υπολογιστης δεν θα πρεπει να ειναι σνδεδεμενος με το μοντεμ;
το καλωδιο erthnet καπως ετσι:/:

Όχι. Μπορεί και όλοι να συνδεονται ασύρματα δεν υπάρχει λόγος κάποιος να συνδέεται με rj-45 (ή ethernet αν προτιμάς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Βασικά ο μόνος λόγος να μην βάλεις ασύρματο στον υπολογιστή (εκτός από το να μην θέλεις απλά, να μην έχεις ασύρματο ή να μην έχεις ασύρματη κάρτα) είναι το να κατεβάζεις 25 torrent μαζί, γιατί με ασύρματο πάνε πιο αργά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Ειναι τρελο αυτο το μοντεμ. Τοσες μερες δεν ειχα ιντερνετ και ξαφνικα σημερα αναψαν ολα τα φωτακια. Μωρε μπας και δεν εχει η συσκευη το προβλημα;
Οτι θα παρω αλλο, θα παρω, απλα με παραξενευει πολυ. Μηπως ξερετε εσεις ποσο κοστιζει αυτο και που μπορω να το βρω; Το ιδιο θελω να παρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Βασικά ο μόνος λόγος να μην βάλεις ασύρματο στον υπολογιστή (εκτός από το να μην θέλεις απλά, να μην έχεις ασύρματο ή να μην έχεις ασύρματη κάρτα) είναι το να κατεβάζεις 25 torrent μαζί, γιατί με ασύρματο πάνε πιο αργά...

Δεν ισχύει.Το QoS είναι θέμα router,όχι σύνδεσης με τον υπολογιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εννοώ μωρέ ότι το router τα μεταβιβάζει στον υπολογιστή πιο αργά με το ασύρματο, έχει μικρότερη μέγιστη ταχύτητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harrym

Νεοφερμένος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ειναι τρελο αυτο το μοντεμ. Τοσες μερες δεν ειχα ιντερνετ και ξαφνικα σημερα αναψαν ολα τα φωτακια. Μωρε μπας και δεν εχει η συσκευη το προβλημα;
Οτι θα παρω αλλο, θα παρω, απλα με παραξενευει πολυ. Μηπως ξερετε εσεις ποσο κοστιζει αυτο και που μπορω να το βρω; Το ιδιο θελω να παρω.

Siemens CL 110 είναι το μοντέλο...
Αλήθεια τι πρόβλημα είχες με τα λαμπάκια και ποια άναβαν - ποια όχι δεν μας είπες... για να καταλάβουμε κι εμείς...

Με μια αναζήτηση που έκανα, το έβγαλε μόνο σε ένα κατάστημα... δες κ εδώ:
https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=siemens+cl+110
~ 25?
(Αν έχεις απλή σύνδεση, PSTN, χρειάζεσαι το ANNEX A... Aν πάλι έχεις ISDN, θες το ANNEX B.. )

(Παρεπιπτόντως, δε ξέρω αν το βρήκες τυχαία, αλλά η εικόνα που είχες βρει στο πρώτο σου post, είναι απ' το κατάστημα που το έχει.. lol)

Επίσης, παίζει να το έχει η forthnet... Μπορείς και να ρωτήσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lak100

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης (Μητσος) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βίτσι (Καστοριά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Εννοώ μωρέ ότι το router τα μεταβιβάζει στον υπολογιστή πιο αργά με το ασύρματο, έχει μικρότερη μέγιστη ταχύτητα...
δεν εχει να κανει με την ταχυτητα απλα το καλωδιο ειναι πιο σταθερο απο τον αερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Εννοώ μωρέ ότι το router τα μεταβιβάζει στον υπολογιστή πιο αργά με το ασύρματο, έχει μικρότερη μέγιστη ταχύτητα...

Ναι αν έχεις 100Mbit σύνδεση,το wireless δεν θα δίνει την μέγιστη.Αλλά έχουμε πολύ καιρό μέχρι τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ε, ξέρω εγώ, μπορεί να μένει στην Γαλλία και να έχει βάλει οπτικές ίνες...:hmm:


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Siemens CL 110 είναι το μοντέλο...
Αλήθεια τι πρόβλημα είχες με τα λαμπάκια και ποια άναβαν - ποια όχι δεν μας είπες... για να καταλάβουμε κι εμείς...

Με μια αναζήτηση που έκανα, το έβγαλε μόνο σε ένα κατάστημα... δες κ εδώ:
https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=siemens+cl+110
~ 25?
(Αν έχεις απλή σύνδεση, PSTN, χρειάζεσαι το ANNEX A... Aν πάλι έχεις ISDN, θες το ANNEX B.. )

(Παρεπιπτόντως, δε ξέρω αν το βρήκες τυχαία, αλλά η εικόνα που είχες βρει στο πρώτο σου post, είναι απ' το κατάστημα που το έχει.. lol)

Επίσης, παίζει να το έχει η forthnet... Μπορείς και να ρωτήσεις..

Εχει μουρλαθει τελειως το μοντεμ. Αυτη τη στιγμη εχω για παραδειγμα ιντερνετ. Δεν ξερω πως, αλλα πατησα τον διακοπτη του μοντεμ και μετα απο κανα μισαωρο ειχα. Μολις το παταω να ανοιξει, αναβουν ολα τα φωτακια(και το usb)εκτος απο το παουερ(που ειναι κοκκινο)και το ppp. Το αφηνω ετσι και αν ειμαι τυχερη θα αρχισουν να αναβοσβηνουν και αν ειμαι ακομα πιο τυχερη θα αναψουν πρασινα ολα εκτος του usb. Πηρα στην φορθνετ και μου ειπαν οτι ειναι προβλημα του μοντεμ αλλα εχει ληξει η εγγυηση 2 ετων για αντικατασταση συσκευης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top