Αγορά chromebook

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Καμάρια μία βοήθεια θέλω για όποιον ξέρει. Θέλω να πάρω ένα laptop που η χρήση του θα είναι μόνο ουσιαστικά για facebook YouTube netflix και τίποτα άλλο, ούτε παιχνίδια ούτε άλλες εφαρμογές παρά μόνο ίσως skype. Επειδή οι τιμές των laptop έχουν ανέβει και δεν προτίθεμαι να δώσω 100 extra ευρώ για windows αφού η χρήση που θα του κάνω θα είναι πολύ minimal, σκέφτηκα μήπως πάρω ένα chromebook το οποίο από όσο έχω ψάξει αυτές τις μέρες έχει μόνο έναν browser τον chrome OS που συνδέεται με το λογαριασμό google και από κει μπορείς να έχεις πρόσβαση σε οτιδήποτε γίνεται μέσα σε έναν browser. Έχω βρει ένα της lenovo γύρω στα 270 ευρώ και νομίζω ότι θα είναι καλό. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν συμπεριφέρεται σαν κανονικό laptop, αν ας πούμε χαλάσει μπορώ να το κάνω format; Έχει μέσα antivirus και antimalware και τα λοιπά; Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία έχετε να μου δώσετε για chromebook θα την εκτιμούσα. Ευχαριστώ, είστε πολύ καλοί όλοι σας. :thanku:
@akikos @hack3r @Scandal
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν το θες μόνο για Internet Himela παρε ένα οποιοδήποτε λαπτοπ κάτω από 300 ευρώ και βάλε ένα Linux Ubuntu. Είναι πολύ εύκολο τόσο να το εγκαταστήσεις ακόμη και μόνη σου χωρίς να έχεις τεχνικές γνώσεις και στην χρήση είναι εύκολο επίσης. Τα Windows 10 είναι καλύτερα φυσικά αλλά για την χρήση που το θες δνε θα δεις διαφορά.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Το σκέφτηκα και αυτό αλλά νομίζω ότι θα είναι πιο ελαφρύ και πιο γρήγορο με το chrome OS ή άκυρο αυτό που λέω;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το σκέφτηκα και αυτό αλλά νομίζω ότι θα είναι πιο ελαφρύ και πιο γρήγορο με το chrome OS ή άκυρο αυτό που λέω;
Για το λόγο που τα θες δεν νομίζω πως θα δεις καμία διαφορά. Τώρα από την άλλη και να αγορασεις laptop με chrome Os προεγγατεστημενο πάλι οκ θα είσια. Απλά νομίζω αν αγοράσεις laptop χωρίς os και βάλεις Linux θα έχεις περισσότερες επιλογές από θέμα συστήματος. Εγώ πάντως ένα lenovo με 300 ευρώ έχω 5ετιας και είναι ακόμα πολύ δυνατό. Δεν κολλάει και σηκώνει και βαριά προγράμματα. Έβαλα απλά έναν ssd που είναι απαραίτητος.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Επειδή έχω καταλήξει οτι θα πάρω chromebook, τί ξέρεις για αυτό;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Επειδή έχω καταλήξει οτι θα πάρω chromebook, τί ξέρεις για αυτό;
Τα chromebook σαν λειτουργικο ειναι λιγο περιεργα δεν ειναι γουιντοους και ισως καπως να μην ειναι οπως το περιμενεις. Απο αποψη χρησιμοτητας. Λειτουργικοτητας εννοω να μπορεις να κάνεις με άνεση αυτα τα περί ιντερνετ. Αν εχεις συνηθίσει σε ενα συγκεκριμενο λειτουργικο γνωμη μου ειναι να παρεις λαπτοπ νετμπουκ με το ιδιο λειτουργικο στο οποιο εχεις συνηθισει ή να μπορει να εγκατασταθει. To chrome os, μοιαζει λιγο με android. Κατεβαζεις εφαρμογές κλπ στην ουσια ειναι σαν να εχεις ενα ταμπλετ με πληκτρα.
Δες εδω.
Replace Chrome OS with Windows

Δηλαδη μπορεις να εγκαταστησεις γουιντοους.
Ειναι μια καλη ιδεα ναι.
Γνωμη μου αμα θες φθηνοτερο μπορεις να δεις λαπτοπ ή νετμπουκ refurbished με χαρακτηριστικα αψογα και σχεδον σε καλη κατασταση.
Δες και αυτο.
https://www.google.gr/m?q=refurbished+laptops&client=ms-opera-mobile&channel=new&espv=1

Και δες πως δουλευει ενα chrome και σε τι διαφερει απο το κλασικο λαπτοπ
https://www.cnet.com/news/laptop-vs-chromebook-whats-the-difference-and-which-is-best-in-2021/

https://www.pcworld.com/article/328...windows-laptops-which-should-you-buy.amp.html

https://el.play-and-more.com/2482-chromebook-vs-windows-laptop

 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Έψαξα τα chromebook. Τα παραπάνω έχουν αθλια cpu και μόλις τους φορτώσεις κάποιο παιχνίδι ακόμα και lol έχει frames drop.

Θα έλεγα ότι δεν αξίζει, αλλά με τις τιμές στο Θεό δεν υπάρχει αλλη επιλογή σε τέτοια τιμή για αγορά καινούριου. Προσωπικά θα προτιμούσα iPad αλλά έχει περιορισμούς ως λειτουργικό και έχει δικιά του λογική. Αυτά που λενε οτι ειναι ευκολο στην χρήση κ.λπ. ειναι μεγάλο ψέμα.

@Himela; Αν έχεις κάποιο παλιό laptop βάλτου ssd και τουμπανιασε το με RAM και βαλτου linuxoni. Αν όχι κοίταξε τουλάχιστον να έχει τουλάχιστον M.2 PCIe ssd και να εχει τουλάχιστον 4 Ram μνήμη.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Έχουν αποθρασυνθεί με τις τιμές για λάπτοπ. Πριν 5-6 χρόνια πήρα ένα turbo-x, το πιο φτηνό, που είχε 250 ευρώ. Τώρα το φθηνότερο λάπτοπ αρχίζει από τα 400+ ευρώ. Τελικά παρήγγειλα το chromebook και βλέπουμε. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Έχουν αποθρασυνθεί με τις τιμές για λάπτοπ. Πριν 5-6 χρόνια πήρα ένα turbo-x, το πιο φτηνό, που είχε 250 ευρώ. Τώρα το φθηνότερο λάπτοπ αρχίζει από τα 400+ ευρώ. Τελικά παρήγγειλα το chromebook και βλέπουμε. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Οι τιμές στα laptops, όπως και οι τιμές σε εξοπλισμό τηλεδιασκέψεων (web cameras, headsets κτλ), πήραν την ανιούσα εν όψει της πανδημίας και της αυξανόμενης τηλε-ργασίας και τηλ-εκπαίδευσης, κι άρα της αύξησης της ζήτησης. :/:
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
Να σου πω την δική μου τεχνική?

Χτύπα για εκπτώσεις στα mediamarkt
Εγω περιμενα και έβλεπα τις τιμές των λάπτοπ να πέσουν .

Έχω στα χέρια μου Hp ,windows 10,4Gb ram 256 SSD ,i3 στα 299€

Οπότε σου προτείνω να χτυπήσεις εκπτώσεις γιατί στην τιμή που ψάχνεις άνετα μπορείς να πάρεις ενα καλό λάπτοπ για την χρήση που θες !
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top