Αεροπορικά εισιτήρια

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εμείς επιβάτες είμαστε δεν θα τους αλλάξουμε το buisness development τους. Από την στιγμή που λέει ο υπάλληλος ότι οι χειραποσκευή πρέπει να πάει κάτω τον υπακούμε. Δεν το κάνει για να μας εκδικηθεί. Αν έρθω εγώ αύριο στο νοσοκομείο που δουλεύεις και απαιτήσω να με εξετάσεις πρώτο γιατί θεωρώ είμαι έκτακτο περιστατικό θα σου αρέσει;

Δεν μου είπε "θα σου κατεβάσω την βαλίτσα κάτω γιατί δεν υπάρχει χώρος", με ρώτησε αν θέλω να γίνει, οπότε ναι, είχα το περιθώριο να της πω όχι όπως και έκανα. Ήμουν η 10η-15η που επιβιβάστηκα (πάντα πηγαίνω με τους πρώτους για να προλάβω να βολέψω την χειραποσκευή στην καμπίνα κοντά στη θέση μου), με ομολογουμένως από τις πιο συμμαζεμένες χειραποσκευές κρίνοντας από τους γύρω μου, οπότε όχι δεν φαντάζομαι ότι υπήρχε επιτακτική ανάγκη. Αλλά και από τους τελευταίους να επιβιβαζόμουν και να μου το έλεγε απαιτητικά, θα της εξηγούσα ότι πρέπει να προλάβω το τρένο και αν μπορεί να ρωτήσει κάποιον άλλον επιβάτη αντί για εμένα. Δεν είμαστε ρομπότ, είμαστε ανθρώπινα όντα και ειδικά σε τέτοιες θέσεις οι υπάλληλοι οφείλουν να είναι διαλλακτικοί και για λόγους πελατειακών σχέσεων, αλλά και γιατί μιλάμε για ένα σχετικά ιδιόρρυθμο μέσο μεταφοράς.

Το παράδειγμα με το νοσοκομείο είναι άτοπο. Αφενός γιατί δεν πήγα εγώ να απαιτήσω να ΜΗΝ μου κατεβάσει την βαλίτσα κάτω, αφετέρου γιατί ρε μαν, θα συγκρίνουμε την πελατειακή πολιτική με το επείγον της υγείας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δεν μου είπε "θα σου κατεβάσω την βαλίτσα κάτω γιατί δεν υπάρχει χώρος", με ρώτησε αν θέλω να γίνει, οπότε ναι, είχα το περιθώριο να της πω όχι όπως και έκανα. Ήμουν η 10η-15η που επιβιβάστηκα (πάντα πηγαίνω με τους πρώτους για να προλάβω να βολέψω την χειραποσκευή στην καμπίνα κοντά στη θέση μου), με ομολογουμένως από τις πιο συμμαζεμένες χειραποσκευές κρίνοντας από τους γύρω μου, οπότε όχι δεν φαντάζομαι ότι υπήρχε επιτακτική ανάγκη. Αλλά και από τους τελευταίους να επιβιβαζόμουν και να μου το έλεγε απαιτητικά, θα της εξηγούσα ότι πρέπει να προλάβω το τρένο και αν μπορεί να ρωτήσει κάποιον άλλον επιβάτη αντί για εμένα. Δεν είμαστε ρομπότ, είμαστε ανθρώπινα όντα και ειδικά σε τέτοιες θέσεις οι υπάλληλοι οφείλουν να είναι διαλλακτικοί και για λόγους πελατειακών σχέσεων, αλλά και γιατί μιλάμε για ένα σχετικά ιδιόρρυθμο μέσο μεταφοράς.

Το παράδειγμα με το νοσοκομείο είναι άτοπο. Αφενός γιατί δεν πήγα εγώ να απαιτήσω να ΜΗΝ μου κατεβάσει την βαλίτσα κάτω, αφετέρου γιατί ρε μαν, θα συγκρίνουμε την πελατειακή πολιτική με το επείγον της υγείας;

Δεν τους νοιαζει. Το Handling δεν το κανει η αεροπορικη αλλα καποια τριτη εταιρια. Οσο για το αν υπαρχει αναγκη, δεν περιμενουν να γεμισει το αεροπλανο για να το καταλαβουν, το ξερουν απο πριν. Οποτε μπορει να ζητησουν και απο τον πρωτο κιολας επιβατη που παει να επιβιβαστει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Δεν τους νοιαζει. Το Handling δεν το κανει η αεροπορικη αλλα καποια τριτη εταιρια. Οσο για το αν υπαρχει αναγκη, δεν περιμενουν να γεμισει το αεροπλανο για να το καταλαβουν, το ξερουν απο πριν. Οποτε μπορει να ζητησουν και απο τον πρωτο κιολας επιβατη που παει να επιβιβαστει.

Υποθέτω πως τυχαία γίνεται η επιλογή σε περίπτωση που γνωρίζουν ότι οι επιβάτες είναι περισσότερες από τις θέσεις που υπάρχουν για χειραποσκευή στην καμπίνα. Για Aegean δεν ξέρω τι παίζει αλλά στη Ryanair έτσι όπως το γράφουν οι όροι κιόλας, φαίνεται να μην υπάρχουν πολλά περιθώρια να τους πείσεις να μην στην πάρουν κάτω αν στο ζητήσουν. (Εκτός αν πέσεις σε πολύ πρόθυμο υπάλληλο ίσως; :hmm:)

Δεν γνωρίζω γιατί προσωπικά δεν μου έχει τύχει, αλλά σε 2 από τις 4 πτήσεις (σχεδόν γεμάτες και οι δύο) με τη Ryanair έτυχε να ζητούν τις χειραποσκευές των μπροστινών μου για να πάνε κάτω με την αιτιολογία της γεμάτης καμπίνας και εκείνοι ενώ ισχυρίζονταν ότι έχουν δεύτερη πτήση να προλάβουν δεν κατάφεραν κάτι. Κι εγώ από πίσω πέρασα κύριος.
Συνεπώς, όσον αφορά τη Ryanair, μόνο με την προτεραιότητα επιβίβασης εξασφαλίζεις τη χειραποσκευή στην καμπίνα, μικρή σημασία έχει το πόσο μπροστά στην ουρά έχεις κάτσει i think.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ξέρετε εάν είναι αυστηροί γενικά σχετικά με τον κανονισμό μεταφοράς υγρών σε εσωτερικές πτήσεις? Δηλαδή οκ τα δοχεία μου είναι max 100 ml αλλά έχω σηκώσει όλο το σπίτι ανάποδα και δε βρίσκω ένα διάφανο τσαντάκι που είχα όπως αυτά που λένε ότι επιτρέπονται για τη μεταφορά υγρών. Αν τα βάλω κανονικά σε ένα υφασμάτινο θα έχω θέμα?

Επίσης ο περιορισμός αυτός ισχύει μόνο για τη χειραποσκευή εφόσον την πάρεις μαζί σου πάνω σωστά? Εάν τη δώσω να τη βάλουν από κάτω δεν πειράζει ε? Τι πιθανότητες υπάρχουν σε αυτή την περίπτωση να ανοίξει κανένα μπουκαλάκι να τα κάνει όλα σκ@τα? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ξέρετε εάν είναι αυστηροί γενικά σχετικά με τον κανονισμό μεταφοράς υγρών σε εσωτερικές πτήσεις? Δηλαδή οκ τα δοχεία μου είναι max 100 ml αλλά έχω σηκώσει όλο το σπίτι ανάποδα και δε βρίσκω ένα διάφανο τσαντάκι που είχα όπως αυτά που λένε ότι επιτρέπονται για τη μεταφορά υγρών. Αν τα βάλω κανονικά σε ένα υφασμάτινο θα έχω θέμα?

Επίσης ο περιορισμός αυτός ισχύει μόνο για τη χειραποσκευή εφόσον την πάρεις μαζί σου πάνω σωστά? Εάν τη δώσω να τη βάλουν από κάτω δεν πειράζει ε? Τι πιθανότητες υπάρχουν σε αυτή την περίπτωση να ανοίξει κανένα μπουκαλάκι να τα κάνει όλα σκ@τα? :worry:

Γενικα ειναι πολυ αυστηροι αλλα εαν τα δοχεια σου δεν ξεπερνουν τα 100ml δεν εχεις κανενα θεμα. Την τελευταια φορα που πεταξα ειχα κατι κολωνιες μαζι μου, οχι ομως σε ειδικο τσαντακι και δεν μου ειπαν τιποτα. Αν την δωσεις να την πανε στο αμπαρι μπορεις να βαλεις ο,τι θελεις ( οκ δεν μπορεις να κουβαλησεις 15 κιλα ουισκι). Τι υγρα εχεις? Γιατι απλα δεν τα βαζεις σε μια σακουλα να τελειωνεις, να μην εχεις και το αγχος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ξέρετε εάν είναι αυστηροί γενικά σχετικά με τον κανονισμό μεταφοράς υγρών σε εσωτερικές πτήσεις? Δηλαδή οκ τα δοχεία μου είναι max 100 ml αλλά έχω σηκώσει όλο το σπίτι ανάποδα και δε βρίσκω ένα διάφανο τσαντάκι που είχα όπως αυτά που λένε ότι επιτρέπονται για τη μεταφορά υγρών. Αν τα βάλω κανονικά σε ένα υφασμάτινο θα έχω θέμα?

Επίσης ο περιορισμός αυτός ισχύει μόνο για τη χειραποσκευή εφόσον την πάρεις μαζί σου πάνω σωστά? Εάν τη δώσω να τη βάλουν από κάτω δεν πειράζει ε? Τι πιθανότητες υπάρχουν σε αυτή την περίπτωση να ανοίξει κανένα μπουκαλάκι να τα κάνει όλα σκ@τα? :worry:

Εξαρτάται απο που πετάς. Απο Θεσσαλονίκη πχ περνάς αέρα-πατέρα δεν σε ελέγχουν ιδιαίτερα, απο Ελευθέριος Βενιζέλος ποιο δύσκολα θα περάσεις κατα 99% ελέγχουν χειραποσκευές και ετικέτες για να δουν ότι είναι των 100ml.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Γενικα ειναι πολυ αυστηροι αλλα εαν τα δοχεια σου δεν ξεπερνουν τα 100ml δεν εχεις κανενα θεμα. Την τελευταια φορα που πεταξα ειχα κατι κολωνιες μαζι μου, οχι ομως σε ειδικο τσαντακι και δεν μου ειπαν τιποτα. Αν την δωσεις να την πανε στο αμπαρι μπορεις να βαλεις ο,τι θελεις ( οκ δεν μπορεις να κουβαλησεις 15 κιλα ουισκι). Τι υγρα εχεις? Γιατι απλα δεν τα βαζεις σε μια σακουλα να τελειωνεις, να μην εχεις και το αγχος

Τα υγρά είναι καλλυντικά. Ξεβαφτικό, αντηλιακό, make-up, μασκαρα κλπ. Έτσι και μου τα κρατήσουν θα πάθω κρίση για αυτό προβληματίζομαι. :P Δηλαδή μπορώ ξέρω γω να τα κρατάω στο χερι σε μια σακουλα σουπερμαρκετ? Ενδιαφέρον... :hmm:
Εξαρτάται απο που πετάς. Απο Θεσσαλονίκη πχ περνάς αέρα-πατέρα δεν σε ελέγχουν ιδιαίτερα, απο Ελευθέριος Βενιζέλος ποιο δύσκολα θα περάσεις κατα 99% ελέγχουν χειραποσκευές και ετικέτες για να δουν ότι είναι των 100ml.

Αχ ωραία από Θεσσαλονίκη θα είναι η επιστροφή οπότε εν μέρει ησύχασα. :flowers: Πετάω από Ηράκλειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ ποτέ δεν είχα διάφανα τσαντάκια, έπαιρνα αυτές τις μικρές σακουλίτσες που έχουμε για το φαγητό και τα έριχνα όλα εκεί μέσα. Οι μόνες φορές που είχα "πρόβλημα" ήταν όταν πέταξα από Λονδίνο (όπου εκεί υπήρχαν ειδικές θήκες οπότε τα έβαλα σε 1 και καβάτζωσα 2-3), και νομίζω και από Γενεύη που ήθελαν απλά να τα βγάλω έξω από την χειραποσκευή. Δεν θα σου τα κρατήσουν αν είναι το κάθε μπουκαλάκι ως 100 ml και συνολικά δεν ξεπερνάνε τα ml που αφήνει η κάθε εταιρία (περίπου 800 ml με 1 L ανάλογα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ξέρετε εάν είναι αυστηροί γενικά σχετικά με τον κανονισμό μεταφοράς υγρών σε εσωτερικές πτήσεις? Δηλαδή οκ τα δοχεία μου είναι max 100 ml αλλά έχω σηκώσει όλο το σπίτι ανάποδα και δε βρίσκω ένα διάφανο τσαντάκι που είχα όπως αυτά που λένε ότι επιτρέπονται για τη μεταφορά υγρών. Αν τα βάλω κανονικά σε ένα υφασμάτινο θα έχω θέμα?

Επίσης ο περιορισμός αυτός ισχύει μόνο για τη χειραποσκευή εφόσον την πάρεις μαζί σου πάνω σωστά? Εάν τη δώσω να τη βάλουν από κάτω δεν πειράζει ε? Τι πιθανότητες υπάρχουν σε αυτή την περίπτωση να ανοίξει κανένα μπουκαλάκι να τα κάνει όλα σκ@τα? :worry:

Oντως, προβλημα θα εχεις μονο αν σου ζητησουν να βγαλεις το σακουλακι, πραγμα το οποιο δεν ζητανε παντα. Αν παραδωσεις κατω την βαλιτσα δεν υπαρχει κανενας περιορισμος στα υγρα. Αν σκεφτεσαι οτι μπορει να σου ανοιξουν και να χυθουν απλα μπορεις να τα τυλιξεις μεσα σε μια σακουλα. Δεν υπαρχει κανενας περιορισμος για κατω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Όταν πας για έλεγχο χειραποσκευών, σε ρωτάνε αν έχεις υγρά. Έχε τα κάπου πάνω-πάνω στην τσάντα χειρός, όλα μαζί, για να τα βάλεις σε αυτά τα πλαστικά με το ζιπ που σου δίνουν επί τόπου. Αν δεν είναι άνω των 100ml, δεν θα σε βάλουν να πετάξεις τίποτα. Προσοχή, η συσκευασία δεν πρέπει να είναι άνω των 100ml, δηλαδή ένα αντηλιακό λάδι π.χ. σε συσκευασία των 200ml, που είναι γεμάτο μέχρι τη μέση (ή λιγότερο), θα σου το πετάξουν.

Στη βαλίτσα κάτω, επιτρέπονται τα πάντα. Μία φορά έτυχε να έχω μέλι και να προβληματιστεί η υπάλληλος, αλλά τελικά κανένα πρόβλημα. Ήθελε απλώς να βεβαιωθεί ότι είναι καλά σφραγισμένο το βάζο. Γενικά αν φοβάσαι μην ανοίξει τίποτα, βάλε λίγη ταινία/σελοτέιπ στο καπάκι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Όταν πας για έλεγχο χειραποσκευών, σε ρωτάνε αν έχεις υγρά. Έχε τα κάπου πάνω-πάνω στην τσάντα χειρός, όλα μαζί, για να τα βάλεις σε αυτά τα πλαστικά με το ζιπ που σου δίνουν επί τόπου. Αν δεν είναι άνω των 100ml, δεν θα σε βάλουν να πετάξεις τίποτα. Προσοχή, η συσκευασία δεν πρέπει να είναι άνω των 100ml, δηλαδή ένα αντηλιακό λάδι π.χ. σε συσκευασία των 200ml, που είναι γεμάτο μέχρι τη μέση (ή λιγότερο), θα σου το πετάξουν.

Στη βαλίτσα κάτω, επιτρέπονται τα πάντα. Μία φορά έτυχε να έχω μέλι και να προβληματιστεί η υπάλληλος, αλλά τελικά κανένα πρόβλημα. Ήθελε απλώς να βεβαιωθεί ότι είναι καλά σφραγισμένο το βάζο. Γενικά αν φοβάσαι μην ανοίξει τίποτα, βάλε λίγη ταινία/σελοτέιπ στο καπάκι!

Δεν ήξερα ότι δίνουν κάτι τέτοιο! Πάλι καλά! Οι συσκευασίες είναι από 100 ml και κάτω οπότε ως προς αυτό είμαι οκ.

Βρήκα κάτι που μοιάζει με νεσεσερ από τα διάφανα που δείχνουν στις φωτογραφίες ότι επιτρέπονται και τα έχωσα όλα εκεί μέσα. Αν κιόλας δίνουν πλαστικό σακουλάκι αυτοί κάτι θα κάνουμε. :P

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Δεν ήξερα ότι δίνουν κάτι τέτοιο! Πάλι καλά! Οι συσκευασίες είναι από 100 ml και κάτω οπότε ως προς αυτό είμαι οκ.

Βρήκα κάτι που μοιάζει με νεσεσερ από τα διάφανα που δείχνουν στις φωτογραφίες ότι επιτρέπονται και τα έχωσα όλα εκεί μέσα. Αν κιόλας δίνουν πλαστικό σακουλάκι αυτοί κάτι θα κάνουμε. :P

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! :flowers:

Επισης, επειδη ειπες Ηρακλειο τοτε μην ανησυχεις καθολου. Οι τυποι εκει ειναι στον κοσμο τους,και βομβα να περασεις δεν θα παρουν χαμπαρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Επισης, επειδη ειπες Ηρακλειο τοτε μην ανησυχεις καθολου. Οι τυποι εκει ειναι στον κοσμο τους,και βομβα να περασεις δεν θα παρουν χαμπαρι
Γιατί το λες αυτό? Πάντως εγώ όταν ταξιδευα από Ηράκλειο, ήταν αυστηρά. Πεταγαν αβέρτα πράγματα και δεν έκαναν εξαιρέσεις. Θυμάμαι μάλιστα μια φορά που πήραν το νερό ενός μωρού. Και μια γυναίκα είχε ένα κουτακι γλυκά μαζί της και δεν της τα πέρασαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Παντως στην Αθηνα οσες φορες πεταξα και δεν τα εβαλα στη σακουλα (ειτε γιατι δεν με ρωτησε καν η υπαλληλος ειτε γιατι την εγραψα) δεν ειχα θεμα να περασω τον ελεγχο. Τωρα δεν ξερω μην εσφιξαν οι κωλοι λογω αυστηροτερων μετρων για την τρομοκρατια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Μπα, θέμα υπαλλήλου είναι πολλές φορές. Μου έχουν κάνει φασαρία για 8ml μάσκαρα στο αεροδρόμιο της Κέρκυρας. Αλλά μιλάμε λες και είχα βόμβα! :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Νομιζω εξαρταται και απο το σε τι βαθμο γυαλισε το εκαστοτε προιον στον/στην υπαλληλο... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Γεια σας και πάλι!

Μέσα στις επόμενες μέρες θα κλείσω αεροπορικό εισιτήριο για ένα συγγενικό μου πρόσωπο. Μου ζήτησε να του κανονίσω να κάτσει προς το μπροστά μέρος του αεροπλάνου. Αυτό γίνεται με το online check-in που κάνεις 1-2 μέρες πριν την πτήση από το link που σου στέλνει η aegean, σωστά? Τις φορές που το έχουν κάνει άλλοι για μένα εκτύπωσαν κατευθείαν το boarding pass και μου το έδωσαν. Εγώ όμως μπορεί να μην έχω πρόσβαση σε ιντερνετ πέρα από το κινητό μου αυτές τις μέρες. Μπορώ να το κάνω χωρίς πρόβλημα και με ασφάλεια με το κινητό? Σώζεται κάπου να μπορέσω να το εκτυπώσω αργότερα να του το δώσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuspiciousMinds

Νεοφερμένος

Η SuspiciousMinds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Γεια σας και πάλι!

Μέσα στις επόμενες μέρες θα κλείσω αεροπορικό εισιτήριο για ένα συγγενικό μου πρόσωπο. Μου ζήτησε να του κανονίσω να κάτσει προς το μπροστά μέρος του αεροπλάνου. Αυτό γίνεται με το online check-in που κάνεις 1-2 μέρες πριν την πτήση από το link που σου στέλνει η aegean, σωστά? Τις φορές που το έχουν κάνει άλλοι για μένα εκτύπωσαν κατευθείαν το boarding pass και μου το έδωσαν. Εγώ όμως μπορεί να μην έχω πρόσβαση σε ιντερνετ πέρα από το κινητό μου αυτές τις μέρες. Μπορώ να το κάνω χωρίς πρόβλημα και με ασφάλεια με το κινητό? Σώζεται κάπου να μπορέσω να το εκτυπώσω αργότερα να του το δώσω?

Κοιτα, επειδή ταξιδεύω συχνά με Aegean λόγω σπουδών σε νησί, κάνω το τσεκ ιν και μετά πηγαίνω με την ταυτότητα μου και μου εκτυπωνουν εκεί το εισιτήριο χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα...Δεν το έχω κάνει ποτέ αυτό που λες με το boarding pass. Απο φιλες μου που το έχουν κάνει ξέρω ότι μόλις το κάνεις από το κινητό σου αποθηκεύεται κάτι σαν barcode που το σκαναρουν και έτσι περνάς!
Δεν χρειάζεται σονυ και ντε να το εκτυπώσεις. Απο τη στιγμή που θα κάνεις το check in οι θέσεις αλλάζουν και μπορείς να βγάλεις το εισιτήριο σου από το αεροδρόμιο κατευθειαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Δεν είναι δύσκολο. Ακολουθάς τις οδηγίες και αποθηκεύεις στο εισητηρίο σου στο App Wallet για iOS. Όταν περνάς απο μηχάνημα το δείχνεις διαβάζει το barcode και περνάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ναι βρε παιδιά αλλά δεν ταξιδεύω εγώ, ταξιδεύει συγγενικό μου πρόσωπο που δεν έχει smartphone/ iphone. Οπότε το να σκαναριστεί το
barcode με το κινητό μου δεν παίζει. Εγώ θα του πληρώσω το εισητήριο και μου ζήτησε να του κλείσω αν γίνεται να κάτσει μπροστά στο αεροπλάνο. Θέλω δηλαδή να κάνω check - in με το κινητό μου μόλις ανοίξει η δυνατότητα και πριν φυγει να εκτυπώσω το boarding pass να το έχει. Αυτό δε γίνεται?

Στο site της aegean βρήκα αυτό:
Πώς μπορώ να προμηθευτώ έντυπη κάρτα επιβίβασης, εάν χρειαστεί;
Εάν ξεχάσατε το κινητό σας ή η μπαταρία του έχει εξαντληθεί, μπορείτε να εκτυπώσετε την κάρτα επιβίβασης σε ένα Self Service Kiosk ή Check-in counter στο αεροδρόμιο, έως 30 και λεπτά πριν από την αναχώρηση.

Οπότε μάλλον γίνεται? Και να διατηρηθεί η θέση? Self service kiosk έχουν όλα τα αεροδρόμια?

Ασχετοσύνη, ξέρω... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top