Ανεμβολίαστοι συγγενείς. Τι κάνουμε;

Kassiopi

Νεοφερμένος

Η Kassiopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Γεια σε όλους!

Περιμένω σε περίπου τρεις εβδομάδες να κάνω τη δεύτερη δόση του εμβολίου και έτσι να είμαι (όσο το δυνατόν) πιο προστατευμένη από τον ιό. Το θέμα μου είναι το εξής: περί τα μέσα Αυγούστου θα επισκευθούμε για κάποιες εβδομάδες μαζί με τον άντρα μου τους γονείς μου (μένουμε σε άλλη πόλη και έχω να τους δω από τότε που ξεκίνησε η πανδημία οπότε αφού έχουν εμβολιαστεί όλοι είπαμε να το τολμήσουμε και επίσης θα βαφτίσω τη μικρή του αδερφού μου). Ο άντρας μου που ανήκει σε ευπαθή ομάδα έχει εδώ και καιρό εμβολιαστεί πλήρως. Το ίδιο και οι γονείς μου. Οκ ως εδώ. Το θέμα είναι ότι στο σπίτι μπαινοβγαίνουν συνέχεια συγγενείς των οποίων η συντριπτική πλειοψηφία ανήκει στην ομάδα των "ψεκασμένων" καθώς δε φοβούνται απλώς τα εμβόλια αλλά δεν το κάνουν γιατί πιστεύουν ότι θα μας περάσουν τσιπάκι και όλα αυτά τα ωραία. Επίσης, δεν φυλάγονται καθόλου (μάσκα, κ.λ.π.) και γενικότερα είναι χύμα στο κύμα (μία θεια μου νόσησε κιόλας). Μπορεί να είμαι υπερβολική αλλά πραγματικά δεν θέλω καθόλου να έρθω σε επαφή μαζί τους για αυτό το λόγο καθώς αν ο άντρας μου νοσήσει (έχει χρόνιο αυτοανοσο νόσημα) δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί παρόλο που έχει κάνει το εμβόλιο. Το πρόβλημα είναι ότι θα μένουμε στο σπίτι των δικών μου (και για να σας προλάβω δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα να μείνουμε αλλού, είναι το πρώτο που σκέφτηκα) όπου αυτοί έρχονται συχνά και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ όλο αυτό. Μου έχει προκαλέσει αρκετό άγχος. Πραγματικά θυμώνω με τους δικούς μου που τους αφήνουν να μπαινοβγαίνουν έτσι αλλά από την άλλη δεν μπορώ να τους κάνω κουμάντο ποιούς θα βάλουν μέσα στο σπίτι τους. Ιδιαίτερα τώρα με τις μεταλλάξεις έχω αγχωθεί ακόμα πιο πολύ. Πως θα το χειριζόσασταν εσείς (το να μην πάω καθόλου δεν παίζει).
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,400 μηνύματα.
Γεια σε όλους!

Περιμένω σε περίπου τρεις εβδομάδες να κάνω τη δεύτερη δόση του εμβολίου και έτσι να είμαι (όσο το δυνατόν) πιο προστατευμένη από τον ιό. Το θέμα μου είναι το εξής: περί τα μέσα Αυγούστου θα επισκευθούμε για κάποιες εβδομάδες μαζί με τον άντρα μου τους γονείς μου (μένουμε σε άλλη πόλη και έχω να τους δω από τότε που ξεκίνησε η πανδημία οπότε αφού έχουν εμβολιαστεί όλοι είπαμε να το τολμήσουμε και επίσης θα βαφτίσω τη μικρή του αδερφού μου). Ο άντρας μου που ανήκει σε ευπαθή ομάδα έχει εδώ και καιρό εμβολιαστεί πλήρως. Το ίδιο και οι γονείς μου. Οκ ως εδώ. Το θέμα είναι ότι στο σπίτι μπαινοβγαίνουν συνέχεια συγγενείς των οποίων η συντριπτική πλειοψηφία ανήκει στην ομάδα των "ψεκασμένων" καθώς δε φοβούνται απλώς τα εμβόλια αλλά δεν το κάνουν γιατί πιστεύουν ότι θα μας περάσουν τσιπάκι και όλα αυτά τα ωραία. Επίσης, δεν φυλάγονται καθόλου (μάσκα, κ.λ.π.) και γενικότερα είναι χύμα στο κύμα (μία θεια μου νόσησε κιόλας). Μπορεί να είμαι υπερβολική αλλά πραγματικά δεν θέλω καθόλου να έρθω σε επαφή μαζί τους για αυτό το λόγο καθώς αν ο άντρας μου νοσήσει (έχει χρόνιο αυτοανοσο νόσημα) δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί παρόλο που έχει κάνει το εμβόλιο. Το πρόβλημα είναι ότι θα μένουμε στο σπίτι των δικών μου (και για να σας προλάβω δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα να μείνουμε αλλού, είναι το πρώτο που σκέφτηκα) όπου αυτοί έρχονται συχνά και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ όλο αυτό. Μου έχει προκαλέσει αρκετό άγχος. Πραγματικά θυμώνω με τους δικούς μου που τους αφήνουν να μπαινοβγαίνουν έτσι αλλά από την άλλη δεν μπορώ να τους κάνω κουμάντο ποιούς θα βάλουν μέσα στο σπίτι τους. Ιδιαίτερα τώρα με τις μεταλλάξεις έχω αγχωθεί ακόμα πιο πολύ. Πως θα το χειριζόσασταν εσείς (το να μην πάω καθόλου δεν παίζει).
Τιποτα δεν κανεις.Πας κανονικα και συναστρεφεσαι με τους συγγενεις σου.Δεν φταις εσυ σε τιποτα.Ετσι και αλλιως ειδικα αμα ειναι μιας μεγαλης ηλίκιας θα βρεθουν σε μεθ αρκετα συντομα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Φοράτε στολές χημικού πολέμου. :popcorn:
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Μπορείς απλώς να ζητήσεις από τους συγγενείς να καθίσουν στη αυλή ή στο μπαλκόνι και ο άνδρας σου να μένει μέσα για να προφυλαχθεί από αυτούς. Τώρα ο άνδρας σου δεν βγαίνει έξω για δουλειές και δεν συναντά πολλούς άνθρωπους που θα μπορούσαν να μεταδώσουν τον ιό, ε τότε ανάλογο ρίσκο θα πάρεις με τους συγγενείς που έρχονται για επισκέψεις. Ή θα μπορούσες να ζητήσεις από τους γονείς σου να πηγαίνουν στα σπίτια των συγγενών σου αντί να έρχονται στο σπίτι των γονιών σου.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Είτε θα απαιτήσεις από τους γονείς σου να μην έρχονται σπίτι οι ψεκασμένοι είτε δεν πας. Μαύρο άσπρο είναι. Αν θέλουν να σας δουν θα κάνουν τη θυσία λίγες μέρες.
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
απλα δεν ερχονται οι ψεκες
εισαι πιο σημαντικη για τους γονεις σου απο οτι οι ψεκασμενοι συγγενεις σου
ασε και εγω εχω ψεκασμενους συγγενεις και δεν καταλαβαινουν τπτ ...τους την ειπα και απο τοτε δεν μου εχουν στειλει ουτε μνμ
 

Kassiopi

Νεοφερμένος

Η Kassiopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Είτε θα απαιτήσεις από τους γονείς σου να μην έρχονται σπίτι οι ψεκασμένοι είτε δεν πας. Μαύρο άσπρο είναι. Αν θέλουν να σας δουν θα κάνουν τη θυσία λίγες μέρες.
Δε μπορώ να πω ότι έχεις άδικο. Στο τέλος μάλλον κάτι τέτοιο θα γίνει και θα φαγωθούμε...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ασε και εγω εχω ψεκασμενους συγγενεις και δεν καταλαβαινουν τπτ ...τους την ειπα και απο τοτε δεν μου εχουν στειλει ουτε μνμ
Μου φαίνεται ότι αν πάμε κάπως έτσι θα γίνει. Και εγώ πραγματικά σκοτίστηκα αν δε μου ξαναμιλήσουν αλλά όλο αυτό θα έχει αποτέλεσμα στους δικούς μου που δυστυχώς δίνουν σημασία...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τώρα ο άνδρας σου δεν βγαίνει έξω για δουλειές και δεν συναντά πολλούς άνθρωπους που θα μπορούσαν να μεταδώσουν τον ιό, ε τότε ανάλογο ρίσκο θα πάρεις με τους συγγενείς που έρχονται για επισκέψεις.
Δεν είναι το ίδιο γιατί εκτός σπιτιού (και ιδιαίτερα σε κοινόχρηστους χώρους που μαζεύονται άτομα) φοράμε μάσκα που όπως και να έχει προσφέρει μία προστασία. Μέσα στο σπίτι σου όμως δεν φοράς μάσκα.
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
αν επιτρεπεται πιο ειναι το μορφωτικο επιπεδο των συγγενων σ?
οχι γονιων
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Φοράτε στολές χημικού πολέμου. :popcorn:
Πες μου λίγο, όλο αυτό το ρεζιλίκι μόνο στην Ελλάδα και τη Γαλλία πάει να εφαρμοστεί ή το κάνουν κι άλλα Ευρωπαϊκά κωλοχανεία;
...τους την ειπα και απο τοτε δεν μου εχουν στειλει ουτε μνμ
Και πολύ καλά σου κάνανε!
 

Kassiopi

Νεοφερμένος

Η Kassiopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Δημοτικό και κάποιοι Γυμνάσιο
νταξει @Jack of Spades ?
που στενοχωρεθηκα που μου ελεγαν βλακειες οτι μας ψεκαζουν?
χωρις να θελω να κατεβασω το επιπεδο των ανθρωπων αλλα οσο λιγοτερη εκπαιδευση εχεις τοσο περισσοτερο πιστευεις οτι ολαα ειναι συνωμοσιες και εχεις αποψη για τα παντα
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Γεια σε όλους!

Περιμένω σε περίπου τρεις εβδομάδες να κάνω τη δεύτερη δόση του εμβολίου και έτσι να είμαι (όσο το δυνατόν) πιο προστατευμένη από τον ιό. Το θέμα μου είναι το εξής: περί τα μέσα Αυγούστου θα επισκευθούμε για κάποιες εβδομάδες μαζί με τον άντρα μου τους γονείς μου (μένουμε σε άλλη πόλη και έχω να τους δω από τότε που ξεκίνησε η πανδημία οπότε αφού έχουν εμβολιαστεί όλοι είπαμε να το τολμήσουμε και επίσης θα βαφτίσω τη μικρή του αδερφού μου). Ο άντρας μου που ανήκει σε ευπαθή ομάδα έχει εδώ και καιρό εμβολιαστεί πλήρως. Το ίδιο και οι γονείς μου. Οκ ως εδώ. Το θέμα είναι ότι στο σπίτι μπαινοβγαίνουν συνέχεια συγγενείς των οποίων η συντριπτική πλειοψηφία ανήκει στην ομάδα των "ψεκασμένων" καθώς δε φοβούνται απλώς τα εμβόλια αλλά δεν το κάνουν γιατί πιστεύουν ότι θα μας περάσουν τσιπάκι και όλα αυτά τα ωραία. Επίσης, δεν φυλάγονται καθόλου (μάσκα, κ.λ.π.) και γενικότερα είναι χύμα στο κύμα (μία θεια μου νόσησε κιόλας). Μπορεί να είμαι υπερβολική αλλά πραγματικά δεν θέλω καθόλου να έρθω σε επαφή μαζί τους για αυτό το λόγο καθώς αν ο άντρας μου νοσήσει (έχει χρόνιο αυτοανοσο νόσημα) δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί παρόλο που έχει κάνει το εμβόλιο. Το πρόβλημα είναι ότι θα μένουμε στο σπίτι των δικών μου (και για να σας προλάβω δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα να μείνουμε αλλού, είναι το πρώτο που σκέφτηκα) όπου αυτοί έρχονται συχνά και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ όλο αυτό. Μου έχει προκαλέσει αρκετό άγχος. Πραγματικά θυμώνω με τους δικούς μου που τους αφήνουν να μπαινοβγαίνουν έτσι αλλά από την άλλη δεν μπορώ να τους κάνω κουμάντο ποιούς θα βάλουν μέσα στο σπίτι τους. Ιδιαίτερα τώρα με τις μεταλλάξεις έχω αγχωθεί ακόμα πιο πολύ. Πως θα το χειριζόσασταν εσείς (το να μην πάω καθόλου δεν παίζει).
Καλησπερα!

Αρχικά πολύ λυπάμαι που τις διακοπές σου τις έχουν επισκιάσει προβληματισμοί, και μάλιστα σοβαροί καθώς ο άντρας σου είναι άτομο που ανήκει σε ευπαθή ομάδα και εικάζω πως έχει σημαντικά -μάλλον- θέματα υγείας.

Δεν έχει νόημα να πας κάπου και να νιώθεις τόσο πολύ άγχος ή να σαι διαρκώς σε επιφυλακή. Για τον απλούστατο λόγο ότι δεν θα χαλαρώσετε στιγμή και έτσι δεν θα περάσετε και καλά. Σίγουρα πρέπει να προσέχουμε, ειδικά οι των ευπαθών ομάδων. Από τη στιγμή που οι συνθήκες στο σπίτι δεν σου προσφέρουν την ασφάλεια που θες, τότε θα έλεγα πως έρχεσαι σε αδιέξοδο και είτε μην κατέβεις καθόλου είτε ζήτα να μην είναι οι υπόλοιποι. Το να πας υπό συνθήκες που δεν θες μόνο θα σε αγχώσει και ενδεχομένως να βγάλει γκρινια, τσακωμούς κτλ.

Ως προς την αντιμετώπιση, δηλαδή, συμφωνώ με τα όσα σου είπαν άλλα μέλη νωρίτερα και δεν έχω να προσθέσω κάτι. Δεν έχεις και πολλά να κανεις, ενταξει το να προσέχεις και να τηρείς τα μέτρα όταν ζεις με κάποιον στο ίδιο σπίτι και έχεις τόσο κοντινή επαφή δεν είναι αρκετό. Μια άλλη εναλλακτική θα ήταν να τους ζητάς να κάνουν σελφ τεστ. Αλλά σιγά μη δεχτούν αφού είναι αυτής της νοοτροπίας και σε δεύτερη φάση δεν είναι και 100% αξιόπιστο το αποτέλεσμα για διάφορους λόγους.

Ζόρικο το δίλημμα σου γενικά και σήμερα σκεφτόμουν ακριβώς το αντίθετο. Ότι θα μαι ξέγνοιαστη ακριβώς γιατί φεύγω για διακοπές αφού θα έχω κάνει και τη δεύτερη δόση. Οπότε δεν θα θέλα με τίποτα να ήμουν στη θέση σου.

Εύχομαι να βρεις κάποια λύση που θα νιώθεις να σας εξυπηρετεί και να περάσεις όμορφα :yes:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πες μου λίγο, όλο αυτό το ρεζιλίκι μόνο στην Ελλάδα και τη Γαλλία πάει να εφαρμοστεί ή το κάνουν κι άλλα Ευρωπαϊκά κωλοχανεία;

Και πολύ καλά σου κάνανε!

Η κάθε χώρα έχει το δικό της ρεζιλίκι. :hehe: Ζούμε πραγματικά σε μια χρονική περίοδο που πάει κόντρα σε πολλά ζητήματα της ανθρώπινης φύσης χάριν της καταπολέμησης μιας ίωσης. Αυτή η πραγματικότητα δεν έχει εθνικότητα ή θρησκεία. Η ζωή είναι ζωή σε κάθε χώρα. Το πρόβλημα είναι όταν μπλέκει η πολιτική σκέψη σε θέματα υγείας.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Γεια σε όλους!

Περιμένω σε περίπου τρεις εβδομάδες να κάνω τη δεύτερη δόση του εμβολίου και έτσι να είμαι (όσο το δυνατόν) πιο προστατευμένη από τον ιό. Το θέμα μου είναι το εξής: περί τα μέσα Αυγούστου θα επισκευθούμε για κάποιες εβδομάδες μαζί με τον άντρα μου τους γονείς μου (μένουμε σε άλλη πόλη και έχω να τους δω από τότε που ξεκίνησε η πανδημία οπότε αφού έχουν εμβολιαστεί όλοι είπαμε να το τολμήσουμε και επίσης θα βαφτίσω τη μικρή του αδερφού μου). Ο άντρας μου που ανήκει σε ευπαθή ομάδα έχει εδώ και καιρό εμβολιαστεί πλήρως. Το ίδιο και οι γονείς μου. Οκ ως εδώ. Το θέμα είναι ότι στο σπίτι μπαινοβγαίνουν συνέχεια συγγενείς των οποίων η συντριπτική πλειοψηφία ανήκει στην ομάδα των "ψεκασμένων" καθώς δε φοβούνται απλώς τα εμβόλια αλλά δεν το κάνουν γιατί πιστεύουν ότι θα μας περάσουν τσιπάκι και όλα αυτά τα ωραία. Επίσης, δεν φυλάγονται καθόλου (μάσκα, κ.λ.π.) και γενικότερα είναι χύμα στο κύμα (μία θεια μου νόσησε κιόλας). Μπορεί να είμαι υπερβολική αλλά πραγματικά δεν θέλω καθόλου να έρθω σε επαφή μαζί τους για αυτό το λόγο καθώς αν ο άντρας μου νοσήσει (έχει χρόνιο αυτοανοσο νόσημα) δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί παρόλο που έχει κάνει το εμβόλιο. Το πρόβλημα είναι ότι θα μένουμε στο σπίτι των δικών μου (και για να σας προλάβω δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα να μείνουμε αλλού, είναι το πρώτο που σκέφτηκα) όπου αυτοί έρχονται συχνά και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ όλο αυτό. Μου έχει προκαλέσει αρκετό άγχος. Πραγματικά θυμώνω με τους δικούς μου που τους αφήνουν να μπαινοβγαίνουν έτσι αλλά από την άλλη δεν μπορώ να τους κάνω κουμάντο ποιούς θα βάλουν μέσα στο σπίτι τους. Ιδιαίτερα τώρα με τις μεταλλάξεις έχω αγχωθεί ακόμα πιο πολύ. Πως θα το χειριζόσασταν εσείς (το να μην πάω καθόλου δεν παίζει).
Φτασαμε στο επίπεδο να μην μιλαμε σε συγγενης μας καθως δεν ειναι εμβολιασμενοι. Ακου να δεις εμενα ο καλυτερος φιλος μου δεν φοβαται τον Covid, ουτε μασκες, ούτε εμβόλιο ουτε τιποτα, εγω ειμαι το εντελώς αντίθετο. Παρολο αυτα βγαινω κανονικα μαζι του κάθε εβδομάδα. Μην απομακριμεις δικους σου ανθρωπους γιατι μετα τον cov8d θα εισαι μονη.
 

Kassiopi

Νεοφερμένος

Η Kassiopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Καλησπερα!

Αρχικά πολύ λυπάμαι που τις διακοπές σου τις έχουν επισκιάσει προβληματισμοί, και μάλιστα σοβαροί καθώς ο άντρας σου είναι άτομο που ανήκει σε ευπαθή ομάδα και εικάζω πως έχει σημαντικά -μάλλον- θέματα υγείας.

Δεν έχει νόημα να πας κάπου και να νιώθεις τόσο πολύ άγχος ή να σαι διαρκώς σε επιφυλακή. Για τον απλούστατο λόγο ότι δεν θα χαλαρώσετε στιγμή και έτσι δεν θα περάσετε και καλά. Σίγουρα πρέπει να προσέχουμε, ειδικά οι των ευπαθών ομάδων. Από τη στιγμή που οι συνθήκες στο σπίτι δεν σου προσφέρουν την ασφάλεια που θες, τότε θα έλεγα πως έρχεσαι σε αδιέξοδο και είτε μην κατέβεις καθόλου είτε ζήτα να μην είναι οι υπόλοιποι. Το να πας υπό συνθήκες που δεν θες μόνο θα σε αγχώσει και ενδεχομένως να βγάλει γκρινια, τσακωμούς κτλ.

Ως προς την αντιμετώπιση, δηλαδή, συμφωνώ με τα όσα σου είπαν άλλα μέλη νωρίτερα και δεν έχω να προσθέσω κάτι. Δεν έχεις και πολλά να κανεις, ενταξει το να προσέχεις και να τηρείς τα μέτρα όταν ζεις με κάποιον στο ίδιο σπίτι και έχεις τόσο κοντινή επαφή δεν είναι αρκετό. Μια άλλη εναλλακτική θα ήταν να τους ζητάς να κάνουν σελφ τεστ. Αλλά σιγά μη δεχτούν αφού είναι αυτής της νοοτροπίας και σε δεύτερη φάση δεν είναι και 100% αξιόπιστο το αποτέλεσμα για διάφορους λόγους.

Ζόρικο το δίλημμα σου γενικά και σήμερα σκεφτόμουν ακριβώς το αντίθετο. Ότι θα μαι ξέγνοιαστη ακριβώς γιατί φεύγω για διακοπές αφού θα έχω κάνει και τη δεύτερη δόση. Οπότε δεν θα θέλα με τίποτα να ήμουν στη θέση σου.

Εύχομαι να βρεις κάποια λύση που θα νιώθεις να σας εξυπηρετεί και να περάσεις όμορφα :yes:
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Βασικά το πιθανότερο ήταν να μην πάμε καθόλου αν δεν είχαμε την βάφτιση της μικρής του αδερφού μου (εγώ είμαι η νονά) κάτι που έχει ήδη δρομολογηθεί και δεν μπορώ να πω ξαφνικά ότι δεν θα πάω.
 

Kassiopi

Νεοφερμένος

Η Kassiopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Μην απομακριμεις δικους σου ανθρωπους γιατι μετα τον cov8d θα εισαι μονη.
Οι συγκεκριμένοι είναι από αυτούς τους συγγενείς που τηλεφωνιόμαστε μόνο στις γιορτές (και αν). Δεν υπάρχει (από μέρους μου) συναισθηματικό δέσιμο. Μένουμε και μακριά και έχουμε απομακρυνθεί αρκετά. Αν για παράδειγμα δεν μου ξαναμιλούσαν δεν θα με απασχολούσε καθόλου. Αν ήταν άνθρωποι που είχαμε ένα δέσιμο τότε θα μιλάγαμε υπό άλλους όρους. Εκεί μπορείς να κάνεις και μία κουβέντα με τον άλλο.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά πολλοί είναι διστακτικοί και το αναβάλλουν , λένε θα δούμε ..και λογικό είναι , αυτό δεν τους κάνει ψεκασμένους ειδικά άμα είναι και νέοι .
Τι να δούνε ακριβώς Αύρα;
Αυτό το να δούμε τους κάνει ψεκασμένους.
 

Kassiopi

Νεοφερμένος

Η Kassiopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Τι να δούνε ακριβώς Αύρα;
Αυτό το να δούμε τους κάνει ψεκασμένους.
Απλά λένε "ας το κάνουν οι άλλοι" δουλεύοντας ουσιαστικά για την πάρτη τους. "Αφού οι άλλοι θα κάνουν το εμβόλιο τότε εγώ δε χρειάζεται να το κάνω". Κάπως έτσι νομίζω σκέφτονται.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Απλά λένε "ας το κάνουν οι άλλοι" δουλεύοντας ουσιαστικά για την πάρτη τους. "Αφού οι άλλοι θα κάνουν το εμβόλιο τότε εγώ δε χρειάζεται να το κάνω". Κάπως έτσι νομίζω σκέφτονται.
Αρχικά χαίρομαι που εισαι απο τους ανθρωπους που αν και εμβολιασμενη ξερεις οτι μπορεις να κολλήσεις!! Με αλλα λογια δεν εισαι παπαγαλακι του Βασιλακοπουλου, Μητσοτάκη κτλ οπως μερικοι εδω μεσα που νομίζουν οτι με το εμβολιο είμαστε άτρωτοι.
Στο θεμα σου απλα φορα μασκα οσο μπορεις και καποια μια Α αποσταση. Ολα καλα θα πανε μην φοβασαι και κυρίως μην απομακρύνεις τα δικα σου ατομα!!
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
τζακ δεν ειμαι υπερ των λοκνταουν αλλα των εμβολιων
δεν ειμαι ατομο που γουσταρε τη καραντινα αλλα το ακριβως αντιθετο
το θεμα ειναι πιο βαθυ...θεωρουμε τον μεγαλυτερο εχθρο μας το εμβολιο ενω δεν ειναι
και να σου πω χεστηκα αν δεν μιλησω μαζι τους.... τους ειπα οτι απλα με ατομα που δεν βαζουν το μυαλο τους να σκεφτουν και να καταλαβουν οτι το εμβολιο θα τους βοηθησει δεν θελω καποια σχεση...ειναι τα ιδια ατομα που για ολα τους φταινε οι πολιτικοι και ειναι και προπονητες του καναπε..τι να συζητησω μαζι τους? ασε που επειδη ο πατερας μου εχει θεματα υγειας εμενα μου αρεσει που τους τη λεω γτ πολυ απλα θετουν τον πατερα μου σε κινσυνο αν και εμβολιασμενος
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top