Ανεξαρτησία της Σκωτίας

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30,534 μηνύματα.
Κάθε Λαός πρέπει να έχει το δικαίωμα του να αποφασίζει το μέλλον του. Η Σκωτία υποδουλώθηκε έπειτα από σκληρές μάχες. Ο Λαός της Σκωτίας, ένας ξεχωριστός λαός, σημαντικός εκπρόσωπος της Κελτικής Φυλής έχει εξαιρετική παράδοση και ιστορία που ακόμα και με τόσα χρόνια χωρίς εθνική υπόσταση έχει καταφέρει να διασώσει.

Ρεαλιστικά όμως να το δούμε το τι θα γίνει είναι κάτι που θα το αποφασίσει η Σκωτσέζικη αστική τάξη. Αν τα συμφέροντα της είναι με την Ευρωπαϊκή Ένωση τότε η Σκωτία θα αποσχιστεί. Αν τα συμφέροντα της συνάδουν με την Αγγλία τότε θα παραμείνει. Θα το δούμε στα προσεχώς. Εγώ είμαι υπέρ προσωπικά της ανεξαρτησίας αν αυτό το θέλει ο Λαός.
Γιάννης 2023= Ζήτω η Ανεξαρτησία τις Κρήτης.

Πήρε την απόφαση του Γιάννη ο λαός της Σκωτίας το 2014 με 55% όχι, δεν θα παίζουμε κάθε χρόνο .😉😉
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,328 μηνύματα.
Γιάννης 2023= Ζήτω η Ανεξαρτησία τις Κρήτης.

Πήρε την απόφαση του Γιάννη ο λαός της Σκωτίας το 2014 με 55% όχι, δεν θα παίζουμε κάθε χρόνο .😉😉
Που κολλάει το ένα με το άλλο; Η Κρήτη δεν ήταν ποτέ Έθνος. Η ιστορία της είναι συνυφασμένη με την Ελλάδα εις την οποίαν ανήκει. Η Σκωτία ήταν ένα ανεξάρτητο κράτος με ξεχωριστή ιστορία, πολιτισμό/κουλτούρα και το διατηρεί ακόμα και σήμερα. Οι πόλεμοι ανάμεσα στους δύο λαούς ήταν τεράστιοι. Ατυχές παράδειγμα.

Έτσι κι αλλιώς εμένα δεν με νοιάζει. Αυτά είναι δικά τους θέματα. Στη τελική όλοι αυτοί Σκωτσέζοι, Άγγλοι, Ουαλοί και Ιρλανδοί ανήκουν στην ίδια Φυλή, την Κέλτικη με τους Άγγλους βέβαια να έχουν από το παρελθόν και κάποια ποσοστά γερμανικής ράτσας μέσα τους ( Σάξονες ). Δεν είπα το αντίθετο Φώτη. Εφόσον η πλειοψηφία ψήφισε υπέρ της Ένωσης ας μείνει εκεί. Γιατί έχεις αυτή τη στάση απέναντι μου δεν καταλαβαίνω. Λες και κοπτομαι για το αν οι Σκωτσέζοι θα γίνουν ανεξάρτητοι.
 

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30,534 μηνύματα.
Που κολλάει το ένα με το άλλο; Η Κρήτη δεν ήταν ποτέ Έθνος. Η ιστορία της είναι συνυφασμένη με την Ελλάδα εις την οποίαν ανήκει. Η Σκωτία ήταν ένα ανεξάρτητο κράτος με ξεχωριστή ιστορία, πολιτισμό/κουλτούρα και το διατηρεί ακόμα και σήμερα. Οι πόλεμοι ανάμεσα στους δύο λαούς ήταν τεράστιοι. Ατυχές παράδειγμα.

Έτσι κι αλλιώς εμένα δεν με νοιάζει. Αυτά είναι δικά τους θέματα. Στη τελική όλοι αυτοί Σκωτσέζοι, Άγγλοι, Ουαλοί και Ιρλανδοί ανήκουν στην ίδια Φυλή, την Κέλτικη με τους Άγγλους βέβαια να έχουν από το παρελθόν και κάποια ποσοστά γερμανικής ράτσας μέσα τους ( Σάξονες ). Δεν είπα το αντίθετο Φώτη. Εφόσον η πλειοψηφία ψήφισε υπέρ της Ένωσης ας μείνει εκεί. Γιατί έχεις αυτή τη στάση απέναντι μου δεν καταλαβαίνω. Λες και κοπτομαι για το αν οι Σκωτσέζοι θα γίνουν ανεξάρτητοι.
Γιάννη δεν έχω καμία στάση απέναντι σου, ίσα ίσα συζητάμε μαζί. Απλά η Σκωτία πρακτικά τόσα χρόνια είχε την προστασία του UK και τώρα ξαφνικά θέλει να φύγει. Είναι το ίδιο ακριβώς αν αύριο πει η California ότι θέλει να φύγει από τις ΗΠΑ και το Ontario από τον Καναδά (μάλιστα παλιότερα το Montreal είχε κάνει δημοψηφίσμα για τον ίδιο λόγο).
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 30,748 μηνύματα.
Γιάννη δεν έχω καμία στάση απέναντι σου, ίσα ίσα συζητάμε μαζί. Απλά η Σκωτία πρακτικά τόσα χρόνια είχε την προστασία του UK και τώρα ξαφνικά θέλει να φύγει. Είναι το ίδιο ακριβώς αν αύριο πει η California ότι θέλει να φύγει από τις ΗΠΑ και το Ontario από τον Καναδά (μάλιστα παλιότερα το Montreal είχε κάνει δημοψηφίσμα για τον ίδιο λόγο).
Δεν εχω κατασταλαξει ακομα αν συμφωνω ή οχι με την ανεξαρτησια της σκωτιας ,δεν εχω μετελτσει πολυ το θεμα ΑΛΛΑ Φωτη θα σου πω οτι εισαι τερμα ανιστορητος και ακυρος.
Καμια σχεση με καλιφορνια.
Οι σκωτσεζοι αιωνες τωρα θελουν την ανεξαρτησια τους,βλεπε Γουαλας κλπ.Τι λες;Ποσο ακυρα;
 
Τελευταία επεξεργασία:

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30,534 μηνύματα.
Δεν εχω κατασταλαξει ακομα αν συμφωνω ή οχι με την ανεξαρτησια της σκωτιας ,δεν εχω μετελτσει πολυ το θεμα ΑΛΛΑ Φωτη θα σου πω οτι εισαι τερμα ανιστορητος και ακυρος.
Καμια σχεση με καλιφορνια.
Οι σκωτσεζοι αιωνες τωρα θελουν την ανεξαρτησια τους,βλεπε Γουαλας κλπ.Τι λες;Ποσο ακυρα;
Ανιστόρητος δόξα το θεό δεν είμαι, ξέρω καλά τις διαμάχες μεταξύ Άγγλων, Σκωτίας και Ιρλανδία, το ανέφερα σαν παράδειγμα καθως η Σκωτία είναι συνιστώσα του UK από το 1.707, δηλαδη εδώ και 315 χρόνια. Αν όμως η Σκωτσέζοι ήθελαν να φύγουν τόσο πολύ το 2014 θα ψήφιζαν ναι πανηγυρικά και δεν θα έβγαινε το όχι με 55%. Απλά ξέρουν ότι χωρίς την Αγγλία δεν έχουν κανένα μέλλον οικονομικά και διπλωματικά και κάθονται.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 30,748 μηνύματα.
Ανιστόρητος δόξα το θεό δεν είμαι, ξέρω καλά τις διαμάχες μεταξύ Άγγλων, Σκωτίας και Ιρλανδία, το ανέφερα σαν παράδειγμα καθως η Σκωτία είναι συνιστώσα του UK από το 1.707, δηλαδη εδώ και 315 χρόνια. Αν όμως η Σκωτσέζοι ήθελαν να φύγουν τόσο πολύ το 2014 θα ψήφιζαν ναι πανηγυρικά και δεν θα έβγαινε το όχι με 55%. Απλά ξέρουν ότι χωρίς την Αγγλία δεν έχουν κανένα μέλλον οικονομικά και διπλωματικά και κάθονται.
Μα δεν ανεφερες μονο το παραδειγμα ειπες ΟΤΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΟΙ ΣΚΩΤΣΕΖΟΙ θελουν ανεξαρτησια.ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ,καμια σχεση με ΞΑΦΝΙΚΑ αυτο σου λεω.Αιωνες το παλευουν.
 

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30,534 μηνύματα.
Μα δεν ανεφερες μονο το παραδειγμα ειπες ΟΤΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΟΙ ΣΚΩΤΣΕΖΟΙ θελουν ανεξαρτησια.ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ,καμια σχεση με ΞΑΦΝΙΚΑ αυτο σου λεω.Αιωνες το παλευουν.
Αιώνες το παλεύουν ναι η ιστορία αυτό δείχνει ξεκάθαρα, όμως στα δημοψηφίσματα τελικά σοβαρεύονται καθώς ξέρουν ότι δεν πάνε πουθενά μόνοι τους. Καλώς η κακός στην οικονομία του uk το 80% του ΑΕΠ παράγεται από την Αγγλία, το 82% των εξαγωγών προέρχεται από την Αγγλία και γενικότερα τη δύναμη την έχει η Αγγλία. Η έξοδος της Σκωτίας όχι μόνο δεν θα κάνει την Σκωτία ανεξάρτητη αλλά ίσα ίσα θα την απομονώσει οικονομικά και πολιτικά.
 

Wonderkid

Διακεκριμένο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,627 μηνύματα.
Δυστυχώς, φαίνεται πως η Σκωτία εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό οικονομικά και πολιτικά από UK
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η Σκωτία έχει μια δυτικού τύπου ανοιχτή μικτή οικονομία στενά συνδεδεμένη με το υπόλοιπο Ηνωμένο Βασίλειο και τον ευρύτερο κόσμο. Παραδοσιακά, η οικονομία της Σκωτίας κυριαρχούνταν από τη βαριά βιομηχανία που υποστηριζόταν από τη ναυπηγική βιομηχανία στη Γλασκώβη, την εξόρυξη άνθρακα και τις βιομηχανίες χάλυβα . Οι βιομηχανίες που σχετίζονται με το πετρέλαιο που συνδέονται με την εξόρυξη πετρελαίου της Βόρειας Θάλασσας υπήρξαν επίσης σημαντικοί εργοδότες από τη δεκαετία του 1970, ειδικά στα βορειοανατολικά της Σκωτίας. Η αποβιομηχάνιση κατά τη διάρκεια των δεκαετιών του 1970 και του 1980 σημείωσε μια μετατόπιση από την εστίαση της μεταποίησης σε μια οικονομία πιο προσανατολισμένη στον τομέα των υπηρεσιών.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βέβαια, με αυτά που διαβάζω δε τη λες και ανίσχυρη κρατική οντότητα, αλλά σίγουρα εξαρτάται από Ηνωμένο Βασίλειο σημαντικά σε πολλούς τομείς
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τον Απρίλιο του 2019 το ποσοστό ανεργίας στη Σκωτία ήταν 3,3%, κάτω από το συνολικό ποσοστό του Ηνωμένου Βασιλείου, 3.8%, και το ποσοστό απασχόλησης της Σκωτίας ήταν 75.9%.

 

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30,534 μηνύματα.
Δυστυχώς, φαίνεται πως η Σκωτία εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό οικονομικά και πολιτικά από UK
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βέβαια, με αυτά που διαβάζω δε τη λες και ανίσχυρη κρατική οντότητα, αλλά σίγουρα εξαρτάται από Ηνωμένο Βασίλειο σημαντικά σε πολλούς τομείς
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κάνεις δεν θα επενδύσει σε μια άκυρη χώρα όπως η Σκωτία η οποία δεν έχει καν δικό της νόμισμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top