Αντί Λευκού: Το ψηφοδέλτιο της άμεσης δημοκρατίας

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντωμεταξύ εγώ απορώ υπάρχει έστω ένα κόμμα στα ψηφοδέλτια που δεν είναι διεφθαρμένο; Γιατί θέλω να συμμετέχω στα κοινά, αλλά όχι ψηφίζοντας ένα από τα πολλά διεφθαρμένα κόμματα που είναι στην Βουλή και που πιστεύω πως συνεργάζονται μεταξύ τους σαν μια τεράστια ''μαφία''.
Το κρίσιμο δεν είναι τα κόμματα που διαφθείρονται αλλά το σύστημα που τα διαφθείρει.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί σχεδόν στο σύνολο των περιπτώσεων που ακούω για "άμεση δημοκρατία" και άλλα τέτοια καλέσματα, σχεδόν πάντα από πίσω είναι ακροδεξιά στοιχεία;
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ένα σύστημα με διαφανείς διαδικασίες και συμμετοχικότητα μπορεί να την περιορίσει στο ελάχιστο δυνατό. Δε θα πω εξαλείψει καθώς οι παράμετροι αυτές είναι αρκετά float.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δημόσιες συνεδριάσεις όλων των πολιτικών, κυβερνητικών και κομματικών οργάνων, δημόσια πρόσβαση σε όλα τα έγγραφα συνδιαλλαγών του δημοσίου, συμβάσεις, προσλήψεις, προμήθειες, πόθεν έσχες αιρετών κλπ, υιοθέτηση των ανοιχτών δεδομένων και άλλα πολλά που δε μου έρχονται μέσα σ ένα λεπτό. Αυτά όμως από μόνα τους δεν αρκούν. Εξίσου σημαντικό στοιχείο διαφάνειας είναι και η υποχρέωση συνεχούς λογοδοσίας των αντίστοιχων λειτουργών πάνω στα δεδομένα αυτά.

Αλήθεια Ηλία, από την ακροδεξιά τα ακούς αυτά; Πρώτη φορά τακούω.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,115 μηνύματα.
Δημόσιες συνεδριάσεις όλων των πολιτικών, κυβερνητικών και κομματικών οργάνων, δημόσια πρόσβαση σε όλα τα έγγραφα συνδιαλλαγών του δημοσίου, συμβάσεις, προσλήψεις, προμήθειες, πόθεν έσχες αιρετών κλπ, υιοθέτηση των ανοιχτών δεδομένων και άλλα πολλά που δε μου έρχονται μέσα σ ένα λεπτό. Αυτά όμως από μόνα τους δεν αρκούν. Εξίσου σημαντικό στοιχείο διαφάνειας είναι και η υποχρέωση συνεχούς λογοδοσίας των αντίστοιχων λειτουργών πάνω στα δεδομένα αυτά.

Αλήθεια Ηλία, από την ακροδεξιά τα ακούς αυτά; Πρώτη φορά τακούω.
Το παν είναι ο πολίτης να είναι ενεργός και να ελέγχει την εξουσία
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όντως; Κακές παρέες θα πω.
Όχι παρέες, μίλησα για καλέσματα και έχω στο νου μου τα πρώτα (άγρια) χρόνια μετά την κρίση, εκεί 2011-2014, όπου τέτοια καλέσματα για άμεση δημοκρατία συνοδεύονταν από προγονοπληξία (πόσο γαμάτοι ήταν οι αρχαίοι Έλληνες που είχαν άμεση δημοκρατία, αν και δεν ξέρουμε τίποτα για αυτούς), γραφικές και επικίνδυνες δηλώσεις για κρεμάλες στο Σύνταγμα για τους "εθνοπροδότες", μείξη γνωστών και αγνώστων θεωριών συνωμοσίας και, βέβαια, ρητορική μίσους προς τους Εβραίους που "ελέγχουν τα πάντα" και κοιμούνται και ξυπνούν με την έγνοια να αφανίσουν τους Έλληνες.

Όχι μακριά από τον τρόπο σκέψης του μέσου Έλληνα, δηλαδή.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,006 μηνύματα.
Το παν είναι ο πολίτης να είναι ενεργός και να ελέγχει την εξουσία
Το παν είναι ένας αφοσιωμένος, υπέρ του Έθνους, Λαός και μια Εθνική κυβέρνηση με έναν Ηγέτη ο οποίος θα διοικεί σύμφωνα με τις επιταγές της κοινωνίας δίνοντας πατριωτικές αξίες στους νέους και στις νέες.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το παν είναι ένας αφοσιωμένος, υπέρ του Έθνους, Λαός και μια Εθνική κυβέρνηση με έναν Ηγέτη ο οποίος θα διοικεί σύμφωνα με τις επιταγές της κοινωνίας δίνοντας πατριωτικές αξίες στους νέους και στις νέες.
Case closed.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,006 μηνύματα.
Απλά πράγματα. Άσε που γενικά όλο αυτό με τις εναλλακτικές ψήφους το ακούω βερεσέ. Όλοι πρέπει να ψηφίζουμε κάποιο κόμμα, είτε αυτό είναι το μη χείρον βέλτιστον είτε ταυτιζόμαστε μαζί του.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι παρέες, μίλησα για καλέσματα και έχω στο νου μου τα πρώτα (άγρια) χρόνια μετά την κρίση, εκεί 2011-2014, όπου τέτοια καλέσματα για άμεση δημοκρατία συνοδεύονταν από προγονοπληξία (πόσο γαμάτοι ήταν οι αρχαίοι Έλληνες που είχαν άμεση δημοκρατία, αν και δεν ξέρουμε τίποτα για αυτούς), γραφικές και επικίνδυνες δηλώσεις για κρεμάλες στο Σύνταγμα για τους "εθνοπροδότες", μείξη γνωστών και αγνώστων θεωριών συνωμοσίας και, βέβαια, ρητορική μίσους προς τους Εβραίους που "ελέγχουν τα πάντα" και κοιμούνται και ξυπνούν με την έγνοια να αφανίσουν τους Έλληνες.

Όχι μακριά από τον τρόπο σκέψης του μέσου Έλληνα, δηλαδή.
Δυσκολεύομαι να αντιληφθώ την σχέση μεταξύ της προγονοπληξίας, θεωριών συνομωσίας και της κρεμάλας με οποιαδήποτε έννοια άμεσης δημοκρατίας. Σαφώς και τέτοια κινήματα συμμετοχικότητας αναπτύχθηκαν στις πλατείες. Έχεις εικόνα πώς και από ποιους αναπτύχθηκαν; Ήσουν εκεί αυτή την περίοδο να δεις τι διεργασίες ακριβώς γίνονταν και σε ποια στρατόπεδα; Δε θα μπορούσαν αυτές οι διαδικασίες να απέχουν περισσότερο από τις φασιστικές ιδέες, πρακτικές και συγκεντρώσεις εκείνης της περιόδου. Και πέρα από αυτά, υπάρχει ένα ακροδεξιό κόμμα που έχει κάνει νύξη, όχι θέση, νύξη, περί οποιασδήποτε συμμετοχικής δημοκρατικής διαδικασίας; Εγώ το μόνο που άκουγα ήταν Παπαδόπουλος που σας πρέπει.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυσκολεύομαι να αντιληφθώ την σχέση μεταξύ της προγονοπληξίας, θεωριών συνομωσίας και της κρεμάλας με οποιαδήποτε έννοια άμεσης δημοκρατίας. Σαφώς και τέτοια κινήματα συμμετοχικότητας αναπτύχθηκαν στις πλατείες. Έχεις εικόνα πώς και από ποιους αναπτύχθηκαν; Ήσουν εκεί αυτή την περίοδο να δεις τι διεργασίες ακριβώς γίνονταν και σε ποια στρατόπεδα; Δε θα μπορούσαν αυτές οι διαδικασίες να απέχουν περισσότερο από τις φασιστικές ιδέες, πρακτικές και συγκεντρώσεις.
Δεν εκρινα τις ιδέες για άμεση δημοκρατία αλλά τους φέροντες τέτοιες (παραποιημένες) απόψεις. Δεν μίλησα για τους αγανακτισμένους στις πλατείες αλλά για διαδικτυακά (αυτό δεν το διευκρίνισα) καλέσματα περισσότερο. Τώρα, τι να κάνουμε, τα έβλεπα στο νετ τότε και πολλοί μιλούσαν προσχηματικά για άμεση δημοκρατία ενώ ουσιαστικά δεν είχαν καμία σχέση με καμία μορφή της δημοκρατίας.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε οκ στο νετ. Δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που οι ακροδεξιοί βάζουν μπροστά την ημιμάθειά τους για να πουν ένα παραμύθι. Σημασία έχουν οι θέσεις και η συνέπεια αυτών μεταξύ τους και με τις πράξεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top