Αν ήσασταν το κράτος, ποιους νέους νόμους θα καθιερώνατε;

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,501 μηνύματα.
Ωραία και τώρα πάμε στην σκληρή αλήθεια.

Αν ήσασταν το κράτος ή ακριβέστερα Κυβέρνηση, η μεγαλύτερη μερίδα απο σας (αν όχι όλοι) θα μεγαλοπιανόταν απο την εξουσία και θα καταντούσε σαν τα διεφθαρμένα λαμόγια που έχει κάθε Βουλή.

Τα οποία λαμόγια επίσης πιθανότατα να γράφαν εκθέσεις ειρήνης και ισότητας στο όραμά τους για την πολιτική, πριν γίνουν πολιτικοί.

Sorry to break it to you
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,232 μηνύματα.
Ωραία και τώρα πάμε στην σκληρή αλήθεια.

Αν ήσασταν το κράτος ή ακριβέστερα Κυβέρνηση, η μεγαλύτερη μερίδα απο σας (αν όχι όλοι) θα μεγαλοπιανόταν απο την εξουσία και θα καταντούσε σαν τα διεφθαρμένα λαμόγια που έχει κάθε Βουλή.

Τα οποία λαμόγια επίσης πιθανότατα να γράφαν εκθέσεις ειρήνης και ισότητας στο όραμά τους για την πολιτική, πριν γίνουν πολιτικοί.

Sorry to break it to you
Επειδή χτες μου εγινε ακριβώς αυτή η ερώτηση εξω απο δω (δεν έχει σημασια ποιος μου την έκανε - έγινε) για το αν θα με διέφθειρε η εξουσία...

Η απάντησή μου ήταν μέσες άκρες ότι όποτε μου δόθηκε η εξουσία (και μου δόθηκε, τόσο πολιτική όσο και επιχειρηματική) υπερίσχυσαν οι αξίες μου και τους έβαλα μπουρλότο και τα σπασα με όλους στο τέλος.

Αυτός είναι ο λόγος που δεν ξανα-ανακατεύομαι με την πολιτική. Πρώτον για να μη λερωθώ, δευτερον γιατι ο αξιακός μου κωδικας εχει μεγαλύτερη βαρυτητα για μένα και τρίτον γιατί θα ήταν τόσο φιλολαικές οι ρυθμίσεις μου και με τόση αγαπη για την πατρίδα και την ευημερία των αδυναμων και του λαού, που μες την πρωτη εβδομαδα θα με εβρισκαν νεκρό σε κανα χαντάκι απο πράκτορες του συστήματος.


Αν ποτε για καποιο λόγο γινόμουν αυτοκράτορας, θα ήθελα να εχω σύμβουλό μου κάποιο άτομο με το οποίο ναι μεν να διαφωνώ αλλά να ειναι εξυπνο και να καταλαβαινει τα κίνητρά μου και τις αγνές προθέσεις μου.

Εσυ πχ θα ήσουν ενα πολύ καλό παράδειγμα, αντιπροσωπευτικότατο.

Κάποιον να μου κραταει τα γκέμια απο την αντιθετη, για να μην αλλοτριωθώ. Ή ακόμα κι αν χρειαστει να παρω σκληρά μετρα για το λαό, να πέσει όλη η καταρα και η κακία του κόσμου επάνω μου και όχι επανω στην ιδεολογία και να έρθετε μετα εσείς, οι όποιοι συμβουλοι μου και να κανετε το καλό, αυτό για το οποίο σας όρισα να στεκεστε εκει.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,677 μηνύματα.
Επειδή χτες μου εγινε ακριβώς αυτή η ερώτηση εξω απο δω (δεν έχει σημασια ποιος μου την έκανε - έγινε) για το αν θα με διέφθειρε η εξουσία...

Η απάντησή μου ήταν μέσες άκρες ότι όποτε μου δόθηκε η εξουσία (και μου δόθηκε, τόσο πολιτική όσο και επιχειρηματική) υπερίσχυσαν οι αξίες μου και τους έβαλα μπουρλότο και τα σπασα με όλους στο τέλος.

Αυτός είναι ο λόγος που δεν ξανα-ανακατεύομαι με την πολιτική. Πρώτον για να μη λερωθώ, δευτερον γιατι ο αξιακός μου κωδικας εχει μεγαλύτερη βαρυτητα για μένα και τρίτον γιατί θα ήταν τόσο φιλολαικές οι ρυθμίσεις μου και με τόση αγαπη για την πατρίδα και την ευημερία των αδυναμων και του λαού, που μες την πρωτη εβδομαδα θα με εβρισκαν νεκρό σε κανα χαντάκι απο πράκτορες του συστήματος.


Αν ποτε για καποιο λόγο γινόμουν αυτοκράτορας, θα ήθελα να εχω σύμβουλό μου κάποιο άτομο με το οποίο ναι μεν να διαφωνώ αλλά να ειναι εξυπνο και να καταλαβαινει τα κίνητρά μου και τις αγνές προθέσεις μου.

Εσυ πχ θα ήσουν ενα πολύ καλό παράδειγμα, αντιπροσωπευτικότατο.

Κάποιον να μου κραταει τα γκέμια απο την αντιθετη, για να μην αλλοτριωθώ. Ή ακόμα κι αν χρειαστει να παρω σκληρά μετρα για το λαό, να πέσει όλη η καταρα και η κακία του κόσμου επάνω μου και όχι επανω στην ιδεολογία και να έρθετε μετα εσείς, οι όποιοι συμβουλοι μου και να κανετε το καλό, αυτό για το οποίο σας όρισα να στεκεστε εκει.
Εκτός και αν ο κρατών τα γκεμια συνεργάτης / συμβουλος ήταν( επίσης) διεφθαρμένο σκουπίδι.. Όποτε, όσο καλές προθέσεις και αν έχει κάποιος που χαίρει εκτίμησης και εξουσίας, πρέπει να φυλάει τα νώτα του
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,232 μηνύματα.
Εκτός και αν ο κρατών τα γκεμια συνεργάτης / συμβουλος ήταν( επίσης) διεφθαρμένο σκουπίδι.. Όποτε, όσο καλές προθέσεις και αν έχει κάποιος που χαίρει εκτίμησης και εξουσίας, πρέπει να φυλάει τα νώτα του
Ενας ηγετης, έχει ευθυνη για το ποιούς επιλέγει. Θα ήταν ευθυνη δική μου η επιλογή ενος διεφθαρμένου συμβουλου ή η μη προνοια για εξασφαλίσεις εναντι ενος τετοιου ενδεχομένου.

Κανείς δεν ειπε οτι η εξουσια ειναι ευκολο πράγμα. Όλοι θέλουν την εξουσία αλλά κανείς τις ευθύνες.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,501 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,232 μηνύματα.

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,501 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,232 μηνύματα.

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 827 μηνύματα.
1. Απολυτη αλλαγη σε ολες τις βαθμιδες της εκπαιδευσης με προσθηκη μαθηματων οπως φιλοσοφιας, πολιτικης και οικιακης οικονομιας απο το νηπιαγωγειο (σε ηπια μορφη)
2. Τοποθετηση συγκλητου σε καθε επαγγελμα περα απο τα παραδοσιακα επιμηλητιρια οπου μελη θα ειναι καθηγητες πανεπιστημιων αλλα και ανθρωποι με γνωσεις με σκοπο την διαμορφωση του επαγγελματος και προσθηκης βιβλιων προς αναγνωση στα σχολεια με απολυτη αντικειμενικοτητα (πχ κυκλος ιστορικων, πολιτικων κτλ)
3. Κατεδαφιση φυλακων και δημιουργια καινουργιων σε μορφη βιβλιοθηκης και με μεγαλυτερη ασφαλεια οπου ο κρατουμενος να εχει την δυνατοτητα να μορφωθει και να γινει καλυτερος ανθρωπος. Καθημερινα βλεπουμε τι γινεται στο κορυδαλο οπου κρατουμενη εχουν τηλεφωνα, αγοραζουν βενζιναδικα και επικρατει ενα χαος.
4. Σχετικα με την διαφθορα, απολυτη διαλυση του δημοσιου και ανακατασκευη με σκληροτερα μετρα προσληψης και με καθημερινη επιτηρηση απο ειδικους. Φτανει πια το να τρωνε τα λεφτα του δημοσιου και να παιζουν φρουτακια στον υπολογιστη ενω ο πολιτης αγανακτα.
5. Αξιοποιηση φυσικων πορων
6. Δημιουργια ανεμογεννητριων ΣΤΙΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ και οχι στα βουνα!!
7. Πληρη ανεξαρτηκοποιηση ΜΜΕ με ποινες οταν ο ελευθερος λογος δεν κυριαρχει...
κτλ κτλ
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,156 μηνύματα.
Αν ήσασταν το κράτος ή ακριβέστερα Κυβέρνηση, η μεγαλύτερη μερίδα απο σας (αν όχι όλοι) θα μεγαλοπιανόταν απο την εξουσία και θα καταντούσε σαν τα διεφθαρμένα λαμόγια που έχει κάθε Βουλή.

Τα οποία λαμόγια επίσης πιθανότατα να γράφαν εκθέσεις ειρήνης και ισότητας στο όραμά τους για την πολιτική, πριν γίνουν πολιτικοί.

Sorry to break it to you
Ναι, και;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,733 μηνύματα.
Ο κόσμος θα καταστραφεί. :bomb:

Εγώ ελπίζω να την γλυτώσω...:redface:
Αυτη η σκεψη ειναι που κανει την αποχη απο τις σωστες κινησεις για να σωθουμε.Keep going. :thumbup:

Σορυ που θα στο χαλασω αγαπουλα...αλλα αν ο κοσμος καταστραφει και εσυ μαζι του θα πας.,οποτε παρτο αλλιως.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

3. Κατεδαφιση φυλακων και δημιουργια καινουργιων σε μορφη βιβλιοθηκης και με μεγαλυτερη ασφαλεια οπου ο κρατουμενος να εχει την δυνατοτητα να μορφωθει και να γινει καλυτερος ανθρωπος. Καθημερινα βλεπουμε τι γινεται στο κορυδαλο οπου κρατουμενη εχουν τηλεφωνα, αγοραζουν βενζιναδικα και επικρατει ενα χαος.
Πολυ σωστο!
Δωστε βιβλιοθηκη στον Πασσαρη!Στον Δουρη! Στον βιαστη και σχεδον φονια της Μυρτους! Στους βιαστες και φονιαδες της Τοπαλουδης.Θα μορφωθουν και ΟΛΑ ΚΑΛΑ.



:whatever::whatever::whatever:

ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΤΗΝ ΜΟΡΦΩΣΗ ΑΦΟΥ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ..ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ.
Αν το εχεις αντιληφθει.Τα υπολοιπα ειναι μαλακιιες εις το πατερον.
Δηλδη οκ...το σκοτωσες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,031 μηνύματα.
Ωραία και τώρα πάμε στην σκληρή αλήθεια.

Αν ήσασταν το κράτος ή ακριβέστερα Κυβέρνηση, η μεγαλύτερη μερίδα απο σας (αν όχι όλοι) θα μεγαλοπιανόταν απο την εξουσία και θα καταντούσε σαν τα διεφθαρμένα λαμόγια που έχει κάθε Βουλή.

Τα οποία λαμόγια επίσης πιθανότατα να γράφαν εκθέσεις ειρήνης και ισότητας στο όραμά τους για την πολιτική, πριν γίνουν πολιτικοί.

Sorry to break it to you
Μίλησες υπερβολικά σωστά. Για αυτό και δεν πιστεύω σε κόμματα και κρατική εξουσία. Ο αντικρατισμός πρέπει να γίνει συνείδηση όλων. Αυτό που χρειαζόμαστε είναι εθνολαϊκή αυτοοργάνωση από την κοινωνικοοικονομική βάση προς τα επάνω. Στα πρότυπα περίπου της ΒΙΟΜΕ και λιγότερο της Υφανέτ.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 827 μηνύματα.
Αυτη η σκεψη ειναι που κανει την αποχη απο τις σωστες κινησεις για αν σωθουμε.Keep going. :thumbup:

Σορυ που θα στο χαλασω αγαπουλα...αλλα αν ο κοσμος καταστραφει και εσυ μαζι του θα πας.,οποτε παρτο αλλιως.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Πολυ σωστο!
Δωστε βιβλιοθηκη στον Πασσαρη!Στον Δουρη! Στον βιαστη και σχεδον φονια της Μυρτους! Στους βιαστες και φονιαδες της Τοπαλουδης.Θα μορφωθουν και ΟΛΑ ΚΑΛΑ.



:whatever::whatever::whatever:

ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΤΗΝ ΜΟΡΦΩΣΗ ΑΦΟΥ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ..ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ.
Αν το εχεις αντιληφθει.Τα υπολοιπα ειναι μαλακιιες εις το πατερον.
Δηλδη οκ...το σκοτωσες.
Όλοι είμαστε άνθρωποι, όπως κι εσυ νιώθω κι εγώ οργή όσον αφορά τέτοια τέρατα όπως αναφέρονται. Ουδέποτε δεν είπα να κάνω την ζωή τους πιο εύκολη αλλά μια μέρα αργά ή γρήγορα θα βγουν. Δεν νομίζεις ότι κάτι πρέπει να γίνει για να μην επαναληφθεί όλο αυτό;

Σήμερα αν δεις στις ειδήσεις κάθε μέρα βλέπεις εγκληματίες να είναι παιδιά και έφηβη. Δεν υπάρχει πλέον παιδεία στο σπίτι. Το κράτος έχει την ευθύνη να τους μορφώσει και να τους δώσει την απαραίτητη παιδεία… Νομίζεις ότι σήμερα όπου οι δάσκαλοι αγνοούν τελείως τους μαθητές και παπαγαλίζουν καθημερινά ένα ποίημα που έχουν μάθει θα καταφέρουν να κάνουν αυτό που δεν έκανε ουδέποτε ο γονιός;;

Με τα υπόλοιπα δεν μπορώ να καταλάβω τι χαρακτηρίζεις ως «μαλακιες»… τις ανεμογεννήτριες; Πήγαινε λίγο στην επαρχία να δεις τι γίνεται… τους φυσικούς πόρους; Δες Λιγάκη ποσό πετρέλαιο και φυσικό αέριο αγοράζουμε από άλλους… με τα σχολεία; Ήδη το εξήγησα
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,733 μηνύματα.
Όλοι είμαστε άνθρωποι, όπως κι εσυ νιώθω κι εγώ οργή όσον αφορά τέτοια τέρατα όπως αναφέρονται. Ουδέποτε δεν είπα να κάνω την ζωή τους πιο εύκολη αλλά μια μέρα αργά ή γρήγορα θα βγουν. Δεν νομίζεις ότι κάτι πρέπει να γίνει για να μην επαναληφθεί όλο αυτό;

Σήμερα αν δεις στις ειδήσεις κάθε μέρα βλέπεις εγκληματίες να είναι παιδιά και έφηβη. Δεν υπάρχει πλέον παιδεία στο σπίτι. Το κράτος έχει την ευθύνη να τους μορφώσει και να τους δώσει την απαραίτητη παιδεία… Νομίζεις ότι σήμερα όπου οι δάσκαλοι αγνοούν τελείως τους μαθητές και παπαγαλίζουν καθημερινά ένα ποίημα που έχουν μάθει θα καταφέρουν να κάνουν αυτό που δεν έκανε ουδέποτε ο γονιός;;

Με τα υπόλοιπα δεν μπορώ να καταλάβω τι χαρακτηρίζεις ως «μαλακιες»… τις ανεμογεννήτριες; Πήγαινε λίγο στην επαρχία να δεις το γίνεται… τους φυσικούς πόρους; Δες Λιγάκη ποσό πετρέλαιο και φυσικό αέριο αγοράζουμε από άλλους… με τα σχολεία; Ήδη το εξήγησα
Ελα μου; Ποιες ανεμογεννητριες μου τσαμπουνας; καν δεν τα ειδα αυτα..ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ.Μου εφτασε αυτο που ειδα.
ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΛΗΨΗ.Οταν ο αλλος φτασει να βιασει και να σκοτωσει εχεσθην για το ποσο ομορφα θα περναει εις τας φυλακας.
Οποτε πρεπει να ΜΟΡΦΩΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΠΡΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ.Μετα το εγκλημα εσυ θα κλαις.ΑΥΤΟ ΛΕΩ.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 827 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,733 μηνύματα.
Βόρεια Εύβοια μετά τις πυρκαγιές…
ΕΙΠΑ,,,ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΙ ΛΕς ΓΙΑ ΑΥΤΑ.
Μου εφτασαν οι πρωτες παπαριες που ειδα.
Κια θα πω.
Εκτος απ αυτο που ειπα πριν.
ΩΡΑΙΑ.
Καταργηστε φυλακες..καντε τις βιβλοθηκες και θα δειτε ποσες γυναικοκτονιες θα γινονται..βιασμοι ..φονοι..αφου με το ΤΩΡΑ..ΔΕΝ ΙΔΡΩΝΕΙ ΤΟ ΑΥΤΙ ΤΟΥΣ.Ασε που ο καθε πικραμενος αστεγος μεταναστης θα κανει εγκληματα για τσαμπα φαγακι και ζεστασιοθλα..θα εχει και το βιβλιαρακι του να δοαβαζει αμε;
ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΣΙΑ ΠΟΥΛΑΚΙ ΜΟΥ;
Κια θα το ξαναπω.
Η ΜΟΡΦΩΣΗ ΠΡΟΗΓΗΤΑΙ ΤΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 827 μηνύματα.
ΕΙΠΑ,,,ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΙ ΛΕς ΓΙΑ ΑΥΤΑ.
Μου εφτασαν οι πρωτες παπαριες που ειδα.
Κια θα πω.
Εκτος απ αυτο που ειπα πριν.
ΩΡΑΙΑ.
Καταργηστε φυλακες..καντε τις βιβλοθηκες και θα δειτε ποσες γυναικοκτονιες θα γινονται..βιασμοι ..φονοι..αφου με το ΤΩΡΑ..ΔΕΝ ΙΔΡΩΝΕΙ ΤΟ ΑΥΤΙ ΤΟΥΣ.Ασε που ο καθε πικραμενος αστεγος μεταναστης θα κανει εγκληματα για τσαμπα φαγακι και ζεστασιοθλα..θα εχει και το βιβλιαρακι του να δοαβαζει αμε;
ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΣΙΑ ΠΟΥΛΑΚΙ ΜΟΥ;
Κια θα το ξαναπω.
Η ΜΟΡΦΩΣΗ ΠΡΟΗΓΗΤΑΙ ΤΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ.
Οι βιασμοί, οι εγκληματικές ενέργειες, οι φόνοι κτλ κτλ όλα είναι θέμα παιδείας και λόγω της κατάστασης που επικρατεί στη χώρα μας. Αν δεις τι μοντέλο κυριαρχεί στις βόρειες χώρες θα εκπλαγείς διότι θυμίζουν ξενοδοχείο 5 αστέρων.

Το ξαναλέω δεν είπα να κάνω την ζωή τους πιο εύκολη αλλά να τους δώσουμε έστω και μια μικρή ευκαιρία να καταφέρουν να επιστρέψουν στη κοινωνία διότι θανατική ποινή δεν υπάρχει ούτε γκουλαγκ να τους στείλουμε σε εργασία πάνω στα βουνά να σπάνε πέτρες. Είτε το θες είτε όχι τα χρήματα σου και τα δικά μου θα πάνε σε αυτούς.

Δες τι επικρατεί στο κορυδαλο. Μέχρι και τηλεόραση και κινητα έχουν μια χαρά ζωάρα κάνουν με τα λεφτά μας.

Είμαι σε μια ηλικία που έχω δει τι επικρατεί στη κοινωνία μας. Από τα σχολεία, τις εκκλησίες, τις φυλακές μέχρι και στην κυβέρνηση. Καταλαβαίνω το θυμό σου, έχω κι εγώ οργή για αυτά τα τέρατα αλλά ευτυχώς ή δυστυχώς είμαστε σε μια περίοδο που λίγο πολύ πρέπει να καταλάβουμε ότι η κοινωνία μας πάει κατά διαόλου. Αν θέλεις να φέρουμε πίσω και τις θανατικές ποινές είναι η γνώμη σου αλλά σε ξαναρωτάω πέρα από αυτό που είπα σε τι άλλο δεν συμφωνείς και γιατί;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,031 μηνύματα.
Ο άνθρωπος εν τω μεταξύ εξέφρασε ήρεμα τις ιδέες του, ήρεμα απαντάει και δέχεται απαντήσεις τέτοιου ύφους αδικαιολόγητα. Μερικούς πραγματικά σας είναι τόσο δύσκολο να μιλάτε μόνο στα επιχειρήματα των άλλων χωρίς προσωπικούς χαρακτηρισμούς και μειωτική συμπεριφορά;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,733 μηνύματα.
Οι βιασμοί, οι εγκληματικές ενέργειες, οι φόνοι κτλ κτλ όλα είναι θέμα παιδείας και λόγω της κατάστασης που επικρατεί στη χώρα μας. Αν δεις τι μοντέλο κυριαρχεί στις βόρειες χώρες θα εκπλαγείς διότι θυμίζουν ξενοδοχείο 5 αστέρων.
Αυτο λεω.
Το να πας μετα το εγκλημα και να λες καντε βιβλιοθηκες τις φυλακες...ειναι οτι πιο ηλιθιο.ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ.Στις χωρες που μου ΄λες ειναι εντελως αλλη κουλτουρα και συνθηκδες και πολιτισμος..και παλι ΑΠΕΤΥΧΑΝ.ΣΑΝ ΑΠΟΤΡΕΠΤΙΚΟ ΜΕΣΟ.Κια βεβαια θυμιζουν ξενοδοχεια..ΑΛΛΑ Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΜΟΤΗΤΑ ΕΧΙΕ ΑΥΞΗΘΕΙ.
ΚΑΙ ΕΚΕΙ.
Χαιρεται.
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,063 μηνύματα.
Μίλησες υπερβολικά σωστά. Για αυτό και δεν πιστεύω σε κόμματα και κρατική εξουσία. Ο αντικρατισμός πρέπει να γίνει συνείδηση όλων. Αυτό που χρειαζόμαστε είναι εθνολαϊκή αυτοοργάνωση από την κοινωνικοοικονομική βάση προς τα επάνω. Στα πρότυπα περίπου της ΒΙΟΜΕ και λιγότερο της Υφανέτ.
Τι αναρχοαλητείες είναι αυτές; Αυτό που θέλουμε είναι ακριβώς το αντίθετο, έναν ισχυρό ηγέτη που θα εξουσιάζει με σιδηρά πυγμή και ατσάλινα α...δια. Και ανθρώπους που αγαπάνε την εξουσία, όχι όμως για να την έχουν αυτοί, αλλά να είναι εν γένει λάτρεις της πειθαρχίας, της ιεραρχίας και της υπακοής.
«Αυτοοργάνωση», «συλλογικότητα», «αυτοδιαζειριζόμενο» κ.λπ. παραπέμπουν σε άτομα που δεν έχουν καλή σχέση με την υγιεινή. Νεαρέ, σοβαρέψου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top