Αγορά καινούριου αυτοκινήτου

Ποιο αυτοκίνητο να αγοράσω;
Multiple votes are allowed. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 20)
  • Mazda 6 1.8 Touring clima

  • VW Passat 1.6 Lim.

  • Scoda octavia 5 1.6 Ambiente

  • Opel Vectra Elegance 1.8

  • Άλλο

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
παντως απο τα παραπανω στοιχεια που εδωσε ο Μαριο η Octavia kerdizei...

τη μικροτερη καταναλωση, χαμηλη τιμη (σε σχεση με τη Βεκτρα...τουλαχιστον), απο οσο εχω ακουσει δεν εχει ακριβα σερβις και ανταλλακτικα οπου ΝΟΜΙΖΩ υστερουν τα Mazda...... το μονοπου με χαλαει ειναι η καμπινα (ωστοσο αποοτι βλεπω το Passat........ :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Υ.Γ. στις τιμες καταναλωσης του mazda απλως αλλαξε θεσεις στο εκτος πολης με το μικτο. Τα βαλανε σε λαθος θεση.

Σωστος songless!;)
Το αλλαξα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
skoda και vw τα ίδια είναι... Γενικά το passat ξέρω ότι είναι αξιόπιστο αλλά οικονομικά νομίζω skoda...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bianca

Νεοφερμένος

Η Bάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
:hmm: Απο οτι βλεπω το mazda ερχεται πρωτο....καθολου κακη ιδεα. Και μενα μου αρεσε....δεν ξερω αν οι οροι εγγυησης και η συντηρηση, συμφερουν ομως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Πάντως εγώ αν ξαναέπερνα αμάξι ιαπωνικό περιοχής θα έπερνα.
Η mazda ανήκει νομίζω στην GeneralMotors συνεπώς δεν είναι ακριβώς γιαπωνέζικο.

Βέβαια έτσι όπως θα το έχουν κάνει, αν έχουμε 10 εταιρείες δεν έχουμε 10 πλαίσια και 10 κινητήρες.

Σχετικά με την αξιοπιστία είναι να μην σου τύχει. Εγώ πχ είμαι απίστευτα δυσαρεστημένος με την Renault αλλά ξέρω κόσμο που του είχε βγει μια χαρά. Επίσης σε αντίθεση με σας έχω ακούσει πολλά παράπονα για Opel. Πραγματικά είναι τι θα σου τύχει.

Από οδηγική συμπεριφορά πιστεύω ότι όλα τα αμάξια είναι περίπου το ίδιο σε νορμάλ συνθήκες οδήγησηες άλλωστε οικογενειακό πέρνει η Bianca.

Από εκεί και πέρα είναι θέμα τσέπης και αναλλογίας ίππων προς βάρος και κατανάλωσης. Και φυσικά για τη χρήση το θέλει. Από ότι βλέπω Αλεξανδρούπολη συνεπώς δεν κρίνουμε με κριτήρια Αθήνας και κίνησης μέσα στην πόλη αλλά με κριτήρια κίνησης σε ανοιχτό δρόμο και ευαιλιξίας.
Πάντως χωρίς να έχω ασχοληθεί πολύ mazda θα έπερνα από αυτά που προτείνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bianca

Νεοφερμένος

Η Bάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Ελπιζω να ειναι η καλυτερη επιλογη γιατι ταξιδευουμε παρα πολυ....Αχ πρεπει να παρω μια αποφαση μεχρι τις 19/10!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
1)το vectra 0-100 εχει 10.7s--- τελικη 210--- 140αλογα---- 175ροπη
2)το mazda 120αλογα--- 0-100 11.3 ----τελικη 197---ροπη 165

ας δωσουμε και καποια στοιχεια για την ενεργητικη ασφαλεια του αυτοκινητου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
1)το vectra 0-100 εχει 10.7s--- τελικη 210--- 140αλογα---- 175ροπη
2)το mazda 120αλογα--- 0-100 11.3 ----τελικη 197---ροπη 165

ας δωσουμε και καποια στοιχεια για την ενεργητικη ασφαλεια του αυτοκινητου;)
Αλλαξανε κινητηρα στο vectra??:hmm:

Γιατι τα δικα μου στοιχεια λενε
vectra elegance 1.8 :122 ίπποι/5.600σ.α.λ.,167Nm/3.800σ.α.λ.0-100 χλμ./ώρα σε
11,2 δευτερόλεπτα,Τελ. ταχύτητα:
203χλμ./ώρα

Edit.: Εχεις δικιο. Νεος 1.8 με τα στοιχεια που παραθετεις. και απο τιμη 20.700?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Βάλτε ένα χεράκι ρε παιδιά, σύντομα θα αγοράσω καινούργιο αμάξι και έχω πελαγώσει.
Θέλω μικρό με μικρομεσαίο αυτοκίνητο με τιμή το πολύ 12.500€. Ήδη έχω ξεχωρίσει το suzuki shift και το Ford Fiesta (το ρημάδι το focus είναι πιο ακριβό:( ), ρίξτε και εσείς καμια ιδέα.
Α, μην μου πείτε για base εκδόσεις καθώς δεν μου αρέσει να πάρω 4 ρόδες και ένα τιμόνι, πρέπει να έχει και air-condition κτλ
Thanks!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Citroen C2 (μικρο) 1.4 με 75 -αν δεν κανω λαθος- αλογα.
Πολυ βολικο, πολυ καλο στον δρομο, και πολυ ομορφο. Γυρω στα 12.500? κοστιζει.

Seat ibiza (μικρο) 1.4 με 101 αλογα. Αυτο κοστιζει κατι λιγοτερο απο 13.000?.
Αν και εμφανισιακα ειναι μετριο, εχει αριστη συμπεριφορα στον δρομο.

Βασικα -αν θελεις- ψαξε στο autotriti, εχει ολα τα αυτοκινητα με διαφορες τιμες και ειναι αντικειμενικο στις "κριτικες" του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Fiesta δαγκωτό!!!!!!!!!!!!
Το αμαξάκι μου.Εχω το παλιο μοντέλο αλλά στο κανουργιο έχει γίνει face lifting και είναι πιο καλαίσθητα τα φανάρια και έχουν γίνει προσθήκες στο ταμπλώ και στο σαλόνι.
Μπες στο site της ford να δεις λεπτομέρειες(έκδοση Ambiente είναι αυτο που ζητάς, ριξε μια ματια και στην S που είναι όνειρο).
Αξιόπιστο αυτοκινητάκι, καλά κρατήματα και σχετικά οικονομικό απο άποψη τι καίει.


Για το άλλο το τουτου που λες δεν έχω γνώμη.....

Πάντως σε αυτήν την κατηγορία ελαφρως ακριβότερο(εκτος αν παρεις την base εκδοση:P) είναι το Yaris.Καλό αμαξάκι για την κατηγορία του και ιδιαίτερα αξιόπιστο.

Υπόψιν βέβαια πως οι τιμες πώλησεις που βλεπεις δεν είναι οι τελικες καθως θα προσαυξηθουν με έξοδα ταξινομησης, φακέλου(αυτο έχει καταργηθεί αλλά ορισμένοι επιτήδειοι το χρεώνουν ακόμα) έκδοσης δανείου και τοκους αν το παρεις με δόσεις και διάφορα άλλα οπότε υπολόγισε περίπου ένα χιλιάρικο ακόμη για να είσαι μέσα.

Αυτά απο μένα ό,τι κι αν επιλέξεις καλοτάξιδο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Με citroen μην μπλεξεις, κι ολα τ'αλλα καλα μου ακουγονται! :sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Citroen C2 (μικρο) 1.4 με 75 -αν δεν κανω λαθος- αλογα.
Πολυ βολικο, πολυ καλο στον δρομο, και πολυ ομορφο. Γυρω στα 12.500 κοστιζει.

Seat ibiza (μικρο) 1.4 με 101 αλογα. Αυτο κοστιζει κατι λιγοτερο απο 13.000.
Αν και εμφανισιακα ειναι μετριο, εχει αριστη συμπεριφορα στον δρομο.

Βασικα -αν θελεις- ψαξε στο autotriti, εχει ολα τα αυτοκινητα με διαφορες τιμες και ειναι αντικειμενικο στις "κριτικες" του.

To C2 είναι φοβερό αλλα έχω ακούσει απο διάφορους ότι βγάζει προβλήματα σε ηλεκτρικά και εγκέφαλο οπότε το έχω βγάλει απο την λίστα (και στην τελική γιατί να ρισκάρω ενώ κάποια είναι εγκυημένα ότι δεν βγάζουν προβλήματα?)
Το ibiza είχα το παλιό και έχω άσχημες εμπειρίες
Το είδα το autotriti σχεδόν σε όλα ίδια βαθμολογία είχε ή δεν έγραφε καθόλου :P
Πάντως τα 101 άλογα του ibiza ακούγονται ενδιαφέροντα:hmm:
Θύμισε μου να σε πάω βόλτα μόλις το πάρω!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
fiesta και polo. ά ψ ο γ η οδηγική συμπεριφορά, κρατήματα, ροπές και τα συναφή (προσωπική εμπειρία, και είμαι και γαμώ τους οδηγούς).-
συνιστώ και peugeuot, το κουεδίνι θα σε πει λεπτομέρειες.

μη το πάρεις ασημί μόνο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το Yaris σε αυτο περιπου το ποσο δεν παιζει;
Το Matrix μηπος;
Για κατι σε KIA Rio, Hyunday Accent να φανταστω δεν θελεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Fiesta δαγκωτό!!!!!!!!!!!!
Το αμαξάκι μου.Εχω το παλιο μοντέλο αλλά στο κανουργιο έχει γίνει face lifting και είναι πιο καλαίσθητα τα φανάρια και έχουν γίνει προσθήκες στο ταμπλώ και στο σαλόνι.
Μπες στο site της ford να δεις λεπτομέρειες(έκδοση Ambiente είναι αυτο που ζητάς, ριξε μια ματια και στην S που είναι όνειρο).
Αξιόπιστο αυτοκινητάκι, καλά κρατήματα και σχετικά οικονομικό απο άποψη τι καίει.


Για το άλλο το τουτου που λες δεν έχω γνώμη.....

Πάντως σε αυτήν την κατηγορία ελαφρως ακριβότερο(εκτος αν παρεις την base εκδοση:P) είναι το Yaris.Καλό αμαξάκι για την κατηγορία του και ιδιαίτερα αξιόπιστο.

Υπόψιν βέβαια πως οι τιμες πώλησεις που βλεπεις δεν είναι οι τελικες καθως θα προσαυξηθουν με έξοδα ταξινομησης, φακέλου(αυτο έχει καταργηθεί αλλά ορισμένοι επιτήδειοι το χρεώνουν ακόμα) έκδοσης δανείου και τοκους αν το παρεις με δόσεις και διάφορα άλλα οπότε υπολόγισε περίπου ένα χιλιάρικο ακόμη για να είσαι μέσα.

Αυτά απο μένα ό,τι κι αν επιλέξεις καλοτάξιδο:)

Στο fiesta βρίσκει το κεφάλι μου στην οροφή (βέβαια βρήκα ότι ρυθμίζεται καθ' ύψος οπότε λογικά δεν θα έχω πρόβλημα) Έιναι απο τις πρώτες επιλογές.
To Yaris στα 1100cc έχει τον κινητήρα του Augo και τα 1400 έχουν 14.000 ? άσε που το εσωτερικό του νέου Yaris είναι α-π-α-ρ-α-δ-ε-κ-τ-ο, την είδε η Τουοτα μου φαίνετε.
Μου τα έχουν βγάλει στην αντιπροσωπεία όλα τα έξοδα είναι 12.500 ? + 500 περίπου τα πρώτα έξοδα.
thanks :) (και εσύ βόλτα)

@katerina Σχεδόν όλοι αυτό μου λένε για τα citroen, .όπου υπάρχει καπνός....

@doo peugeuot δεν μου αρέσουν (εδώ απορίψαμε τα citroen) το fox & το polo τα έχω στο πρόγραμμα .

@dark, τα hyundai & kia είναι σχεδόν σε ίδια λεφτά (ίσως και πιο οικονομικά) αλλα δεν συγκρίνονται με fiestα & swift, άλλη ποιόητα κατασκευής. Θα τα δώ όμως και αυτά, γενικά θα τα κοιτάξω όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Στο fiesta βρίσκει το κεφάλι μου στην οροφή (βέβαια βρήκα ότι ρυθμίζεται καθ' ύψος οπότε λογικά δεν θα έχω πρόβλημα)


Σιγά καλέ Φασούλα:P Σε τι μπήκες μέσα;Στην διαφημιστική μινιατούρα;:P
Την συγκεκριμενη έκδοση αγόρασε πριν 1 μηνα συνάδελφος που είναι 1,86 και η γυναίκα του άλλο τόσο(το δε δεκαπεντάχρονο παιδί τους ίδιο μποι με μενα) και δεν είχαν προβλημα.Ε τωρα αν εσυ είσαι πιο ψηλός πάρε το open top:D
Υ.Γ.Αν το σκεφτεσαι σοβαρα διαλεξε μεταλλικο χρώμα(extra χρέωση), ή το μπλε ηλεκτρικ ή αυτο που είναι σαν μπορντω ή αν δεν ντρεπεσαι να το κυκλοφορήσεις το purple που είναι όνειρο(εντάξει και ελαφρως γυναικείο:D).Με τίποτα μην παρεις αυτο που ειναι πρασινο(κάπως αλλιως το λενε αλλα δεν θυμαμαι) εκτός αν το δεις live και σου αρέσει γιατί στον καταλογο δείχνει τέλειο αλλά......
Υ.Γ.2 Και κράτα μια πισινή για τα επιπλεον έξοδα μέχρι να δεις το τελικο τιμολογιο(προφανώς σου δειξαν κοστολόγιο τώρα) απο ενδιαφερον στο λέω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Η ποιοτιτα συγουρα ειναι λιγο χαμηλοτερη αλλα δεν θα εχεις προβλημα. Το καλο με αυτες της μαρκες ειναι οτι με λιγοτερα λευτα περνεις το ιδιο πραγμα. Τωρα το εσωτερικο και αυτα εν τα εχω ψαξει καθολου σε αυτου του τυπου τα μοντελα, αλλα ενα accent που εχει ο παπους μου εδω και εξι χρονια δεν του βγαζει προβληματα, ειναι πολυ στιβαρο, τα υλικα του ειναι μια χαρα και ειναι και μια χαρα αμαξακι αν ζητας κατι σαν αυτο. Τωρα εσωτερικο απο τα αλλα αμαξια που λες δεν ξερω και ετσι δεν μπορω να συγκρινο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top