• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ανησυχίες ιατρικής φύσεως

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,683 μηνύματα.
Ναι θελω πρωτα να παω στον παθολογο που ειναι γενικος ιατρός και μετα να παω κ σε καρδιολογο για κανα καρδιογραφημα κλπ.
καλα πηγαινε σε παθολογο ....οχι καδιογραφημα ,,υπερηχο καρδιας , υπαρχουν καρδιολογοι που κανουν ετσι υπερηχους..εγω κανω συχνα,,και μου ειπε ..ασε τα βαρη κατα μερος.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,366 μηνύματα.
Δεν ξερω αγχωνομαι γενικα μην εχω θεμα με την καρδια χαχα 😂αν και εκεινο στην αναπνοη εχω να το νιωσω απο προχθες. Δεν ξερω θελω να παω να κανω κανα καρδιογράφημα για σιγουρια
Να έχεις θέμα με την καρδιά και να κάνεις γυμναστική χωρίς θέμα ; Δεν νομίζω ο,τι θα μπορούσες :laugh: .
Κάνε όμως ένα καρδιογράφημα απλά για να σου φύγει η ιδέα. Εξάλλου δεν είναι καθόλου κακό να κάνεις απλά για τυπικούς λόγους ένα τσεκαπ που και που.

Σε κάθε περίπτωση όμως μέχρι να σε δει ο γιατρός, κοίτα να καλμάρεις κάπως, είναι κρίμα να είσαι στην τσίτα για κάτι που που σχεδόν σίγουρα δεν είναι κάτι.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, θα δειξει πως θα ειμαι και τις επομενες μερες θα παω να κανω και καποιες εξετασεις για να ειμαι σιγουρη. 🙏 ευχομαι να πανε ολα καλα 😇
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
Hey guyyss έχω μια ερώτηση που ίσως είναι λίγο χαζή. Πριν κανένα μήνα με γρατσούνισε ένα αδέσποτο γατακι και ενώ ήταν εντελώς επιφανειακή η γρατζουνιά, εκανα μελανιά στο συγκεκριμένο σημείο. Έχω ευαίσθητη και λευκή επιδερμίδα οποτε ίσως για αυτό να έγινε, πάντως ειχα κάνει ένα αντιτετανικό για καλό κακό. Τέλος πάντων, ενώ έχει φύγει η γρατζουνιά και η μελανιά, νιώθω ακόμα πόνο σε ένα συγκεκριμένο σημείο, όταν το ακουμπάω, σαν να έχω ακόμα μελανιά. Είναι φυσιολογικο αυτό ενώ έχει περάσει κανένας μήνας; Παίζει απλά να είναι λόγω ευαισθησίας; Πάντως δεν ειχα ούτε έχω αλλά συμπτώματα οποτε μου φαίνεται λίγο περιττό να ρωτήσω γιατρό γι’αυτο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,366 μηνύματα.
Hey guyyss έχω μια ερώτηση που ίσως είναι λίγο χαζή. Πριν κανένα μήνα με γρατσούνισε ένα αδέσποτο γατακι και ενώ ήταν εντελώς επιφανειακή η γρατζουνιά, εκανα μελανιά στο συγκεκριμένο σημείο. Έχω ευαίσθητη και λευκή επιδερμίδα οποτε ίσως για αυτό να έγινε, πάντως ειχα κάνει ένα αντιτετανικό για καλό κακό. Τέλος πάντων, ενώ έχει φύγει η γρατζουνιά και η μελανιά, νιώθω ακόμα πόνο σε ένα συγκεκριμένο σημείο, όταν το ακουμπάω, σαν να έχω ακόμα μελανιά. Είναι φυσιολογικο αυτό ενώ έχει περάσει κανένας μήνας; Παίζει απλά να είναι λόγω ευαισθησίας; Πάντως δεν ειχα ούτε έχω αλλά συμπτώματα οποτε μου φαίνεται λίγο περιττό να ρωτήσω γιατρό γι’αυτο.
Πονάει πολύ/μέτρια/λίγο; Φαίνεται να έχει μαζέψει υγρό ή κάτι ;

Πάντως εφόσον έχει φύγει η μελάνια και η γρατζουνιά δεν ακούγεται κάτι τοσο ανησυχητικό.

Ενδεχομένως έδωσες παραπάνω σημασία από όση θα έπρεπε γιατί σκεφτόσουν υποσυνείδητα πως μπορεί να μην φύγει.Επειδή έχεις ευαίσθητη επιδερμίδα ίσως σε πονάει ακόμα και ένα μήνα μετά λοιπόν, αλλά αυτό να σε αγχωσε. Γενικά η λευκή επιδερμίδα μελανιαζει πανευκολα.

Θα σε συμβουλευα να επικοινωνήσεις με έναν γιατρό να του πεις ο,τι μας είπες ώστε εάν χρειάζεται να σε καθοδηγήσει κατάλληλα.

Στην θέση σου δεν θα ανησυχούσα ιδιαίτερα όμως, είναι δύσκολο νομίζω να μολύνθηκε ένα μήνα μετά ενώ υποχώρησε η γρατζουνιά και το μελανιασμα.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
Πονάει πολύ/μέτρια/λίγο; Φαίνεται να έχει μαζέψει υγρό ή κάτι ;

Πάντως εφόσον έχει φύγει η μελάνια και η γρατζουνιά δεν ακούγεται κάτι τοσο ανησυχητικό.

Ενδεχομένως έδωσες παραπάνω σημασία από όση θα έπρεπε γιατί σκεφτόσουν υποσυνείδητα πως μπορεί να μην φύγει.Επειδή έχεις ευαίσθητη επιδερμίδα ίσως σε πονάει ακόμα και ένα μήνα μετά λοιπόν, αλλά αυτό να σε αγχωσε. Γενικά η λευκή επιδερμίδα μελανιαζει πανευκολα.

Θα σε συμβουλευα να επικοινωνήσεις με έναν γιατρό να του πεις ο,τι μας είπες ώστε εάν χρειάζεται να σε καθοδηγήσει κατάλληλα.

Στην θέση σου δεν θα ανησυχούσα ιδιαίτερα όμως, είναι δύσκολο νομίζω να μολύνθηκε ένα μήνα μετά ενώ υποχώρησε η γρατζουνιά και το μελανιασμα.
Πονάει λίγο, όπως θα πονούσε μια μελάνια όταν την ακουμπάς, τις πρώτες μέρες που την ειχα όμως εννοειται πως με ενοχλούσε πιο πολύ. Δεν φαίνεται φουσκωμένο το σημείο ή σαν να έχει μαζέψει υγρό ή κάτι τέτοιο.
Αλλά ναι, και εγώ πιστεύω ότι αν ήταν να είχε μολυνθεί, θα είχε μολυνθεί ηδη. Θα δώσω λίγο χρόνο ακόμα και αν δω ότι δεν φεύγει με τίποτα, θα μιλήσω και με εναν γιατρό. Μπορεί επειδή το σκέφτομαι, υποσυνείδητα να νιώθω ότι δεν περνάει. Μου αρέσει που μαζευόμαστε όλοι οι υποχόνδριοι σε αυτό το θέμα χαχα :P
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,366 μηνύματα.
Πονάει λίγο, όπως θα πονούσε μια μελάνια όταν την ακουμπάς, τις πρώτες μέρες που την ειχα όμως εννοειται πως με ενοχλούσε πιο πολύ. Δεν φαίνεται φουσκωμένο το σημείο ή σαν να έχει μαζέψει υγρό ή κάτι τέτοιο.
Αλλά ναι, και εγώ πιστεύω ότι αν ήταν να είχε μολυνθεί, θα είχε μολυνθεί ηδη. Θα δώσω λίγο χρόνο ακόμα και αν δω ότι δεν φεύγει με τίποτα, θα μιλήσω και με εναν γιατρό. Μπορεί επειδή το σκέφτομαι, υποσυνείδητα να νιώθω ότι δεν περνάει. Μου αρέσει που μαζευόμαστε όλοι οι υποχόνδριοι σε αυτό το θέμα χαχα :P
Ναι θα έλεγα και εγώ να περιμένεις καμιά βδομαδούλα ακόμα να δεις εαν ο πόνος έχει μειωθεί έστω και λίγο.
Είναι σίγουρα ενθαρρυντικό πως νιώθεις μόνο μια μικρή ενόχληση εκεί και τίποτα άλλο. Απλώς θα σε ανησύχησε λίγο παραπάνω υποσυνείδητα και για αυτό σου έμεινε η ιδέα αυτή μάλλον.It's ok, it happens to all of us :laugh: . Ή ακόμα μπορεί να χτύπησες το σημείο χωρίς να οτ καταλάβεις καν. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχω κάνει μελανιά σε κάποιο σημείο στα χέρια απο χτύπημα που δεν κατάλαβα πότε έγινε ;) .
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Να πω και γω κάτι άσχετο, έχω παρατηρήσει ότι το τελευταίο εξάμηνο όταν τρώω σοκολάτα σε διάφορες μορφές με πειράζει πολύ στο στομάχι. Μου πήρε λίγο καιρό να το καταλάβω, γιατί δεν τρώω και τόσο συχνά σοκολάτα, αλλά τελικά αναγνώρισα ότι αυτό φταίει.
Σήμερα ας πούμε έφαγα λίγη μερέντα το μεσημέρι φάση 2 κουταλιές του γλυκου και νιώθω σκασμένος, μου έρχεται αναγούλα και με έχει πιάσει μια ζάλη όλη μέρα ακόμα και τώρα μετά από σχεδόν 10 ώρες. Δυσανεξία στη λακτόζη πάντως δεν έχω οπότε δεν ξέρω πως προέκυψε αυτό τώρα:tongue:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,366 μηνύματα.
Να πω και γω κάτι άσχετο, έχω παρατηρήσει ότι το τελευταίο εξάμηνο όταν τρώω σοκολάτα σε διάφορες μορφές με πειράζει πολύ στο στομάχι. Μου πήρε λίγο καιρό να το καταλάβω, γιατί δεν τρώω και τόσο συχνά σοκολάτα, αλλά τελικά αναγνώρισα ότι αυτό φταίει.
Σήμερα ας πούμε έφαγα λίγη μερέντα το μεσημέρι φάση 2 κουταλιές του γλυκου και νιώθω σκασμένος, μου έρχεται αναγούλα και με έχει πιάσει μια ζάλη όλη μέρα ακόμα και τώρα μετά από σχεδόν 10 ώρες. Δυσανεξία στη λακτόζη πάντως δεν έχω οπότε δεν ξέρω πως προέκυψε αυτό τώρα:tongue:
Επίσκεψου έναν γαστρεντερολογο. Μπορεί να έχεις παλινδρόμηση, το έχουν αρκετοί άνθρωποι.
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 252 μηνύματα.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
Να πω και γω κάτι άσχετο, έχω παρατηρήσει ότι το τελευταίο εξάμηνο όταν τρώω σοκολάτα σε διάφορες μορφές με πειράζει πολύ στο στομάχι. Μου πήρε λίγο καιρό να το καταλάβω, γιατί δεν τρώω και τόσο συχνά σοκολάτα, αλλά τελικά αναγνώρισα ότι αυτό φταίει.
Σήμερα ας πούμε έφαγα λίγη μερέντα το μεσημέρι φάση 2 κουταλιές του γλυκου και νιώθω σκασμένος, μου έρχεται αναγούλα και με έχει πιάσει μια ζάλη όλη μέρα ακόμα και τώρα μετά από σχεδόν 10 ώρες. Δυσανεξία στη λακτόζη πάντως δεν έχω οπότε δεν ξέρω πως προέκυψε αυτό τώρα:tongue:
Μπορεί να είναι και σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου - IBS και η σοκολάτα να το πυροδοτεί… Αν το ψάξεις, θα δεις και τι αλλά συμπτώματα έχει αυτό και αν ταυτίζονται κάπως με τα δικά σου. Και εγώ το παθαίνω αυτό με τη σοκολάτα που είναι το αγαπημένο μου γλυκό και δυστυχώς μπορώ να φάω μόνο μικρές ποσότητες πλέον :cry_x:
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Μπορεί να είναι και σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου - IBS και η σοκολάτα να το πυροδοτεί… Αν το ψάξεις, θα δεις και τι αλλά συμπτώματα έχει αυτό και αν ταυτίζονται κάπως με τα δικά σου. Και εγώ το παθαίνω αυτό με τη σοκολάτα που είναι το αγαπημένο μου γλυκό και δυστυχώς μπορώ να φάω μόνο μικρές ποσότητες πλέον :cry_x:
Το έψαξα λίγο και μπορεί να είναι όντως κάτι τέτοιο, ταιριάζουν τα συμπτώματα δηλαδή. Το μόνο σίγουρο είναι το και γω δεν μπορώ να τρώω πια πολύ σοκολάτα:no:
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
Το έψαξα λίγο και μπορεί να είναι όντως κάτι τέτοιο, ταιριάζουν τα συμπτώματα δηλαδή. Το μόνο σίγουρο είναι το και γω δεν μπορώ να τρώω πια πολύ σοκολάτα:no:
Είναι πολύ σύνηθες το IBS στις μέρες μας, θα μπορούσε να έχεις κάτι τέτοιο. Εγώ προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι με πειράζει η σοκολάτα κυρίως αν είναι σε μορφή μερέντας, ρευστού γλυκού, κτλ. Αν φάω κομμάτι από μπάρα σοκολάτας, δεν έχω τόσο έντονο πρόβλημα. Πάντως αν είναι IBS, υπάρχει μια συγκεκριμένη διατροφή που μπορείς να ακολουθείς για μερικές μέρες, ώστε να περάσουν τα συμπτώματα, δηλαδή το φούσκωμα κτλ. Και προτείνουν μαύρη σοκολάτα αντι για σοκολάτα γάλακτος :( Συζήτησέ το με γιατρό όμως, γιατί μπορεί να έχεις κάτι εντελώς διαφορετικό ή απλά να έχεις ευαισθησία στην σοκολάτα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,366 μηνύματα.
Το έψαξα λίγο και μπορεί να είναι όντως κάτι τέτοιο, ταιριάζουν τα συμπτώματα δηλαδή. Το μόνο σίγουρο είναι το και γω δεν μπορώ να τρώω πια πολύ σοκολάτα:no:
Εαν έχεις όντως IBS, καλό θα ήταν να κρατήσεις ένα ημερολόγιο με ό,τι σου προκαλεί συμπτώματα. Μπορεί να είναι σχετικά ύπουλο, οπότε πρέπει να καταγράψεις προσεκτικά τι παίζει με το κάθε τι. Θέλω να πω, ακόμα και το ίδιο φαγητό σε ορισμένες περιπτώσεις εαν μαγειρευτεί με διαφορετικό τρόπο, ενδέχεται να σε πειράξει. Εγώ π.χ. τρώω δύο σουβλάκια ή ένα κουτί πίτσα χωρίς θέμα, αλλά 2-3 τυροπιτάκια είναι αρκετά για να με πειράξουν. Οπότε ναι, κράτα ένα αρχείο, βοηθάει πολύ και κυρίως σε απαλλάσει απο το άγχος του τι μπορείς να φας χωρίς να σε ενοχλήσει. I wish i had done this much earlier.

Σε κάθε περίπτωση όμως να ξέρεις πως εαν είσαι εσύ ok με τα συμπτώματα, μπορείς να τρως που και που ακόμα και αυτά που θα σε πειράξουν.Δεν θα πάθεις τίποτα. Τουλάχιστον σε περιόδους που μπορείς να κάτσεις στο σπίτι χωρίς να έχεις να κάνεις και τίποτα το ιδιαίτερο.

Επίσης να ξέρεις πως το άγχος χειροτερεύει αυτό το φούσκωμα/ναυτία. Ενώ σε άλλες περιπτώσεις που ψυχολογικά είσαι πολύ καλά, μπορεί να μειωθεί εως και να εξαφανιστεί τελείως.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,683 μηνύματα.
Το έψαξα λίγο και μπορεί να είναι όντως κάτι τέτοιο, ταιριάζουν τα συμπτώματα δηλαδή. Το μόνο σίγουρο είναι το και γω δεν μπορώ να τρώω πια πολύ σοκολάτα:no:
Η σοκολατα (κακαο) και η προκατασκευασμενη σαλτα ντοματας ειναι κοκκινο πανι για το ευαισθητο στομαχι σε τεραστιο ποσοστο πληθυσμού θυματα της διαιτας και του αγχους. Πιο μεγαλους σε ηλικια βεβαια.
Για αυτο και τα δυο αυτα υλικα δεν τα χρησιμοποιουν στην υψηλή μαγειρική.
Το βασικο προβλημα ειναι η περιεκτικοτητα του κακαου,, ετσι μια σοκολατα υγειας δεν ειναι καθολου ανεκτη ενω μια παιδικη σοκολατα ( πχ kinder) μπορει και να ειναι ....οποτε δοκιμασε το.
Ζαχαροπλαστια υψηλών προδιαγραφων ( fresh) εχουν μια πιο mild αντιπετωπιση της σοκολατας οπου ισως να ειναι αποδεκτη.
Οι φραπεδες και οι φρεντοι ειναι επιδεινωτες της καταστασης ενω ελληνικος φιλικος.

Το να σου πω να παρεις αναστολεις πρωτονίων του HCL ( ομοπραζολες) τυπου zurcazol ή nexium για να αντεχεις την σοκολατα ειναι αδοκιμο...αν και ο γαστρεντερολογος μπορει να στα δωσει για αλλο λογο βεβαια και οχι για την επιθυμία σοκολατας.

Και επειδη καθε κακο δεν ερχεται μονο του αλλα κουβαλαει και ενα καλο... εσυ θετεις τις βασεις για μια ποιοτικη και υγειη διατροφη
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Καλές οι υποθέσεις, αλλά χρειάζεται ιατρική παρακολούθηση η κοπέλα. Και προς Θεού μην προτείνετε φάρμακα χωρίς να έχει προηγηθεί διάγνωση.....
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Καλές οι υποθέσεις, αλλά χρειάζεται ιατρική παρακολούθηση η κοπέλα. Και προς Θεού μην προτείνετε φάρμακα χωρίς να έχει προηγηθεί διάγνωση.....
*το αγόρι
Εντάξει δε θα πάρω φάρμακα χωρίς να συμβουλευτώ γιατρό πρώτα, αλλά ευχαριστώ τον samael και τον Γιάννη για τις πληροφορίες, μου φάνηκαν χρήσιμες:happy:
Εαν έχεις όντως IBS, καλό θα ήταν να κρατήσεις ένα ημερολόγιο με ό,τι σου προκαλεί συμπτώματα. Μπορεί να είναι σχετικά ύπουλο, οπότε πρέπει να καταγράψεις προσεκτικά τι παίζει με το κάθε τι. Θέλω να πω, ακόμα και το ίδιο φαγητό σε ορισμένες περιπτώσεις εαν μαγειρευτεί με διαφορετικό τρόπο, ενδέχεται να σε πειράξει. Εγώ π.χ. τρώω δύο σουβλάκια ή ένα κουτί πίτσα χωρίς θέμα, αλλά 2-3 τυροπιτάκια είναι αρκετά για να με πειράξουν. Οπότε ναι, κράτα ένα αρχείο, βοηθάει πολύ και κυρίως σε απαλλάσει απο το άγχος του τι μπορείς να φας χωρίς να σε ενοχλήσει. I wish i had done this much earlier.



Επίσης να ξέρεις πως το άγχος χειροτερεύει αυτό το φούσκωμα/ναυτία. Ενώ σε άλλες περιπτώσεις που ψυχολογικά είσαι πολύ καλά, μπορεί να μειωθεί εως και να εξαφανιστεί τελείως.
Θα προσπαθήσω όντως να κρατήσω ημερολόγιο να δω τι ακριβώς με πειράζει και τι όχι μήπως βρω καμία άκρη, ευχαριστώ για την πρόταση
Αυτό για το άγχος που το επιδεινώνει λογικό ακούγεται και φέτος που ξαναδίνω έχω μπόλικο άγχος:slourp:
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,157 μηνύματα.
Στην πληγή τελικά βάζουμε χανζαπλαστ; Ή να την αφήσω έτσι; Έβαλα λίγο οινόπνευμα και τσούζει ΟΙΚΤΡΆ
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,173 μηνύματα.
αγχωθηκες για αυτο σου έβγαλε πολυ ψηλά η πίεση. Ειναι σημαντικό να δεις και την διαστολική πίεση υποψιαζομαι οτι μονο η συστολική ήταν ψηλή ενώ η διαστολική ειναι οκ

βαλε ισομετρικη άσκηση καθε μέρα με σταθερό προγράμμα.
πάρε ένα band σαν αυτο της xiaomi και δες κατα μέσο όρο πόσους σφυγμούς βγάζει κατα μέσο όρο η μέρα

η αγωγή που σου έβαλε ειναι για να πέσουν οι σφυγμοί σου έβαλε ελάχιστη ποσότητα κσι κατα πασα πιθανοτητα εχει σκοπό να σου την σταματήσει η να σου την κρατήσει σταθερη αλλα μικρη ποσότητα

θα κανείς tsh , ft4 , anti tpo, anti tg και υπέρηχο θυρεοειδούς… μπορείς να έχεις υποκλινικη hashimoto
και κστα τη γνώμη μου μια μέτρηση κορτιζόλης και acth πρωινη ωρα αλλα σε δεύτερο χρόνο.
επισης να κανείς και εναν σίδηρο , φερριτινη.


ο καρδιολόγος σου βρήκε υψηλή πίεση που ειναι σημείο πρεπει να γίνει διερεύνηση γιατι γινετΆι δηλαδή αυτο . Ο όρος ιδιοπαθης μπαίνει μονο αν δε βρέθηκε αιτία αλλα πρώτα πρεπει νς γίνει διερεύνηση
Αν έχει χασιμότο, τότε λογικά είναι επηρεασμένη και η χοληστερίνη της.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,157 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top