Αναζωογονήστε τη σχέση σας

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Βασικά νομίζω πως θεωρούν πως αν αρχίσεις να νιώθεις μέσα στην σχέση πως έχεις βαλτώσει, τότε είναι ήδη αργά.. Τουλάχιστον εγώ όσες φορές το ένιωσα, τελικά χωρίσαμε, δεν υπήρχε τρόπος να ανανεωθεί πραγματικά η σχέση και θεωρούσα πως είμαι πολύ μικρή τότε για να συμβιβαστώ με κάτι λιγότερο από το τρελό πάθος.. Σήμερα, για να είμαι ειλικρινής, πραγματικά δεν ξέρω τι θα έκανα τελικά, γιατί πλέον άλλα πράγματα μετράνε πιο πολύ για μένα σε μια σχέση.


Μπα, βλακείες λέω. Θα χώριζα και τώρα αν ήμουν στην ίδια θέση. Αν βαρεθώ.. δεν έχει νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γιατί όποιος θέλει να διατηρήσει το ενδιαφέρον για τον ερωτικό του σύντροφο ή να το ανανεώσει, κατ΄εσέ στρουθοκαμηλίζει;
Θεωρείς a priori ότι υπάρχουν προβλήματα στη σχέση αυτή, για τα οποία φυτρώνει το κεφάλι του στην άμμο αγνοώντας τα;

:hmm:
Αναφέρομαι στα ... θεωρητικά που ανέφερε η Pure. Οι νέες δραστηριότητες είναι καλή ιδέα, εάν υπάρχει βέβαια πρόσφορο έδαφος για αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Βασικά νομίζω πως θεωρούν πως αν αρχίσεις να νιώθεις μέσα στην σχέση πως έχεις βαλτώσει, τότε είναι ήδη αργά.. Τουλάχιστον εγώ όσες φορές το ένιωσα, τελικά χωρίσαμε, δεν υπήρχε τρόπος να ανανεωθεί πραγματικά η σχέση και θεωρούσα πως είμαι πολύ μικρή τότε για να συμβιβαστώ με κάτι λιγότερο από το τρελό πάθος.. Σήμερα, για να είμαι ειλικρινής, πραγματικά δεν ξέρω τι θα έκανα τελικά, γιατί πλέον άλλα πράγματα μετράνε πιο πολύ για μένα σε μια σχέση.


Μπα, βλακείες λέω. Θα χώριζα και τώρα αν ήμουν στην ίδια θέση. Αν βαρεθώ.. δεν έχει νόημα.


Αυτό που λέω είναι ότι όταν κάποιος ψάχνεται να κάνει καινούργια πράγματα με τον σύντροφό του, δε σημαίνει απαραιτήτως ότι η σχέση έχει πιάσει πάτο. Κάποιοι έχουν την τάση να προνοούν, να προσπαθούν να κρατήσουν αυτό το πάθος για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο διάστημα.
Στο κάτω - κάτω τι είναι αυτό που κρατάει το πάθος, πέραν από τη διάθεση να παραμείνει ζωντανό;
Δεν μπορούμε ισοπεδωτικά να τους απαξιώνουμε, κάνοντας ότι γνωρίζουμε εμείς οι ίδιοι τι συμβαίνει πραγματικά στη σχέση τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,889 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρος αλλά το μόνο που έχω ακούσει ότι δουλεύει είναι να βάλεις τη σχέση σε μια φάση "ηθελημένης σιωπής"...
Να σταματήσεις να συζείς, να βλέπεσαι λιγότερο, να βάλεις στόχους προσωπικής βελτίωσης. Να προσπαθήσεις να καλλιεργήσεις το "φιλικό" στη σχέση (όχι ξενερωτικά αλλά ως κάτι που έλειπε και είναι αναγκαίο να υπάρχει), να ξαναβρείς το χαμένο χιούμορ, να εγκαταλείψεις κάθε είδους εγωισμό και να χαλαρώσεις με την ιδέα ότι...

....ότι αρχίζει τελειώνει, το ζήτημα είναι πότε και πως! 8)

Αν δεν καταφέρεις έτσι να βρεις ένα λόγο για να ξαναφουντώσει η σχέση, τουλάχιστον δεν θα την έχεις πετάξει μονομιάς στο καλάθι των αχρήστων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρος αλλά το μόνο που έχω ακούσει ότι δουλεύει είναι να βάλεις τη σχέση σε μια φάση "ηθελημένης σιωπής"...


o Γκιμπράν λειτουργεί καλά και σαν υποκατάστατο οζονισμένου νερού. :P

Αν κάτι υπολειτουργεί ή του έχουν τελειώσει τα καύσιμα είναι διαφορετικές πτυχές νομίζω.

στη περίπτωση της υπολειτουργίας, αν φτιάχνεται, το θέμα είναι ...με ποιο κόστος?
Κι αν το κόστος είναι μια ελευθερία, το γλυκό πουλί της νιότης ή μια καλύτερη σχέση,
τότε το πετάς ακόμα και με σχετικά καινούργιο αμάξωμα.

στη περίπτωση που τα καύσιμα τελειώσανε, το ξαναφουλάρισμα φέρνει δυο ορατούς κινδύνους:
1) να μπει νερωμένη βενζίνη ή χαμηλά οκτάνια οπότε πάει δε πάει μέχρι να σκάσει ο κινητήρ.
2) να μπει η πιο σούπερ βενζίνη που υπάρχει αλλά με μια στραβοτιμονιά να ντελαπάρεις
και με φουλ ντεπόζιτο να καείς σαν το κατσίκι.

για αυτό κάνεις αυτό που είπε κι ο κήπος του προφήτη παραφερνάλια:


σσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσστ.

σσσσ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η σχέση είναι το άυλο "thing" που χαρακτηρίζουμε την συναναστροφή δυο (ή και περισσότερων :shifty: )ανθρώπων μεταξύ τους.
Είναι μια ενέργεια. Δυο πομποδέκτες ανταλλάζουν ενέργεια. Ωραία, γιατί κοιτάμε την ενέργεια και όχι τους "πομποδέκτες"; Είναι σαν βαριόμαστε την TV και αντί να ψάχνουμε π.χ. για νέα κανάλια, να αλλάζουμε ή να επιδιορθώνουμε την κεραία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
η αυτενέργεια είναι αυτό που πάμε να προκαλέσουμε καλέ μου αϊτζωνυ_μπι_κας_ντεπ.

Αν μας ενδιαφέρουν οι πομποδέκτες κι όχι οι προπομποί της bad energy or influence,
τότε θα φτάσουμε να έχουμε οργασμούς στην καρέκλα εν ώρα βρώσης μιας χυλωμένης φασολάδας
ή ενός λεμονάτου κι αυτό να είναι αρκετό.
(όμως στη διαλλεκτική των σχέσεων, με βάση την πολυπλοκότητα των δομών,
enough is never enough, οπότε τον πούλο αρμ και περιπάτει. :D)


και πως να ανανεωθούμε?

Μα φυσικά πίνοντας ένα αναψυκτικό το πρωί, οι κυρίες.
(influence of bubbles over female sexuality, fantastic page 23)




Οι δε άντρες τρώγοντας μύγδαλα σε στάση αναμονής (στάσου μύγδαλα)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos tull

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ίσως πρέπει σεξουαλικά να δοκιμάσετε πράγματα που δεν έχετε ξανακάνει. Αν πάλι πιστεύετε τα έχετε κάνει ολα Κατερινάκι τότε πειραματιστείτε σε άλλα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerinaki:)

Νεοφερμένος

Η Katerinaki:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολουσ..:) μετα απο πολλουσ μηνεσ διαβασα τισ γνωμεσ ολων και σασ ευχαριστω..
τελικα δεν χρειαστηκε να γινει καποια ανανεωση στη σχεση..εγινε ανανεωση στη ζωη του καθενα ξεχωριστα..
μαθαινοντασ τα αποτελεσματα των πανελληνιων,περασαμε σε διαφορετικεσ πολεισ..
κοροιδευοντασ τον εαυτο μασ για αλλουσ 6 μηνεσ οτι απο τη στιγμη που νιωθαμε οτι γνωριζαμε καλα ο ενασ τον αλλο,προσπαθησαμε να λυσουμε τα οποια προβληματα..αλλα τελικα οι τσακωμοι και η ελλειψη κατανοησησ,υπομονησ,η ζηλεια ειχαν ηδη προδικασει οτι δεν τραβαγε αλλο..
οποτε κατεληξα στο συμπερασμα οτι οταν κατι φαινεται πωσ ειναι ελαττωματικο και δεν υπαρχει σημειο επαφησ,ειναι τελειωμενη υποθεση..
βεβαια επαιξε ρολο και η αποσταση,που ναι μεν δημιουργει καποιο χασμα αλλα απο την αλλη ειναι κατι καινουριο και για τουσ δυο,μια νεα αρχη στην οποια μπορεισ να κρατησεισ ο,τι παλιο με το οποιο εχεισ δεθει συναισθηματικα..πιστευα οτι ισωσ μπορουσε να μασ βγαλει απο τη ρουτινα που βιωναμε καποιεσ φορεσ μαζι..οποτε δεν μου λυθηκε η απορια αν ειχαμε ακομα μια κοινη καθημερινοτητα,τι θα γινοταν...
σασ ευχαριστω ολουσ για τισ απαντησεισ σασ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top