Αγορά καινούριου αυτοκινήτου

Ποιο αυτοκίνητο να αγοράσω;
Multiple votes are allowed. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 20)
  • Mazda 6 1.8 Touring clima

  • VW Passat 1.6 Lim.

  • Scoda octavia 5 1.6 Ambiente

  • Opel Vectra Elegance 1.8

  • Άλλο

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Η μαμά μου είχε astra ... και το είχε για πολλάαααααααααααααααααα χρόνια.....
σκυλί....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Η μαμά μου είχε astra ... και το είχε για πολλάαααααααααααααααααα χρόνια.....
σκυλί....

ναι κουε μου... ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΑΜΑΞΙΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΓΕΡΑ!!!!!
γιατι αν μιλαμε για καινουρια...μαμησε τα...:/: :/:
το ενα χειροτερο απ το αλλο ειναι...απλα ψαχνεις να βρεις το λιγοτερο χειροτερο:P
εβουλι μου μην περιμενεις να παρεις καινουριο αμαξι και να σε παει πανω απο 5ετια γλυκεια μου... μετα να υπολογιζεις οτι θα παρεις αλλο... ετσι τα κανουν πλεον για να κανουμε και αλλαγες βρε αδερφε...ολο με το ιδιο αμαξι θα μαστε; με το που το ξοφλαμε στην 5ετια να παιρνουμε αλλο...:P :P
βασικα εγω ειμαι της αποψης αν εχει κανενα γνωστο ο δικος σου μηχανικο αυτοκινητων που εχει μια σχετικη εμπειρια...να τον ρωτησει...θα του δωσει καλυτερη γνωμη πιστευω απ οτι εμεις για το ποιο ειναι ΚΑΛΟ σχετικα σαν αμαξι. δεν νομιζω να θες να παρεις ενα αμαξι επειδη ειναι ομορφο μονο εμφανισιακα αλλα απο τ αλλα ειναι να μη πω...τα αλλα μας ενδιαφερουν κυριως κι οχι τοσο η εμφανιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
το'χω δηλώσει είμαι φαν volkswagen και audi καταρχάς (συναισθηματικό δέσιμο).
o σύζυγος και αρκετοί φίλοι έχουν ford: οδηγική συμπεριφορά άριστη. προβλήματα καθόλου, μόνο σέρβις (βέβαια αυτό τυχαίνει, δε ξέρεις ποτέ!!!!). Πλήρης εξοπλισμός σε τιμές που η volkswagen σου δίνει μόνο το τιμόνι:hehe:
το επόμενο τουτού μας θα είναι ford maverick, ή όποιο τζιπ βγάλει η ford (γιατί το maverick νομίζω θα το καταργήσουν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Ρε σεις.....
Δεν πα να χτυπάται τον π@π@ σας κάτω.....
Το εβούλι θα πάρει το astra, πιθανώς όχι γιατί είναι το καλύτερο...
αλλά το είπαμε από την αρχή....
Εχει συναίσθημα η δουλειά......:D:D:D

βρε με εχετε παραξηγήσει.. δεν θα παρω εγω την τελικη αποφαση.. :P

το'χω δηλώσει είμαι φαν volkswagen και audi καταρχάς (συναισθηματικό δέσιμο).
o σύζυγος και αρκετοί φίλοι έχουν ford: οδηγική συμπεριφορά άριστη. προβλήματα καθόλου, μόνο σέρβις (βέβαια αυτό τυχαίνει, δε ξέρεις ποτέ!!!!). Πλήρης εξοπλισμός σε τιμές που η volkswagen σου δίνει μόνο το τιμόνι:hehe:
το επόμενο τουτού μας θα είναι ford maverick, ή όποιο τζιπ βγάλει η ford (γιατί το maverick νομίζω θα το καταργήσουν).

αν μπορουσαμε να δωσουμε παραπανω χρήμα, το Α3 θελαμε να παρουμε..

το δευτερο που λες ισχυει, αν και εμεις το συγκριναμε με toyota & opel, αλλα και παλι ισχυει πολύ!!!

ναι κουε μου... ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΑΜΑΞΙΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΓΕΡΑ!!!!!
γιατι αν μιλαμε για καινουρια...μαμησε τα...:/: :/:
το ενα χειροτερο απ το αλλο ειναι...απλα ψαχνεις να βρεις το λιγοτερο χειροτερο:P
εβουλι μου μην περιμενεις να παρεις καινουριο αμαξι και να σε παει πανω απο 5ετια γλυκεια μου... μετα να υπολογιζεις οτι θα παρεις αλλο... ετσι τα κανουν πλεον για να κανουμε και αλλαγες βρε αδερφε...ολο με το ιδιο αμαξι θα μαστε; με το που το ξοφλαμε στην 5ετια να παιρνουμε αλλο...:P :P
βασικα εγω ειμαι της αποψης αν εχει κανενα γνωστο ο δικος σου μηχανικο αυτοκινητων που εχει μια σχετικη εμπειρια...να τον ρωτησει...θα του δωσει καλυτερη γνωμη πιστευω απ οτι εμεις για το ποιο ειναι ΚΑΛΟ σχετικα σαν αμαξι. δεν νομιζω να θες να παρεις ενα αμαξι επειδη ειναι ομορφο μονο εμφανισιακα αλλα απο τ αλλα ειναι να μη πω...τα αλλα μας ενδιαφερουν κυριως κι οχι τοσο η εμφανιση.

αυτο παντως νομιζω οτι παει και αναλογα με τη χρηση.. πχ εγω εχω μικρο αμαξακι (χιλιαρι) αλλα το εχω 6 χρονια ηδη και παει πολυ καλα, φτου φτου μη το ματιασω το γλυκουλι μου.. αλλα κι εγω το περιποιουμαι, δεν το ταλαιπωρω και δεν ξεχναω ποτε τους ελεγχους και τα σερβις του.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ΚΤΕΟ το έχεις πάει?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εγώ καλή συμβουλή δεν θα σου δώσω απλά θα σου πώ ότι πάρε αυτό που αγαπάς μιας που και τα δύο είναι πολλύ όμορφα αμάξια, θα σου πώ όμως καλορύζικο όποια επιλογή και να έχεις και πάντα με ζώνη στο αμάξι και προσεκτικά:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
...και από το πεζοδρόμιο :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsova

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 782 μηνύματα.
Η νέα τάση στους κατασκευαστές έιναι μικρότεροι κινητήρες σε κυβισμό με υπερτροφοδότες (turbo) χαμηλής πίεσης που αποδίδουν ροπή από χαμηλές στροφές.

Ο στόχος τους είναι λιγότερη κατανάλωση καυσίμου και λιγότερες εκπομπές Co2. Η ευρωπαϊκή ένωση ζορίζει τους κατασκευαστές στο θέμα των καυσαερίων.

Αυτοκίνητα με αυτή τη φιλοσοφία: Golf 1.4TSI, Fiat Bravo 1.4 (δεν γνωρίζω αν έχει έρθει Ελλάδα), νομίζω και η Opel και Ford ετοιμάζουν ανάλογες προτάσεις, ενώ η Renault θα τοποθετήσει στο νέο Twingo έναν κινητήρα 1.2 με 100 ίππους.

Δές κάποια από αυτά. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι οι σημερινοί κινητήρες βρίσκονται στη δύση τους. Ειδικά με το βάρος που έχει ένα σημερινό hatchback (1200-1400 κιλά), ένας ατμοσφαιρικός κινητήρας 75-80 ίππων αδυνατεί να το κινήσει αξιοπρεπώς. Έτσι ανεβαίνει και η κατανάλωση - σημαντικός παράγοντας για την τσέπη, όταν η μέση τιμή της αμόλυβδης έχει ξεπεράσει κατα πολύ το 1?. Επίσης, μικρότερα κυβικά σημαίνει, λιγότερη ασφάλεια και λιγότερα τέλη (αρκεί να μη βρεί καμμιά μαϊμουδιά το δημόσιο για να μας τα πάρει πάλι).

Επίσης, νομίζω το Kia C'eed είναι μια αξιοπρεπής πρόταση στην κατηγορία, άν και η τιμή μεταπώλησης θα είναι σίγουρα χαμηλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
τελικα εκλεισε το Astra Elegance!!!:inlove:8):thumbsup::baby::upside:

πληροφοριες οτι τον απειλησα με μπαλτά για να διαλεξει αυτο, κρινονται ως ανακριβεις... :bleh: :angel:


:panwkatw::beer::bounce:

:alljumpy:


ευχαριστω ολους για τη βοηθεια... :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!! :clapup::clapup::clapup:


Και να φοράτε πάντα ζώνες.... ΟΛΟΙ οι επιβάτες (και μπρος και πίσω ;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
και αυτός που κάθεται στο πορτμπαγκαζ:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!! :clapup::clapup::clapup:


Και να φοράτε πάντα ζώνες.... ΟΛΟΙ οι επιβάτες (και μπρος και πίσω ;))

:clapup: :clapup: :clapup:
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ΚΟΥΕ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!
:bigarmhug

(φοραμε παντα ζωνη, αν καποιος δεν βαλει ζωνη, εκτος του οτι αρχιζω τις φωνες και το μπιρι-μπιρι, δεν ξεκιναει και το αμαξι.. ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
I knew it....
Καλά ταξίδια να έχετε και πάντα με τις ζώνες σας !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anta

Νεοφερμένος

Η Anta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Καλοτάξιδο το αστράκι σας!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
evouli : ευχαριστω για το thanks σου, ηθελε λιγη ωρα το ποστ, αλλα ,αρεσει και να βοηθαω και μαρεσουν και τα αυτοκινητα :)

Τα Ιαπωνικα που δεν εμπιστευεται το ετερον ημισι, (Mazda,Mitsubish,Suzuki) θα του ελεγα οτι πριν 30 χρονια θα συμφωνουσα μαζι του. Εδω και πολλα χρονια ομως εχουν ανεβει πολυ και δεν διαφερουν πολυ απο Toyota σε αξιοπιστια/αντοχη. Τωρα αν δε του αρεσουν απο λογους αισθητικης , πασο.

Εβαλα Corsa και οχι Astra γιατι τα Αstra ξεκινανε απο 16.400 το φθηνοτερο.

Για το Golf. Αν ψαξεις....ολα τα αυτοκινητα βγαζουν μικροπροβληματακια. Δλδ δε θα βρεις ακρη. Το μονο που μπορεις να κοιταξεις ειναι τι τιμες εχουν για σερβις,ανταλλακτικα κλπ. Αλλα και παλι δε θα δεις φοβερες διαφορες.

Με τις υπολοιπες εταιριες δεν εχω ακουσει για εκπτωσεις. Μπορει να εχουν παρομοιες προσφορες. Μερικες φορες απο αντιπροσωπο σε αντιπροσωπο στην ιδια εταιρια, μπορει να βρεις καλυτερη προσφορα.

Το 207 και γενικα Pegeuot/Renault/Citroen/Alfa Romeo/Fiat/Lancia δε θα επαιρνα. Ιταλικο αυτοκινητο δε, θα επαιρνα μονο Ferrari,Lamborghini,Maserati,Pagani :P

Eπισης το 207 εξωτερικα (οπως και σχεδον ολα τα γαλλικα) το βρισκω κακασχημο.Σαν βατραχι που προσπαθει να γινει κατι αλλο και δε του βγηκε μοιαζει :P

Κακή Επιρροή ο άντρας μου που δουλεύει στην peugeot.... δεν θα αγόραζε ποτέ κάτι άλλο εκτός από peugeot....
Ε τωρα νομιζω υπερβαλλει. Ή εκεινος, ή εσυ. Μη φτασουμε να πουμε οτι ειναι και η καλυτερη μαρκα, θα πεσει να μας πλακωσει !

...
...
..
Α το κλεισατε κιολας ! πω πω. τι στε σεις ! τσακ μπαμ ! μπλουζακι αγοραζετε ; :P

Καλοριζικο , τοτε, και καλοταξιδο. Χαρειτε το.

Ζαβολιά παντως , πηγατε σε λιγο πιο πανω τιμουλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Α το κλεισατε κιολας ! πω πω. τι στε σεις ! τσακ μπαμ ! μπλουζακι αγοραζετε ; :P

Καλοριζικο , τοτε, και καλοταξιδο. Χαρειτε το.

Ζαβολιά παντως , πηγατε σε λιγο πιο πανω τιμουλα :P

ευχαριστουμε παρα πολύ!!! :D

αλλα σε τιμουλα δεν ανεβηκαμε ιδιαιτερα.. χουχουχου.. τον εκβιασαμε :redface: και μας το αφησε 16.500 απο 18.000 :P :P :P και μας εβαλε και δωρο φωτα ομιχλης.. :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εεεεετσι , εετσι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Για δώστε καμιά ιδέα. Στα ίδια λεφτά παίζω (13.000? μαξιμουμ) και πρέπει να είναι τουλάχιστον 1400 κ.ε. Κατά προτίμηση όχι ιταλικό και με επιφύλαξη γαλλικό. Σας ακούω! (εγώ ψήνομαι για κάνα suzuki swift, αλλά κυκλοφορεί καιρό όπως είναι και δεν ξέρω μήπως αλλάξει σύντομα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top