Αγορές από eBay

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
Γεια σας.Συμφέρει η αγορά κινητού από το εξωτερικό;Έχω βρει πχ.το xperia x10 unlocked στα 320? με μεταφορικά απ'το ebay.co.uk..Αξίζει λέτε ή θα έχω προβλήματα;Ευχαριστώ:)

Σημείωση Συντάκτου:Οι αναρτήσεις #1-6 έχουν προέλθει έπειτα απο συγχώνευση με το θέμα:" Αγορά κινητού από εξωτερικό"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Deviance

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Αξίζει απλά να προσέχεις από ποιον αγοράζεις μην πληρώσεις με Western Union, Money Gram etc θα συνιστούσα μόνο PayPal για να είσαι ασφαλείς σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
Ναι..έχω paypal.Thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deviance

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Ναι..έχω paypal.Thanks!
Νp Επίσης τσέκαρε τα feedback που έχει ο seller για βαρβάτες αγορές θα συνιστούσα μόνο από TOP Sellers η high feedback σε ακριβά αντικείμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Και αν γινετε προτιμησε απο ΕΕ γιατι δεν περνανε τελωνειο!! Η αν παρεις απο usa στειλε μαιλ στον πωλητη να στο πακεταρει αν γινετε ως gift!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Δε θα έχεις σέρβις στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
π.χ. θέλω να αγοράσω αυτό..

Τιμή+Αποστολή μου βγάζει 19,11ευρώ.. Αν το παραγγείλω δλδ και εφόσον είναι από χώρα ΕΕνωσης θα πληρώσω τα 19 ευρώ ή θα έχω και επιπλέον έξοδα; πχ courier; Ή είναι αυτό που γράφει;

Και κάτι ακόμα ποιός το φέρνει στο σπίτι σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πληρωνεις την τιμη που σου λεει! Εκτος και αν η διευθυνση παραλαβης ειναι σε νησι, οποτε πληρωνεις μερικα εξτρα μεταφορικα.
Το πιος θα σου το φερει ξαρτατε απο την εταιρια που θα διαλεξει ο αποστολεας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Όπως πολύ σωστά είπε ο Κρόνος,πληρώνεις ότι σου λέει στην τιμή. Το κόστος του προιόντος ΣΥΝ τα έξοδα αποστολής που πάντα αναγράφονται στις αναρτήσεις των προιόντων.
Εγώ όσες φορές πήρα κάτι απo ebay μου ήρθανε με το ταχυδρομείο. Μου στείλανε χαρτάκι,πήγα στα κτήριο τους,περίμενα στην ουρά και όταν ήρθε η σειρά μου,το πήρα και έφυγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Οκ ..με καλύψατε νομίζω..

Και κάτι ακόμα: Τα λεφτά από το λογαριασμό μου θα τα πάρει όταν κλείσουμε την συμφωνία και εγώ θα περιμένω να έρθει το προιόν; Πως γίνεται το θέμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Τα λεφτά απο τον λογαριασμό σου φεύγουν την ώρα που ολοκληρώνεις την αγορά.
Συνήθως όλοι οι πωλητές μετά απο 2-3 μέρες σου ταχυδρομούν το προιόν που παρηγγειλες.
Να κοιτάς και το rating του κάθε πωλητή,και άν δείς καμιά προσφορά too good to be real μάλλον είναι απάτη.
Και να προσέξεις να κάνει παραδόσεις στην Ελλάδα,γιατί μερικοί δεν κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Επίσης αυτό με το χαρτάκι που κάνουν οι βαριεστημένοι ταχυδρόμοι να το καταγγείλετε. Είναι υποχρεωμένοι να τα κουβαλάνε και να προσπαθήσουν να τα παραδώσουν 2 φορές, για αυτό πληρώνονται. Τώρα όλοι το έχουν βρει και δεν χτυπάνε κουδούνια αλλά αφήνουν χαρτάκι και καλά "δεν σε βρήκα σπίτι, έλα πάρτο μόνος σου". Κι εμένα έτσι μου έκανε το ταχυδρόμος, τον παρακάλεσα ευγενικά μια, δύο, τρεις, δέκα, εκεί αυτός. Ε, παίρνω τον διευθυντή του και από τότε τα φέρνει κανονικά σπίτι το κοπρόσκυλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Βασικά με το βάρος δεν έχει να κάνει αυτό? Φαντάσου 10 τύπους να 'χουν δέματα/μικρές κούτες την ίδια μέρα, πώς θα τα κουβαλήσει ο με το scooter? :P

Γιατί μικρά δεματάκια σε μέγεθος τετραδίου ας πούμε, σπίτι τα φέρνουν κανονικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Βασικά οι τομείς που τους δίνουν καλύπτονται με τα πόδια περίπου σε 6 ώρες, οπότε με το scooter πιό γρήγορα, οπότε ας πάει πέρα-δώθε να τα μεταφέρει (δε λέμε να είναι μπαούλα) αφού χτυπήσει κουδούνι και βεβαιωθεί ότι κάποιος είναι σπίτι.
Αλλά εμένα μου άφηνε σημείωμα για ΟΛΑ τα συστημένα χωρίς καν να τα έχει ποτέ μαζί του. Επαιρνα άδειες, στηνόμουνα στην ουρά και το συστημένο ήταν...επιστολή από την ασφαλιστική ότι δεν πλήρωσα, διαφημιστικό για άλλες υπηρεσίες και τέτοια! Την στιγμή που κάποιος ήταν σπίτι ολη μέρα και κουδούνι δεν άκουσε.
Και δεν είναι off topic γιατί έχει μεγάλη σημασία αμα ψωνίζεις συχνά από το eBay.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Με τους τελωνειακούς δασμούς τί παίζει ρε μάγκες; Πχ για αυτό δε μπορώ να μάθω πόσα θα είναι τα τελωνειακά; Παίζουν ρόλο προφανώς και τα κιλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Τίποτα παιδί μου, αυτό σαν γράμμα έρχεται τι τελωνείο να πληρώσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Τι εννοείς σαν γράμμα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι σχετικα με πωληση; Το μονο που χρειαζετε ειναι να εχω εναν λογαριασμο paypal, στον οποιο θα μεταφερθουν τα χρηματα σε περιπτωση που καποιος αγορασει το πρωΐον;
Απο την στιγμη που δεν υπαρχει ελληνικο e-bay, σε ποιας χωρας ειναι προτιμωτερο να το ανεβασω; Και τελος, τα περι μεταφορικων υπαρχουν fixαρισμενες επιλογες, η θα πρεπει να ψαξω πρωτα πια εταιρια θελω, που στελνει κλπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Tα μικρά μπιχλιμπίδια δεν ελέγχονται στο τελωνείο γιατί έρχονται σε φάκελο, όπως δηλαδή και τα γράμματα. Κρόνε, PayPal θέλεις μόνο αλλά να ξέρεις πως κρατάει προμήθεια και αυτό (εκτός από το eBay) οπότε θα πρέπει να προσαρμόσεις την τιμή. Εγώ χρησιμοποιώ το Αμερικάνικο eBay (που δεν έχει κόστος για listing αλλά συνήθως οι αγοραστές σου είναι από χώρα 3, δηλαδή όχι ΕΕ οπότε και σου κοστίζουν πολύ τα μεταφορικά). Στο Αγγλικό δεν είσαι υποχρεωμένος να πουλήσεις σε κάτοικο εκτός ΕΕ, όμως κοστίζει το listing και από όσο ξέρω δεν σου επιστρέφεται σε περίπτωση μη πώλησης. Θα πρέπει να δεις τον τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ που υπάρχει online για να υπολογίσεις το κόστος (να ξέρεις πως τα ΕΛΤΑ είναι τα πιό φτηνά στην Ελλάδα) και επίσης έστω ένα γραμμάριο να είσαι πάνω από το όριο, πας στην επόμενη βαθμίδα (πχ έχεις δέμα 201γρ, πληρώνεις για 300).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Christinelle ευχαριστώ πολυ!
Αν όμως θες να παραγγείλεις πχ ένα λάπτοπ ή ξέρω-γω κάτι μεγάλο τέλος πάντων.. υπάρχει τρόπος να υπολογίσεις τα τελωνειακά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top