Ανασφάλειες και Συμπλέγματα

fissalida

Νεοφερμένος

Η fissalida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ναι,ναι....
Καθε φορα που διαπιστωνουμε κατι τετοιο λεμε <<ξεπερασε το>>.
Το θέμα ειναι πως!!!!
Ριξτε καμια ιδεα....
<<εκτος του μην το σκεφτεσαι!>>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αν μας πεις για ποιο πράγμα έχεις κόμπλεξ, ίσως σε βοηθήσουμε να το ξεπεράσεις...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tserno

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
fissalida δώσε περισσοτερες πληροφορίες...
Καθε κομπλεξαρισμα εχει διαφορετική αντιμετώπιση:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
fissalida δώσε περισσοτερες πληροφορίες...
Καθε κομπλεξαρισμα εχει διαφορετική αντιμετώπιση:hmm:

Στην ουσία όμως όλα τα ίδια είναι. Πρέπει να ξεχάσεις κάτι παγιωμένο στις αντιλήψεις σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω οτι ένα κόμπλεξ ξεπερνιέται πάρα πολύ δύσκολα. Μπορείς να το κάνεις να μη φαίνεται στους άλλους αλλά στην ουσία υπάρχει ακόμη μέσα σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λοιπόν το κόμπλεξ το βλέπεις απο μόνος σου μπορεί να τραβάει μπλούζες μια γυναίκα για να μην φένετε ότι είναι παχιά και ξαυνικά διαπιστώνει ότι μετά απο χρόνια ακόμα το κάνει ακομα και άν είναι ικανοποιημένη με το σώμα της.... δεν της λές έχεις κόμπλεξ απλά της λές ότι είναι ωραίο να φένετε και την παροτρίνεις σε μπλούζες που δεν τραβιούντε....


Η ένας άντρας έχει πάντα την εμονή να ρωτάει πώς ήταν μετά το σέξ, απλά κράξε περισσότερο και δώστου την απάντηση ... μα καλά εδώ μας άκουσε η πόλη και εσύ ακόμα δεν κατάλαβες; έτσι μια δύο το κόβει....

Βασικά όλα είναι θέμα μικρών πρακτικών λύσεων, το κόμπλεξ κόβετε φτάνει να βρείς έναν τρόπο να αντικαταστήσεις για λίγο αυτό που κάνει με κάτι άλλο παρόμιο, για μένα το κόμπλεξ είναι απλά κάτι που οι άλλοι άθελα τους να μας το προκάλεσαν, απλά το ξεχνάς και προχωράς ....

Για μένα είναι κακό να λές στον άλλον το κόμπλεξ του, ακόμα και άν το αναφέρει ότι είναι π.χ. χάλια λές κάτι να τον κολακέψεις έτσι περνάει σιγά σιγά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Ανάλογα το κόμπλεξ...

Αν είναι κόμπλεξ σαν αυτά που είπαν οι προλαλήσαντες, εγώ προσπαθώ να πω στον άλλον, ότι δεν έχει σχέση αυτό που λέει με την πραγματικότητα. Αν και στην τελική νομίζω πως αυτό δε λειτουργεί και τόσο, γιατί είναι μέσα στο μυαλό του άλλου.

Υπάρχουν όμως και τα κόμπλεξ, π.χ. κατωτερότητας, που κάποιος μόλις βρεθεί σε θέση ισχύος, βγάζει όλη του την κακία και το μίσος και γίνεται βασιλικότερος του βασιλέως... Ε εκεί είναι "ανίατες" περιπτώσεις και δεν ασχολούμαι καν, για να τον βοηθήσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fissalida

Νεοφερμένος

Η fissalida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
A,δε μιλουσα για μενα,μαλλον το έβαλα σε λάθος ενότητα.
Εγώ θέλω να πιστεύω οτι εχω ξεπεράσει τα δικά μου.Γενικά μιλαω,τι να πει κανείς σε κάποιον που έχει κόμπλεξ πχ...οτι δεν έχει χιούμορ(και όντως δεν εχει,λεω ενα πρόχειρο παραδειγμα)εκτος του <<ελα μωρε,μη δινεις σημασια>> γιατι αυτο δε βοηθαει καθολου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
τι να πει κανείς σε κάποιον που έχει κόμπλεξ πχ...οτι δεν έχει χιούμορ(και όντως δεν εχει,λεω ενα πρόχειρο παραδειγμα)εκτος του <<ελα μωρε,μη δινεις σημασια>> γιατι αυτο δε βοηθαει καθολου...


Θα μπορούσε να πει την αλήθεια με όμορφο τρόπο και να τον βοηθήσει.
Το να του πεις.. ναι έχεις χίουμορ είναι ψέμα
το να πεις έλα μην δίνεις σημασία, είναι επίσης ψέμα γιατί όλοι οι άλλοι δίνουν σημασία γιαυτό και δημιουργήθηκε το κομπλεξ

αυτό που θα έλεγα εγώ είναι...
ναι είναι γεγονός ότι το χιούμορ δεν είναι το φόρτε σου και το δυνατό σου κομμάτι αλλά μπορείς να το βελτιώσεις αν σε ενδιαφέρει.
Απ την άλλη, το χιούμορ δεν είναι το μοναδικό πράγμα που κάνει έναν άνθρωπο ενδιαφέρον. Είναι για παράδειγμα και η κοινωνικότητα του και εσύ είσαι ιδιαίτερα κοινωνικός άνθρωπος με κατανόηση στο πρόβλημα του άλλου.


Κοινώς... αποδέχεσαι το πρόβλημα του άλλου ως πρόβλημα όντως
Τον εμψυχώνεις ότι είναι ικανός να το αλλάξει αν θέλει
Του δείχνεις τα άλλα του προτερήματα για να του ανεβάσεις το ηθικό ώστε να βρει δύναμη να αλλάξει αυτό που θέλει και να γίνει όντως καλύτερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Τον τελευταιο καιρο, εχω αρχισει να γινομαι κι εγω ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΑΝΑΣΦΑΛΗΣ :redface:
Οποτε ειπα να ανοιξω ενα θεματακι οπου ολοι θα μοιραζομαστε κατα καποιον τροπο τα κομπλεξ μας.. ωστε να νιωσουμε καλυτερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άλλο Φρούτο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σήψη,κατάντια,παρακμή. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Είμαι τόσο καλός στο κρεβάτι όσο νομίζω;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Πλέον δεν έχω κομπλεξ. Είμαι υπέροχη και το γνωρίζω. *smug*

Feel better yet?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Καμμία πλέον. Τις έχω ξεπεράσει όλες τα τελευταία χρόνια, με βοήθησαν πολύ και οι γυναίκες που είναι το μόνο φύλο που εκτιμώ και σέβομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,799 μηνύματα.
Η μεγαλύτερή μου ανασφάλεια είναι μήπως φανούν οι ανασφάλειές μου. Γι' αυτό λέω ότι δεν έχω καμιά και καθαρίζω. 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Δυστυχως εχω και εγω πολλες ανασφαλειες...ειναι πολυ δυσκολο να ξεπεραστουν!! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
δεν εχω, δεν χρειαζεται να εχω δηλαδη γιατι μου αρεσει που κανω λαθη, που δεν ειμαι τελειος,
που ειμαι ισως απο τους τελευταιους σε διαφορα.
Πολυ κουραστικο να εισαι αψογος σε οτιδηποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Complex,μια λέξη που έχει μια αρνητική χροιά στην ελληνική.
Υπάρχουν πολλά,το Messiah Complex,το Hero Complex.
Αλλά αυτό που μου κάνει μεγάλη αίσθηση είναι ενα καινούργιο complex,απο την σειρά House.(δεν είναι επίσημο complex:P)
Οπου ο Wilson απευθυνόμενος στον House του λέει:"Εσύ έχεις το Rubik's Complex,έχεις ανάγκη να λύσεις τον γρίφο με οποιοδήποτε κόστος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Εγω περπατουσα σημερα σε ενα δρομο [λεμε τωρα] και επεσα πανω σε εναν ακομπλεξαριστο,ωριμο,μονοθαλμο [φοραγε το πατς του πειρατη!!] τυπο που ειρωνευοταν εναν αλλο που ειχε μισο χερι...Και ο μισοχερης τον αποκαλεσε "Πολυφημο" [οχι για τη φημη του ]...Ποιος εχει το κομπλεξ;Μπερδευτηκα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

veroniCa^

Νεοφερμένος

Η veroniCa^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ρε παιδιά όμως δεν βοηθάτε! Μια βοήθεια πώς να τα ξεπεράσουμε κανείς! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Ρε παιδιά όμως δεν βοηθάτε! Μια βοήθεια πώς να τα ξεπεράσουμε κανείς! :P

Αυτό που χρειαζόμαστε όλοι μας για να ξεπεράσουμε ανασφάλειες και κόμπλεξ είναι ένας άνθρωπος που εκτιμάμε και εμπιστευόμαστε. Από αυτόν τον άνθρωπο μπορούμε να ακούσουμε την αλήθεια, αν είμαστε υπερβολικοί, αν όντως χαίρουμε βελτίωσης ή αν πρέπει να απευθυνθούμε σε επαγγελματία:D....

Πλέον δεν έχω ανασφάλειες και παλεύω ενάντια στα κόμπλεξ μου( τα άτιμα είναι δύσκολο να τα νικήσεις) με έναν σύμμαχο και τον ευχαριστώ πολύ γ αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top