Αγορά φωτογραφικής μηχανής

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Τεχνολογικα παιδια του φορουμ, βοηθεια!! Λοιπον, αποφασισα να παρω φετος οικογενειακο δωρο ενα και καλο, μια ψηφιακη φωτογραφικη! Δεν ξερω ποια ομως! Θελω να εχει ευκολο μενου (καταλαβαινετε τη σχεση μαμας-μπαμπα με την τεχνολογια:P), μεχρι 200-250 ευρω, και να ειναι γνωστη μαρκα σχετικα! Help!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ποσα mp? Να εχει manual ρυθμισεις η αυτοματες? Ζουμ, ποοσο? Ελληνικη/ευρωπαικη εγγυηση? (δηλαδη παιζει να την παρεις κι απο νετ, που οι τιμες ειναι πολυ χαμηλοτερες η οχι?) Δωσε κανενα στοιχειο παραπανω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Χμμμ, δεν με νοιαζουν πολυ τα mpixel, γιατι μετα απο 4-5 δεν κανουν και πολυ διαφορα. Οπως ειπα, την θελω για τους γονεις μου, οποτε θελω να ειναι αυκολη στη χρηση! Στανταρ αυτοματες ρυθμισεις, και αν υπαρχει και δυνατοτητα για manual, ακομα καλυτερα! Οσο για ζουμ... δεν ειμαι σιγουρη ακριβως τι παιζει! Απλα σε γενικες γραμμες θελω μια καλη μηχανη για αρχαριους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Βιντεακι θεμε?
Ιδανικη για μενα(για σενα δηλαδη :p) μοιαζει η canon a540, που εχει και manual ρυθμισεις, και το μενου της ειναι αρκετα ευκολο (αν ειναι οπως των υπολοιπων canon-που θα ειναι)..ξεφευγει λιγο στην τιμη μαλλον μαζι με την καρτα, αλλα ειναι πολυ καλη. Τωρα δεν εχω πολλη ωρα να ψαξω, αλλα κοιταξε στην αναζητηση μηχανων του dpgr.gr, στο pixmania.com που θα βρεις τις περισσοτερες αναλυσεις και στο https://www.imaging-resource.com/MEGAPIXEL.HTM για τεχνικες αναλυσεις των μηχανων.. Θα ρωτησω και τους πορωμενους φωτογραφακηδες και θα σου γραψω αργοτερα περισσοτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις μια Canon ή μια Olympus....
Ψάξε στο δίκτυο να δεις ποιο μοντέλο είναι πιο κοντά στα χρήματα που διαθέτεις, και πάρτο!
Γενικά έχουν αρκετά εύκολες ρυθμίσεις και πολύ καλή ποιότητα!

Μην ξεχάσεις να υπολογίσεις στο κόστος και την κάρτα μνήμης!
Συνήθως στη συσκευασία οι μηχανές έχουν είτε μια μικρή κάρτα (32 ή 64 ΜΒ),
ή μόνο την εσωτερική τους μνήμη (ακόμα λιγότερη...)
Λογικά θα θες μια κάρτα 512ΜΒ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Κι εμενα συμβουλη μου ειναι να περιοριστεις στις "κλασικες" μαρκες για φωτογραφικη, δηλαδη canon, olympus, nikon και pentax.
Aπο το λιγο που κοιταξα, καλα μοντελα με τα χαρακτηρηστικα που λες ειναι:
canon powershot a540, nikon coolpix p4 , olympus [mju], nikon coolpix l2, olympus fe190, nikon coolpix l6..
Στις παραπανω τιμες υπολογισε +50 σχεδον, για μια καρτα μνημης 512 ή 1gb, και για την θηκη. Επισης, σε μηχανες που βλεπεις οτι δεν εχουν μπαταρια λιθιου, αλλα τις συμβατικες ΑΑ, μην τις απορριψεις..με επαναφορτιζομενες μπαταριες και φορτιστη, ειναι ο,τι πρεπει..ασε που μπορεις να αγορασεις απο οπουδηποτε 2-3 απλες μπαταριες και να κανεις τη δουλεια σου σε ωρα αναγκης.
Τελος, αν σκεφτεσαι την αγορα μεσω νετ, το pixmania ειναι πολυ καλο και αξιοπιστο (με καλες προσφορες σε πακετα με επιπλεον πραγματα-για καθε μηχανη εχει προσθετα πακετα με καρτες-μπαταριες-θηκη και τετοια χρησιμα αρκετα χαμηλοτερα απο αλλου), αλλα δινει ευρωπαικη εγγυηση του προιοντος. Αυτο μπορει να ειναι και κακο και καλο, σ'εμενα δε χρειαστηκε τιποτα για να δω το service, αλλα αν παθει κατι η μηχανη πρεπει να σταλει στο εξωτερικο για να τη δουν και να επιστραφει. Βεβαια ολοι ξερουμε ποσο αργει το service και εδω, οποτε κανεις δεν ξερει ποτε θα χεις τη μηχανη πιο γρηγορα, μετα απο service στην ελλαδα, ή στη γουατεμαλα? :X Αυτα πανω κατω :X
https://www.pixmania.com/gr/gr/184089/art/olympus/u-mju-700-ioea.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Αγαπητή io-io...
εγώ θα σου πρότεινα την FUJI FinePix F650 και μάλιστα βρήκα στο pixmania μια προσφορά πάρα πολύ καλή... την FUJI FinePix F650 με επιπλέον μπαταρία, με κάρτα μνήμης 512 και θήκη, στα 240Ε + ~17Ε έξοδα αποστολής!

Η προσφορά εδώ και τα χαρακτηριστικά της μηχανής εδώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Κυριως με καλυψανε, απλα να πω οτι αν θα τη χρησιμοποιεις και εσυ καθολου μην προτιμήσεις με XD card αν εχεις κατι αλλο που παιρνει την πιο διαδεδομενη SD (δες τις nikon που λεει η Κατερινα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ευχαριστω παιδια!! Εγω βασικα, σκεφτομουν κατι σε Sony Cybershot, μαλλον την S500! Τι γνωμη εχετε? Θα δω και αυτες που μου ειπατε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis

Νεοφερμένος

Ο tebelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας!!!Σκεφτομαι να αγορασω μια ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη και θα ηθελα συμφωνα με την εμπειρια σας και με οσα εχετε ακουσει,να μου πειτε την γνωμη σας για το ποια θεωρειτε την καλυτερη!Εμενα μου αρεσει πολυ η Olympus SP-550 UZ.Θελω η ψηφιακη που θα παρω να βγαζει ωραιες,ποιοτικες φωτογραφιες απο μακρινη και κοντινη αποσταση..να ειναι καλη και στα τοπια αλλα και στις φωτογραφησεις προσωπων.Ελπιζω να με βοηθησετε..Ευχαριστω εκ των προτερων!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αυτή που λες μόλις την αγόρασα και την συνιστώ ανεπιφύλακτα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καταρχάς πόσα μπορείς να δώσεις; Θες οπωσδήποτε compact; Πάντως ρίξε μια ματιά σε Canon
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Εγώ έχω μία Canon Α60, παλιό μοντέλο και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Οι εξελίξεις της δε είναι ονειρικές. Ψάξ' το το θεματάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Μόλις πριν από 2 βδομάδες πήρα την Olympus που αναφέρεις. Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη. Πολύ καλή επιλογή ειδικά αν σκοπεύεις να την χρησιμοποιείς πολύ.

Οι Canon κατά τη γνώμη μου είναι πολύ ευαίσθητες, είχα πάρει την Canon Ixus 75 και μου χάλασε μέσα σε ένα μήνα! Όταν λέω χάλασε εννοώ ότι χάλασε ο μηχανισμός που επιτρέπει στον φακό να ανοιγοκλείνει κατατ'άλλα μπορούσε να βγάλει φωτογραφίες. Έφυγε μία βιδούλα στην ουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Γεια σας!!!Σκεφτομαι να αγορασω μια ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη και θα ηθελα συμφωνα με την εμπειρια σας και με οσα εχετε ακουσει,να μου πειτε την γνωμη σας για το ποια θεωρειτε την καλυτερη!Εμενα μου αρεσει πολυ η Olympus SP-550 UZ.Θελω η ψηφιακη που θα παρω να βγαζει ωραιες,ποιοτικες φωτογραφιες απο μακρινη και κοντινη αποσταση..να ειναι καλη και στα τοπια αλλα και στις φωτογραφησεις προσωπων.Ελπιζω να με βοηθησετε..Ευχαριστω εκ των προτερων!:)
Τη συγκεκριμένη φωτογραφική μηχανή την έχω εδώ και 4 μήνες, και μπορω να σε διαβεβαιώσω οτι εκτός του ότι βγάζει απίστευτες φωτογραφίες, έχει και φοβερές δυνατότητες. Την προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη...!!!!!:):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Να κάνουμε φαν κλαμπ της μηχανής βρε παιδιά.. :D (αν και δεν κόβω το κεφάλι μου πως αυτό το μοντέλο πήρα :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Τελικά πόσα χρήματα διαθέτεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
εγώ πάλι θα επενδύσω στην DSC-H9 σε λίγες ημέρες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Πρόσφατα χρειάστηκε να το ψάξω το θέμα.
Δύο θεωρώ τα σημαντικότερα
1)Shutter Delay Time. Είναι ο χρόνος από την στιγμή που πατάς το κουμπί μέχρι να πάρει την φωτογραφία. Έχει μεγάλη σημασία καθώς από τις μέχρι 255ευρώ μόνο η Sony w80 νομίζω είχε 15 ms ενώ κάτι άλλες είχαν τεράστια νούμερα. Αν θες να τραβήξεις αυτό που στοχεύεις τότε όσο ποιο μικρό τόσο καλύτερο. Τα κινητά πχ έχουν τεράστιο. Είναι καθαρά θέμα επεξεργαστικής ισχύς
2)Image Stabilizer. Η φωτογραφική αντισταθμίζει μικρά κουνήματα. πολύ βασικό ειδικά την νύχτα όπου οι μισές φωτογραφίες από ψηφιακή που βλέπω είναι κουνημένες.
3)Το μενού. ΠΡοσωπικά το θεώρω πολύ βασικό γιατί μην ξεχνάτε ότι χρόνος στο μενου είναι χρόνος από την μπαταρία. Και η οθόνη είναι αυτή που αδειάζει την μπαταρία στην γενική χρήση της μηχανής



Τα υπόλοιπα είναι γνωστά και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα καμια φορά.
MP να έχετε υπόψη ότι τα MP πάνε με το μέγεθος του χαρτιού που θες να τυπώσεις. 7 άρα τυπώνει A3 που είναι τεράστιο
Μπαταρία
Ποιότητα φωτογραφίες. Την μέρα όλες λίγο πολύ καλά τα πάνε. Οι νυχτερινές έχουν μεγάλη σημασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
εγω παντως αν και δεν ξερω πολλα απο μηχανες, εμπιστευομαι σχεδον απολυτα τις olympus.. Οποτε ειχα αλλη μηχανη σχεδον παντα αντιμετωπιζα προβλημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top