Αναμνήσεις από τα παιδικά χρόνια...

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Έχω αρχίσει να γερνάω. Ανασύρω αναμνήσεις από την παιδική μου ηλικία στην Κρήτη, το Πάσχα, όταν στολίζαμε τον Επιτάφιο. Τότε δεν υπήρχαν ανθοπωλεία και τα άοσμα φανταχτερά λουλούδια τους. Κόβαμε άνθη πορτοκαλιάς και λεμονιάς απ’ τους μπαξέδες και ήταν όλα τόσο όμορφα! Ο επιτάφιος πανέμορφος και η εκκλησία μοσχομύριζε! Πάσχα, Άνοιξη, Παιδική ηλικία!
Έχετε ανάλογες γλυκές εμπειρίες:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Σιγα που γερνας, απ ο,τι βλεπω σε θεματα αλλα. εχεις πολλα ακομα να μαθεις απο μας τα παιδακια, οποτε φαντασου πως εισαι φοιτητουδι και μαθαινεις:PΤωρα αρχιζει η πιο συναρπαστικη ζωη σου, εχεις αλλα τοσα ακομα να ζησεις! Ωρα να διδαξεις :)

Το προσωπικο μου ταξιδι ειναι καλο. Με περασε μεσα απο μια υπεροχη παιδικη ηλικια, μια εφηβεια οδυνηρη αλλα πολυ γοητευτικη και με φτανει στο σημερα, σε μια εποχη συναρπαστικης αποκαλυψης και ωριμοτητας που σιγα σιγα εδραιωνει τη ζωη μου.

Εχω ζησει πολυ κοντα στη θαλασσα, μου ειναι πολυ οικειο το νερο..εχω φτασει ως το βαθος του και σε αυτο με μυησε ο πατερας μου, ανθρωπος που αγαπα πολυ τη θαλασσα, νησιωτης..Εχω παιξει πολυ σε αλανες ξυπολητη και εχω ερθει πολυ κοντα σε μουσικες και μελωδιες..

Αισθάνομαι πως ειχα τυχη να περάσω ομορφα και ήσυχα παιδικα χρονια, να μεγαλωσω σε ανθρωπινο, ζεστο, ολο αγαπη περιβαλλον, ωστε να θυμαμαι σημερα με νοσταλγια όσα έζησα. Δεν εχω αδερφια και αδερφια ηταν παντα οι φιλοι μου. Μεγαλωσαμε με αρχες, το αισθημα τις φιλιας, μαθαμε να σεβομαστε, χωρις πονηριά. Φυσικά υπηρχαν και οι καβγάδες, τσακωνόμασταν όλη την ώρα, αλλά όσο πιο πολύ τσακωνομασταν, τοσο περισσότερο φίλοι γινόμασταν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αυτό που κρατάω είναι η εμπειρία της φωτιάς τους χειμώνες στην ύπαιθρο. Τίποτε άλλο, ούτε το νερό, ούτε το χώμα, ούτε φαγητό. Τίποτα πιο συγκινητικό και συγκλονιστικό από μια φωτιά που άναβε κάθε χειμώνα, κρύες μέρες όπως τη σημερινή μετά από άγριο παιχνίδι και τρελό τρέξιμο στην εξοχή ανάμεσα στα πεύκα. Θυμάμαι την εποχή που σκαρφάλώνα στα πεύκα, τις φωλιές που χτίζαμε από ό,τι υλικά βρίσκαμε, τα ψεύτικα κάστρα. Θυμάμαι και τα παιχνίδια με την πρώτη μου παιδική αγάπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
Μιας και μεγάλωσα στν πόλη και τν παρέα μου τν είχα εδώ τα μόνα που θυμάμαι ήταν τα πάρκα που πηγαίναμε όλα τα μικρά μαζί:D και ειδικά ένα που πήγαινα για πολλά χρόνια εκεί και κάναμε διάφορα σαν καλά παιδάκια:baby: θυμάμαι είχα ένα θέμα με το σκαρφάλωμα ότι ψηλό έβρισκα το σκαρφάλωνα:D
Επίσης θυμάμαι ότι είχα πολλούς φίλους άλλων εθνικοτήτων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Δεν θυμάμαι πότε έγιναν ακριβώς, είναι σε ηλικία 5-8

1) Έπαιζα ποδόσφαιρο και επειδή από μικρός ήμουν Μαραντόνας πάω και κάνω αυτό που ποτέ δεν κάνουν οι ποδοσφαιριστές, πατάω την μπάλα με τα δύο πόδια, έπεσα κάτω, ράμματα στο πίσω μέρος του κεφαλιού.

2) Ήμουν wannabe spiderman και σαν κάθε wannabe spiderman έβαλα (καλοκαίρι, χωρίς μοκέτα σε πλακάκι) τη μία πολυθρόνα απέναντι από την άλλη. Πηδούσα από τη μια πολυθρόνα στην άλλη με χαρακτηριστική άνεση, έπεσα κάτω, ράμματα στο πίσω μέρος του κεφαλιού.

Πιθανολογώ ότι το παρατσούκλι ηλίθιος που μου κολλάνε όσοι με γνωρίζουν να προέρχεται από αυτά τα δύο κομβικά γεγονότα που στιγμάτισαν το κεφάλι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Άν έκανες παρέα με τον Mccauley Calkin όλα θα ήταν αλλιώς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinaki!!

Νεοφερμένος

Η χριστινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
θυμαμαι τα απιστευτα καλοκαιρια που περναγα παιζοντας με τους φιλους μου ....και με μια παιδικη μ φιλη που την συναντισα στις πανελινειες ....συγκινιθικα τοσο πολυ...θυμαμαι που παιζαμε που καναμε διαφορα μαζι ..και τωρα θα την ξαναδω μετα τις ενδοσχολικες εξετασεις μ !μου λειπει πολυ αλλα ειναι στην μεση οι κολοεξετασεις που θελω να γραψω ενα αξιοπρεπει βαθμο(σορυ για το οφφ τοπικ ξεφυγα λιγο).τα παιδικα χρονια περασανε και τωρα εχουν μεινει μονο οι αναμνυσεις!!!!οι πιο τελιες αναμνυσεις που δδν ξεχνιουνται με τιποτα!!!!!!!!χαραγμενες παντα στο μυαλο μ !!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
ναι έχω αρκετές....
κάθε πρωί πριν πάω στο σχολείο, πέρναγα από το supermarket της γειτονιάς και γέμιζα την τσάντα μου, με milko και πατατάκια..., από αυτά που άφηναν απ' έξω, πριν ανοίξει ακόμα....
μετά πήγαινα στο σχολείο, φόβιζα και έδερνα τους συμμαθητές μου και τους έπαιρνα τα χρήματα....
έκανα τη ζωή των καθηγητών μου λίγο πιο δύσκολη και που και που, τους πάταγα και κανά μπινελίκι....
στη συνέχεια σχόλαγα, πήγαινα στο σπίτι μου, όπως κάθε καλό παιδί, έτρωγα και κουρασμένος έπαιφτα για ύπνο....
τα απογευματάκια έβρισκα τα φιλαράκια μου, καπνίζαμε, κλέβαμε μηχανάκια και σηκώναμε τη γειτονιά στο πόδι....
κατεβαίναμε κάτω για βόλτα και ψάχναμε διάφορα παιδιά για να συζητήσουμε και να τους σπάσουμε στο ξύλο μετέπειτα....
εγώ και οι φίλοι μου είμασταν πρότυπα στην πόλη και όλοι ήθελαν να μας μοιάσουν....
απίστευτα ωραία χρόνια..., τα καλύτερα της ζωής μου

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina192

Δραστήριο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Εγω θυμάμαι κάτι εκδηλώσεις που γίνονταν στο σχολειο και μέτα το τέλος τους καθόμασταν εκει με το αντικλείδι που είχαμε και τραγουδάγαμε...Και θυμάμαι και τι με έβαζαν να τραγουδήσω ΚΑΘΕ μα ΚΑΘΕ χρόνο! (μακάρι αυτές οι ηχογραφήσεις να μη βγουν ποτέ στη φόρα...) https://www.youtube.com/watch?v=Jdvmw4FRzQ8 Πόσο διαφορετικά ήταν κάθε χρόνο? Απίστευτο.... Μιλάω για 2 χρόνια πριν ετσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Εντάξει το κλασικό

ΓΛΩΣΣΑ
ΓΛΩΣΣΑ
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zervos82

Νεοφερμένος

Ο zervos82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
"Εγώ θα έδινα τα πάντα να γινόμουνα
πάλι παιδί λίγο να βρισκόμουνα
στις ίδιες τάξεις, στα ίδια θρανία
με τους συμμαθητές μου να κάνω αστεία
και τους καθηγητές που κοιτάζουν καχύποπτα,
τα μαθητικά τα χρόνια δεν τ'αλλάζω με τίποτα...."
Είναι (περίπου) οι στίχοι από ένα τραγούδι που νομίζω πως μ'εκφράζουν ....

Κι ένα άλλο τραγούδι που μου άρεσε στα παιδικά μου χρόνια ...
Έτσι για να ευθυμήσουμε λίγο
https://www.paidika-tragoudia.gr/ο-μπαρμπα-μπριλιοσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Σας έχω υλικό από το μακρινό... 1996 - 1997 :D
Κρύβω το επώνυμο για να μην την εκθέσω την κοπέλα. :girl_angel:
Είναι κάποια από τη Σούλα και ένα για τη Λίζα (δύο- δυο τις έπαιρνα :teasing: )

Εγώ δε την ήθελα, αυτή με τραβολόγαγε :lol:
169895322_535113100804396_8113310463402790252_n.jpg

169490244_479064839910512_3518527269806088768_n.jpg

169490237_372129710590142_6335448473835234669_n.jpg
169492867_3786960368084336_1825657066186526570_n.jpg
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σας έχω υλικό από το μακρινό... 1996 - 1997 :D
Κρύβω το επώνυμο για να μην την εκθέσω την κοπέλα. :girl_angel:
Είναι κάποια από τη Σούλα και ένα για τη Λίζα (δύο- δυο τις έπαιρνα :teasing: )

Εγώ δε την ήθελα, αυτή με τραβολόγαγε :lol:
View attachment 78872
View attachment 78873
View attachment 78871View attachment 78874
XAXAXAXAXAXAXXAXAXAXAX ποσο ultimately cute ειδικα η προσκληση γαμου πεθανα
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ θυμάμαι είχα βρει ραβασάκι από συμμαθήτρια μέσα στην τσάντα μου 2-3 χρόνια αφού τελείωσα το σχολείο. Την κοίταξα τυχαία και είδα κάτω κάτω ένα ραβασάκι γεμάτο ερωτικά ποιήματα. Νταξει αυτό είναι που λένε την άφησα στο παραδόθηκε. Φαντάζομαι πως μπορεί να ένιωσε η τύπισσα.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
XAXAXAXAXAXAXXAXAXAXAX ποσο ultimately cute ειδικα η προσκληση γαμου πεθανα
Για την ιστορία, η Σούλα τώρα τα έχει με έναν ψηλό, μπρατσαρά κούκλο μουσάτο στο μεταξύ ε. Που να φανταζόταν ότι αρκετά χρόνια μετά δε θα είχα πρόβλημα να τον μοιραστούμε. :music2:
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για την ιστορία, η Σούλα τώρα τα έχει με έναν ψηλό, μπρατσαρά κούκλο μουσάτο στο μεταξύ ε. Που να φανταζόταν ότι αρκετά χρόνια μετά δε θα είχα πρόβλημα να τον μοιραστούμε. :music2:
Εντάξει το λάτρεψα αυτό το σχόλιο!

Η δική μου ανάμνηση είναι οταν ήμουν γύρω στα 8 ένα παιδάκι μου είπε πως αν ξαπλώσει δίπλα μου θα έχουμε κάνει σεξ.Έτσι πήγαμε στο δάσος ξαπλώσαμε το ένα δίπλα στο άλλο και είπαμε πως θα κρατήσουμε κρυφό το οτι κάναμε 'σεξ'.
Κλάμα
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εγώ δεν θυμάμαι λεπτομέρειες αλλά θυμάμαι που έπαιζα ποδόσφαιρο στην αλάνα ή και μπάσκετ και διάφορα άλλα παιχνίδια.

Επίσης ήταν μια γειτόνισσα ηλικιωμένη που ήταν σαν γιαγιά μου και την επισκεπτόμουν συχνά σπίτι για να βλέπω τηλεόραση λές και δεν μπορούσα στο σπίτι μου.Μάλλον γιατί ήθελα παρέα.

Αυτά τα σταμάτησα στο Λύκειο καθώς στρωνόμουν στο διάβασμα ή τουλάχιστον προσπαθούσα να συγκεντωθώ.

Επίσης στο σχολείο υπήρχε το bullying και τσακωνόμουν με τα άλλα παιδιά αρκετές φορές.Βέβαια δεν θυμάμαι να έχω φάει βαρύ bullying αλλά κάποιες φορές έπεφταν κλωτσιές τόσο από μένα όσο και από αυτούς.

Δεν θα ήθελα να ξαναήμουν παιδί με τα όσα πέρασα και τις δυσκολίες των μαθητικών μου χρόνων.Ισως αν γυρνούσε ο χρόνος στα 18 να ξαναέδινα πανελλήνιες αλλά όχι πιο πίσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Εγώ θυμάμαι ότι κάπου 5η - 6η δημοτικού (~1999), είχα βρει στα σκουπίδια κάτι Καζαμίες της περιόδου 1974 - 1980 και τους διάβαζα με πολύ ενδιαφέρον. Και σπάει ο διάολος το ποδάρι του και βάζει έκθεση ο δάσκαλος για το αγαπημένο μας περιοδικό και του έγραψα για τον Καζαμία.
Κλασική Παιδεία όχι αστεία. :alljumpy:

ΥΓ: Για όσους δεν ξέρουν, ο Καζαμίας ήταν / είναι ένα ετήσιο περιοδικό για νοικοκυρές που είχε μέσα συνταγές, ονειροκρίτη, ζώδια, κείμενα για βότανα, γνωμικά, μικρής έκτασης παιχνίδια και άρθράκια. :P
009.3283.jpg
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο παλιός... Εγώ ακόμα τον αγοραζω από παγκους και τον χαρίζω στη μαμά μου. Φυσικά τον ξεφυλλίζω! Μου χουν λείψει κι εμένα αυτά... Ο όνειροκριτής, οι πληροφοριες για τα φυτα, κανα δυο συνταγές και πολλα αποφθευγματα.....Έχουμε Μπλεξει με τα παλιοκινητα κι όλα φορά πάρτιδα κι έτοιμα... Καθόλου σασπενς πια...

Εγώ τον καζαμια τον έμαθα στη γιαγιά μου , είχε πολλους και τους διάβαζα!
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο παλιός... Εγώ ακόμα τον αγοραζω από παγκους και τον χαρίζω στη μαμά μου. Φυσικά τον ξεφυλλίζω! Μου χουν λείψει κι εμένα αυτά... Ο όνειροκριτής, οι πληροφοριες για τα φυτα, κανα δυο συνταγές και πολλα αποφθευγματα.....Έχουμε Μπλεξει με τα παλιοκινητα κι όλα φορά πάρτιδα κι έτοιμα... Καθόλου σασπενς πια...

Εγώ τον καζαμια τον έμαθα στη γιαγιά μου , είχε πολλους και τους διάβαζα!
Ναι, έχει πολύ ενδιαφέρον! Τόσο που σκέφτομαι μήπως ψάξω να αγοράσω του 2021 να τον διαβάσω, έτσι για να δω πως είναι / ήταν η αίσθηση :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top