Αδικούνται άραγε τα "καλά παιδιά" στις σχέσεις με το άλλο φύλο;

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
@Speedy: Όλα αυτά που γράφεις δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην τα θέλει. Το θέμα είναι ότι όταν κάποιος αυτοπροσδιορίζεται ως "καλό παιδί που αδικείται", συνήθως έχει ΜΟΝΟ αυτά και κανένα ενδιαφέρον ως προσωπικότητα. Καλά είναι όλα αυτά, αλλά δεν αρκουν. Τι να το κάνω το καλό παιδί αν δεν έχω τίποτα να συζητήσω μαζί του, αν δεν έχει να με διδάξει τίποτα πέρα από τις αρετές του;
Το άν κάποιος είναι ευαίσθητος η όχι, είναι παντελώς άσχετο με το πόσο ενδιαφέρον έχει ως προσωπικότητα. Η ευιασθησία είναι μία παράμετρος. Αλλα όμως είναι τα στοιχεία που καθιστάνε κάποιον ενδιαφέρον. Και πάνω απο όλα το τί βρίσκει ο καθένας ενδιαφέρον στον άλλον.Η λεγόμενη χημεία που έχουμε. Οπότε η τοποθέτηση σου καταλήγει σε άτοπο. Αλλά βέβαια ο άλλος πρέπει να είναι και λίγο μαλακας για να εχει και κάποιο ενδιαφέρον. Έτσι τη βρίσκετε οι γυναίκες.. Ευτυχώς που παρόλα τα στοιχεία που παρέθεσα παραπάνω, γιατί για εμένα μιλούσα, όταν κάτι με ενοχλεί γίνομαι όντως πολύ μαλακας. Αυτός ίσως είναι ο λόγος που ναι μεν καλό παιδί αλλά δεν θεωρώ ότι αδικούμε. Δεν έχω ιδιαίτερο παράπονο. Εγώ λυπάμαι αυτά τα παιδια που διαθέτουν όλα τα παραπάνω στοιχεία, που δεν γίνονται μαλάκες σχεδόν ποτέ, και γιαυτο δεν είναι αρεστοι. Αυτά ειναι τα "καλα παιδιά που αδικούνται".


Χιμέλα για πότε λες τον γάμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έτσι τη βρίσκεται οι γυναίκες.. Ευτυχώς που παρόλα τα στοιχεία που παρέθεσα παραπάνω, γιατί για εμένα μιλούσα, όταν κάτι με ενοχλεί γίνομαι όντως πολύ μαλακας. Αυτός ίσως είναι ο λόγος που ναι μεν καλό παιδί αλλά δεν θεωρώ ότι αδικούμε. Δεν έχω ιδιαίτερο παράπονο. Εγώ λυπάμαι αυτά τα παιδια που διαθέτουν όλα τα παραπάνω στοιχεία, που δεν γίνονται μαλάκες σχεδόν ποτέ, και γιαυτο δεν είναι αρεστοι. Αυτά ειναι τα "καλα παιδιά που αδικούνται.
πικρα λογια ,αλλα πολλες φορες δικαια και αληθη... υπαρχουν τεοιες γυναικες δυστυχως..που που εννοουν καλος =μαλακας... αυτες δεν εχουν καλες πιθανοτητες να βρουν στη ζωη τους το πραγματικο ταιρι τους που θα τις ικανοποιησει...


Χιμέλα για πότε λες τον γάμο?
Α,εδω θα τα χαλασουμε! Εσυ πότε λες για τη μονομαχια?:P Στο Ελ Κρασο.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ναι είναι συνώνυμα της λέξης με τα πολλά Α. Μάλλον δεν θα είχες περάσει το στάδιο ή ήσουν στην απέναντι όχθη ηθελημένα ή μη.


Δεν το πιασα:/: Σε μενα απαντησες? (ειμαι απο πανω σου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Πραγματικά σκέφτομαι ποιος είναι το "καλό" παιδί και ποιος το "κακό"....
Και ποιους από τους δύο τύπους έχω συναντήσει (ανάμεσα και σε αυτούς που ανέφερε ο Βαλ :P)
Κι εκεί που έλεγα μα έχω συναντήσει και τα δύο...και τα έχω απαρνηθεί και τα δύο αργά ή γρήγορα κατάλαβα ότι ενώ κοινός παρανομαστής ήμουν εγώ, η διαφορά τους ήταν ο σεβασμός που έδειχναν προς εμένα...
Το μεν "κακό" παιδί την ξεχνούσε... το μεν "καλό" παιδί δεν είχε απλά όρια σε αυτό... (και εννοώ στην συμπεριφορά τους και στον τρόπο που λειτουργούσαν μέσα στην σχέση).

Το καλό σημείο είναι ότι έμαθα ότι κι ένα "κακό" παιδί μπορεί να μεταμορφωθεί σε ένα "φυσιολογικό" παιδί και όλα θα κυλήσουν μια χαρά... Βέβαια το αν θα "μεταμορφωθεί" για τα μάτια σου ή για τα μάτια κάποιας άλλης...αυτό ουδείς γνωρίζει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.

:D:D:P:P:P:P

Αυτο το καλο παιδι σας κανει κοριτσια..?:D;):P


και σε επικαιρη παραλλαγη..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ναι είναι συνώνυμα της λέξης με τα πολλά Α.
Η οποία καλύπτει και τις δύο πλευρές, αλλά με άλλη χροιά;


Κι ακόμα περιμένει το κοινό. Από πέρσι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Η οποία καλύπτει και τις δύο πλευρές, αλλά με άλλη χροιά;



Κι ακόμα περιμένει το κοινό. Από πέρσι. :P
τελειωσατε την εξεταστικη και ειπατε να το ριξετε στις αναμνησεις κυριε γιωργο;

ον τοπικ τωρα. τα καλα παιδια πανε στον παραδεισο, τα κακα οπου θελουν (παραφθορα γνωστης φρασης)


εγω παντως ακομα δεν εχω κερδισει κατι απο το να ειμαι το "καλο παιδι" και η "φωνη της λογικης"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ένας λόγος που τα "καλά παιδιά" τάχα "αδικούνται", είναι ότι μονίμως κλαψουρίζουν για το πόσο αδικημένοι είναι από τη ρημάδα τη ζωή και παρ'ότι είναι τόοοσο καλά παιδιά η ζωή δεν τους φέρεται αντιστοίχως καλά και μπουχουχου, σνιφ, κλαψ :'(. Κανένας άνθρωπος δεν αντέχει τόση κλάψα, πόσο μάλλον να ερωτευτεί και τον ...κλαψιάρη.
Ομοίως φυσικά και για τις γυναίκες. Τίποτα δεν μου είναι απεχθέστερο από μια γυναίκα που κλαίγεται επειδή δήθεν οι άντρες τη σήμερον ημέραν προτιμάνε τις 'τάνες και όχι τα "καλά κορίτσια" σαν τις ίδιες. :mpliaks: :sick:

PS: Δεν το γράφω για το Φίλιον_Τέρας αυτό, που ξέρει πόσο τον συμπαθώ και μου κάνει εντύπωση ο παραπάνω ισχυρισμός του :D Γενικότερα μιλάω, για όσες περιπτώσεις έχω συναντήσει ως τώρα. Παίζει να έχω ξαναγράψει στο θέμα και παλιότερα κάτι παρόμοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Το πιο ωραίο είναι ότι τα λεγόμενα καλά παιδιά ή τα καλά κορίτσια αυτο-ορίζονται έτσι, κάτι σαν παρηγοριά στον άρρωστο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χαχαχαχαχα, πολύ σωστό!

Αν και μερικές φορές τους χαρακτηρίζουν έτσι και ορισμένοι/ες για να δικαιολογήσουν ότι τους/τις ελκύουν ερωτικά όσο και μια ψόφια πέστροφα ("είσαι πολύ καλό παιδί αλλά εγώ...")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,094 μηνύματα.
Εγώ πάντως μια χαρά εκτιμώ ένα καλό παιδί. Οι περιπέτειες κι οι έρωτες, οι τρέλες και οι καψούρες περνάνε κάποτε, κι αυτό που σου μένει είναι ένας άνθρωπος που θα μείνει εκεί. Οπως λέει κι η Χαρούλα:

άνθρωπος καθαρός κι εγώ η σκιά του.
Να μου κρατάει σφιχτά , σφιχτά το χέρι ,
και λόγια καθαρά , μόνο να μου φέρει Να γνωρίσω έναν άνθρωπο που λέει ναι και να το εννοεί.
Να γυρίζω το κεφάλι και να μένει το χαμόγελο του εκεί.

Θαν τα λόγια του χρυσάφι και ο λόγος θα χει μπέσα.
Θα χαράζει θα νυχτώνει και θα πέφτω πάντα μέσα.

Μες στα μάτια θα τον βλέπω και θα μένω ο εαυτός μου .
Να το λέω να το εννοώ , πως είναι αυτός ο Άνθρωπός μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Οι περιπέτειες κι οι έρωτες, οι τρέλες και οι καψούρες περνάνε κάποτε, κι αυτό που σου μένει είναι ένας άνθρωπος που θα μείνει εκεί.

Μου θύμισες τώρα αυτό : ''Μη φοβάσαι για τους πειρασμούς.. Οσο μεγαλώνεις, τόσο σε αποφεύγουν...''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Εγώ πάντως μια χαρά εκτιμώ ένα καλό παιδί. Οι περιπέτειες κι οι έρωτες, οι τρέλες και οι καψούρες περνάνε κάποτε, κι αυτό που σου μένει είναι ένας άνθρωπος που θα μείνει εκεί.

Kαι γιατί ο άνθρωπος που θα περάσεις όλα αυτά να μην είναι ο άνθρωπος που θα μείνει στο τέλος δίπλα σου; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μου αρεσει που εχετε καταληξει κιολας τι σημαινει καλα παιδια...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
μου αρεσει που εχετε καταληξει κιολας τι σημαινει καλα παιδια...:hmm:

Για πες μας τι σημαίνει "καλό παιδί"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Προβληματισμοί που μου γεννήθηκαν βλέποντας τον τίτλο..

1. Ως προς ποια χαρακτηριστικά θεωρείτε κάποιος ως καλό ή ως κακό παιδί;

2. Από ποια άποψη να αδικούνται;

Υποτίθεται ότι σε μια σχέση υπάρχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά ανάμεσα στα 2 φύλα που απαρτίζουν την εκάστοτε σχέση, ποιος ο λόγος να μιλάμε για αδικία;:worry:

Μάλλον κάτι δεν έπιασα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,094 μηνύματα.
Για μένα καλό παιδί- γενικά άνθρωπος - είναι αυτός με τα χαρακτηριστικά του τραγουδιού που έγραψα.:)

Δίπλα σε ένα καλό παιδί ξέρεις οτι μπορεί να μη ζήσεις την τρελή περιπέτεια, την τρελή καψούρα ίσως, γιατί αυτά στα δίνουν αυτοί που λίγο δε σε σέβονται, λίγο σε έχουν γραμμένη, λίγο στο παίζουν δύσκολοι. Ξέρεις όμως οτι θα έχεις μια ήρεμη δύναμη δίπλα σου που "μετά το χειροκρότημα" θα είναι εκεί και θα σου κρατάει το χέρι. Εγώ αυτό αποκόμισα από τις δικές μου εμπειρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Για πες μας τι σημαίνει "καλό παιδί"...
καλο χαρακτηρα...
επιτελους ξεχασαμε την εννοια του καλου χαρακτηρα?(ή πρακτικα καλυτερου απο τους αλλους)


Δίπλα σε ένα καλό παιδί ξέρεις οτι μπορεί να μη ζήσεις την τρελή περιπέτεια, την τρελή καψούρα ίσως, γιατί αυτά στα δίνουν αυτοί που λίγο δε σε σέβονται, λίγο σε έχουν γραμμένη, λίγο στο παίζουν δύσκολοι. Ξέρεις όμως οτι θα έχεις μια ήρεμη δύναμη δίπλα σου που "μετά το χειροκρότημα" θα είναι εκεί και θα σου κρατάει το χέρι. Εγώ αυτό αποκόμισα από τις δικές μου εμπειρίες.
διαφωνω καθετως..καλο δεν ειναι το ηπιο ..και τρελο και ζωηρο μπορει να ειναι..

καλος ανθρωπος δεν σημαινει ηπιος και βαρετος...

εχω βαρεθει να τα λεω...η κοινωνια μας εχει διαστρεβλωθει τοσο πολυ που θεωρει τον καλο,ηπιο,χαμηλων τονων ,και ψιλοβλακα...
καλα ποσο εχουν στραβωσει οι ανθρωποι?:/::hmm:


δεν ειναι καλο το παιδι πχ που σπαει καποιον στο ξυλο επειδη πειραξε ή εβλαψε επικινδυνα την γυναικα του?αυτος που δεν αφηνει τη γυναικα να κανει οτι γουσταρει και να αφηνει το σπιτι διαλυμενο?αυτος ,ο αυστηρος καποιες φορες τι ειναι?κακος?οχι!καλος ειναι..........
αλλα δεν πειραζει..τι να κανουμε..καλος για τις γυναικες ειναι ο ηπιος μαλακας,ενω κακός πια ,λεγεται ο ενδιαφερων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top