Αν δεν είχατε ανάγκη τα χρήματα θα δουλεύατε;

Αν δεν είχατε ανάγκη τα χρήματα θα δουλεύατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 20)
  • Θα εξακολουθούσα να δουλεύω κανονικά όπου ήδη είμαι.

    Ψήφοι: 3 15.0%
  • Θα ξεκινούσα κάτι δικό μου/θα άλλαζα δουλειά.

    Ψήφοι: 10 50.0%
  • Θα σταματούσα εντελώς να δουλεύω.

    Ψήφοι: 7 35.0%
  • Δεν ξέρω/ κουμπάκιας.

    Ψήφοι: 0 0.0%

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Υπάρχει η γενική πεποίθηση πως όσοι δεν δουλεύουν, ακόμα κι αν δεν ζουν με τα λεφτά του μπαμπά τους, είναι τεμπέληδες, ανεπρόκοποι ή απλώς ευθυνόφοβοι και καλοπερασάκηδες. Εσείς έχετε την ίδια άποψη;

Επιπλέον αν είχατε την πολυτέλεια να μπορείτε να καλύψετε τις οικονομικές σας ανάγκες χωρίς να πρέπει να δουλεύετε τι θα κάνατε; Θα μένατε στην δουλειά που έχετε, θα αλλάζατε δουλειά (παίρνοντας πιθανά και κάποιο ρίσκο που μέχρι τώρα δεν μπορούσατε) ή θα σταματούσατε εντελώς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δε θα σηκωνομουν απ'το κρεβατι για λιγοτερα απο 10.000 ευρα (η Λιντα μου φαινεται ζητησε παραπανω..).

Χμ, μαλλον θα εκανα δικια μου δουλεια και θα ασχολουμουν μονο με ο,τι γουσταρα πραγματικα να κανω.

Γιατι εχω την εντυπωση οτι εχει ξαναπαιξει το θεμα; :X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Κι εγώ την είχα κι έψαξα όλο το σέκτιον, αλλά δεν βρήκα τίποτις.. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Υπάρχει η γενική πεποίθηση πως όσοι δεν δουλεύουν, ακόμα κι αν δεν ζουν με τα λεφτά του μπαμπά τους


...?

Και με ποιανού λεφτά ζούν δλδ, του παππού τους; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μπορεί να έχουν εισόδημα από κάπου Ρεμπ, μη κολλάς σε λεπτομέρειες. Ή να κερδίσανε το τζακ ποτ. Θεωρητικό ερώτημα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
θα ασχολιομουν με τον ερωτα μου :την μουσικη......δηλαδη θα εγραφα και θα εκανα μαθηματα σε παιδακια αφιλοκερδως.....

και θα ειχα τον χρονο να ταξιδεψω , να δω πολυ θεατρο ,να παω σε παρα πολλες συναυλιες , να ξενυχτησω ,να πιω και να σκεφτω τι πραγματικα θελω να κανω στην ζωη μου!

και ναι ,θα θεωρουσα τον εαυτο μου τεμπελα και θα γουσταρα και τρελα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Και δεν θεωρείς πως ίσως κάποια στιγμή να έφτανες στο σημείο να βαλτώσεις; Ή να έχεις αρνητική άποψη για τον εαυτό σου επειδή προτίμησες την "εύκολη" λύση του κάνω μόνο ό,τι μ' αρέσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Θεμα επιλογων ειναι.. Σαφως και θα χα επιλεξει την ευκολη λυση αν επαναπαυομουν στα ετοιμα, δε θα χα και καμια αυταπατη οτι παρ'ολ'αυτα θα ημουν κανενας φοβερα δημιουργικος ανθρωπος:P Το ποσο ασχημα θα αισθανοταν ο καθενας με τον εαυτο του με τετοια αποφαση καθοριζει το αν θα παρει την αποφαση η οχι :X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Εγώ στην αρχή δεν θα έκανα τί-πο-τα! Απολύτως τίποτα! Θα ξενυχτούσα, θα κοιμόμουν μέχρι αργά, θα πήγαινα βόλτες, θα ταξίδευα, θα έκανα δηλαδή όλα όσα, τώρα που δουλεύω, δεν έχω την πολυτέλεια να κάνω! :D

Μετά όλα αυτα θα τα βαριόμουν και θα προσπαθούσα να βρω ενδιαφέροντα για να καλύψω τον άπλετο μου χρόνο! Μπορεί και να δούλευα στην πιο άκυρη δουλειά για την πλάκα μου και μόνο, χωρίς να με ενδιαφέρει και να με απασχολεί αν θα με απολύσουν ή όχι! Το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν θα ξυπνούσα νωρίς (είναι το χειρότερο, για εμένα, όταν δουλεύεις :redface:)!


Corpse αυτό το θέμα θυμάσαι:
https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=14249
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Δεν νομίζω να δούλευα αν είχα πολλά χρήματα.
Μπορεί να σπούδαζα πράγματα που με ενδιαφέρουν (και υπάρχουν αρκετά για καμιά 20αριά χρόνια) ή να υιοθετούσα 5-6 παιδιά και να γεννούσα και 3-4 και να αφιερώνω τον χρόνο μου σε αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
Και δεν θεωρείς πως ίσως κάποια στιγμή να έφτανες στο σημείο να βαλτώσεις; Ή να έχεις αρνητική άποψη για τον εαυτό σου επειδή προτίμησες την "εύκολη" λύση του κάνω μόνο ό,τι μ' αρέσει;


δεν θεωρω "ευκολη λυση" το κανω μονο ο,τι μου αρεσει!διοτι αυτο που μου αρεσει δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα του κοσμου και επιπελον ειναι πολυ δημιουργικο.το να μην δουλευεις και το να μην εχεις οικονομικους στοχους δεν σημαινει ελλειψη δημιουργικοτητας.και ειδικα για εμενα,για τον χαρακτηρα μου δλδ,το να μην δουλευω αυτο το ανεθεματισμενο 8ωρο σημαινει αξιοποιησιμος ελευθερος χρονος!οχι δεν θα βαλτωνα.......τωρα βαλτωνω που δουλευω για να κανω οσα θελω!διοτι δυστυχως κοστιζουν τα περισσοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Δεν θα το έλεγα ότι θα δούλευα, αλλά ότι σίγουρα θα ασχολιόμουν με διαφορα πραγματα που θέλω να κάνω καλλιτεχνικά και τώρα δεν έχω τον χρόνο.
Θα βοηθούσα τον κόσμο γιατί δεν μπορώ να κάθομαι και να μην ασχολούμε με κάτι.
Δεν είμαι άνθρωπος που θα κάθεται και θα σκοτώνει την ώρα του με τίποτα.
Δεν θα είχα αφεντικό πάνω στο κεφάλι μου και α έκανα κάτι δικό μου απλά.
Αλλά θα έκανα κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Ούτε κι εγώ θα δούλευα αν δεν είχα ανάγκη τα χρήματα! Όχι για κανέναν άλλο λόγο δηλαδή, αλλα με τέτοια ανεργία που υπάρχει δε θα ήθελα να στερήσω μια θέση εργασίας (και κατ'επέκταση και το μισθό αυτής) από κάποιον που τη χρειάζεται πραγματικά!:P Τα κίνητρα μου είναι καθαρά αλτρουιστικά, δεν πιστεύω να το αμφισβητεί κανεις και να πιστεύει ότι είμαι τεμπελόσκυλο???:P:P:P
Ει, γιατί πετάτε ντομάτες???:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Λόγο της πιο πάνω ανάρτησης μπήκα στο πειρασμό να πω.
Θα έκανα δική μου δουλειά ώστε να απασχολήσω κάποια άτομα και να είμαι το καλύτερο αφεντικό.

χμ... σωστο ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Προστέθηκε δημοσκόπηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση και δεν αντέχω να μην σχολιάσω, το γεγονός ότι όλοι κινούνται στα ίδια πλαίσια περίπου. Αν είχα 5 δισεκατομμύρια ευρώ λέει η Χ και ο Υ, δε θα δούλευα, τουλάχιστον όχι τόσο. Λογικό!

Παρόλαυτά, αν δούμε κάποιον εισοδηματία στο δρόμο (κυρίως άντρα, λόγω του κατεστημένου μη-ισότητας που επικρατεί κυρίως στην επαρχία) θα πούμε: "Α μωρέ, αυτός; Ένας τεμπέλης, έτοιμα τα βρήκε, τι ανάγκη έχει, σκατούλες αυτοδημιούργητος είναι, άντε ρε που θα πάω μαζί του/της".

Ένα άλλο παράδειγμα, τα τηλεπαιχνίδια που όλοι έχουν μια ταμπελίτσα μπροστά με το επάγγελμά τους και βλέπει κανείς επαγγέλματα όπως: Οικονομολόγος, Λογιστής, Δικηγόρος, Ιατρός, Γραμματέας, Συνταξιούχος (για τη γιαγιάκα εκεί δεξιά), Μαθηματικός, Ιδ. Υπάλληλος, Δημ. Υπάλληλος ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΣΟΥΠ ο Εισοδηματίας!

Και ακούς το κοπάδι γύρω απ' την τηλεόραση να βελάζει: "Α τεμπέλης... Κοίτα ένα μούσχαρο ρε που θέλει κι άλλα τσάμπα λεφτά!"

Γιατί δε το λένε αυτό για τη γριούλα όμως; Γιατί η γριούλα δούλεψε 35 χρόνια φιλόλογος και τώρα τσιμπάει επάξια τη σύνταξη, ενώ ο εισοδηματίας απλά τα παίρνει και κάθεται. Οι περισσότεροι θα ήθελαν να είναι εισοδηματίες και να ξύνονται έχοντας τα άπειρα ευρώ αλλά όλοι ακολουθούν τη μοίρα της γιαγιάς.

Εγώ πιστεύω ότι η πλειοψηφία αυτών που απάντησαν (και θα απαντήσουν), μαζί κι εγώ, δε θα αφήναμε ΚΑΝ τη δουλειά μας. Απλά θα ανοίγαμε κανα μαγαζάκι να βγάζαμε τα βασικά, έτσι για την ιστορία ρε παιδί μου δηλαδή, να μη νιώθουμε ότι σκουριάζουμε και από κει και πέρα θα τρώγαμε τα έτοιμα, τα τζόκερ και τα μπήξε δείξε.

Η δουλειά λοιπόν είναι θέμα "αυτοδημιουργίας" (για να μη σκουριάζουμε) και "ετεροπροβολής" (για να μη γελάνε τα άλλα χαμουρομπάρμπουνα μαζί μας) όσο και να θέλουμε να πιστεύουμε οτιδήποτε άλλο. Γι αυτό όλοι και πάντα θα δουλεύουμε, όσα κι αν έχουμε από πίσω.

Μιλώντας για ανθρώπους που γελάνε με τον άλλο άμα τα έχει έτοιμα, να τονίσω ότι πρόκειται για ανθρώπους που τα θέλουν και οι ίδιοι λίγο έτοιμα από τον άλλο, είτε επειδή αυτοί δε μπορούν να βγάλουν αρκετά είτε επειδή η νοοτροπία τους είναι τέτοια. Γι αυτό τον θέλουν και δουλευταρά. Ασφάλεια, ασφάλεια, ασφάλεια. Άμα μπορείς ρε μαγκίτη/μαγκίτισσα βγάζε εσύ 6000 απ' τη δική σου δουλειά και άσε το/τη σύζυγο να το παίζει Πικάσο και να τρώει από τα ενοίκια των 100 ακινήτων του και από τις επενδύσεις του, αφού η ζωγραφική τον εκφράζει. Πόσοι από μας θα το κάνουν; Κανείς!:hmm:


"Αrgentum non habet odor" (το χρήμα δεν έχει οσμή) , όπως έλεγε κι ο Αυτοκράτωρ Βεσπασιανός, όσο κι αν δεν μας αρέσει!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Για τι ποσά μιλάμε? :P
Γιατί άλλο να κερδίσεις 100 χιλιάδες ευρώ κι άλλο 3 εκατομμύρια:P

Με 100 χιλιάδες δεν θα άλλαζε καν στο ελάχιστο η ζωή μου
Ισα που θα ξεχρέωνα τις υποχρεώσεις μου και θα ήμουν άνετη

Με 3 μύρια όμως, οκ αλλάζει το πράγμα
δε θα δούλευα 8ωρο με ένα αφεντικό πάνω απ το κεφάλι μου να μου λέει μπούρδες να έχει πάει 8 ο μήνας και να μη με έχει πληρώσει ακόμα....

Για το πρώτο διάστημα σίγουρα θα κοιτούσα ξαπλανάσκελα το ταβάνι....
Θα μεγάλωνα το παιδί μου, θα πήγαινα ταξίδια, θα πέργανα καλά κι εγώ και η οικογένεια μου εννοείται.
Στη συνέχεια όμως, θα έκανα κάτι που θα με απασχολούσε χωρίς να σημαίνει απαραίτητα ότι θα μου έφερνε χρήμα.
Θα έκανα κάτι για κοινή ωφέλεια ή για το γούστο μου
Θα μπορούσα να είμαι εθελόντρια σε ένα σωρό μέρη και να "δουλεύω" εκεί χωρίς πληρωμή

Θεωρώ ότι όταν σου έρχονται χρήματα με κάποιο τρόπο στα χέρια (κληρονομιά λόττο κλπ), είναι ένα κάρμα...
Μια δοκιμασία που πρέπει να ανταπεξέλθεις χωρίς να αλλάξει η ψυχή σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Εργασία με την έννοια "προσφέρω υπηρεσία σε εργοδότη", δεν θα την έκανα σε καμία περίπτωση, αν είχα βρει λύση για τις οικονομικές μου υποχρεώσεις.

Θα προσπαθούσα να δημιουργήσω κάτι δικό μου, κατά προτίμηση σε αυτό που σπούδασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Όχι βέβαια, θα ήμουν τεμπέλης και θα φρόντιζα μόνο να μορφώνομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θα έμενα στην ίδια δουλειά αλλά θα ασχολιόμουν μόνο με αυτά που μου αρέσουν! Για τα υπόλοιπα θα έπαιρνα άαααπειρους υπαλλήλους :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top