Αντικατάσταση του smartphone με tablet (4G - LTE);

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Λοιπόν, με τρώει η χούφτα μου να αλλάξω λίγο την καθημερινή εμπειρία με το smartphone.
Αυτή τη στιγμή έχω ένα Samsung Galaxy Note 9 και σκέφτομαι να μεταβώ σε Samsung Galaxy Tab S6 Lite 10.4" ή
Samsung Galaxy Tab S7 11" τα οποία έχω δει ότι υποστηρίζουν κλήσεις και SMS.

Μπορώ να αγοράσω και ένα πιο μεγάλο τσαντάκι για το δρόμο για τη μεταφορά (κυκλοφορώ με τσαντάκια ώμου :P ).
Αυτά που με προβληματίζουν:
1. Ενδεχομένως μικρότερη διάρκεια μπαταρίας. Αν και το S7 λέει 15 ώρες (ενώ το S6 7 ώρες).
2. Είδα σε ένα review του S6 ότι στις κλήσεις ο συνομιλητής ακούγεται από το ηχείο. Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να με ακούει ο κόσμος στο λεωφορείο και στο δρόμο όταν μιλάω :P Και θα είναι λίγο ταλαιπωρία να πάρω bt hands free. Εκτός βέβαια αν έχω στο χαμηλό το ηχείο, ίσα να το ακούω εγώ όταν βάζω το αυτί μου για να μην με ακούνε οι άλλοι.
3. Φυσικά το μεγάλο μέγεθος.

Επιχείρησε κανένας σας τέτοια μετάβαση ποτέ; Για να μην μένουμε στη θεωρία και στις υποθέσεις.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μόδα ήταν (είναι ακόμα; ) τα τάμπλετς. Μη κάνεις καμιά βλακεία ε, έχε το κινητό σου.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
καλύτερα κράτα το κινητό σου γιατί θα κουραστεί αρκετά το ένα χέρι όπου κρατάς το κινητό σε περίπτωση που γίνει ταμπλετ όταν μιλάς σε κλήση εκτός αν κρατάς και με τα 2 χεριά για να μιλάς στο ταμπλετ, το όποιο δεν είναι και το πιο άνετο αν θες να χρησιμοποιήσεις το άλλο χέρι να γράψεις κάτι κτλ
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Λοιπόν, με τρώει η χούφτα μου να αλλάξω λίγο την καθημερινή εμπειρία με το smartphone.
Αυτή τη στιγμή έχω ένα Samsung Galaxy Note 9 και σκέφτομαι να μεταβώ σε Samsung Galaxy Tab S6 Lite 10.4" ή
Samsung Galaxy Tab S7 11" τα οποία έχω δει ότι υποστηρίζουν κλήσεις και SMS.

Μπορώ να αγοράσω και ένα πιο μεγάλο τσαντάκι για το δρόμο για τη μεταφορά (κυκλοφορώ με τσαντάκια ώμου :P ).
Αυτά που με προβληματίζουν:
1. Ενδεχομένως μικρότερη διάρκεια μπαταρίας. Αν και το S7 λέει 15 ώρες (ενώ το S6 7 ώρες).
2. Είδα σε ένα review του S6 ότι στις κλήσεις ο συνομιλητής ακούγεται από το ηχείο. Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να με ακούει ο κόσμος στο λεωφορείο και στο δρόμο όταν μιλάω :P Και θα είναι λίγο ταλαιπωρία να πάρω bt hands free. Εκτός βέβαια αν έχω στο χαμηλό το ηχείο, ίσα να το ακούω εγώ όταν βάζω το αυτί μου για να μην με ακούνε οι άλλοι.
3. Φυσικά το μεγάλο μέγεθος.

Επιχείρησε κανένας σας τέτοια μετάβαση ποτέ; Για να μην μένουμε στη θεωρία και στις υποθέσεις.
ειχα ταμπλετ μαλιστα το πρωτο της σαμσουνγκ που βγηκε τοτε και εβαζες καρτα σιμ και εκανες και κλησεις και μηνυματα σαν κινητο.Συμφωνω με τα οσα ειπε ο @Skiyo ειχε κουραστει το χερι μου να το κραταω και με δυσκολευε πχ μεσα στο λεωφορειο επρεπε να το βγαλω να μιλαω με το ηχειο οχι δεν ειχα θεμα,αλλα καμια φορα παθαινε freeze και παγωνε αν ειχα και ανοιχτο το ιντερνετ οταν μιλουσα σε κληση,ολα αυτα καμια σχεση με το κινητο εντωμεταξυ εστω και το Note που εχεις για μενα ειναι καλο σαν ταμπλετ ειναι ουσιαστικα.
Εγω ξαναγυρισα στα τηλεφωνα και για ιντερνετ και για ολη αυτη την απλα ελευθεριας εχω το λαπτοπ.
Αν θελεις μπορεις να πας σε ενα καταστημα τα εχουν συνδεδεμενα και τα βλεπεις πως λειτουργουν ωστε να εχεις μια ιδεα,εγω παντα αυτο κανω τα βλεπω εν λειτουργια απο εκει στο ραφι που τα εχουν να δω πως ειναι,ποτέ δεν παιρνω κλειστο σε κουτι χωρις να το δω να σερφαρω που λεμε να δω πως ειναι.
Εσενα τι σε βολευει αν το θελεις πολυ τοτε οκ :thumbup:
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Εμένα γενικά με βολεύει το tablet, αυτό χρησιμοποιώ στο σπίτι, το κινητό σχεδόν καθόλου. Τώρα όταν χρειάζεται να χρησιμοποιήσω το κινητό μου, μου κακοφαίνεται.

Σε κάθε περίπτωση εκτός σπιτιού δεν ξέρω αν είναι τόσο πρακτικό, εμένα βέβαια δεν παίρνει κάρτα SIM και αυτό το καθιστά αυτόματα άχρηστο. Πιο πολύ ως εργαλείο θα μπορούσε να χρησιμεύσει παρά ως μέσο για να στέλνεις μηνύματα κ.λπ.

Η μπαταρία εξαρτάται από τη συσκευή, ανάλογα με τη χρήση το δικό μου κρατάει 1 μέρα, μπορεί και παραπάνω.

Πάντως όσο κυκλοφορείς στον δρόμο αμφιβάλλω για το κατά πόσο θα είναι ιδιαίτερα βολικό στο να μιλάς στο τηλέφωνο. Αυτό νομίζω είναι μεγάλο θέμα. Και στις φωτογραφίες τα περισσότερα tablets υστερούν αν σε ενδιαφέρει.

Αυτά!
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δεν χρησιμοποιώ tablet. Προτιμώ μικρό μέγεθος για φορητότητα και το τωρινό μου κινητό ειναι 4.7". Η μόνη χρήση που χρησιμοποιώ το iPad mini που μου πάσαρε ο @fockos μετά την αγορά iPad Pro από τον ίδιο είναι να βλέπω καμια ταινια πριν κοιμηθώ. Αλλιώς προτιμώ πληκτρολόγιο.

Tablet για κινητό μου φαίνεται εφιαλτικό. Θα σου έρχεται notification και καθε φορά θα ανοίγεις τη τσάντα για να δεις τι σου στείλανε. Προφανώς δεν θα το κάνεις και θα χάνεις αρκετά πράγματα. Ίσως αν συνδυαστεί με ένα smartwatch κάτι γίνει. Η ομιλία σε δημόσιο χώρο θα είναι σίγουρα ενοχλητική.

Εγώ θα περίμενα και θα το αντικαθιστούσα με note παλι του χρόνου. Ιδανικό μέγεθος και για λάτρεις tablet και για smartphone.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά!
Στις μέρες μας υπάρχει και η ενδιάμεση λύση του foldable smartphone, αν και σε απαγορευτική τιμή.
@akikos οι 4.7 ίντσες είναι τραγικά λίγες :P Το Galaxy Note 9 που έχω έχει 6.4 ίντσες και δεν αντιμετωπίζω απολύτως κανένα πρόβλημα με το μέγεθος.

Δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω, στην πολλή χειρότερη το παίρνω για να μου φύγει ο καημός κι αν δεν μου κάνει το πουλάω και ξανά παίρνω smartphone. Πρώτα θέλω να το δω σε κανένα Media Markt. Γενικά δεν μιλάω στο τηλέφωνο (άντε να λαμβάνω 2 - 3 κλήσεις την εβδομάδα από 2 λεπτά η καθεμία). Πιο πολύ με Messenger συνδιαλέγομαι (με φωνητική πληκτρολόγηση) ακόμα και εκτός σπιτιού.
Η πιο έντονη χρήση είναι καθημερινά τη νύχτα που βλέπω σειρές και YouTube στο κρεβάτι καθώς και τηλεδιασκέψεις στο γραφείο του δωματίου μου.

Αν τελικά το πάρω (η σκέψη είναι να συνοδευτεί με σχετικό τσαντάκι ώμου χιαστί χωρίς φερμουάρ για εύκολο μέσα έξω), μετά από 1 μήνα χρήσης θα σας αναλύσω την εμπειρία!!
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά!
Στις μέρες μας υπάρχει και η ενδιάμεση λύση του foldable smartphone, αν και σε απαγορευτική τιμή.
@akikos οι 4.7 ίντσες είναι τραγικά λίγες :P Το Galaxy Note 9 που έχω έχει 6.4 ίντσες και δεν αντιμετωπίζω απολύτως κανένα πρόβλημα με το μέγεθος.

Δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω, στην πολλή χειρότερη το παίρνω για να μου φύγει ο καημός κι αν δεν μου κάνει το πουλάω και ξανά παίρνω smartphone. Πρώτα θέλω να το δω σε κανένα Media Markt. Γενικά δεν μιλάω στο τηλέφωνο (άντε να λαμβάνω 2 - 3 κλήσεις την εβδομάδα από 2 λεπτά η καθεμία). Πιο πολύ με Messenger συνδιαλέγομαι (με φωνητική πληκτρολόγηση) ακόμα και εκτός σπιτιού.
Η πιο έντονη χρήση είναι καθημερινά τη νύχτα που βλέπω σειρές και YouTube στο κρεβάτι καθώς και τηλεδιασκέψεις στο γραφείο του δωματίου μου.

Αν τελικά το πάρω (η σκέψη είναι να συνοδευτεί με σχετικό τσαντάκι ώμου χιαστί χωρίς φερμουάρ για εύκολο μέσα έξω), μετά από 1 μήνα χρήσης θα σας αναλύσω την εμπειρία!!
μπορεις να παρεις ενα ταμπλετ ετσι για την περιεργεια οπως λες ομως ξερεις οτι για να ειναι καλο σε αποκριση πρεπει να χει μνημη και καλο επεξεργαστη για να μπορεις να κανεις διαφορα ταυτοχρονα.
Τα foldable δε τα συστηνω σε καμια περιπτωση δες εδω
η οθονη κι οσο την ανοιγοκλεινεις αν θες
δεν ειναι τοσο ελαστικη
δες
μετα απο καιρο εχουν τα θεματα τους οπως και τα ταμπλετ αναλογα τη χρηση δεν εχουν τον ιδιο χρονο αποκρισης οπως στην αρχη.




Αν αγοραζα τωρα ταμπλετ θα επελεγα ενα απο τα Gaming Tablets οποτε να ειναι σταθερα και αποδοτικα.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά είμαι εδώ και 1.5 μήνα με Samsung Galaxy Tab S7 11'' 4G (voice/data). Το έχω συνοδεύσει με ακουστικά bluetooth αφού δεν έχει 3.5mm jack.

Τα αρνητικά:
- χρειάζεσαι ειδικό τσαντάκι πιο μεγάλο για την καθημερινή μεταφορά ώστε να το βγάζεις με βολικότητα χωρίς να ξεκουμπώνεις φερμουάρ ή τσάντα - φάκελο
- για τους μικροβιοφοβικούς και ειδικά λόγω covid, πολλές φορές δεν το βγάζω στο δρόμο ενώ μπορεί να το θέλω, γιατί πρέπει να το πιάσω και με τα δύο χέρια και μπορεί με το ένα χέρι να έχω πιάσει κάτι νωρίτερα (πχ χρήματα, πόμολα δημόσιου χώρου κτλ)
- αν βγω με το σκυλί βόλτα, ούτε λόγος να μπορέσω να το σηκώσω αν με καλεί κάποιος
- στην κλήση δεν έχει μεγαφωνάκι με σχισμή αλλά ο ήχος ακούγεται και από τα 4 speakers. αυτό είναι άβολο σε δημόσιο χώρο

Τα θετικά:
- τελείως αναβαθμισμένη εμπειρία μέσα στο σπίτι, στο κρεβάτι τη νύχτα, youtube, μουσική κτλ όπου είναι και η κύρια χρήση
- αξίζει αν δεν μιλάς πολύ στο τηλέφωνο
- ακόμα και 11'' δεν είναι άβολο στη χρήση στο δρόμο (με εξαίρεση τις κλήσεις όπως σας είπα), αρκεί να νιώθω ότι έχω καθαρά χέρια. και στο λεωφορείο όταν κάθομαι, άνετα το βγάζω και σερφάρω αφού έχω βάλει αντισηπτικό
- δεν σκοπεύω να ξανά γυρίσω σε smartphone παρά τα μειονεκτήματα.
- αλλά να δοθεί έμφαση στο ότι μιλάμε για ένα premium tablet (750 ευρώ) προς αντικατάσταση ενός επίσης premium smartphone (samsung galaxy note 9). Η οθόνη είναι κατώτερη επειδή δεν είναι OLED αλλά η γενικότερη εμπειρία αναβαθμισμένη.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Εγώ είχα σκεφτεί παλιά να πάρω εκείνο το smartphone που διπλώνει το galaxy fold. Η αλήθεια είναι πως το τάμπλετ δε θα κρατάει μπαταρία όσο το κινητό.
Μπορείς ωστόσο να το πάρεις για να διαβάζεις ebooks,να παίζεις μουσική σε playlist (έχει ελεύθερη αναπαραγωγή στο spotify) ή να το έχεις σαν εναλλακτική όταν σου τελειώνει η μπαταρία στο κινητό με ίδια κάρτα.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Εγώ είχα σκεφτεί παλιά να πάρω εκείνο το smartphone που διπλώνει το galaxy fold. Η αλήθεια είναι πως το τάμπλετ δε θα κρατάει μπαταρία όσο το κινητό.
Μπορείς ωστόσο να το πάρεις για να διαβάζεις ebooks,να παίζεις μουσική σε playlist (έχει ελεύθερη αναπαραγωγή στο spotify) ή να το έχεις σαν εναλλακτική όταν σου τελειώνει η μπαταρία στο κινητό με ίδια κάρτα.
οοο ναι, μπορείς να διαβάζεις και ebooks στο tablet ;)
Όσο για την μπαταρία, σε αυτό παίζει ρόλο το πόσο ακριβό είναι το tablet. Στο Tab S7 η μπαταρία κρατάει όσο κι ενός καλού smartphone, δλδ 1 - 1.5 μέρα σκληρής χρήσης. Μιλάμε για always on tablet με SIM, κλήσεις, 4G, SMS κτλ, όχι όπως παλιά που τα κλείναμε γιατί δεν βγάζανε πάνω από 5 - 6 ώρες χρήσης.
Τώρα που είπα always on, δυστυχώς το tab S7 δεν έχει always on display να βλέπεις την ώρα κτλ.

ΥΓ: Ο ήχος είναι πολύ καλός, δονείται το tablet από τα μπάσα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά είμαι εδώ και 1.5 μήνα με Samsung Galaxy Tab S7 11'' 4G (voice/data). Το έχω συνοδεύσει με ακουστικά bluetooth αφού δεν έχει 3.5mm jack.

Τα αρνητικά:
- χρειάζεσαι ειδικό τσαντάκι πιο μεγάλο για την καθημερινή μεταφορά ώστε να το βγάζεις με βολικότητα χωρίς να ξεκουμπώνεις φερμουάρ ή τσάντα - φάκελο
- για τους μικροβιοφοβικούς και ειδικά λόγω covid, πολλές φορές δεν το βγάζω στο δρόμο ενώ μπορεί να το θέλω, γιατί πρέπει να το πιάσω και με τα δύο χέρια και μπορεί με το ένα χέρι να έχω πιάσει κάτι νωρίτερα (πχ χρήματα, πόμολα δημόσιου χώρου κτλ)
- αν βγω με το σκυλί βόλτα, ούτε λόγος να μπορέσω να το σηκώσω αν με καλεί κάποιος
- στην κλήση δεν έχει μεγαφωνάκι με σχισμή αλλά ο ήχος ακούγεται και από τα 4 speakers. αυτό είναι άβολο σε δημόσιο χώρο

Τα θετικά:
- τελείως αναβαθμισμένη εμπειρία μέσα στο σπίτι, στο κρεβάτι τη νύχτα, youtube, μουσική κτλ όπου είναι και η κύρια χρήση
- αξίζει αν δεν μιλάς πολύ στο τηλέφωνο
- ακόμα και 11'' δεν είναι άβολο στη χρήση στο δρόμο (με εξαίρεση τις κλήσεις όπως σας είπα), αρκεί να νιώθω ότι έχω καθαρά χέρια. και στο λεωφορείο όταν κάθομαι, άνετα το βγάζω και σερφάρω αφού έχω βάλει αντισηπτικό
- δεν σκοπεύω να ξανά γυρίσω σε smartphone παρά τα μειονεκτήματα.
- αλλά να δοθεί έμφαση στο ότι μιλάμε για ένα premium tablet (750 ευρώ) προς αντικατάσταση ενός επίσης premium smartphone (samsung galaxy note 9). Η οθόνη είναι κατώτερη επειδή δεν είναι OLED αλλά η γενικότερη εμπειρία αναβαθμισμένη.

Δεν πηρες το S21 Ultra τελικα??😵😵
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Αχ θυμάσαι που το έλεγα ε; Όχι δεν το πήρα, δεν μου έφτασε το budget και ήθελα να αλλάξω συσκευή για διάφορους λόγους που δεν είναι της παρούσης. :(
Εύχομαι να εισαι ευχαριστημένος με την επιλογη σου!! Θα γυρνούσες πίσω σε Smartphone ξανά η οχι??
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Θυμάμαι που ήταν ενοχλητικό παλιά όταν έβλεπα τουρίστες που έβγαζαν φωτο με μια γκουμουτσα για τάμπλετ...
Βέβαια μετά πήρα και εγώ,αλλά δε γίνομαι τόσο ρεζίλι 🤣,το χρησιμοποιώ για ψυχαγωγία πιο πολύ χαχα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top