Αγορά φωτογραφικής μηχανής

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Άγγελε μου, η ποιότητα των φωτογραφιών επηρεάζεται και από τον χρήστη. Όσο καλύτερα μάθεις τη μηχανή σου, τόσο καλύτερες φωτογραφίες θα τραβάς. ;) Με 'γεια και καλοτάξιδη! :kissing:
Συμφωνώ απολύτως !
Σιγά-σιγά, μάθε όλες τις λειτουργίες της μηχανής σου, και μετά άρχισε να φεύγεις από το auto της μηχανής, και ξεκίνα τις ρυθμίσεις, το EV (αντιστάθμιση έκθεσης), χειροκίνητο white balance (WB), τύπο φωτομέτρησης (matrix, κέντρου βάρους ή σποτ) και άλλες, και μετά δεν θα έχεις να ζηλέψεις τίποτα από μία DSLR, με εξαίρεση της νυχτερινές που υπερισχύουν, αλλά και με τις compact αν μάθεις να τις ρυθμίζεις, θα βγάζεις πολύ καλές φωτογραφίες.
Με γεια !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Aerith~

Νεοφερμένος

Η living a dream *_* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
τι γίνεται με τα πίξελ? οι ψηφιακές που φτάνουν μέχρι 16MP αξίζουν; έψαξα λίγο σε μερικά καταστήματα στο ίντερνετ και σε τιμές μέχρι -το πολύ- 200 έχει κάτι φωτογραφικές με 16ΜΠ ενώ στην ίδια σειρά πχ. την Α της Κάνον μία με 12-14 μου φαίνεται αρκετά καλή. θέλω να αγοράσω μία για τα ταξίδια μου και το 14 μου φαίνεται υπεραρκετό. γνώμες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν αξιζουν,,τα πολλα πιξελ θολωνουν την εικονα στους μικορυς αισθητηρες που ολες οι cpmpact μηχανες εχουν.. οι επαγγελματικες εχουν μεγαλυτερους

προτεινω να πας στην ακριβοτερη μχηανη με χαμηλα πιξελ,,πχ 10 γιατι θα εχουν καλυτερη ποιοτητα εικονας

τα πιξελ δεν ειναι η ποιοτητα εικονας χρωματων κλπ,,και μια 5 mp μπορει να ειναι πολυ καλη

απλα εγω πηρα 12 γιατι δεν ειχε με λιγοτερα πιξελ και με λιθιου..-σημαντικη μπαταρια.-

δες για megapixels and cameras worth it κλπ στο google και θα δεις ολες αυτες τις εξηγησεις,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Μην δίνεις καμία σημασία στα Pixels, κοίταξε σε όλα τα άλλα εκτός από αυτό.

Εξάλλου, οι compact, που το πρόβλημά τους είναι ο ψηφιακός θόρυβος όταν ανεβαίνει η ευαισθησία, όσα περισσότερα MP έχουν, τόσο αυξάνει και ο θόρυβος, γι αυτό μία μηχανή στα 12 ΜΡ για παράδειγμα είναι προτιμότερη από μία στα 16.

Εσύ κοίταξε τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά και τα ΜΡ μην σε απασχολούν καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
α ,μπραβο,,τα ειπες πιο επαγγελματικα εσυ
ετσι οπως τα λεει ο φιλος απο εδω..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Aerith~

Νεοφερμένος

Η living a dream *_* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ παιδιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
την πηρα σημερα:)

περιεργως ομως δεν με αφηνει να διαγραψω απο το pc φωτο στην καρτα-μια μινι ειναι- και μου λεει οτι τη χρησιμοποιει αλλος την καρτα

αλλα απο τη μηχανη διαγραφω φωτο,,,και δεν ειναι lockαρισμενη η καρτα,,

στην παλιοτερη μηχανη τις διεγραφα μια χαρα..

παντως στο αυτοματο,βγαζει σκοτεινες φωτο καπως..πρεπει να παιξω με τις ρυθμισεις..

εβαλα τερμα 12mp αναλυση,,λετε να εχει καθαροτερη εικονα με λιγοτερα πιξελς?με 8 πχ?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Καλύτερα να σβήνεις τις παλιές από την μηχανή απευθείας, είχα διαβάσει (με επιφύλαξη αυτό) ότι από το κομπιούτερ, μειώνεται η χωρητικότητα της κάρτας.
παντως στο αυτοματο,βγαζει σκοτεινες φωτο καπως..πρεπει να παιξω με τις ρυθμισεις..
Κοίταξε το είδος της φωτομέτρησης που κάνεις.

Αν έχεις Panasonic, πήγαινε στο metering mode από το μενού, και κοίταξε στα τρία σχήματα που έχει. Πήγαινε στο επάνω που είναι γενικής φωτομέτρησης και ξαναδοκίμασε.

Αν είναι εκεί παίξε με το κουμπί της αντιστάθμισης έκθεσης και βάλε στο συν ή πλην και ξαναδοκίμασε.

Όλα αυτά στην λειτουργία Ρ (program), αν είσαι αλλού άλλαξέ το και κάνε ό,τι σου έγραψα.
εβαλα τερμα 12mp αναλυση,,λετε να εχει καθαροτερη εικονα με λιγοτερα πιξελς?με 8 πχ?
Όχι, άφησέ την στα 12, καλά είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οταν παω να διαγραψω απο το pc φωτο,μου βγαζει disk is write protected use another disk.. αλλα απο τη μηχανη διαγραφεται..

και ο διακοπτης πανω στην καρτα δεν ειναι στο lock


παντως η πλακα ειναι οτι η οθονη της καμερας δειχνει πολυ πιο φωτισμενες και καθαρες τις εικονες απο οτι το λαπτοπ μου..

οποτε θα φταιει η οθονη του λαπτοπ,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ventus

Νεοφερμένος

Ο chris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
λοιπόν μπορεί να είμαι και πολύ κακόγουστη δεν ξέρω :Ρ

αλλά μετά απο μία εβδομάδα κατέληξα σε αυτές τις τρεις

https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.564422
https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.564592
https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.566493

δεν ξέρω ποια από όλες να πάρω και είπα να συμβουλευτώ τους ειδικούς. κλίνω πάντως προς την κάνον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
canon ixus

lumix s3

η olympus απο οτι εψαξα ειναι για τα μπαζα..

η ixus ειναι η καλυτερη σε εικονα κλπ μετα ειναι η lumix κλπ

αν θελεις να δωσεις τα λεφτα πηγαινε για ixus..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
ψάχνω μηχανή compact με αρκετό zoom για να τραβήξω μακρινό βίντεο σε συναυλία. Θέλω καλή ανάλυση στο βίντεο (μη μου πείτε να πάρω camcorder, δεν θα καταφέρω με τίποτα να το περάσω στην είσοδο). Ξέρετε καμία καλή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Λυπούμαστε, λόγω του μεγάλου όγκου επισκεπτών το multirama.gr έχει τεθεί προσωρινά εκτός λειτουργίας.
Παρακαλώ απευθυνθείτε σε ένα κατάστημα Multirama, για να ενημερωθείτε για τις λεπτομέρειες της προσφοράς!
Παρακαλώ επιστρέψτε αργότερα.
και μετα σου λένε ότι η κρίση έχει χτυπήσει την αγορά :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flk

Νεοφερμένος

Η flk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα στο φωτογραφικό φόρουμ! Θέλω ν αγοράσω μια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή με, δυστυχώς, λίγο χαμήλο budget στα 70 ευρώ και θα ήθελα τη βοήθεια σας ως προς το θέμα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σημείωση:
Το παρόν μήνυμα προήλθε από το συγχωνευμένο θέμα "Ψηφιακή φωτογραφική μέχρι 70 ευρώ"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μερικες ποιοτικες με ενσωματωμενη μπαταρια λιθιου

ειδικα η πρωτη,,ειναι πολυ ποιοτικη,,προσφορα,,αξιζει..
CASIO EXILIM ZOOM EX-ZS5
Pentax Optio RS1500

SAMSUNG ST30 BLACK
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Λεπόοον,καμάρια γνώστες του θέματος,θα ήθελα μερικές συμβουλές. :redface:

Ψήνομαι άγρια για μία DSLR. Το θέμα είναι ότι μέχρι τώρα φωτογράφιζα με compact. Οπότε έχω μερικές ερωτήσεις για την αγορά αυτή.
Τι πρέπει να κοιτάξω πριν διαλέξω την μηχανή; Δηλαδή από πόσα μέχρι πόσα Πιξελς,οπτικό/ψηφιακό ζουμ,μάρκα; :worry:

Προς το παρόν είδα αυτήν[αν και με τρομάζει λίγο η μικρή τιμή :confused:]. Κριτικές; Προτάσεις; :D

Να σημειώσω ότι,μιας και είμαι πρωτάρα επί του θέματος,θα προτιμούσα κάτι όχι πολύ ακριβό. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Λεπόοον,καμάρια γνώστες του θέματος,θα ήθελα μερικές συμβουλές. :redface:

Ψήνομαι άγρια για μία DSLR. Το θέμα είναι ότι μέχρι τώρα φωτογράφιζα με compact. Οπότε έχω μερικές ερωτήσεις για την αγορά αυτή.
Τι πρέπει να κοιτάξω πριν διαλέξω την μηχανή; Δηλαδή από πόσα μέχρι πόσα Πιξελς,οπτικό/ψηφιακό ζουμ,μάρκα; :worry:

Προς το παρόν είδα αυτήν[αν και με τρομάζει λίγο η μικρή τιμή :confused:]. Κριτικές; Προτάσεις; :D

Να σημειώσω ότι,μιας και είμαι πρωτάρα επί του θέματος,θα προτιμούσα κάτι όχι πολύ ακριβό. =)
Κατ' αρχήν, όταν αγοράσεις μία dlsr, ή την παίρνεις σκέτη χωρίς φακό και παίρνεις τον όποιο φακό μετά, και σου δίνεται η δυνατότητα να αλλάζεις φακούς, κάτι που δεν γίνεται στις compact.

Για τα πίξελς, μην δίνεις σημασία, δεν θα επηρεάσουν καθόλου την ποιότητα των φωτογραφιών.

Όσο για τα υπόλοιπα, ρώτησε καλύτερα κάποιον γνωστό σου που ασχολείται, για να δει τις ανάγκες σου και τις προδιαγραφές που θέλεις, ή ρίξε μια ματιά στις κριτικές περιοδικών που ασχολούνται με την φωτογραφία.

Η συγκεκριμένη πάντως που κοιτάς, δεν είναι dslr αλλά compact !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Εμένα για dslr μου την πρότειναν. :hehe:

Anw,θα κοιτάξω και αλλού. Ευχαριστώ. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
τζεινού εσύ πρέπει να αλλάξεις εκείνη τη ροζ φωτογραφική επειγόντως :redface:
πάντως στις (d)slr. το ζουμί είναι στους φακούς. μη κοτσάρεις όλα σου τα λεφτά στη μηχανή γιατί μετά δεν θα 'χεις για φακό/ούς :Ρ
ψάχνομαι και εγώ τελευταία. ε μετά απο λίγοο....ψάξιμο βρήκα τα παρακάτω και τα διάβασα πολλές φορές :Ρ

για τη φωτογραφική
https://fmag.gr/node/1691
για τους φακούς
https://www.inspirations.gr/site/works/lens_select/

αν οι πηγές δεν είναι καλές συγγνώμη. επιλέχτηκαν εντελώς υποκειμενικά.
ελπίζω να βοηθήσα και όποιον άλλον ενδιαφέρεται για dslr ^_^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top