Αναρχικοί και χούλιγκανς

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Πως γίνεται σε αυτό το "ψευδοκράτος" όπως λές οι αναρχικοί απο πολέμιοι της πολιτείας να γίνονται ξαφνικά πολίτες που αδικήθηκαν απο αυτην; Μήπως ενδιαφέρονται τελικά για δικαιοσύνη απο τον εχθρό τους;

Όσο για την μύηση κ.τ.λ. για τους μάγκες ( ως την σύλληψη ) κουκουλοφόρους.... ακούστηκα και ακούστηκες . Όποιος ξέρει καταλαβαίνει. Δεν έχω σκοπό να βγω ξερώλας αλλα να τσαντίσω κάποιους ώστε να γίνεται αποκαλυπτική συζήτηση.

Λευτεριά στον Phalanx που θα γράφαν οι αγωνιστές αναρχικοί! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Μέχρι να ανατραπεί αυτή η διεφθαρμένη,από κάθε άποψη,δημοκρατία σας ένας αναρχικός που ζει κάτω από αυτή,αναγκαστικά θεωρείται πολίτης της.Και από τη στιγμή που δικάζεται για ψεύδη,τότε ναι είναι αδικημένος από αυτήν.Όπως και να έχει,η δικαιοσύνη είναι δικαίωμα καθενός υπό κάθε καθεστώς.

Με τσάντησες ήδη η αλήθεια είναι..Η μερική άγνοιά σου και η παραπληροφόρηση που προσφέρεις στους άσχετους της κοινωνίας αυτού του forum,είναι αρκετά εκνευριστική.
Και τώρα που τσάντισες κάποιον,για πες...Τι θες να σε αποκαλύψω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Diot ηρέμησε παιδί μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
...Μιλάς ποτέ για τον εαυτό σου στο τρίτο πρόσωπο?



Επιστρέφω ον τόπικ.

Αναρχικός στην Ελλάδα ουδέποτε καταδικάστηκε για να βρεθεί στην φυλακή.

Και τα "λευτεριά στον Τάδε Δεινόπουλο"? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
:) χαίρομαι που σου πέρασα τον ρυθμό μου έστω και ανορθόδοξα. Άν θες πές στους απληροφόρητους της κοινωνίας και αυτού του forum ποια η απάντηση του "χώρου" σου:

1. Στο κάψιμο της Ελληνικής σημαίας.
2. Στην καταστροφή δημόσιας περιουσίας
3. Στην κατάληψη και την τρομοκρατία των φοιτητών και του πανεπιστημιακού χώρου.
4. Στις δολοφονικές επιθέσεις κατα προσώπων ( μολότοφ με βιτριόλι , έλεος !! )
5. Ποια πρόσωπα θεωρείς ορθούς πνευματικούς καθοδηγητές στον ελληνικό αντιεξουσιαστικό χώρο
6. Ψηφίζουν οι αναρχικοί;

Άν θελήσεις εχω και άλλα πολλά ερωτήματα, πάντα φιλικά και απο ενδιαφέρον. Ευχαρηστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Εμείς οι Βόριοι μιλάμε το ίδιο καλά στο δεύτερο και τρίτο προσωπο :P

Και τα "λευτεριά στον Τάδε Δεινόπουλο"? :worry:

Κατα βάση πρόκειται για προφυλακίσεις ή υπόδικους που όμως τελικά πάντα αθωώνονται. Υπουργός δικαιοσύνης παλιότερης κυβέρνησης, βουλευτές και άλλα γνωστά πρόσωπα καταθέτουν ή τους υπερασπίζονται. Όμως υπάρχουν και πολλοί του "χώρου" που βρέθηκαν στης φυλακής τα σίδερα για ληστείες, απάτες, οπλοκατοχή , ναρκωτικά κ.α. κοινά ποινικά αδικήματα. Πράγμα περίεργο για μένα αφου προσέχουν συνήθως να έχουν τον χώρο τους "καθαρό" :hmm:. Άλλωστε και εγω αν κάποτε ατυχήσω και βρεθώ στον ανακριτή θα δηλώσω αναρχικός για να αποκτήσω fun-club.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Κατα βάση πρόκειται για προφυλακίσεις ή υπόδικους που όμως τελικά πάντα αθωώνονται.

Θα σου έλεγα πως τσουβαλιάζεις με βάση μετρημένες περιπτώσεις, μα θα περιμένω την επέλαση του τυφώνα Diotima. Καληνύχτα σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Παίρνοντας ως βασικό άξονα ότι οι αντιεξουσιαστές προφανώς δεν αποδέχονται την κρατική εξουσία απαντάω στις ερωτήσεις 1,2,3,6(φυσικά και δεν φηφίζουν).

Στην ερώτηση 4,θα σου πω απλά πως αυτά τα έσχη συμβαίνουν από κάθε πλευρά,μην τα βλέπουμε μεμονομένα..Πάντως να σου πω οι μαζικές επιθέσεις σε αμάχους είναι περισσότερο φρικιαστηκές ;ρ

Η ερώτηση 5 με βρίσκει αδιάφορη.Δεν είμαι αναρχική και δεν έχω άποψη για τους εμπνευστές τους(έχω ακούσει κάτι φήμες για έναν κύριο Μπακούνιν,έναν Κροποτκιν- που είναι και ο κύριος εμπνευστής- και έναν άλλο που ποτέ δεν έμαθα το ονομά του.)

Neeeeeeeext
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά το 1 δεν έχει απαραίτητα να κάνει με την έννοια κράτος, αλλά με αυτήν του έθνους. Είναι και με αυτό αντίθετοι;

Απλά ρωτάω προς ενημέρωση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
φαντάζομαι πως εξαρτάται από το νόημα που δίνει κανείς στο "έθνος", μιας και μπορεί να είναι τόσο πολιτική έννοια ("εμείς που έχουμε την οργναωμένη κοινωνία μας που αποτελείται από ομοίους μας" VS "οι άλλοι με τις δικές τους οργανωμένες κοινωνίες ομοίων τους"), όσο και πιο κοινωνιολογική ("εμείς, μια ομάδα με κοινή καταγωγή/γλώσσα/έθιμα κτλ")

ε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Φανταγκο νομίζω πως σου έχω εξηγήσει τι πάει να πει το "Τα σύνορα είναι ματωμένες χαρακιές στο σώμα του πλανήτη..Πατρίδα μας όλη η γη"...

Πλέον μια σημαία δε συμβολίζει ένα έθνος(που και αυτό κατακριταίο είναι) αλλά και όνομα εδάφους..Δηλαδή εδώ έχουμε το έδαφος Ελλάδα με την κυβέρνηση Δημοκρατία (μπασταρδοκρατία όπως την έχουν αποκαλέσει δημόσια και οι αγαπητοί Γενιά του Χάους)...Κατάλαβες τι ενοχλεί ή να το κάνω ακόμα πιο νια-νια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Θα σου έλεγα πως τσουβαλιάζεις με βάση μετρημένες περιπτώσεις, μα θα περιμένω την επέλαση του τυφώνα Diotima. Καληνύχτα σας...

Μπορεί και να είναι ετσι. Άλλα αντι για χαρακτηρισμό των επιχειρημάτων μου προτιμώ σε κάθε περίπτωση απτά παραδείγματα για αντίλογο.

Diotima αντιλαμβάνομαι απο την απαντησή σου οτι οι αναρχικοί πολίτες αυτού του τόπου συμφωνούν στο κάψιμο της ελληνικής σημαίας, την καταστροφή περιουσιών, την καταστολή του πανεπιστημιακού χώρου και ότι πρεσβέβει αυτός, δεν καθοδηγούνται κοματικά αφου δεν ψηφίζουν.

Επίσης καταδικάζεις τις επιθέσεις με σκοπό την σωματική βλάβη και δεν γνωρίζεις τους Έλληνες ηγέτες αναρχικούς. Σωστά όλα αυτά;

Ερωτήσεις:

1. Ποια θεωρείς θα έπρεπε να είναι η στάση του κράτους απέναντι στις παραπάνω πράξεις μιας και δεν ανήκεις στον χώρο;
2. Ο αναρχικός χώρος βρίσκεται σε εμπόλεμη κατάσταση με το κράτος, ειρηνική ή διαπραγματεύεται απλα με τον τρόπο του;
3. Γιατι οι αναρχικοί καταστρέφουν κάθε δίκαιη πορεία;
4. Ποια η σχέση θρησκείας - αναρχισμού;
5. Οι αναρχικοί σέβονται την δικαιοσύνη και τις αποφάσεις της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Για αρχή να ξεκαθαρίσω πως όταν λέμε καταστροφή περιουσιών, εννοούμε φυσικά τη δημόσια ιδιοκτησία,κάθε άλλη επίθεση είναι κατακριταία απου τους ίδιους τους αναρχικούς..Θα τονίσω κάτι που ειπώθηκε πριν...Λίγοι ξέρουν ποιοι βρίσκονται πίσω από τισ κουκούλες.
Εγώ δεν δηλώνω αναρχική αλλά οι τάσεις μου είναι φιλελεύθερες και κλίνουσες προς την αναρχία.

Ερώτηση 1 : Τώρα τι να σου πω..δεν έχω να προτείνω κατιτίς.Για αρχή η δημοκρατία έχει χαρακτηρίσει παράνομη την αναρχία επειδή αποσκοπεί στην κατάλυσή της και γιάυτο θα σου ξαναπώ πως οι αναρχικοί φυλακίζονται και δεν κρατούνται έτσι απλά.Συνεπώς,μετά από αυτή την παρένθεση,αποδέχομαι την αντίδραση της δημοκρατίας και τη βρίσκω φυσική.Είναι σαν να παίρνεις τη barbie ενός 8χρονου..με την ίδια μανία θα σε διώξει.

Ερώτηση 2 : Σε εμπόλεμη κατάσταση και αυτό γιατί δέχονται πολλές απειλές οι αντιεξουσιαστές μέσω του "τρομονόμου"..Είναι ένας πόλεμος στο δρόμο.Οποιαδήποτε ειρηνική πορεία έχουν ξεκινήσει αναρχικοί με την εμφάνιση τον ΜΑΤ μετατρέπεται σε μπάχαλο,μόνο και μόνο λογω της ταραχής στο μάτι (η αμφίεσή τους,ο οπλισμός τους,το ύφος και τα λόγια τους).Όταν φοβάσαι αντιδράς παράλογα καμιά φορα.Και εδώ μια απορία για την ερώτηση 3: Τι εννοείς όταν λες "Γιατι οι αναρχικοί καταστρέφουν κάθε δίκαιη πορεία;"..Δεν καταλαβαίνω που το πας.Δεν θυμάμαι ποτέ να το έκαναν.Μίλα πιο συγκεκριμένα,δηλαδή τι σκεφτόσουν όταν το έλεγες.

Ερώτηση 4
: Η σχέση θρησκείας και αναρχίας για μένα είναι προσωπική υπόθεση του καθενός και δεν θα πάρω θέση.

Ερώτηση 5
: Μια διευκρίνηση..δικαιοσύνη ή Δικαιοσύνη;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LaLuna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
με λυπει το γεγονος οτι πολλα χαζεμενα μαλακιαμ***α αυτοαποκαλουνται αναρχικοι και σπανε βιτρινες χωρις να γνωριζουν καν την εννοια του αναρχισμου.
τουτεστιν καταντουν χωρις να το καταλαβουν φασιστες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ωραία. Καταρχήν είναι δυνατόν να ξεχωρίσεις την δημόσια περιουσία απο την ιδιοτική; Ακόμα περισσότερο η καταστροφή δημόσιας περιουσίας σταματά όταν απειλήται η ζωή κάποιου ή προέχει η ιδεολογία ως ανώτερο αγαθό έναντι της σωματικής ακεραιότητας;

Άν κρίνεται επιβεβλιμένη η αντίδραση του κράτους στον αναρχισμό τότε ποια κατα την αποψή σου η ηπιότερη μορφή κρατικού ελέγχου πάνω σε κάτι που όπως λες αναγνωρίζει ως παράνομο;

Πότε επιχείρησαν ειρηνική πορεία οι αναρχικοί;:P
Αφού οπως λες οι αναρχικοί ταράζονται στο μάτι απο την αμφίεση, τον οπλισμό,το ύφος και τα λόγια των ΜΑΤ γιατί να μην ισχύει και το αντίστροφο; Άλωστε τα ΜΑΤ βρίσκονται σε διατεταγμένη υπηρεσία με βάση την βούληση της πλειοψηφίας του πληθυσμού για αντίδραση στις καταστροφές. Αφου δέχεσε πως οι αναρχικοί εχουν σκοπό τις ζημιές τι είδους ειρηνική πορεία προγραμματίζουν;

H αναρχία δεν έχει επίσημη θέση απέναντι στην θρησκεία; Πως αντιμετωπίζει την εκκλησία και τους ιερομένους για παράδειγμα;

Η δικαιοσύνη έιναι μια οπως και να την πεις. Την αποδέχεσε μόνο όταν σε ευνοεί; Ποιά δικαιοσύνη είναι αυτή που επιτρέπει την καταστροφή δημόσιας περιουσίας και ρωτάς για διευκρίνηση;

Τελευταίες ερωτήσεις για σήμερα απο μένα:

1. Αφου αντιλαμβάνομαι τι ενοείς με το "λίγοι ξέρουν ποιοι βρίσκονται πίσω από τις κουκούλες" έχει υπάρξει ποτέ αντίδραση αναρχικών σε πράξη ενός ατόμου; Γιατί να βάλει σε κίνδυνο ενας μπάτσος την ζωή ενός άλλου μπάτσου;
2. Γιατι τα μυνήματα - συνθήματα των αντιεξουσιαστων διακατέχονται απο ακραίο μίσος , φανατισμό, ρατσισμό, έλειψη ανθρωπιάς, τρομοκρατία;
3. H πλειοψηφία του κόσμου γιατί αντιτίθεται στον αναρχισμό;

Σέβομαι τις αρχές και την διαφορετικότητά σου και σε ευχαρηστώ για τον κόπο σου να απαντάς κάθε φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Καταρχήν είναι δυνατόν να ξεχωρίσεις την δημόσια περιουσία απο την ιδιοτική; Ακόμα περισσότερο η καταστροφή δημόσιας περιουσίας σταματά όταν απειλήται η ζωή κάποιου ή προέχει η ιδεολογία ως ανώτερο αγαθό έναντι της σωματικής ακεραιότητας;
Ένα υπουργείο είναι ιδιοτική περιουσία;Τι ερώτηση ήταν αυτή;Άκυρο,δεν απαντω καν στο υπόλοιπο.

Άν κρίνεται επιβεβλιμένη η αντίδραση του κράτους στον αναρχισμό τότε ποια κατα την αποψή σου η ηπιότερη μορφή κρατικού ελέγχου πάνω σε κάτι που όπως λες αναγνωρίζει ως παράνομο;
Χαχαχχαα δεν θα κάτσω να προτείνω καταστάσεις στον αντίπαλό μου...

Πότε επιχείρησαν ειρηνική πορεία οι αναρχικοί;
Ήσουν εκεί και ξες;;Και ναι,ως τι ήσουν;

Αφού οπως λες οι αναρχικοί ταράζονται στο μάτι απο την αμφίεση, τον οπλισμό,το ύφος και τα λόγια των ΜΑΤ γιατί να μην ισχύει και το αντίστροφο;
Πες μας τώρα πως τα ΜΑΤ φοβούνται.. Αφου δέχεσε πως οι αναρχικοί εχουν σκοπό τις ζημιές τι είδους ειρηνική πορεία προγραμματίζουν;Δεν δέχτηκα ουδέποτε πως έχουν ως σκοπό τους κάτι τέτοιο.Μέσο συμβολικής αντίδρασης είναι.Και εννοείται πως αυτά σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσης συμβαίνουν,και σε πληροφορώ πως δεν είναι προσχεδιασμένα.

Η δικαιοσύνη έιναι μια οπως και να την πεις.Μπα...Άλλο η εξουσία (Δικαιοσύνη=>δικαστήρια,μπάτσοι,κτλ) και άλλο η απλή λέξη δικαιοσύνη..Γιατί σαν εξουσία είναι μη αποδεκτή,αφού από πίσω της παίζονται κυβερνητικές συνομοσίες.Τώρα η απλή της έννοια είναι καθαρά υποκειμενική και αναλόγω τις περιστάσεις ορίζεται.

Ερώτηση 1 : Σε καμία περίπτωση δεν την βάζει..Ξέρει που πάει και τι κάνει.Η κατασκοπία είναι μεγάλη τέχνη και τα μπατσόνια τη γνωρίζουν καλά.

Ερώτηση 2 : Ακραίο μίσος;Έζησες χούντα;Ή έστω θυμάσαι τίποτα συνθήματα από εκείνη την εποχή;Αμα καταλάβεις τι σε λέω,τότε θα δεις γιατί διακρίνεις ακραίο μίσος.Ο φανατισμός μπορεί και να παίζει,αλλά τρομοκρατία σε καμία περίπτωση.Τρομοκρατία αγαπητέ είναι οι συμμορίεςτων μπάτσων στις γωνίες τα βράδια...Ερώτηση 3 : Φοβόμαστε ό,τι δεν γνωρίζουμε.Και ό,τι φοβόμαστε το απορρίπτουμε. , συνεπώς ό,τι δε γνωρίζουμε,το απορρίπτουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεν θα περιμένατε φυσικά να λείψω κι εγώ από αυτήν τη συζήτηση, μάλιστα σας εγκαλώ που δεν με ειδοποιήσατε νωρίτερα. :P

Για να μην κάνω λοιπόν κι εγώ σαν το Χάος, όταν προσπαθεί ν' απαντήσει (απορώ πώς τον ανέχεστε ακόμη αυτόν τον τύπο μέσα στο στέκι:D) θα προσπαθήσω να γράψω επιγραμματικά τη γνώμη μου για το θέμα. Τα γαλόνια που έχω αποχτήσει στο λεγόμενο "χώρο", μου επιτρέπουν να μιλώ από εμπειρία και όχι στον αέρα.

1) Η αντίθεση των αναρχικών σε κάθε μορφή εξουσίας με βρίσκει πολιτικά και φιλοσοφικά απολύτως σύμφωνο. Συνήθως δε, συμφωνώ με τις ιδεολογικές τους αναλύσεις. Ωστόσο, ποτέ κανείς από αυτούς δεν μου έδωσε μια ρεαλιστική πρόταση για το πώς και από ποιους θα μπορούσε να εφαρμοστεί αυτή η ιδεολογία στην πράξη. Συνεπώς, βλέπω αντίθεση, αλλά πολύ σπάνια κάποια θέση.

2) Ένα σύστημα που βασίζεται σε εξουσιαστικές δομές, είναι εξ ορισμού βίαιο, συνεπώς υποθάλπει τη βία, διδάσκει τη βία, είναι βία. Άρα, κάθε βίαιη αντίδραση, όχι μόνο δεν το απειλεί, αλλά αντιθέτως το ταΐζει και το γιγαντώνει, με την ίδια λογική που το λάδι ανάβει τη φωτιά. Η δράση των "αναρχικών", όπως έχει καταγραφεί στη δημόσια συνείδηση, μόνο καλό κάνει στο σύστημα, αφού του δίνει τον απαιτούμενο "εσωτερικό εχθρό" και τη δικαιολογία της "προστασίας" (αλλού το λεν "νταβατζιλίκι":P) των φιλειρηνικών πολιτών. Συνεπώς, ισχύει αυτό που λένε οι κνίτες "Κουβαλούν νερό στο μύλο του συστήματος".

3) Ο απλούστερος τρόπος να αποδυναμώσεις την όποια εξουσία, είναι να μην την αποδεχτείς και να αρνηθείς να την αναγνωρίσεις. Αυτό το όπλο λέγεται "Το σπαθί της Απιστίας" και συνοψίζεται στην απλή φράση "Δεν σε πιστεύω, δεν υπάρχεις". Θυμηθείτε ότι ο Γκάντι νίκησε την σιδηρόφραχτη Βρετανική Αυτοκρατορία, με γυμνά χέρια, εκεί που δεκάδες ένοπλες εξεγέρσεις είχαν αποτύχει οικτρά.

4) Ο Παζολίνι, παραφράζοντας το θείο μου το Μαρκήσιο, έχει πει στην ταινία "120 Μέρες στα Σόδομα": "Εμείς οι φασίστες, είμαστε οι μεγαλύτεροι αναρχικοί, γιατί δεν αναγνωρίζουμε την εξουσία κανενός, μέχρι να επιβάλουμε σε όλους τη δική μας". Σοφότατο. Πολλοί από τους "αναρχικούς" που έχω γνωρίσει στη ζωή μου (και πιστέψτε με είναι ουκ ολίγοι) μου επιβεβαίωσαν την αξία του παραπάνω ρητού. Με τρομάζει η ιδέα πως τόσο βίαιοι άνθρωποι, που δεν επιδεικνύουν κανένα σεβασμό σε οτιδήποτε, θα καταρρίψουν κάποτε την υπάρχουσα εξουσία. Ποιος με διαβεβαιώνει πως θα σεβαστούν ξαφνικά τα δικαιώματα των υπολοίπων;

5) Είναι γνωστό στο "χώρο" το παρακάτω ρητό, ως αποτέλεσμα εμπειρίας γενεών: "Οι αναρχικοί, όταν μπουν στην παραγωγή γίνονται οι σκληρότεροι προϊστάμενοι και τα καταπιεστικότερα αφεντικά". Το έχω συζητήσει με πολλούς και όλοι όσοι ξέρουν άτομα, συμφωνούν με αυτό.

6) Είναι πολύ μεγάλη κουβέντα να δηλώσει κανείς "αναρχικός" ή καλύτερα "αντιεξουσιαστής". Το να αρνείσαι την εξουσία, σημαίνει πρωτίστως να αρνείσαι και τη δική σου, όταν μπορείς να την ασκήσεις. Αυτό σημαίνει πως το να γίνει κανείς αναρχικός, είναι ένας προσωπικός μυητικός δρόμος, που πιστέψτε με, δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα. Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία και αυτήν την απαιτούμενη αρετή δεν την έχω δει ακόμη. Θέλει πάνω απ' όλα, να ξεπεράσει κανείς τα στενά όρια του "Εγώ" του, πράγμα εξαιρετικά δύσκολο.

7) Η φιλοσοφική μου στάση απέναντι στο ζήτημα της εξουσίας, όπως έχω άλλωστε ξαναγράψει, είναι η εξής (από έναν Κινέζο μοναχό): "Ο Πόθος δημιουργεί ανάγκη για Εξουσία και η Εξουσία προδιάθεση για Έγκλημα"

Ελπίζω μην μπει τώρα ο Χάος και μας πεθάνει στα κατεβατά, ο Μπακούνιν να μας φυλάει:hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
diotima δεν θεωρώ οτι απαντάς παρα μόνο προσπερνάς τις ερωτήσεις μου :mad:. Θα σταθώ μόνο σε ορισμένα σημεία όμως :).

- Έχεις αποδεχτεί την καταστροφή δημόσιας περιουσίας ( δηλαδή την απο κοινού περιουσία ιδιωτών) και πιστεύεις πως οι αντιεξουσιαστές πραγματοποιούν ειρηνικές διαδηλώσεις - πορείες για τα δίκαια αιτηματά τους ; ( ποια είναι; ) .
- Ο αναρχικός χώρος δεν δεχετε την αρμοδιότητα των δικαστηρίων , αν κατάλαβα σωστά, αλλα συμετέχει όπως έχεις πει απαιτώντας τα δικαιώματα κάθε πολίτη. Γιατί αυτή η επιλεκτική στάση; Γιατί καταφεύγουν σε απεργείες πείνας αφού πιστεύουν στον δυναμικό και όχι παθητικό αγώνα; Εγώ αν χτυπήσω έναν αναρχικό θα απαλαχτώ απο τις κατηγορίες λόγω διαφορετικής ιδεολογίας και ίσης μεταχείρισης;
- Επιμένω να σχολιάσεις το γεγονός οτι ουδέποτε καταδικάστηκε αναρχικός για τις βίαιες ή άλλες λανθασμένες πάξεις του απο ομοιδεάτες του αναρχικούς. Κάθε ομάδα αποβάλει τα σαθρά της μέλη, ο αντιεξουσιαστικός χώρος έχει μόνο "καλούς";
- Θα ήθελα πολύ να με πληροφορήσεις για την στάση των ελλήνων αναρχικών απέναντι στην εκκλησία και τους θεσμούς της. Γιατί ευχόντουσαν "καλό θάνατο" με λιγότερο κόσμιο τρόπο φυσικά στον πρώην αρχιεπίσκοπο;

Καλώς το χάος και την πολυτιμη όσο και μπερδεμένη , όπως πάντα , συμβολή του στην συζήτηση.:P Απολογούμε μάλιστα για το γεγονός της μη πρόσκλησης απαντώντας οτι .....φταίει ο ΟΤΕ :D

Θα προσπαθήσω να μιλήσω και εγώ απο προσωπική εμπειρία μέσα απο διαλόγους μου και γνωριμίες με άτομα του χώρου. Θα απαντάω λοιπόν το ίδιο επιγραμματικα αλλα και εκλαικευμένα μπας και βάλω "τάξη στο χάος" :P

1. Συμφωνώ με την ανάγκη ύπαρξης της αναρχικής ιδεολογίας. Διαφωνώ όμως με το σύνολο σχεδόν των εκφραστών της. Δεν είμαι οπαδός της εξουσίας , ούτε της αντιεξουσίας αλλα της αρμονίας των πολιτικών ιδεών. Στην φύση, στο σύμπαν δεν υπάρχει άναρχο "σώμα" που να μην αλληλεπιδρά με τα άλλα , όμως παράλληλα η αύξηση της εντροπίας είναι ακλόνητη αρχή. Άς παραδειγματιστούμε.

2. Ακριβώς αυτό είναι που δεν καταλαβαίνουν οι αντιεξουσιαστές. Οτι το σύστημα με τον τρόπο που λειτουργούν εδραιώνεται πιο βαθιά (βλέπε τρομονόμος). Γεγονός που με βάζει σε σκέψεις για την μεταξύ τους σχέση. Κατα τα άλλα το αναλύεις τέλεια!:clapup:

3. Το αστείο είναι πως αυτή την τακτική ακολουθεί το κράτος απέναντι στους "γνωστούς - άγνωστους". Τους αγνοεί τον περισσότερο καιρό ενω θα μπορούσε εύκολα να γεμίσει φυλακές με αναρχικούς και να τους περιθωριοποιήσει όπως έχει κάνει με άλλες ομάδες. Παράλληλα όμως θα δημιουργούσε ήρωες και ιστορικές μνήμες σε ένα εξ ορισμού πλέον κίνημα.

4. Συμφωνώ χωρίς σχόλια. :beer:

5. Εγω θα επιμήνω όπως και χθές πως οι αναρχικοί στην οργανωσή τους είναι κέρβεροι. Αποκλείουν εντελώς άτομα απο ορισμένες ομάδες, καταγράφουν πρόσωπα και συμπεριφορές, έχουν ιδιαίτερο μένος και καταδικνύουν στα μέλη τους ορισμένα κοινωνικά σύνολα ως άλλους Εβραίους ή τσιγγάνους θυμίζοντας ετσι απολυταρχικά καθεστώτα.

6. Η αλήθεια έιναι πως γίνεται κατάχρηση του όρου "αναρχικός". Τον διεκδικούν άτομα που μόνο απο συνήθεια τους αποδίδεται πλεον χάρην ευκολίας συζητήσεως και ομαδοποίσησης. Προσωπικά θεωρώ πως ο αναρχισμός έρχεται να συμπληρώσει αρετές που ήδη προυπάρχουν σε ένα άτομο. Ο χριστός Θεωρείται μάλιστα ο μεγαλύτερος αναρχικός, μην ξεχνάμε προκάλεσε τις περισσότερες κοινωνικές επαναστάσεις με τις ιδέες του σε καιρούς βασιλείας, βασανιστηρίων, διωγμών με κεντρικό σύνθημα την ελευθερία συνηδείσεως και επιλογών.

Κάτι μου λέει θα τα ακούσω πάλι ομαδικός :whistle:.
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Φίλε Phalanx κάνεις κάποιες ωραίες ερωτήσεις (περί σημαίας, θρησκείας και βίας από τους αναρχικούς).

Αλλά από ότι κατάλαβα μπερδεύεις την αναρχική θεωρία με τη τυφλή βία μερικών μικροαστών αναρχικών οι οποίοι σε λίγα χρόνια θα βρουν τη δουλίτσα τους και θα ανοίξουν το μαγαζάκι τους. Ο ατομικιστικός αναρχισμός αυτών των ανθρώπων είναι όντως εκνευριστικός. Αναρχία αν ξέρεις δεν είναι σπρέυ και κάψιμο σημαίας αλλά η προσπάθεια να βάλεις τον άνθρωπο να σκεφτεί την κοινωνικές ευθύνες του και να μην υπάρχει εξουσία από άνθρωπο σε άνθρωπο. Μπορέι να σου φαίνεται παράλογο αυτό αλλά απλώς είσαι γαλουχημένος (όπως και εγώ άλλωστε) από τις αστικές αξίες του ατομικισμού. Το αν θα γίνει ποτέ δε με ενδιαφέρει εμένα προσωπικά. Αρκεί που υπάρχει σαν όραμα για κάτι καλύτερο :)

Τεσπα. Αναρχικό θεωρώ κάποιον που έχει διαβάσει λίγο αναρχική θεωρία και όχι το κάθε καταπιεσμένο 20ρη. Ας πάει στο γήπεδο να τα σπάσει.

Ως προς τις ερωτήσεις:
1) Ο γυαλάκιας αστυνομικός ο οποίος χωρίς τη στολή δε θα τολμούσε να με κοιτάξει στα μάτια για να μη τις αρπάξει γιατί με κοιτάει με μισό μάτι το βράδυ και προσπαθεί να μου τι πει;
2) Τα ματ γιατί έσπασαν στο ξύλο τον Κύπριο στη Θεσ/νικη;
3) Γιατί τα καλόπαιδα της Χρυσής Αυγής πετάχτηκαν μέσα από της γραμμές της αστυνομίας σε πρόσφατα γεγονότα;
4) Γιατί έκαναν να πιάσουν και εγώ δε ξέρω πόσα χρόνια μερικά καλόπαιδα της Χρυσής Αυγής (Περίανδρος νομίζω λεγόταν)

Για να μη μπερδεύουμε τον αναρχισμό με το φασισμό. Η βια σαν οργανικό κομμάτι της θεωρίας είναι στο φασισμό. Ο αναρχισμός δεν δέχεται αβίαστα τη βία σα μοναδικό μέσο επίλυσης των προβλημάτων.

Αν θέλουμε να κατακρίνουμε μια θεωρία από τις πράξεις κάποιων ακολούθων ας το κάνουμε. Απλώς όλα θα αποδειχτούν χάλια...

Υ.Γ. Δεν είμαι αναρχικός (ακόμη τουλάχιστον). Μόλις το τελευταίο μήνα ξεκίνησα να διαβάζω αναρχικούς θεωρητικούς... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top